Menu

Apple předvádí, co schází Vistě

LEOPARD - MAC OS X 10.5

Apple předvádí, co schází Vistě

Inovativní, stabilní, a navíc šetřící vaše nervy: ten, kdo poznal nový Mac OS X Leopard od Applu, zřejmě už nikdy nebude chtít nabootovat Vistu od Microsoftu.

Společnost Apple pod vedením Steva Jobse použila pro svůj nový operační systém nejnudnější feature všech dob - a vyvinula jej jako geniální nástroj, který má napomoci prodeji. Samozřejmě že Mac OS X 10.5 nabízí přes tři stovky nových funkcí. Jednoznačně nejvíce fascinující je však právě nástroj pro zálohování.
Time Machine, jak zní název tohoto zálohovacího softwaru, dovoluje uživateli obnovit svůj systém k libovolnému časovému okamžiku - za předpokladu, že systém je připojen k dostatečně velkému externímu disku. Ten je jediným předpokladem hladkého provozu „Time Machine" - tedy „stroje času".
Každou změnu, kterou uživatel provede, uloží Leopard automaticky na externí disk. Tak je kdykoliv možné opět obnovit předcházející stav vymazaných nebo pozměněných souborů. Nastavovat nemusíte nic, operační systém provádí zálohování automaticky na pozadí.

Cover Flow: Elegantní pohled na osobní data

I další novinky jsou na první pohled líbivé: především nový Finder (souborový manažer od Applu), který prezentuje soubory jakéhokoli typu v optice Cover Flow, známé z iTunes. Přímo s ním je spojena také funkce náhledu. Je jedno, zda jde o multimédia, tabulku v Excelu, nebo o digitální fotografii - aby uživatel viděl obsah souboru, nemusí jej otevírat. Prostřednictvím stisku mezerníku je možné soubory jednoduše prohlížet v náhledovém okně. Geniální je, že pro to, abychom si například prohlédli soubory Wordu, není nutné mít nainstalovaný textový editor od Microsoftu. Teprve pro editaci souboru jsou potřeba odpovídající aplikace jako iTunes, iPhoto nebo Excel.
Apple rád tvrdí, že Microsoft kopíruje nové vlastnosti z Mac OS. Je však patrné, že při vytváření nového Leopardu se sám nechal inspirovat cizími nápady: takzvané „Spaces", jak Apple nazývá virtuální desktopy, jsou již dlouho známé fanouškům Linuxu. Za milou hračku pak lze považovat „Stacks" - novou vlastnost určenou pro prohlížení obsahu složek přímo v dokovacím panelu (viz vpravo dole).
Verdikt: Leopard je v současnosti nejinovativnějším operačním systémem, který přesvědčuje svými užitečnými vlastnostmi a také líbivým vzhledem. Kdo dosud nepřestoupil na Mac, ten by o tom měl nyní vážně přemýšlet.
Info: www.apple.cz  

OS X 10.5 LEOPARD    

INFO     www.apple.cz           
CENA     3610 Kč vč. DPH       
HARDWARE G4 CPU, 512 MB RAM            
+ integrovaná zálohovací funkce 
+ velmi stabilní                
+ geniální souborový manažer    
+ inovativní vlastnosti         
+ velmi dobrá funkce vyhledávání
+ vylepšený poštovní program    
- značná potřeba RAM paměti     
- bez zlevněného updatu         
- bez klasického prostředí      

Placená inzerce

Se SONY na oku

Druhý týden roku 2008 v Las Vegas přinesl několik zajímavých událostí. Například ženitbu Zlatého slavíka Karla Gotta. Dále pak spoustu novinek, prezentovaných na výstavě CES 2008. A digitální zrcadlovka SONY A200 byla jednou z nich.

SONY A200 používá vylepšenou stabilizaci obrazu, takže můžete i chvějící se rukou pořídit velmi kvalitní fotografie. Zajímavá je možnost nastavit vyšší citlivost ISO až 3200. Vyšší citlivost ale běžně přináší vyšší šum na pořizovaném snímku. Ale i tady se technici Sony činili a díky technologii High ISO Noise Reduction lze výrazně redukovat šum, vznikající při nastavení vyšší citlivosti. Takto pořízená fotka je uložena na paměťovou kartu CF s velmi dobrým výsledkem.
Přístroj disponuje CCD snímačem s rozlišením deset megapixelů. Ve spojení s velmi kvalitním sedmicentimetrovým antireflexním displejem (2,7 palce) s vysokým jasem a kontrastem na zadní stěně SONY A200 lze prohlížet snímky i na místech, kde na něj dopadá přímé sluneční světlo.

Vše na dosah prstů

Fotograf má vždy k ruce všechny ovládací prvky, na které dosáhne prsty obou rukou. Nastavení se provádí pomocí devíti tlačítek, z nichž hlavní roli hraje tlačítko Fn. S jeho pomocí se velmi rychle dostane do menu a k nastavení podkladů pro fotografování, takže fotografovaný objekt „neuteče". Nastavování doplňuje směrová růžice pod dosahem palce pravé ruky s tlačítkem OK pro snazší nastavení. V případech, kde je to možné, fotograf pomocí ukazováku pravé ruky ovládá otočné kolečko umístěné před spouští, kterým rychle nastaví potřebné hodnoty - například citlivost. Pod „palcem" má na zadní stěně umístěný vypínač optického stabilizátoru Super SteadyShot, díky kterému je možné prodloužit expozici 2,5x až 3,5x i v případech, že objektiv není sám vybaven optickou stabilizací (např. makroobjektivy).
Přestože přístroj se dodává s inteligentním akumulátorem Li-ion InfoLITHIUM (s jeho pomocí vyfotíte asi 750 snímků na jedno nabití) a přístroj velmi dobře padne do ruky, uživatelé uvítají možnost v brzké době zakoupit i grip pro snazší uchopení a s možností uložit v něm dva rezervní akumulátory pro vytvoření většího počtu snímků v místech bez možnosti nabíjení. Díky použití „inteligentního" akumulátoru máte na displeji přesnou informaci, kolik kapacity baterie v procentech vám ještě zbývá.
Přístroj SONY A200 je vybaven i systémem pro čištění snímacího čipu. To je velmi důležité u zrcadlovek s výměnnými objektivy, kdy se na něj může dostat smetí způsobující pak černé skvrny na snímku. Pro aktivaci funkce čištění se čip „zachvěje" a nečistoty spadnou mimo jeho aktivní plochu.

Jaká je?

Díky novému systému AF - autofokus je ostření přesnější a velmi hbité. Vynikající na SONY A200 jsou ale drobnosti. Tak třeba stiskem tlačítka AF ihned změníte zónové ostření (založené na devítibodovém autofokusu) na bodové. To znamená, že systém, vyhodnocující celou plochu se v mikrosekundě přizpůsobí zaostření na střed políčka. Maličkostí, která potěší, je automatické přepnutí menu na displeji při otočení přístroje o 90° z menu umístěného „na šířku" na menu „na výšku". Přístroji rozhodně nechybí nápad, ani intuitivní ovládání.

Kam s ním?

Nový model SONY A200 je ideální vstupní branou do světa fotografování s digitální zrcadlovkou. Spojuje v sobě vynikající obrazovou kvalitu, snadnou obsluhu a pokročilé kreativní funkce.
Je robustní, velmi dobře padne do ruky, ovládací a nastavovací prvky jsou intuitivně a ergonomicky rozmístěny na přístroji a jsou vždy na dosah, a tak se můžete soustředit jen na focený objekt. Silným stimulem bude cena přístroje, která byla stanovena na příznivých 18 tisíc korun (včetně objektivu) i fakt, že Sony už nabízí poměrně slušnou řadu více než dvaceti objektivů, které lze přikoupit. Pro přístroj hovoří i existence výklopného blesku i lyžiny umístěné v ose objektivu (na zdi za foceným objektem se tak netvoří stíny vlevo a vpravo), do kterých můžete umístit blesky s vyšším výkonem. Přístroj SONY A200 je neuvěřitelně rychlý - dokáže vytvořit snímek už do 0,7 sekundy po zapnutí, takže vám neunikne ani snímek!
Fotoaparát SONY A200 umožňuje i začínajícím a svátečním fotografům pořizovat skvělé snímky ve všech situacích díky vylepšené optimalizaci dynamického rozsahu (D-Range Optimiser - DRO), který upravuje nastavení expozice a kontrastu tak, aby výsledek byl přirozený a vyvážený i v problematických situacích v protisvětle. Šest režimů scén (Scene Selection) automaticky nastavuje hodnoty expozice a vyvážení bílé. Kromě toho je k dispozici i osm kreativních režimů (Creative Style) umožňujících snadno dosáhnout určitého efektu bez nutnosti nastavování nejrůznějších hodnot. Hodnotu přístroji dodává české menu, které je velmi dobře přeložené.    


Dokumenty ke stažení