Menu

Nové produkty V TESTU

Nové produkty V TESTU

Přinášíme vám pravidelný měsíční průřez novým hardwarem a softwarem. Jedná se sice o krátké články, ale předcházejí jim dlouhé a pečlivé testy. Zájemce o konkrétní produkty jistě potěší i informace o zajímavých alternativách.

* Hardware a komunikace: Pixma iP2500 je velmi levná inkoustová tiskárna, která ale nabízí kvalitní tisk i rozumné provozní náklady (S74). Bezdrátová sada klávesnice a myši určená především pro ovládání multimediálního PC v obývacím pokoji - to je Microsoft Wireless Entertainment Desktop 8000 (S74). Kdo potřebuje ušetřit místo na stole a přitom netouží po notebooku, možná ocení kancelářský stolní počítač Prestigio Officer integrovaný do 17" LCD displeje (S74). Odolný a vodotěsný kompaktní fotoaparát za příjemnou cenu představuje Olympus mju 790SW. Snese pád z 1,5 m a fotit s ním můžete i 3 m pod vodou (S76). Nový komunikátor Nokia E90 je nepřehlédnutelný. Možností Symbianu využívá naplno, chybí mu snad jen dotykový displej (S78).

* Software: Nejste spokojeni se svým současným mailserverem, který vás dostatečně nechrání před spamy a viry? Zprovozněte si tedy vlastní mailserver pomocí Merak Mail server Chip Edition (S82). Složka „Obrázky" ve Windows by vám měla nabídnout plný komfort, což se samozřejmě neděje. Naštěstí je zde HP Photosmart Essential, který vám práci s hromadami fotografií zpříjemní (S83). Návrh interiérů nemusí být doménou profesionálních architektů, rozmístění nábytku a dalších součástí interiéru si můžete pohodlně vyzkoušet i sami pomocí nástroje Sweet Home 3D (S84). Obrazy CD a DVD médií (tzv. ISO image) představují způsob, jak kompletní obsah média „zabalit" do jediného souboru - pro tyto funkce slouží speciální aplikace jako je i UltraISO (S85).

Jak Chip hodnotí:

V krátkých testech se snažíme představovat zcela nové nebo zvláště zajímavé produkty. Testy jsou orientovány na praxi, chválíme dobré nápady, ale i nemilosrdně ukazujeme případné slabiny testovaného hardwaru nebo softwaru. Stanovujeme, jak si daný produkt stojí ve srovnání s konkurencí, a naznačujeme alternativy. Pro informaci uvádíme nejdůležitější technická data a funkce, abyste si i vy sami mohli udělat vlastní názor.

VÝKONNÝ NOTEBOOK

ACER TRAVELMATE 6592

HODNOCENÍ    ****                                              
INFO/ZAPŮJČIL   www.acer.cz           
CENA VČ. DPH    40 800 Kč            
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý         
TECHNICKÁ DATA                                            
CPU/RAM    Intel Core 2 Duo T7500 / 2,2 GHz / 2048 MB      
Displej/rozlišení  TFT / 15,4" / 1680 x 1050 / matný       
Pevný disk   250 GB / 48,1 MB/s / 20,1 ms      
Rozhraní      3x USB, FireWire, DVI, D-Sub, S-Video, serial
Rozměry/hmotnost      360 x 275 x 34 Š 36 mm / 2998 g      
Akumulátor   Li-Ion / 4800 mAh / 14,8 V      

Acer TravelMate 6592 je jedním z nejsilnějších profesionálně laděných notebooků Acer bez numerické klávesnice. Splňuje nejčastější požadavky firemních zákazníků - lze jej připojit k dokovací stanici, kromě analogového videovýstupu má i videovýstup digitální, je schopen pracovat rozumnou dobu na baterie a je vybaven řadou užitečných nástrojů pro zajištění aktivní i pasivní bezpečnosti dat i hardwaru. Nástroje Acer Empowering Technology se vyrovnají například nástrojům zahrnutým ve známém balíku Think Vantage u notebooků Lenovo. Velmi se nám líbil snadný a rychlý způsob obnovení systému, modul TPM i několikastupňový systém autentizace.
Klávesnice je typicky prohnutá, displej s vysokým rozlišením má zesílenou ochranu víka. Kurzor lze ovládat jak touchpadem, tak i pomocí pointsticku. Dnes nutným prvkem je hardwarový přepínač bezdrátových sítí. Kromě vysokého výpočetního výkonu poskytuje tento notebook i rozumný herní výkon.
SHRNUTÍ: Všestranný a robustní notebook, primárně určený pro korporátní zákazníky a pro uživatele dbající na bezpečnost.
ALTERNATIVA: Lenovo ThinkPad T60, HP Compaq 6710b.
Michal Bareš

Naměřený výkon: 
SYSmark 2007 Preview [body]:  106 (117, 83, 113, 113)
Cinebench 2003 [body] / DivX / MP3:  679 / 8:25 m / 1:37 m  
3DMark 2001/03/05 [body]:  10 501 / 3402 / 3244   
Provoz na akumulátor [h:m]:  3:34

MP3 PŘEHRÁVAČ

EVOLVE TRINITY 2GB

HODNOCENÍ   *                                          
INFO/ZAPŮJČIL   www.abacus.cz         
CENA VČ. DPH    3 899 Kč          
POMĚR CENA/VÝKON    horší        
TECHNICKÁ DATA                                       
Formáty    UMP3, WMA, WAV, DivX, XviD, AVI, ASF, JPEG   
Kapacita paměti / rozhraní   2 GB / USB 2.0      
Displej   3" v poměru 16 : 9
Další funkce  FM rádio, diktafon, fotoaparát  
Výdrž při přehrávání MP3   7:20 h:min       
Rozměry/hmotnost    96 x 55 x 13 mm / 88 g

Přehrávač hudby, videa, ale i fotoaparát, kamera, rádiový přijímač a hlasový záznamník - to vše je Evolve Trinity. Jednu stranu kovového přehrávače z větší části zabírá širokoúhlý 3" barevný LCD displej, z druhé strany se nachází nekrytý objektiv fotoaparátu a reproduktor. Paměťovou kapacitu lze rozšířit kartou miniSD.
Pro připojení k PC slouží USB 2.0 - jedná se však o pomalejší verzi full speed, a tak kopírování dat probíhalo zvolna. Soubory MP3 o velikosti 500 MB se kopírovaly 1:43 min., zkopírování filmu ve formátu DivX či XviD o velikosti 700 MB trvalo v průměru asi čtrnáct a půl minuty.
Při ovládání jsme sice ocenili české menu, slabou stránkou jsou však pomalé reakce a neintuitivní ovládání, zvláště hrozné je komplikované ovládání hlasitosti. Přehrávač nezná adresářovou strukturu, reproduktor vydává špatný zvuk a problémem je také zobrazování titulků při přehrávání filmů. Pozitivní naopak je, že si přehrávač poradí s projekcí filmů ve formátu DivX a XviD bez nutnosti konverze. Přehrávání filmů je však občas trhané.
SHRNUTÍ: Přehrávač s mnoha funkcemi, ale s neintuitivním ovládáním a s neuspokojivou kvalitou funkcí. Doporučujeme porozhlédnout se jinde.
ALTERNATIVA: Například Creative Zen nebo iRiver x20 - jsou sice dražší a nemají fotoaparát, ale jsou mnohem použitelnější.
Martin Semrád

ROZŠIŘUJÍCÍ STANICE

KENSINGTON SD200V NOTEBOOK DOCKING STATION WITH VIDEO

HODNOCENÍ  ****                                              
INFO/ZAPŮJČIL   cz.kensington.com           
CENA VČ. DPH    cca 3000 Kč              
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý          
TECHNICKÁ DATA                                             
Konektory    5x USB, VGA (D-Sub), audio       
Grafický čip  DisplayLink DL-120, rozlišeni až 1440x1050
Zvukový čip    C-Media - CM6300           
Spotřeba    5 W          
Rozměry   16,5 x 15 x 5,5 cm        
Podpora OS   Windows XP/Vista
     

Notebooky jsou stále populárnější a tak není divu, že se rozšiřuje nabídka jejich zajímavých doplňků. Kdo to myslí s notebookem vážně, začne brzy uvažovat o rozšiřující stanici, která jeho použití ulehčuje. Rozšiřující stanice od výrobce je ale dost drahá (cca 6000 Kč) a ne každý notebook ji podporuje. Univerzální „dokynu" nabízí Kensington. Připojuje se přes USB port 2.0 a jedním kabelem připojíte USB periferie (klávesnice, myš, tiskárny a další zařízení), zvuk a dokonce i video.
Na notebook ovšem musíte instalovat ovladače a oproti klasické rozšiřovací stanici se nezbavíte nutnosti připojit ještě napájecí adaptér a LAN kabel (pokud ho používáte). Obraz přes USB také počítač zpomaluje (procesor je i v klidu vytížen asi na 10 %) a omezeno je i rozlišení - na max. 1280 x] 1024 což je v době levných velkých LCD celkem málo. Navíc se mi na ploše monitoru nepodařilo spustit žádnou hru, takže je to řešení vhodné do kanceláře. Na připojeném displeji můžete mít to samé jako na notebooku, nebo o jeho prostor můžete rozšířit plochu (na přední straně je přepínací tlačítko). Rozměry jsou malé, instalace jednoduchá.
SHRNUTÍ: Rozšiřující stanice (pro všechny typy notebooku) přes USB, která připojí i monitor a audio.
ALTERNATIVA: Belkin High Speed Docking Station, Kensington USB 2.0 8v1 Docking Station, Belkin USB2.0 DockStation
Pavel Trousil

INKOUSTOVÁ TISKÁRNA

CANON PIXMA IP2500

HODNOCENÍ   ****
INFO/ZAPŮJČIL   Canon, www.canon.cz             
CENA VČ. DPH    1 580 Kč            
POMĚR CENA/VÝKON  výborný          
TECHNICKÁ DATA                                                 
Max. rozlišení tisku   4800 x 1200 dpi          
Max. udávaná rychlost tisku ČB/barevně   22/13,3 str./min.       
Rozhraní pro připojení k PC USB 2.0         
Kapacita vstupního zásobníku papíru  100 listů
Tiskové náklady (ČB/barevně)  1,57 Kč / 2,26 Kč
Rozměry  442 x 237 x 152 mm
          

Pixma iP2500 je s cenou 1580 Kč vč. DPH jednou z nejlevnějších tiskáren v nabídce společnosti Canon. Tiskárna se k počítači připojuje pomocí USB 2.0 a používá dva tiskové zásobníky (K a CMY). Do svislého podavače papíru v zadní části tiskárny se vejde 100 listů papíru. Výtisky vyjíždějí ve vodorovné poloze v přední části. Není zde však žádný „zachycovač" výtisků, takže papíry vyjíždějí přímo na pracovní stůl. Tiskárna produkuje výtisky v poměrně slušném tempu. Podstatné je to, že jsou na svou cenovou kategorii provedeny ve velmi dobré kvalitě. U textových dokumentů je sice patrné, že okraje znaků nejsou vykresleny zcela precizně, ale na druhé straně jsou dobře čitelné i velmi malé fonty písma. To platí i o tisku světlých textů na černém pozadí. Také tisk obchodní grafiky dopadl velice dobře a spokojeni jsme byli i s fotografiemi. Při bližším pohledu je na fotografiích znát rastr, ale líbilo se nám barevné podání.
SHRNUTÍ: Tiskárna spojující levné pořizovací náklady s velmi kvalitním tiskem a rozumnými provozními náklady.
ALTERNATIVA: Lexmark Z1420, HP DeskJet 2460, Epson Stylus D92.
Michal Bareš

Naměřený výkon:
1. str. A4 textu s logem  22 s     
10 str. A4 textu s logem  1:54 min.
1 str. A4 grafického dokumentu 2:16 min.
1 fotografie 10 x 15 cm  1:53 min.
1 fotografie A4  4:26 min.

BEZDRÁTOVÁ KLÁVESNICE A MYŠ

MICROSOFT WIRELESS ENTERTAINMENT DESKTOP 8000

HODNOCENÍ   ****                                 
INFO/ZAPŮJČIL   www.microsoft.cz     
CENA VČ. DPH    cca 7 000 Kč        
POMĚR CENA/VÝKON  horší        
TECHNICKÁ DATA                              
Rozhraní  USB, Bluetooth     
Počet kláves  99         
Rozměry a hmotnost  440 x 215 x 16 mm / 810 g
Dosah  10 m        
Rozlišení myši   1000 ppi       
Ovladače  Windows, MacOS X
  

V polovině roku jsme uveřejnili recenzi předchůdce této sady klávesnice a myši. Oproti modelu minulému nabízí tento několik „vychytávek" navíc, ale samotná klávesnice velkých změn nedoznala. Stále je lehce ergonomická, neobsahuje numerickou část, funkční klávesy jsou realizovány dotykovými ploškami a po obou stranách najdeme množství prvků pro ovládání všech myslitelných multimediálních funkcí. Oceňujeme segment, který může fungovat podobně jako touchpad. Mezi novinky patří velmi inteligentní podsvícení kláves, které prostřednictvím senzorů detekuje nejen úroveň okolního světla, ale i přítomnost uživatele před klávesnicí. Další významnou inovací je napájecí kolébka, která šikovně spojuje napájení klávesnice i obouruční myši s čtyřportovým napájeným USB rozbočovačem. Součástí dodávky je šestice NiMH tužkových akumulátorů. Připojení k PC je naprosto bezproblémové, Bluetooth není potřeba párovat ani instalovat ovladače. Hlavním nedostatkem je tedy cena: za ni si totiž uživatel může koupit levnější 22" LCD displej.
SHRNUTÍ: Bezdrátová sada určená především pro ovládání multimediálního PC v obývacím pokoji. Nemá numerickou klávesnici, ale obsahuje řadu prvků pro ovládání multimédií. Pro kancelářskou práci ji diskvalifikuje absence numerické části. S ohledem na možnosti je cena velmi vysoká.
ALTERNATIVA: Logitech DiNovo Edge.
Michal Bareš

LCD PC

PRESTIGIO OFFICER 375

HODNOCENÍ    *****                                             
INFO/ZAPŮJČIL   Prestigio, www.prestigio.cz           
CENA VČ. DPH   22 518 Kč               
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý             
TECHNICKÁ DATA                                             
Procesor/patice  Intel Pentium  M 740 / 1730 MHz / Socket 479
Operační paměť   1024 MB DDR2             
Displej  TFT / 17" / 1280 x 1024 / matný         
Grafická karta / paměť  Intel 915GM / sdílená          
Pevný disk / kapacita   Hitachi / 250 GB           
Rozměry/hmotnost  369 x 399 x 199 mm / 6,48 kg

Podíváte-li se na toto PC zepředu, uvidíte pouze 17" LCD monitor, v celkové tloušťce necelých 7 cm je však ukryt celý počítač, nebo lépe řečeno hybrid mezi PC a notebookem. Miniaturní základní deska Aopen i915GMt-FSA s čipsetem Intel 915 se stará i o grafiku a najdeme v ní starší mobilní procesor. Operační paměť a pevný disk jsou stejné, jaké se používají v klasických stolních počítačích (paměť typu DDR II je umístěna na 240pinovém modulu DIMM a 3,5" disk používá rychlé rozhraní SATA II).
DVD vypalovačka Panasonic UJ-85JS se štěrbinovým zakládáním médií se nachází na pravém boku ve vertikální poloze. Pod ní je čtečka paměťových karet SD, MMC, CompactFlash, Memory Stisk a Smart Media a jeden USB port - uvítali bychom jich zde víc, protože ostatní čtyři porty USB jsou situovány do špatně přístupné zadní části, stejně jako rozhraní FireWire. Do sítě se můžete připojit prostřednictvím Ethernetu nebo Wi-Fi adaptéru.
SHRNUTÍ: Především kancelářský stolní počítač integrovaný do LCD displeje. Výhodou je stylové a kompaktní provedení, rozměry, tichý chod a portová výbava. Nevýhodou je nižší výkon a nemožnost upgradu.
ALTERNATIVA: Například LCD PC Umax Zen, barebone MSI Crystal A410.
Martin Semrád

Naměřený výkon: 
Výkon v SYSmark 2007 Preview: 54 (56, 38, 60, 64)
3DMark: 2001/2003/05: 4008/907/238

ULTRAPŘENOSNÝ NOTEBOOK

ASUS U3S

HODNOCENÍ  ***                                                                         
INFO/ZAPŮJČIL   www.asus.cz                    
CENA VČ. DPH    51 500 Kč                      
POMĚR CENA/VÝKON  dostatečný                   
TECHNICKÁ DATA                                                                     
CPU/RAM  Intel Core 2 Duo T7500 / 2,2 GHz / 1536 MB            
Displej/rozlišení  3x napájené USB 2.0                 
Pevný disk   Hitachi HTS541616J9SA00 / 160 GB / 39,4 MB/s / 17,1 ms      
Rozhraní  43x USB, FireWire, eSATA, HDMI, D-Sub, S-Video, audio in/out, Express Card
Rozměry/hmotnost  320 x 244 x 28 mm / 1820 (1982) g               
Akumulátor   Li-Ion / 2400 a 4800 mAh / 11,1 V
      

Zajímavý a elegantní dvoukilogramový notebook s množstvím portů a dvojrychlostní grafikou. První notebook s přepínatelnou grafikou uvedla před nějakým časem na trh firma Sony, Asus teď přichází se stejným konceptem za cenu o něco nižší.
Samotný notebook vážil s testovaným akumulátorem 4800 mAh něco pod dva kilogramy, ale v této hmotnosti není zahrnuta optická mechanika. Její externí provedení je ale součástí bohaté výbavy, v níž kromě recovery disků najdeme i dva akumulátory (2400 a 4800 mAh), bluetoothovou myšku, GPS modul a hned dvě kabely. Víko displeje je pokryto lesklým „pianovým" lakem, takže pokud pracujete v rukavičkách, je čisté a elegantní, ale může být i dost umatlané. Pod klávesnicí je kožené polstrování. Klávesnice je dobrá a neskrývá žádná nepříjemná překvapení. Naprosto vynikající je portová výbava - notebooků s konektorem eSATA není mnoho a někoho možná potěší i přibalený externí GPS modul (i když notebook má Bluetooth, takže by to šlo i bez drátů). Na druhé straně notebook má GPS i integrovanou anténku, takže tu externí není nutné většinou vytahovat.
Režim „turbografiky" nás zklamal. Výkonnostní rozdíl mezi kartami Intel GMA X3100 a GeForce 8400M G není tak velký. Před rokem a půl nabízel notebook Vaio s GeForce Go 7400 dvakrát vyšší výkon.
SHRNUTÍ: Notebook s přepínatelnou grafickou kartou, výbornou portovou výbavou, snadnou přenositelností a bohatým příslušenstvím. Rozdíl mezi integrovanou grafikou Intel a GeForce 8400M G je však malý, chtělo by to silnější grafiku.
ALTERNATIVA: Některý z modelů Sony Vaio řady VGN-SZ. 
Michal Bareš

Naměřený výkon:
SYSmark 2007 Preview [body]: 102 (102, 68, 136, 116)
Cinebench 2003 [body]  /  DivX  /  MP3: 679 / 8:25 min / 1:37 min  
3DMark 2001 / 03 / 05 [body] - Intel GMA X3100: 5746  /  1588  /  860
3DMark 2001 / 03 / 05 [body] - GeForce 8400M: 7636  /  2916  /  1718
PCMark05: 4275  /  4680
Provoz na 4800 mAh akumulátor 2:50

SAMSUNG SCX-4500

LASEROVÉ ČB MULTIFUNKČNÍ ZAŘÍZENÍ

HODNOCENÍ   ****                                            
INFO/ZAPŮJČIL   Samsung, www.samsung.cz         
CENA VČ. DPH    cca 7000 Kč        
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý      
TECHNICKÁ DATA                                          
Max. rozlišení tisku  600 x 600 dpi / 16 stran A4/min.   
Optické rozlišení skeneru  600 x 2400 dpi     
Připojení   USB 2.0     
Kapacita vstupního zásobníku papíru  100/30 listů
Hlučnost (standby/provoz)  0,1/4,9 sonu    
Rozměry   33 x 16,5 x 39,4 cm
   

Samsung SCX-4500 ukazuje, že multifunkční zařízení mohou být i elegantní. Lesklý černý povrch kombinovaný s dotykovým ovládáním a modrými LED diodami se hodí spíše do luxusní kanceláře nebo recepce, protože povrch v běžném IT prostředí asi bude za chvíli umaštěný od prstů. Toto multifunkční zařízení si kromě designu neklade vysoké ambice - tištěný text je však překvapivě dobrý, grafika bohatě stačí na obchodní korespondenci. Tisk i kopírování jsou samozřejmě pouze černobílé, skener je plně barevný, ale s optickým rozlišením 600 x 2400 dpi se recenzované zařízení hodí opět pouze ke kancelářským účelům. Velmi oceňujeme kompaktní rozměry, je to asi nejmenší laserové multifunkční zařízení, které jsme měli možnost otestovat - s tím je však spojen i omezený vstupní podavač papíru: skryje totiž pouze 100 listů. Při tisku většího množství dokumentů je třeba připojit výstupní podavač, ten však trochu kazí vzhled.
SHRNUTÍ: Velmi kompaktní kancelářské multifunkční zařízení s atraktivním designem, jednoduchým ovládáním, slušnými náklady na tisk, tichým provozem a standardní kvalitou tisku a skenování.
ALTERNATIVA: Tiskárna Samsung ML1630, Canon LaserBase MF5770.
Michal Bareš

DIGITÁLNÍ KOMPAKT

OLYMPUS MJU 790SW

HODNOCENÍ  ****                                     
INFO/ZAPŮJČIL   Olympus, www.olympus.cz              
CENA VČ. DPH    7 100 Kč                    
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý                 
TECHNICKÁ DATA                                         
Objektiv       38 - 114 mm, ekv. 35 mm f/3,5 - 5        
Snímač     7,1 Mpx (efekt.)             
Citlivost Auto ISO  100 - 400, ručně ISO 80-1600
Displej      2,5" HyperCrystal LCD            
Paměťová karta    xD-Picture Card               
Rozměry/hmotnost  93,6 x 60,9 x 21,3 mm / 135 g
         

Ať již patříte mezi věčné smolaře, kterým neustále něco padá z rukou, či jen milujete vodu a rádi ji fotografujete, máme pro vás dobrou zprávu. Sedmimegapixelový Olympus mju 790SW je totiž přesně tím, po čem jste prahli.
Kromě standardní výbavy, jakou mají i ostatní příslušníci této řady kompaktů, je jeho kryt navíc připraven vypořádat se s pádem z výšky až 1,5 metru a voda mu nevadí až do hloubky tří metrů, takže při návštěvě koupaliště či rybníku nebo při provozování extrémnějších činností můžete být v klidu. Kromě automatického režimu volitelných scénických režimů umí například i rozpoznat tvář, případně fotit makro ve špatných světelných podmínkách za dosvícení LED světélkem. Má 3x optický zoom a velký, dobře čitelný displej a snadno se ovládá.
Mezi slabší místa patří malý záběr při plném odzoomování, šum a horší ostření při nepříznivých světelných podmínkách. Těžko jej ale výkonově srovnávat s drahými digitálními zrcadlovkami, v této oblasti byste totiž za cenu tohoto příjemného kompaktu nepořídili ani pouzdro pod vodu.
SHRNUTÍ: Odolný a vodotěsný kompakt za příjemnou cenu.
ALTERNATIVA: Pentax Optio W30, Olympus mju 830, Olympus mju 1200.
Radoslav Holan

DIGITÁLNÍ VIDEOKAMERA

SAMSUNG VP-MX10AH

HODNOCENÍ        ****                                           
INFO/ZAPŮJČIL   Samsung, www.samsung.cz                   
CENA VČ. DPH    9 990 Kč                        
POMĚR CENA/VÝKON    výborný                       
TECHNICKÁ DATA                                         
Objektiv    34x optický zoom, ohnisková vzdálenost 2,3 - 78,2mm
Snímač     1/6" CCD, 400 000 snímacích elementů   
Displej  2,7", rozlišení 112 000 bodů     
Záznamové médium   SD karta                       
Rozměry  121 x 60 x 62,5 mm                   
Hmotnost  322 g
         

Cenově dostupná digitální videokamera Samsung VP-MX10AH nabízí překvapivě silný optický zoom: vybraný objekt si totiž můžete opticky přiblížit až 34násobně. Navíc objektiv značky Schneider-Kreuznach disponuje dostatečně vysokou světelností (F1,6 na nejkratším ohnisku), na druhou stranu optika ostřila relativně pomalu, a to zvláště při umělém osvětlení. Co jsme na modelu Samsung VP-MX10AH skutečně ocenili, byla výborně vyřešená ergonomie. Popruh na boční straně modelu je totiž přimontován na posuvné ploše, kterou lze natáčet do stran, takže natáčení například nad hlavou či z podhledu je velmi pohodlné. Velkou nevýhodou je však to, že videokamera neumožňuje exponovat fotografie.
Praktická je přítomnost dvou spouští -jedna je umístěna na zadní straně kamery (je určena pro ovládání palcem pravé ruky) a druhá na otočném panelu s displejem. Výhodná je velká kapacita vnitřní paměti (4 GB), do které se vejde až 270 minut záznamu (v nejlepší kvalitě pak natočíte až dvě hodiny). Ovládací menu je dobře zpracováno a je přehledné.
SHRNUTÍ: Malá, snadno ovladatelná videokamera - díky silnému optickému přiblížení ji můžete použít téměř na jakoukoliv „špionáž".
ALTERNATIVA: V této cenové kategorii nemá kamera Samsung VP-MX10AH konkurenci.
Gabriela Panáková

PEVNÉ DISKY

VERBATIM PORTABLE HARDDRIVE (47556)

HODNOCENÍ        *****                              
INFO/ZAPŮJČIL   www.verbatim-europe.com       
CENA VČ. DPH    4 500 Kč             
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý          
TECHNICKÁ DATA                             
Kapacita disku      250 GB            
Rychlost otáčení   5400 ot./min.         
Rozhraní      USB 2.0            
Rozměry         84 mm x 129 mm x 18 mm      
Hmotnost         185 g             
OS             Windows 98SE a vyšší, Mac OS 8.6

Obliba 2,5" externích disků roste a tohoto trendu využila firma Verbatim, která má s ukládáním dat své zkušenosti. Nabízí verze externích disků připojitelné přes USB nebo přes FireWire. My jsme vyzkoušeli univerzálnější USB model, který si vystačí s napájením přes tuto sběrnici. Umožňuje však i připojení napájecího adaptéru (ten v dodávce není) v případě, že sběrnice na disk nestačí. Vzadu je přepínací tlačítko. Na horní straně je stavová dioda a součástí dodávky je USB kabel a zálohovací software CMS BounceBack Express.
V externím disku je použit 2,5" disk s kapacitou 250 GB a rychlostí 5400 otáček. Je tedy dostatečně velký a rychlý, což může uživatelům notebooků se starším diskem přijít vhod. Jde konkrétně o model „WD2500BE - Scorpio" od firmy Western Digital, a to s rozhraním EIDE a s 8MB vyrovnávací pamětí. Při testování jsme naměřili přenosovou rychlost 27 MB/s a přístupovou dobu 18,1 ms. Disk váží bez kabelu pouze 185 g, kryt je však vyroben jen z tvrzeného plastu. 250GB externích disků zatím moc není a cenově se příliš neliší.
SHRNUTÍ: Malý rychlý externí pevný disk, který si vystačí s napájením přes USB
ALTERNATIVA: WD Passport II, Seagate FreeAgent Go, Prestigio DataSafe, Maxtor OneTouch Mini.
Pavel Trousil

DLP PROJEKTOR

BENQ MP612

HODNOCENÍ  ****                                      
INFO/ZAPŮJČIL   BenQ, www.benq.cz           
CENA VČ. DPH    17 190 Kč             
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý          
TECHNICKÁ DATA                                    
Nativní rozlišení    800 x 600 bodů     
Jas      2500 ANSI lumenů     
Kontrast   2000 : 1          
Konektory  Analog RGB / Component Video (D-sub), S-Video (Mini DIN), RCA, PC audio (stereominijack)
Hmotnost  2,5 kg
           

Centrem vašeho domácího kina se může stát DLP projektor společnosti BenQ, který nese jednoduché označení MP612. Kromě kvalitního obrazu nás potěšil i velmi tichý chod zařízení a přehledné nastavování parametrů. Projektor BenQ MP612 využívá při vzniku promítaného obrazu technologii DLP (Digital Light Processing) a disponuje nativním rozlišením 800 x 600 bodů, díky softwarové interpolaci je možné zobrazit i vstup s rozlišením až 1280 x 1024 bodů. Díky vysoké svítivosti 2500 lumenů a kontrastu 2000 : 1 můžete promítat bez obav ze zhoršeného obrazu i za ne zcela ideálních světelných podmínek, protože dostatečně výkonná je také osvětlovací lampa (200 W). Životnost lampy je 3000 hodin, v úsporném režimu dokonce až 4000 hodin. Rozhraní umožňuje připojit k projektoru různé zdroje videosignálu, takže lze použít digitální videokameru, videorekordér, DVD přehrávač, osobní počítač, televizní tuner nebo herní konzoli. Při testu nás zaujal velmi tichý chod projektoru: hlučnost chlazení se podle údajů výrobce pohybuje pod 31 dB v normálním režimu, což jsou hodnoty téměř na úrovni lidského šepotu.
SHRNUTÍ: Model BenQ MP612 patří spíše k menším projektorům a díky tomu se hodí i pro nainstalování na zeď nebo na strop.
ALTERNATIVA: Acer P1265, Toshiba S8.
Gabriela Panáková

WI-FI PCI KARTA

ASUS WL-130N

HODNOCENÍ    ***                               
INFO/ZAPŮJČIL   www.asus.cz     
CENA VČ. DPH    1 900 Kč       
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý      
TECHNICKÁ DATA                             
Připojení   PCI 2.3     
Podporované OS  Windows 2k, XP, Vista
Zabezpečení  WEP, WPA, WPA2, 802.1x
Anténa     externí, 3x MIMO 
Maximální teoretická rychlost  300 Mb/s
     

Rychlé Wi-Fi je stále ještě v nedohlednu. Ačkoliv standard 802.11n nebyl dosud schválen, výrobci si s tím hlavu nelámou a vyrábějí produkty podle různých návrhů standardů.
Taková je i Wi-Fi karta od Asusu, která se připojuje do PCI slotu počítače. Kromě kompatibility se starším standardem 802.11b/g nabízí i rychlý návrh standardu 802.11n, který poskytuje maximální teoretickou propustnost na fyzické vrstvě 300 Mb/s, což je třikrát více, než kolik „umí" běžné LAN sítě.
Instalace karty je jednoduchá, dodávaný software zajistí vše automaticky. Na záslepce vyčnívající ze zadní části počítače jsou tři RSMA konektory pro připojení antén. V balení naleznete ještě MIMO anténu, která má tři velké všesměrové antény. Na podstavci je silný magnet, prostřednictvím kterého rychle uchytíte antény na skříň počítače nebo třeba na topení. Antény na držáku je možné odmontovat, opět mají standardní RSMA konektor.
K otestování jsme společně s kartou dostali AP Asus WL-520GU, který standard 802.11n nepodporuje a jehož maximální rychlost je jen 125 Mb/s. Plný potenciál tedy nebyl využit. Maximální reálná přenosová rychlost přesto nestoupla nad 20 Mb/s, což není nijak oslnivý výsledek. Pro surfování je rychlost naddimenzovaná, pro práci s multimédii zdaleka nestačí.
SHRNUTÍ: Karta nás ničím nezaujala, jedná se o tuctový produkt. S přechodem na 802.11n doporučujeme ještě počkat.
ALTERNATIVA: D-Link DWA-547.
Vratislav Klega

PŘENOSNÉ WI-FI ZAŘÍZENÍ

ASUS WL-330GE

HODNOCENÍ        *****
INFO/ZAPŮJČIL   www.asus.cz         
CENA VČ. DPH    1 400 Kč           
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý        
TECHNICKÁ DATA                                 
Připojení   USB           
Zabezpečení  WEP, WPA, WPA2, 802.1x     
Maximální teoretická rychlost  125 Mb/s         
Mody  brána, AP, klient, repeater
Rozměry a hmotnost  86 x 62 x 17 mm, 62 g
   

Malá kapesní Wi-Fi zařízení často k otestování nedostáváme. Zařízení Asus WL330gE se nám však zalíbilo na první pohled. V čem je výjimečné?
Jedná se o velmi malou a lehkou krabičku, která umí prakticky vše, co může Wi-Fi nabídnout. Navíc má jednu obrovskou výhodu - toto zařízení lze napájet z USB portu!
Kdo nemá notebook vybaven Wi-Fi, ten určitě zajásá. Možnosti použití jsou však mnohem širší.
Základní funkcí je access point nebo brána. Do LAN portu přivedete internet a krabička jej dále bezdrátově šíří. Díky integrovanému DHCP a NAT se přes WiFi může připojit větší množství notebooků. Druhou funkcí je klient - krabička odchytává Wi-Fi signál a ten převádí na LAN port. Tuto funkci využijete právě v případě, že váš notebook nemá integrované WiFi. Zařízení je možné využít i v případě, kdy notebook špatně chytá signál - pak stačí dát krabičku třeba na okno a signál se rázem zlepší. Velmi užitečná je i funkce repaeter: zařízení slouží jako zesilovač již existující Wi-Fi sítě.
SHRNUTÍ: Uživatelů, kteří podobné zařízení využijí, nebude mnoho. Pokud však patříte mezi ty, kterým by přišlo vhod, máte štěstí, že právě WL-330gE existuje. Pracuje výborně a díky napájení z USB je dokonale mobilní.
ALTERNATIVA: Edge-core VG-007.
Vratislav Klega

MOBILNÍ TELEFON

NOKIA E90 COMMUNICATOR

HODNOCENÍ   ****                                                         
INFO/ZAPŮJČIL   www.logos.cz                  
CENA VČ. DPH    26 000 Kč                    
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý                
TECHNICKÁ DATA                                                       
Displej vnější  240 x 320 bodů, vnitřní 800 x 352 bodů
Paměť          128 MB + rozšíření pomocí microSD             
Technologie   GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, 3GPP, SIP, Wi-Fi, Bluetooth, IrDa, USB 2.0, GPS               
Rozměry a hmotnost   132 x 57 x 20 mm, 210 g
  

Nový komunikátor Nokia E90 je nepřehlédnutelný. Svojí hmotností vám bude vždy dávat najevo svoji přítomnost, svými rozměry a designem určitě vyvolá pozornost.
E90 nabízí vše, co od mobilu v ceně slušně vybaveného notebooku očekáváte. Najdete zde klávesnici, obří displej a slušnou programovou výbavu pro práci i zábavu. Přitom výdrž baterie komunikátoru je velmi dobrá.
Výjimečná konstrukce má i horší stránky. U první série se vnitřní displej odíral o klávesnici. Aretace kloubu je nastavena na nevhodný úhel klávesnice k displeji. Chabá konstrukce krytu baterie a celé zadní části telefonu je u Nokie typická.
Práci s dalšími funkcemi telefonu usnadňuje řada funkčních kláves, joystick nahradila čtyřsměrná klávesa s potvrzovacím tlačítkem uprostřed.
Operační systém Symbian je ve své nejlepší formě. Standardně jsou připraveny programy pro práci s dokumenty (DOC, PDF, TXT), prezentacemi, tabulkami a archivy.
SHRNUTÍ: Nokia E90 je důstojným nástupcem modelů 9500 a 9300(i) a možnosti platformy Symbian využívá naplno. Nechcete-li přecházet na platformu Windows, nenajdete v současné době na trhu s manažerskými telefony nejvyšší kategorie nic lepšího. Škoda chyb v konstrukci a v absenci dotykového displeje.
ALTERNATIVA: HTC TyTN II.
Radek Kubeš

MOBILNÍ TELEFON

APPLE IPHONE

HODNOCENÍ        *****                                
INFO/ZAPŮJČIL   http://www.macwell.cz         
CENA VČ. DPH    15 000 Kč             
POMĚR CENA/VÝKON    výborný            
TECHNICKÁ DATA                                 
Displej   320 x 480 bodů    
Uživatelská paměť  8 GB              
Datové technologie  Wi-Fi, Bluetooth, GPRS, EDGE
Operační systém   Mac OS X            
Rozměry a hmotnost   115 x 61 x 11,6 mm, 135 g
  

Jen těžko budete hledat rozporuplnější mobil všech dob. Je jím jednoznačně iPhone. Dosud se u nás prodávají jen šedé mobily iPhone z dovozu, které jsou odblokované. Nám se však do rukou dostala kompletně počeštěná verze, která se v brzké době začne prodávat i u nás.
K telefonu jsme přistupovali s velkou skepsí a čekali jsme podprůměrný model, jehož prodej je zajištěn především masivním marketingem. Ale již při vyjmutí telefonu z krabičky nás tyto pocity opustily. Telefon je velký a těžký, má však velmi osobitý design a dokonalé provedení, kterému není co vytknout.
První nesmělé krůčky v ovládání iPhonu nás přenesly o několik let kupředu. Ovládání telefonu je totiž o generaci lepší ve srovnání se všemi mobily, které jsme dosud testovali. U iPhonu je vše absolutně intuitivní, jedním či dvěma prsty ovládáte veškeré funkce. Navíc rozhraní je tak dokonalé, že po pár minutách budete mít pocit, jako byste jej znali celá léta.
Základních aplikací není mnoho, desítky jich leží na internetu. Telefon je vůbec s internetem velmi spojen a při používaní doporučujeme neomezený datový tarif - jen tak budete moci využít všechny možnosti iPhonu.
Po celou dobu používání nám ani nechyběla rychlá data - většinou jsme byli připojeni k Wi-Fi, na běžnou práci EDGE postačilo.
K záporům lze připočíst snad jen nedokončenou lokalizaci, chyběla třeba česká klávesnice.
SHRNUTÍ: Nevěřte škarohlídům, kteří na iPhone nadávají. Je to bezkonkurenčně nejlepší telefon, jaký jsme kdy měli v ruce. A uvažujete-li o nákupu mobilního zařízení, počkejte na oficiální uvedení iPhonu.
ALTERNATIVA: Najít alternativu bude skutečně těžké. IPhone jsem střídal s dosud „nejlepším" mobilem - Nokií N95, ta je však zaostalá. Máte-li telefon hlavně na práci, sáhněte po HTC TyTN II.
Vratislav Klega

MOBILNÍ TELEFON

SAMSUNG U600

HODNOCENÍ   ****                                                              
INFO/ZAPŮJČIL   www.samsung.cz                                      
CENA VČ. DPH    6 700 Kč                                        
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý                                     
TECHNICKÁ DATA                                                           
Displej      240 x 320                                      
Paměť      60 MB + miniSD                                    
Funkce  Java, FM rádio, synchronizace, kalendář, MP3 přehrávač
Fotoaparát  3,2 Mpx, automatické zaostřování                      
Rozměry a hmotnost  103,5 x 49 x 11 mm, 81 g
  

Firma Samsung si u svých telefonů dává na designu velmi záležet. „Placka", tedy model U600, je také designový šperk. Úžasný vzhled je však na úkor snadného ovládání.
U600 je mobilní telefon s vystřelovací konstrukcí. V zavřeném stavu je vidět jen displej a základní tlačítka. Po jeho roztažení se odkryje i zbytek telefonu - tedy skrytá klávesnice - a na zadní straně se pak objeví fotoaparát, včetně blesku. Mimochodem, rozlišení fotoaparátu je 3,2 Mpx a díky automatickému zaostřování jsou fotografie velmi vydařené. Nevýhodou je, že doba od stisknutí spouště přes zaostření až po vytvoření snímku je docela dlouhá.
Menu je typicky samsungovské, kdo je na něj zvyklý, ten nezabloudí. Pro ostatní může znamenat chvíli tápání, obzvláště když se rychle přesunete mezi menu, ani netušíte, jak. Funkční klávesy (na povrchu telefonu) jsou totiž jen dotykové - není třeba je stiskat, stačí přiložit prst. Než si na tento druh ovládání zvyknete, v menu rychle zabloudíte.
Co je na telefonu nejdůležitější, je design - telefon je plochý jako žiletka a skvěle vypadá jak v kapse u košile, tak v kabelce. Pro tyto účely byl také stvořen.
SHRNUTÍ: Pokud vám jde o image a vyžadujete mobil s moderním a nevšedním vzhledem, kupte si jej. Je-li pro vás mobil pracovním nástrojem, pátrejte raději jinde.
ALTERNATIVA: Nokia 6300.
Vratislav Klega

VOIP TELEFON

WELL YV3

HODNOCENÍ   ****                                 
INFO/ZAPŮJČIL   www.joyce.cz                  
CENA VČ. DPH    3 000 Kč                      
POMĚR CENA/VÝKON  výborný                     
TECHNICKÁ DATA                               
Displej          132 x 64                     
Kodeky        G.711, G.723, G.729             
SIP      3 nezávislé účty, 2 volací kanály
Protokoly   SIPv2, SIPS, ENUM, ToS            
Napájení         trafo, PoE
                

Jak se IP telefonie rozšiřuje do malých a středních podniků, rostou nároky na IP telefony, a to především ze strany manažerů a často telefonujících zaměstnanců. Pro ně neznamená VoIP jen ušetřené náklady, ale především více funkcí. Tomu se musí přizpůsobit i telefony. Levné low-endy by v kanceláři neuspěly.
A právě mezi náročnější uživatele míří Well YV3. Jedná se o manažerský telefon, který poslouží k častým hovorům a nabízí dostatek funkcí. Administrátoři určitě využijí napájení po síti (Power over Ethernet). Telefon je připraven i na přicházející ENUM, což mimo jiné ušetří další náklady. Levné volání zajišťují tři nezávislé SIP účty, jeden třeba pro volání v republice, další pro volání do mobilních sítí a třetí do zahraničí. Operátoři přivítají možnost připojit headset.
YV3 se orientuje na telefonování, proto u něj nenajdete funkce, jako je NAT, router nebo firewall (firewall má jeho levnější kolega, tedy model 3130IF). Pro stavbu domácí sítě se tedy nehodí.
Telefonování je velmi příjemné, což byl jistě cíl výrobce. Oproti telefonu Linksys SPA962, který jsme testovali minule, v mnoha ohledech zaostává, jeho cena je však poloviční.
SHRNUTÍ: YV3 skvěle odvede svou práci. Pokud chcete zařízení na intenzivní telefonování, pak vám jej mohu doporučit. Telefonujeteli spíše příležitostně, doporučuji sáhnout po levnějším modelu Well 3130IF.
ALTERNATIVA: Linksys SPA962.
Vratislav Klega

MOBILNÍ TELEFON

NOKIA 6120 CLASSIC

HODNOCENÍ  ****                             
INFO/ZAPŮJČIL   www.cz.o2.com       
CENA VČ. DPH    7 590 Kč          
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý         
TECHNICKÁ DATA                              
Displej      240 x 320, 2"      
GSM    850/900/1800/1900 MHz      
Data   GPRS, HSCSD, EDGE      
Multimédia  fotoaparát, H.264, MP3, WMA, 3GPP
Rozměry a hmotnost  105 x 46 x 15 mm, 84 g
   

Se zatím nejmenším telefonem pyšnícím se operačním systémem Symbian přichází Nokia v podobě modelu 6120 Classic.
Svým budoucím majitelům nabízí Nokia zejména zmíněný Symbian, podporu pro javovské aplikace, dále rychlá data HSDPA kancelářské aplikace.
Telefon je velmi malý, to s sebou však přináší i negativa - hlavně v podobě množství tlačítek na malém prostoru, takže je občas poměrně složité trefit to správné. Zklamalo nás i nepřehledné menu a malá, těžko čitelná písmena a ikony na displeji.
Nokia 6120 Classic je výborně multimediálně vybavena. Nechybí hudební přehrávač, záznam zvuku, Visual Radio nebo aplikace Real Player pro přehrávání videí. Fotografovat a nahrávat video můžete 2megapixelovým fotoaparátem, kterému nechybí blesk ani možnost pořizovat panoramatické snímky.
Díky Symbianu si můžete do telefonu doinstalovat desítky dalších aplikací, pro tuto platformu jich existuje opravdu velké množství. Díky dostatečně jemnému displeji bude jejich provoz příjemný.
SHRNUTÍ: Nokia 6120 Classic nenabízí nic převratného, hlavní myšlenkou jejích tvůrců bylo uvést na trh jednoduchý smartphone, dostupný pro všechny.
ALTERNATIVA: Velmi povedenou alternativou je Nokia 6300. Nemá sice operační systém, ale funkčně je velice podobná, je mnohem jednodušší na ovládání a je cenově příznivější.
Michaela Slivkaničová

GPS NAVIGACE

FB-NAVI - GV-370

HODNOCENÍ  ****                                     
INFO/ZAPŮJČIL   www.fbnavi.cz               
CENA VČ. DPH    9 990 Kč                 
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý                
TECHNICKÁ DATA                                       
GPS  SiRFIII, integrovaná anténa, konektor pro anténu 
Mapy    podrobná mapa Evropa, turistické mapy (ČR)
Akumulátor    1350 mAh, 3 hodiny provozu          
Paměťová karta    SD, 4 GB               
Rozměry a hmotnost   96 x 82 x 20 mm, 152 g
       

Češi se opět pouští do výroby vlastní GPS. Tentokrát za ním stojí společnost Freytag&Berndt, známý vydavatel tištěných map. Zřejmě i proto je součásti balení také papírový autoatlas Prahy, ČR a Evropy.
V balení nechybí standardní příslušenství, včetně kompletní výbavy do automobilu. Na 4GB SD kartě se nachází podrobné vektorové mapy celé Evropy.
Co je však na této navigaci výjimečné, jsou rastrové mapy - ty, které znáte z papírových map. Konkrétně se jedná o mapu ČR v měřítkách 1 : 50 000, 1 : 200 000, 1 : 500 000 a o mapy krajských měst v měřítku 1 : 10 000. Rastrové mapy jsou určeny jak pro uživatele, kteří jsou zvyklí na konvenční zobrazení, tak pro uživatele, kteří jsou zvyklí pracovat v turistickém modu. V tomto modu se zobrazují různé body zájmu, informace, ale také turistické stezky. Zajímavá je možnost pořízení výstupu z cesty - zařízení si pamatuje průběh trasy a umí jej exportovat.
Bonusem jsou body zájmu z televizního pořadu Toulavá kamera, včetně podrobných informací. Mimochodem, další body zájmu, a dokonce i celé průvodce bude možné dokupovat.
Navigační zařízení je velmi vydařené. Mapy jsou aktuální, dokonce se zobrazují rychlostní limity na většině silnic.
SHRNUTÍ: Navigační zařízení doporučuji zejména těm uživatelům, kteří jsou zvyklí na konvenční mapy.
ALTERNATIVA: Actis 3.
Vratislav Klega

DECT TELEFON

SIEMENS GIGASET SL370

HODNOCENÍ     ****                                     
INFO/ZAPŮJČIL   www.siemens.cz                      
CENA VČ. DPH    3 200 Kč                        
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý                        
TECHNICKÁ DATA                                         
Displej   128 x 160 bodů, barevný            
Komunikační rozhraní  DECT, Bluetooth                   
Připojení   RJ11 (telefonní linka)               
Rozměry základny  132 x 105 x 38 mm                   
Rozměry a hmotnost sluchátka  114 x 46,5 x 22,6 mm, 99 g

Firma Siemens prodává nejmenší Gigaset všech dob - DECT telefon pro běžnou telefonní linku, který je vybaven nadstandardními funkcemi.
Bezdrátové telefony Siemens Gigaset jsou již proslulé, a to kvalitou, odladěnými funkcemi i vysokou cenou. Model SL370 není žádnou výjimkou.
Sluchátko je velmi malé a lehké a široká stříbrná linka kolem telefonu z něj dělá skutečného elegána. Svým designem připomíná starší mobilní telefony Siemens. Tlačítka telefonu jsou příjemně tvrdá, a vezmete-li sluchátko do ruky, hned cítíte výborný materiál a skvělé zpracování. Základna ničím zajímavá není, připojuje se k ní jen telefonní linka a napájení. Za povšimnutí stojí nabíjecí stojánek, který je velmi těžký - kvůli stabilizaci - a který má vysoký lesk - vidíte se v něm jako v zrcadle.
Novinkou sluchátka je, že je vybaveno technologií Bluetooth. Díky tomu můžete snadno zkopírovat kontakty z počítače.
SHRNUTÍ: Gigaset SL370 se velmi vydařil. Jen těžko budete hledat elegantnější DECT telefon, nabídka funkcí je ukázková. Přivítal bych kvalitnější displej, oproti mobilním telefonům je hrubý, a tím hůře čitelný.
ALTERNATIVA: Místo telefonu Siemens můžete sáhnout po levnějších DECT telefonech Grundig, například Calios 1, nebo po starších telefonech Philips či Panasonic. Bluetooth však naleznete právě jen u Siemense.
Vratislav Klega

MP3 A AUDIO

TRAKAXPC 2.0.108

HODNOCENÍ    ****                
INFO           www.trakax.com  
VELIKOST SOUBORU  14,5 MB    
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win XP/Vista
CENA   freeware   
POMĚR CENA/VÝKON    výborný
   

Málokterý kvalitní software pro úpravy a mixování hudby je k dispozici zdarma. Světlou výjimkou v tomto ohledu je aplikace trakAxPC, určená především k pohodlným úpravám hudby a k jejímu mixování s videem.
Jednou z výhod aplikace trakAxPC je přehlednost uživatelského rozhraní a snadná ovladatelnost. Uživatelské rozhraní aplikace se skládá z několika oken, která můžete různě přesouvat či skrývat. Jedno z nich navíc obsahuje popis aktuálně používané funkce nebo oblasti, nad kterou se nachází ukazatel myši. Všechny funkce programu jsou snadno přístupné pomocí ikonek v ovládacích oknech programu, ovládání také usnadňuje možnost úprav hudebních stop i videa jednoduchým přetahováním myší.
Program trakAxPC pracuje s běžnými hudebními formáty, umí rovněž nahrávat zvuk z mikrofonu a dalších záznamových zařízení. Není pro něj problém pořídit zvukový záznam z webové kamery, videa, televizního tuneru, internetového rádia či televize. Mezi výstupní formáty programu patří WAV, WMA a OGG.
Pro vaši hudební tvorbu je připraven desetistopý editor s efekty, funkcemi pro mixování a práci s rytmem, nechybí samozřejmě ani klasické nástroje pro výběry, střih či přesouvání částí skladeb. Hudbu je možné přímo v programu trakAxPC kombinovat s videem, pro videosekvence jsou rovněž připraveny efekty.
SHRNUTÍ: Program trakAxPC nabízí zajímavé funkce pro editaci hudby i videa v přehledném a uživatelsky přívětivém balení. V nabídce bezplatně dostupného softwaru pro práci s hudbou patří určitě k nadprůměru.
ALTERNATIVA: Mezi další bezplatně dostupné hudební editory patří například dobře vybavený program Reaper.
Radek Kubeš

SMS Z POČÍTAČE

O2 SMSENDER 1.0.0

HODNOCENÍ  ****                  
INFO        www.cz.o2.com   
VELIKOST SOUBORU  16,6 MB     
OPERAČNÍ SYSTÉM  Windows 9x/2k/XP
CENA                freeware     
POMĚR CENA/VÝKON      výborný
    

SMS zprávy jsou stále oblíbenější, byť jejich psaní na klávesnici mobilu není většinou právě pohodlné. Daleko komfortnějším způsobem vytváření SMS i MMS zpráv je jejich psaní na počítači, jak to prostřednictvím aplikace O2 SMSender nabízí zákazníkům Telefónica O2.
Aplikace O2 SMSender umožní, aby se váš počítač choval jako mobilní telefon, tedy aby mohl posílat i přijímat SMS a MMS zprávy a používal přitom vaše číslo. Poplatky za odeslané zprávy se odečítají z vašeho předplaceného kreditu nebo se připisují na váš měsíční účet. Funkce SIM karty mobilu zůstává plně zachována. U zpráv lze také nastavit, má-li být případná odpověď doručena na mobil, nebo do počítače.
O2 SMSender lze instalovat a využívat třemi způsoby: jako samostatnou aplikaci, svým vzhledem ne nepodobnou poštovnímu klientovi MS Outlook, jako doplněk Internet Exploreru nebo jako doplněk e-mailového klienta MS Outlook (verze 2000 a vyšší), který umí používat čísla uložená u kontaktů. Pro použití O2 SMSenderu je třeba aktivovat telefonní číslo, což se provádí pomocí speciální webové stránky. Aktivace čísla se potvrzuje pomocí kódu zaslaného na registrované číslo. Nemůže se tedy stát, že by si na váš účet posílal zprávy někdo jiný. SMS a MMS zprávy se bohužel neřídí standardními tarify, aktuální cena je 1,90 Kč za SMS a 9,28 Kč za MMS.
SHRNUTÍ: O2 SMSender nabízí pohodlné ovládání a řadu užitečných funkcí, nechybí ani přehledné webové rozhraní aplikace (http://smsender.cz.o2.com/web).
ALTERNATIVA: Pohodlné psaní a odesílání SMS a MMS zpráv prostřednictvím počítače umožňují například velmi známé aplikace Nokia PC Suite (jen pro Nokie) nebo MOBILedit.
Radek Kubeš

E-MAILOVÝ SERVER

MERAK MAIL SERVER 9 CHIP EDITION

HODNOCENÍ  ***            
INFO        www.icewarp.cz   
VELIKOST SOUBORU     67 MB       
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA               freeware     
POMĚR CENA/VÝKON    výborný
     

Nejste spokojeni se svým současným mailserverem, který vás dostatečně nechrání před spamy a viry a nenabízí takové funkce, které potřebujete? Zprovozněte si tedy vlastní mailserver!
Nebudeme vám nalhávat, že ovládání je stejně snadné jako surfování na internetu, ale v porovnání s podobnými produkty je na tom Merak opravdu dobře.
Merak Mail server je běžný mailový server vybavený řadou velmi zajímavých modulů. Nabízí veškeré standardní funkce, které od mailserveru očekáváte, jako je přístup přes SMTP, POP3, ale také IMAP, přistupovat lze však také pomocí běžného webového prohlížeče, protože server má integrované webové rozhraní.
Speciální verze vytvořená pro Chip umožňuje spravovat až pět uživatelských účtů a nechybí ani bezpečnostní moduly -konkrétně antivirová ochrana a výborný filtr pro nevyžádanou poštu, který zachytí drtivou většinu spamů.
Bezpečnost je vůbec velmi prosazovaná a konfigurace bezpečnostních opatření je opravdu detailní. Díky tomu můžete zabránit zneužití vašeho serveru.
Je jasné, že produkt není určen pro každého. Řada uživatelů má však již svou vlastní doménu a třeba jen vyzkoušet provoz vlastního mailserveru je zajímavá zkušenost. Konfigurace se bát nemusíte, i když vám pochopitelně nějakou chvíli zabere.
SHRNUTÍ: Pokud rádi experimentujete, Merak Mail server si vyzkoušejte. Nabízí zcela profesionální funkce a je k dispozici zdarma.
ALTERNATIVA: Kerio Mail Server 
Vratislav Klega

SPRÁVCE FOTOGRAFIÍ

HP PHOTOSMART ESSENTIAL 2.5

HODNOCENÍ     ****                  
INFO               


Dokumenty ke stažení