Menu

CHIP Top 10

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY: A je tu opět náš pravidelný přehled produktů, které prošly naším testlabem.

Pokud sháníte nějakou komponentu do počítače nebo periferní zařízení, měl by vám usnadnit výběr. Populární jsou teď třeba webové kamerky nebo externí pevné disky.
Procesory a grafické čipy najdete v samostatném článku. Když už jsme u procesorů, těšíme se na test nového procesoru Intel Atom, který je určen především pro malá internetová zařízení (MID). Jeho hlavní předností je nízká spotřeba (pod 3 watty) a hlavně kompatibilita. Už dnes jsou na trhu kapesní produkty, pomocí kterých se dostanete na internet, ty jsou ale založeny na proprietárním procesoru a operačním systému. Na zařízení s Atomem však můžete provozovat systém Windows XP! (Kvůli těmto strojům Microsoft přislíbil delší podporu Windows XP, než měl původně v úmyslu, protože Vista by byla pro miniaturní počítače přece jenom moc...) Na těchto strojích tedy budeme moci spustit i tradiční testovací programy, jako je například PC Mark, a výsledky porovnat. Zatím nejsou žádné výsledky k dispozici. Na tiskové konferenci k uvedení Atomu jsem se zeptal na jeho výkon a podle odpovědi by měl být na úrovni Pentií M z první vlny Centrina. Tak uvidíme.
A na jaké testy se můžete těšit příště? Podíváme se na zoubek domácím projektorům. I když ceny LCD televizí klesají a jejich plocha je stále větší, pořádného kina přes celou stěnu docílíte jen s projektorem. Pustíme se i do dalšího srovnávacího testu -porovnáme moderní multifunkční zařízení založená na inkoustové technologii. Umí tisknout, skenovat a kopírovat a většinou mají i čtečku paměťových karet a další vybavení. Nabízejí je firmy Canon, Epson, HP, Brother a Lexmark, takže opravdu bude co testovat a porovnávat.
Netradiční bude další test. Víte, co se stane s diskem DVD, pevným diskem a USB flash diskem, když ho přejede auto nebo když se dostane spolu s prádlem do pračky? My to zatím také netušíme, ale chceme to zjistit a samozřejmě vás o výsledcích informovat.

INFO  Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.

HODNOCENÍ 

 Špičková třída  100 - 90  Střední třída  74 - 45
 Vyšší třída  89 - 75  Nelze doporučit  44 - 0
Všechna hodnocení v bodech (max. 100)

WEBOVÉ KAMERKY

Dostupnost a propustnost internetu dnes umožňuje internetovou komunikaci slovem, obrazem i zvukem i domácím a méně erudovaným uživatelům. Testovali jsme moderní webové kamerky nejznámějších výrobců. Výsledky testu hovoří jasně - nejlepší produkty nabízí Logitech, na střední úrovni se pohybuje Microsoft a za ním Creative a Genius. Cenový rozdíl mezi špičkovými a nejlevnějšími modely činí ale i 2 000 Kč.

EXTERNÍ 3,5" PEVNÉ DISKY

Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat - to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných 500GB externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.

HD KAMERY

Brilantní obraz, nízké ceny: na trh s přístroji pro amatérské filmaře vtrhly kamery s vysokým rozlišením. Jejich špičkové modely v cenách od 19 000 Kč se utkaly v testu Chipu. Z hlediska obrazové kvality toho poskytují testované HD kamery mnohem více než jejich kolegyně se standardním rozlišením: všechny přístroje produkují tak ostré a detailní snímky, jaké jsme dosud znali jen z fotografií.

BAREVNÉ LASEROVÉ TISKÁRNY

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval jedenáct modelů, jejichž cena nepřesahuje 16 000 Kč. Navíc jde o barevné laserové tiskárny, které mají LAN port. Ani nová generace barevných laserových tiskáren se nehodí pro tisk fotografií. Cena za vytištěnou barevnou stránku je mnohem nižší než u inkoustových tiskáren. Pohybuje se jen okolo 3 Kč za stránku.

LCD MONITORY - 19"

Jsou levné, a přesto leccos dokážou: nové 19palcové TFT monitory v širokoúhlém formátu jsou k dostání už za ceny od 4 300 Kč. Dvanáct modelů pro vás Chip důkladně otestoval a zde je přehledná tabulka.

LCD MONITORY - 20"

Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16:10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1 680 x 1 050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 5 000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.

LCD MONITORY - 22"

Více a více zobrazovacího prostoru za méně peněz. Nyní už má skoro každý výrobce TFT monitorů ve svém portfoliu model 22" monitoru za výhodnou cenu. Rozlišení těchto širokoúhlých monitorů je 1 680 x 1 050 bodů; to je praktické nejen pro kancelářskou práci (můžete si například otevřít dva dokumenty vedle sebe), ale i pro multimédia, speciálně pro přehrávání filmů.

LCD MONITORY - 24"

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.

DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY

Fotoaparáty jsme rozdělili do čtyř kategorií (univerzální, ultrazoomové, stylové a pro začátečníky) a porovnali jsme je mezi sebou, abyste si sami mohli vybrat ideální fotoaparát podle toho, na jakém kritériu vám nejvíce záleží. Pro lepší orientaci jsme všechna zařízení zařadili do tabulky tak, abyste mohli vyhlédnutý model snadno porovnat s konkurencí, a to nejen v příslušné kategorii, ale i v rámci všech testovaných produktů.

NAVIGACE

Moderní navigační zařízení toho umí mnohem víc než jen navigovat a je vlastně škoda používat je jen k nalezení vytyčeného cíle - i když to umí velmi dobře. Nabízejí řadu přídavných funkcí - od videopřehrávače až po čtečku elektronických knih. I proto jsme se rozhodli otestovat šestnáct zařízení PNA (Personal Navigation Assistants).

INKOUSTOVÁ MULTIFUNKČNÍ ZAŘÍZENÍ

Co se funkcí týče, všechna zařízení nabízejí možnost barevného tisku, kopírování, skenování a přímého tisku z paměťových karet, HP OfficeJet 6310 pak navíc obsahuje i fax a ethernetový konektor. Všechna zařízení lze k počítači připojit přes USB port, tři „mašinky" (Brother DCP-770CW, Lexmark X3550 a X4550) pak dokáží komunikovat s okolím pomocí Wi-Fi 802.11g. Donedávna tiskla levná multifunkční zařízení draze a dražší levněji. Nyní se tato situace poněkud komplikuje. Musíte si vybrat tu správnou kartridž.

DVD VYPALOVAČKY

Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky") používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.

PC SESTAVY

Nabídka „značek" počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

INTERNÍ 3,5" SATA DISKY

Oficiálním následovníkem ATA je SATA - vyznačuje se teoreticky vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely.


Dokumenty ke stažení