Menu

Nejlepší fotonástroje pro každý účel

Nejlepší fotonástroje pro každý účel

Konec s hledáním fotografií. Konec se špatnými záběry. Konec s nudou při fotografických slideshow. Nástroje, které popisujeme na následujících řádcích, se u vašich digitálních fotografií postarají o kvalitu i skutečnou zábavu.
Fabian von Keudell, autor@chip.cz

Ještě jeden záběr, trochu jiná clona, nová perspektiva. Klik. Klik. Klik. Amatérští fotografové i profesionálové pořizují svými digitálními fotoaparáty jednu fotku za druhou. Gigabajtové paměťové karty jsou stále levnější a stovky obrazů ve vysokém rozlišení tak mají dostatek prostoru. Jeden problém tu však přece jen je: co s bezpočtem digitálních obrazů udělat. Pouze je uložit na pevný disk nestačí. Nejlepší záběry chcete prezentovat svým přátelům a rodině, v ideálním případě chcete z fotografií dostat ještě něco navíc - a také je chcete ve svém archivu rychle vyhledat.
Jaké je řešení? Představíme vám ten nejlepší software pro správu, zpracování a prezentaci digitálních obrazů. Amatérským fotografům s malou obrazovou sbírkou bude stačit freeware. Kdo vlastní více fotografií a chce vytvářet náročná slideshow, přijde si na své v každé rubrice, kde je uveden odpovídající komerční produkt. Tyto programy mají samozřejmě také svoje hranice: s tisíci fotografií a se zpracováním RAW formátu si vědí rady pouze profesionální nástroje. V boxu na straně 126 vám pro každou zde jmenovanou oblast ukážeme i drahá řešení pro odborníky.

SPRÁVA

Jak fotografie uspořádávat, třídit a archivovat

Dříve či později má každý digitální fotograf na pevném disku svého PC stovky fotografií. V případě takové masy digitálních vzpomínek je potřeba software pro správu rozsáhlé sbírky.

Freeware: Picasa 2.7

Bezplatné řešení Picasa od Googlu je skvělým nástrojem určeným pro třídění a správu obrazových sbírek. Verze 2.7 pracuje namísto alb se strukturou složek z Windows. Aby obrazy mohly být virtuálně roztříděny, musí uživatel přiřadit labely - tedy klíčová slova.
Picasa ovšem nabízí ještě další možnosti: například mnoho funkcí pro zpracování obrazu a efekty, jako třeba zesvětlovací filtr. S tímto nástrojem dále můžete vytvořit webové stránky, koláže, plakáty, filmy nebo slideshow s hudbou. Také zálohy na CD nebo DVD nejsou žádným problémem. V programu je poněkud ukryté zobrazení malých náhledů (Thumbnails), které je třeba aktivovat pomocí „View - Small Pictures“. Picasa 2.7 podporuje běžné obrazové a filmové formáty, stejně jako RAW formáty různých fotoaparátů.
Freewarová alternativa: IrfanView 4.10 (www.irfanview.cz) nabízí méně možností třídění, podporuje ale ještě více souborových formátů.

Komerční program: ThumbsPlus 7

Velkou předností programu ThumbsPlus je pestrost jeho funkcí. Ve verzi 7 (přibližně 50 USD) je novinkou podpora obrazů s 48bitovou barevnou hloubkou a také alfa kanály. Plug-iny kompletují stovky podporovaných formátů; pro EPS a PDF ovšem musí být nainstalován open-source program Ghostscript. Obrazový archiv nabízí plně vyvinutou databanku, včetně ODBC propojení například pro Microsoft Access, pokročilé vyhledávače a automatické funkce, jako je velmi povedená batch funkce, nebo také praktický off-line pořadač pro externí datové nosiče. Pozoruhodné je, že ThumbsPlus vyhledává obsahově podobné obrazy, například všechny obrazy s tématem pláže. Archiváři fotografií však stále ještě postrádají vypalovací funkce.
Komerční alternativa: Adobe Photoshop Elements (www.amsoft.cz, přibližně 2 200 Kč vč. DPH) - program s méně funkcemi, tím ale snáze ovladatelný, a s vypalovacím modulem.

ZPRACOVÁNÍ

Korekce obrazových chyb

Obraz je „vycvaknut“ skutečně rychle -opravdu vylepšit ho však můžete teprve na počítači pomocí editačního softwaru. Nastavit jas, kontrast nebo vyvážení barev - to je teprve začátek. Ukážeme vám, pomocí jakých nástrojů můžete korigovat efekt červených očí nebo vyretušovat osoby z fotografií.

Freeware: Gimp 2.4.2

Pro toho, kdo nechce dát peníze za software pro editaci fotografií, je určen nástroj Gimp. Předchozí verze tohoto freewaru byly známé především četnými pády, ale postupem doby se z Gimpu stal stabilní nástroj. Začátečníci si však nejprve musí zvyknout na pracovní plochu složenou ze samostatných oken. To má některé výhody: důležité příkazy jsou zde rychle k dispozici, jednotlivá menu a submenu můžete odložit jako samostatná okna.
Gimp nabízí mnohostranné nástroje, jako jsou různé druhy štětců nebo barevné přechody, korekce kontrastu a barvy je také dobře navržena. Pro montáže jsou zde k dispozici silné výběrové nástroje a cesty, například automatický nástroj maska nebo funkce masky pro vrstvu.
Freewarová alternativa: Microsoft Office Picture Manager nabízí méně funkcí, zato ale snadno ovladatelnou pracovní plochu.

Komerční program: Paint Shop Pro X2

Pracovní plocha nového Paint Shop Pro Photo X2 (přibližně 2 100 Kč vč. DPH) je nápadná tmavým grafitovým designem. Je však možné nastavit si starý příjemný vzhled. Užitečná je nová funkce „expresní laboratoř“: komplexní editační a korekční kroky redukuje na několik kliknutí a portréty vylepšuje pomocí nových editačních nástrojů.
Pro experimentující fotografy je lahůdkou, že z expoziční řady těch samých motivů program Paint Shop Pro X2 samostatně vytvoří HDR fotografii. Výsledky testu jsou přesvědčivé, přesto je umožněn i manuální zásah pomocí regulátoru. Součástí programu je také správa fotografií. Nenahrazuje sice archivní nástroj, testovací databanku s téměř 5 000 fotografiemi však zvládne celkem bez problémů. Jedinou výjimkou je SRF formát od Sony. Komerční alternativa: Kdo často připravuje fotografie pro internet, ten by měl sáhnout po programu PhotoImpact od firmy Ulead (www.ulead.com, přibližně 2 300 Kč vč. DPH).

PREZENTACE

Slideshow s překvapujícími efekty

Digitální obrazy jsou shromážděny a setříděny, efekt červených očí korigován - nadchází tak okamžik pravdy: prezentace. Ukážeme vám, které softwarové nástroje vám pomohou vykouzlit excelentní slideshow.

Freeware: Movie Maker

Prvotřídní slideshow můžete vytvořit už s nástroji obsaženými ve Windows, jmenovitě s programem Movie Maker. Aktuální verze je obsažena ve Windows Vista. Windows XP obsahují starší variantu, na webových stránkách Microsoftu (www.microsoft.com) je však zdarma dostupný aktuální Movie Maker. Stiskem tlačítka importujete fotografie do Movie Makeru. Zde se nachází malý storyboard, který ukáže posloupnou řadu obrázků a také přechodové efekty mezi nimi. Jednotlivé záběry můžete na požadované místo přetáhnout prostřednictvím drag & drop. Velmi příjemné je to, že efekty normálního přechodového filtru může Movie Maker použít přímo na fotografie. Nástroj tak může zoomovat do jednotlivých obrázků v průběhu slideshow. K prezentaci je samozřejmě možné připravit i zvukový doprovod, který se přehrává na pozadí.

Komerční program: Photos on CD & DVD 7

Photos on CD & DVD 7 Deluxe od firmy Magix (přibližně 30 eur, v přepočtu cca 770 Kč) poskytuje skvělá slideshow. Na rozdíl od předcházejících verzí se dostanete mnohem rychleji k cíli: otáčení obrázků nebo zoomování je možné pohodlně aplikovat na jednotlivé obrázky. Zábavné je také sestavování úvodních a závěrečných titulků.
Příklad: V minifilmu otevře ruka velké fotoalbum a první obraz slideshow se ukáže v albu. Magix sestavil také sbírku dekorací: více rámečků, šipek a barevných skvrn než dosud. Švenky kamery a zoomování je také možné volně ovládat. Ozdobné elementy následují dokonce jiné objekty v obrazu. Za zobrazenou osobou se tak vznáší komiksová bublina. To je jistě zábavné, vyžaduje to ale trochu úsilí -technika není tak snadná na porozumění, jak jsme jinak u Magixu zvyklí.
Fabian von Keudell

SKVĚLÁ PŘEDVÁDĚČKA FOTEK DVD

Photo Slideshow 6.41

Prohlížení digitálních fotografií na počítači není zdaleka tak pohodlné jako na velké televizi - zejména pokud se chcete blýsknout před příbuznými. Nyní už ale nemusíte komplikovaně připojovat počítač k TV. Pomocí DVD Photo Slideshow z Chip DVD si můžete připravit filmové CD, které přehrajete na jakémkoliv DVD přehrávači.
Pomocí DVD Photo Slideshow si velmi snadno vytvoříte prezentaci fotografií doplněnou o přechodové efekty a hudbu na pozadí, opatřenou hlavní nabídkou a vypálenou na CD ve formátu SVCD. Více na Chip DVD.
Systém: Win 9x/2k/XP
Info: www.dvd-photo-slideshow.com

High-endová řešení: Nejlepší nástroje pro odborníky a náročné uživatele

S našimi freewarovými produkty nebo vhodnými doporučeními k nákupu si většinou vystačíte. Kdo chce ale třídit tisíce fotografií a docílit s profesionálními filtry skutečného lesku, nemůže opomenout high-endové produkty od Adobe (www.amsoft.cz).

Správa: Adobe Photoshop Lightroom 1.2

Profesionální produkt byl vyvinut speciálně pro fotografy, kteří pracují s RAW formátem. Software proto dodatečně může obrazové hodnoty (jako je jas, kontrast, rozlišení a osvětlení) nastavit bez ztráty kvality. Výkonná databanka komfortně spravuje tisíce fotografií. Velkým plusem je těsné propojení s Adobe Photoshopem.

Zpracování: Adobe Photoshop CS3

Při montáži, korekci kontrastu a předtiskové přípravě vyniká Photoshop nad vším ostatním, co je momentálně dostupné na trhu. Svou vysokou třídu navíc dokazuje při vytváření webových elementů, jako například tlačítek. Photoshop ovládá také náročné extrahování, které čistě vyřízne například kudrnatou hlavu v protisvětle. Jedinečné jsou i vektorové masky: podobně jako masky vrstev ukryjí části montážových vrstev, v tomto případě však na základě tvarovatelné cesty.

Prezentace: Adobe After Effects CS3

Co znamená Photoshop pro zpracování fotografií, to znamená After Effects pro slideshow. Jsou zde k dispozici stovky efektů, filtrů a grafických animací. Obsluha programu není pro začátečníky zrovna jednoduchá, poté, co si na ni však zvyknete, můžete vytvořit profesionální slideshow, při jejichž sledování divák jen vydechne „Wow!“.

FOTOGRAFIE A VIDEO NA DVD

Pinnacle VideoSpin 1.1 CZ

Kvůli přípravě filmového DVD z dovolené (na které chcete přidat současně fotografie a video z kamery nebo digitálního fotoaparátu, a všechno doplnit efektními přechody, titulky a doprovodnou hudbou) nemusíte sahat hluboko do kapsy. Videoeditor Pinnacle VideoSpin z Chip DVD je tou správnou volbou. Program sice nedisponuje obsáhlými importovacími schopnostmi a nedokáže vypalovat, ale to nejdůležitější, jako střih videa, umí dokonale. Ostatní funkce lze bez problémů zvládnout dalšími freewarovými programy. Více na Chip DVD.
Systém: Win XP/Vista
Info: www.videospin.com


Dokumenty ke stažení