Menu

Mailbox

Mailbox

Pasti na počítači

PROGRAMY, KTERÉ ZRUINUJÍ KAŽDÝ SYSTÉM, CHIP 4/08, STR. 50

Pokulhávající Windows, trhaná videa, nefunkční připojení k internetu - žádný div: celou třetinou vámi popisovaných programů jsem si postupně zamořil i vlastní PC. Díky Chipu a malé softwarové čistce teď už vše opět běží tak, jak má."
JIŘÍ KRAUS (E-MAIL)

Nebezpečný QuickTime

Programy, které zruinují každý systém

Chip 4/08, str. 50
V odstavci „Nebezpečný software" na str. 52 popisujete největší bezpečnostní problémy videopřehrávače QuickTime. Kdysi jsem si nainstaloval verzi 7, abych si mohl přehrávat svoje videoklipy. Byl by nástroj QuickTime Alternative lepší volbou, nebo mám raději nainstalovat nejnovější verzi applovského QuickTime?
PETR ZAJÍČEK (E-MAIL)
Nejjistější je veškeré součásti QuickTime z vašeho počítače odinstalovat a nahrát raději nástroj QuickTime Alternative. Pouze v případě, že by se vyskytly problémy s přehráváním, sáhněte po originálním QuickTime od Applu -samozřejmě po nejnovější verzi.
REDAKCE CHIPU

Návod k CDBurnerXP

Freeware lepší než Nero

Chip 3/08, str. 54
V článku je uveden program pro vypalování CDBurnerXP 3. Prosím o informaci, zda k tomuto softwaru existuje manuál a kde je možno ho zakoupit.
O. SLAVÍK (E-MAIL)
K softwaru výrobce nenabízí žádný manuál, ale můžeme doporučit vydařené fórum na http://cdburnerxp.se/forum, případně je možné navštívit http://cdburnerxp.se/help, kde je nápověda a poměrně obsáhlý FAQ.
REDAKCE CHIPU

Multimediální přehrávače/ rekordéry

Velice by mě zajímal váš názor na HDD přehrávače/rekordéry (Ellion HMR-700A, UMAX Mvix MX 760HD) a na to, jaký pevný disk k nim vybrat.
JAKUB KUBAŠČÍK (E-MAIL)
Mvix 780HD jsme testovali, krátký test naleznete v březnovém čísle. Pokud jste pravidelným čtenářem Chipu, ovládání blízké IT vám pravděpodobně nebude činit potíže. Do spotřební elektroniky má ale daleko, ostatní členové rodiny by mohli mít problémy. Disk volte podle toho, kolik skutečně využijete. Na běžné použití postačí prakticky jakýkoliv dnes prodávaný disk. Záleží také hodně na tom, jaké funkce od přístroje očekáváte. Nestačil by třeba běžný HDD rekordér/přehrávač?
REDAKCE CHIPU

Spam z vlastní adresy

Chcel by som vás poprosiť o radu ohľadom bezpečnosti, lebo neviem, ako mám vyriešiť jeden problém. V poslednom čase neustále dochádza k zneužívaniu mojej e-mailovej adresy na odosielanie spamových správ, ktoré chodia aj priamo mne na moju adresu.
Problém však nie je v mojom PC, ktoré je čisté od trojanov a podobne (používam Kaspersky IS 7 a Spyware Doctor na on-line ochranu a okrem toho AVG Anti spyware, Bitdefender free 10, Spyboot Search and Destroy a Windows Live OneCare safety scanner na občasné preskenovanie, ale žiaden z nich mi v PC nenájde žiadnu infekciu). Mám pocit, že dochádza k zneužívaniu mojej adresy na úrovni poskytovateľa služieb, lebo sú požívané aj niektoré aliasy, ktoré som už tri roky nepoužil a ktoré ani nie sú zavesené nikde na nete, sú umiestnené len na serveri poskytovateľa priamo v mojej schránke. Neviem si s tým rady a hnevá ma, že z mojej adresy chodia reklamy na viagru a pod., ale neviem, ako sa dá zjednať náprava.
JOZEF ŠUHAJSKÝ (E-MAIL)
Asi vás zklameme, ale s největší pravděpodobností není na vině poskytovatel služeb a bohužel s tímto stavem nic moc dělat nepůjde. Tato situace je poměrně běžná - dokonce i nám chodí reklama na viagru a levné akcie z adres členů redakce.
Důvod je jednoduchý - falšování e-mailových hlaviček je natolik snadné, že to dokáže i primitivně napsaný spamový nástroj. Zjistit pravého odesilatele není problém (uložte si mail jako txt a uvidíte), ale většina e-mailových klientů se tím „nezatěžuje".
Stačí, aby se vaše adresa na internetu alespoň jednou někde objevila, a stane se přesně to, co popisujete. Celá řada spamových programů navíc dokáže kombinovat jména a domény, takže ani daná adresa nemusí být aktivní a mohou na ni (z ní) chodit desítky spamů. Vzhledem ke směšným nákladům na odeslání jednoho e-mailu je takovéto „střílení naslepo" naprosto běžné.
Abychom to tedy shrnuli - s tím, že po světě běhají maily, kde jste jako odesilatel uveden vy, nic dělat nelze. S tím, že vám chodí spousta spamu, něco dělat lze - stačí použít kvalitní antispamový nástroj, který dokáže odfiltrovat nevyžádanou poštu na přijatelnou úroveň...
REDAKCE CHIPU

Bleskový přehled

Expresní test: Externí pevné disky

Chip 4/08, str. 60
Formát expresních testů se mi líbí: na dvou stránkách dostanu ihned jasný přehled o 11 aktuálních discích. Tomu říkám „vysoce komprimovaná informace".
ANTONÍN ŠVEJKOVSKÝ (E-MAIL)

INFO

POZOR! NOVÁ SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO

Každý předplatitel má nyní možnost on-line sledovat své předplatné. Na www.send.cz jako jméno vyplňte do formuláře vpravo nahoře do řádku Jméno své příjmení včetně diakritiky, první písmeno velké (organizace vyplní IČ), jako heslo uveďte svoje předplatitelské číslo (specifický symbol na faktuře k předplatnému, číslo je rovněž uvedeno na třetím řádku adresy na každém doručeném časopise). Na své kartě následně uvidíte seznam předplacených časopisů, předplacené období a to, zda má společnost SEND zaevidovánu vaši platbu. Můžete změnit adresu, ukončit předplatné, reklamovat nedoručený výtisk, vytisknout si fakturu nebo daňový doklad. Věříme, že tato nová služba přispěje k lepší informovanosti všech předplatitelů našeho časopisu.

Chip Help
Dopisy
Redakce Chip
Na Florenci 19
110 00 Praha 1
Fax: 225 018 500
E-mail: chip@chip.cz
Předplatné   POZOR ZMĚNA!
SEND Předplatné, spol. s r.o.
P.O.Box 141
140 21 Praha 4
Tel:  225 985 225
Fax: 225 341 425
E-mail: send@send.cz  
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software, Komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 156.
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.


Dokumenty ke stažení