Menu

Co všechno umí dotykový mobil od Nokie

TUBE

Co všechno umí dotykový mobil od Nokie

Firma Nokia, zřejmě ještě trochu překvapena úspěchem iPhonu, představila v říjnu minulého roku vlastní mobil s dotykovým displejem. Až dosud byly k dispozici jenom ukázky konceptů, na vývojářské konferenci však nyní výrobce poskytl bližší pohled na svůj první dotykový mobil s názvem „Tube“. Telefon, jehož konečný název ještě není definitivně určen, je vybaven téměř 3,5palcovým dotykovým displejem (při poměru stran 16:9) a pro dotykové ovládání využívá speciálně vyvinutý operační systém Symbian.
Na rozdíl od iPhonu se Tube neovládá výhradně prstem, ale také pomocí tužky - a to včetně technologie rozpoznávání písma. Díky vibrační zpětné vazbě se uživatel ihned dozví, zda přístroj jeho dotek zaznamenal.
Velmi vychvalované „multidotykové“ ovládání od Applu však Tube neovládá. Zato má tento čtyřpásmový telefon podporovat všechny možné standardy: kromě GPRS a HSDPA ovládá také WLAN a Bluetooth, navíc jakožto UPnP klient dokáže přehrávat hudbu například ze síťových disků. Je rovněž vybaven GPS navigací a také fotoaparátem s automatickým zaostřováním. Tube má být uveden na trh v prvním čtvrtletí roku 2009, cena zůstává stále otevřená. Do té doby však bude možná dostupný i druhý iPhone od Applu, který by mohl technické přednosti nového mobilu od Nokie znovu vyrovnat.
INFO: www.nokia.com

INOVOVANÉ STRÁNKY

Web Dopravního podniku v novém

Dopravní podnik hlavního města Prahy (www.dpp.cz) spustil nové internetové stránky, které jsou přístupné všem návštěvníkům -tedy i občanům se sníženou pohyblivostí a nevidomým a jinak zrakově postiženým. Dopravní podnik spolupracoval na přípravě nových internetových stránek s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR a stal se tak první institucí v České republice, která vytvářela své internetové stránky přímo na základě připomínek lidí se zdravotním postižením. Dopravní podnik spolu se vznikem nových internetových stránek přichází s mnoha novinkami. Cestující mají například možnost využít služby „Moje spojení“, kde po zadání oblíbené trasy získají informace o aktuálním spoji. Využijí-li nabídku „Moje linky“, budou jim na e-mail posílány informace o výlukách či jiných změnách jejich oblíbených linek. Jako další z mnoha novinek se cestujícím nabízí možnost zjistit aktuální obsazenost P+R parkovišť, díky dopravním kamerám, které ukazují dopravní situaci v pražských ulicích, bude mít každý možnost rozhodnout se, zda je lepší cesta MHD, nebo individuální cesta automobilem.

MICROSOFT WORKS

Kancelářský balík zdarma

Microsoft již delší dobu hledal způsob, jak nabídnout svůj odlehčený kancelářský balík Works všem uživatelům prakticky zdarma. Tento produkt by se podle redmondské firmy měl stát konkurencí pro bezplatné kancelářské balíky, jako je OpenOffice.org.
Podle serveru Cnet.com nyní Microsoft testuje možnost zpoplatnit používání Works pouze prostřednictvím reklamy. Ta by se pravidelně stahovala z internetu a zobrazovala by se při práci s jednotlivými aplikacemi.
Microsoft Works je v českém prostředí trochu opomíjenou sadou. Works existovaly pro MS DOS, MacOS a samozřejmě i Windows.
INFO: www.microsoft.com/cze/works/

WD RAPTOR

Dravci zrychlují

Firma Western Digital inovovala svoji řadu rychlých disků WD Raptor s 10 000 otáčkami za minutu. Nová řada se jmenuje VelociRaptor. První měla dosti malou kapacitu - z původních 36 GB sice vzrostla na 74 GB a pak na 150 GB, ale i to je dnes málo. Navíc se pomalu zkracoval i výkonnostní rozdíl: běžné disky se 7 200 ot./min. totiž díky rostoucí hustotě dat Raptory rychle doháněly, až je předehnaly. A to vše při výrazně nižší ceně za gigabajt. Teď je tu nová generace VelociRaptorů s rychlostí opět 10 000 ot./min., ale značně se zvýšila hustota uložených dat a tím i přenosová rychlost (podle výrobce o 35 %) a zlepšila se i přístupová doba. Kapacita VelociRaptorů, které se připojují přes rozhraní SATA 3, je 300 GB (což je dvojnásobek oproti starší generaci). Hodně zajímavé je, že jde o 2,5“ disky, které jsou uloženy v chladicím pouzdru velikosti 3,5“ nazvaném IcePack. Podle firmy Western Digital jsou VelociRaptory vhodné do výkonných sestav, pracovních stanic a low-end serverů.
INFO: www.wdc.com

VOLÁNÍ ZADARMO

Platí to Kvído

Telefónica O2 spustila službu, prostřednictvím které můžete volat zdarma. Princip je jednoduchý -poslechnete si reklamní spot a poté můžete telefonovat 60 sekund na libovolné pevné nebo mobilní číslo v České republice. Váš hovor zaplatí inzerent, jehož reklamu jste si vyslechli. Služba je dostupná z mobilních čísel O2 a pevných linek O2, kupodivu ji však není možné provozovat z telefonních budek. Použití je navíc velmi jednoduché: stačí vytočit číslo 829 829 829 a Kvído vám napoví, jak dále postupovat.
Komentář redakce: Konečně první vlaštovka skutečného volání zadarmo. Jen je škoda, že se po minutě hovor ukončí. Bylo by přece lepší, kdyby hovor přešel na placenou formu. Že by Telefónica nestála o další peníze?
INFO: www.platitokvido.cz


Analogová tma opět odsunuta

Jak to bude s digitálním vysíláním? Kdy budete muset o této alternativě začít přemýšlet? Obyvatelé některých oblastí ještě mají dostatek času - poslední analogové vysílače se vypnou až 30. ČERVNA 2012.
Vratislav Klega

Vláda schválila 28. dubna 2008 tzv. Technický plán přechodu (TPP), který sestavil Český telekomunikační úřad. Podle aktuální verze TPP bude analogové televizní vysílání v České republice vypnuto k 11. 11. 2011, s výjimkou dvou regionů: Zlínska a Jesenicka, kde bude analogové vysílání kvůli technickým problémům ukončeno až k 30. 6. 2012.
Jenže už teď byste měli začít přemýšlet o přechodu - ať už na pozemní digitální vysílání, nebo na jinou formu jeho šíření. Důvodem je to, že vysílače se začnou vypínat již v tomto roce. Jaká bude situace v jednotlivých regionech, to se dočtete dále.
ÚSTÍ NAD LABEM
V experimentálním provozu je DVB-T spuštěno již dlouho, řádné vysílání začne v srpnu tohoto roku. Ve stejném měsíci se vypne vysílání ČT2, v srpnu příštího roku budou vypnuty ostatní analogové kanály.
DOMAŽLICE, PLZEŇSKO
Domažlicko je prvním regionem, ve kterém bylo vypnuto analogové vysílání, a to již 31. srpna 2007. Dobíhající multiplex A byl v provozu od 1. listopadu 2006.
Na Plzeňsku se mělo digitální vysílání rozběhnout v březnu tohoto roku, legislativní průtahy však odsunuly spuštění na květen. Již teď je ale jasné, že ani v květnu se spuštění nestihne, a optimistický odhad je na červen. My však tipujeme, že reálným termínem je až září tohoto roku. V té době se vypne ČT2 a v září 2010 se vypnou všechny ostatní analogové vysílače.
ČESKÉ BUDĚJOVICE
Letos v červenci by se měl spustit veřejnoprávní multiplex i v jižních Čechách, o měsíc později pak multiplexy s komerčními televizemi. V červenci se rovněž vypne ČT2, v červnu 2010 se vypnou ostatní analogové vysílače.
PRAHA A STŘEDNÍ ČECHY
Experimentálně již digitální vysílání funguje, v srpnu nebo září se spustí veřejnoprávní multiplex, o měsíc později ostatní multiplexy. V červenci přijdou diváci o analogovou ČT2, v dubnu a září (dvě fáze) příštího roku se vypne zbytek analogu.
TRUTNOVSKO, SEVEROVÝCHODNÍ ČECHY
V srpnu 2009 se spustí veřejnoprávní multiplex a dojde k vypnutí ČT2, o měsíc později se spustí zbývající multiplexy. Analogová tma nastane až v červnu 2011.
VYSOČINA
Situace kolem Jihlavska není jednoduchá. Veřejnoprávní multiplex by měl být k dispozici již v lednu 2009. Ostatní multiplexy se zapnou nejdříve v červnu, spíše však až v září 2009. Na Vysočině však ještě dlouho bude v provozu analogové vysílání - jak ČT2, tak ostatní kanály se vypnou až v květnu 2011.
BRNO A OKOLÍ
V Brně a v jeho blízkém okolí si digitální televizi naladíte již od roku 2005. Vzdálenější oblasti však budou muset čekat nejspíš až do listopadu 2009. V té době se také vypne analogová ČT2, ostatní analogové kanály se vypnou v září 2010 a červnu 2011.
JESENICKO
Jedna ze dvou oblastí, kde bude analogové vysílání v provozu až do června 2012. Místní obyvatelé si tedy s nákupem set-top boxu zatím hlavu lámat nemusí. Veřejnoprávní multiplex se spustí až v dubnu 2010, zbývající multiplexy až ke konci roku.
OSTRAVSKO
V okolí Ostravy je rovněž v provozu experimentální vysílání, na řádné si však budou muset místní počkat až do října 2010. S nákupem set-top boxu také nemusí pospíchat, k vypnutí dojde až v listopadu 2011.
ZLÍNSKO
Na Zlínsku je rozšiřování digitálního signálu nejpomalejší. První DVB-T přijímač má smysl koupit až ve druhém pololetí roku 2010, stejně jako na Jesenicku si však mohou uživatelé „užívat“ analogu až do června 2012.

Nemusíte čekat: Digitál již dnes

Současné DVB-T má však další úskalí. Zatímco dnes je signál kódován málo účinným kodekem MPEG-2, do budoucna se počítá s přechodem na MPEG-4, který je více úsporný. Bohužel současně prodávané set-top boxy si neporadí ani s MPEG-4, ani s televizí ve vysokém rozlišení. Obojího si však můžete užívat již dnes. Jaké jsou alternativy?
Budoucnost televize je v IPTV - tedy televizi přes „internet“. Tu u nás zatím provozuje O2 a 802.cz. Zatímco v případě O2 je kvalita spíše průměrná a je srovnatelná s DVB-T, 802.cz nabízí vysílání v HDTV se skvělým kodekem H.264. Nepříjemné je, že 802.cz působí jen regionálně.
Největší výhodou IPTV je, že můžete sledovat programy na přání - programy už nebude vybírat televize, ale každý uživatel si rozhodne, co a kdy chce sledovat.
Další alternativou je satelitní vysílání a kabelová televize. Nevýhodou satelitu je, že za oknem musíte mít nevzhlednou parabolu, a současná kvalita také neodpovídá budoucím standardům. Výhodou je skvělá dostupnost - satelitní televizi můžete používat všude, kde vidíte na oblohu.
Kabeloví operátoři by mohli být rovněž výbornou alternativou k DVB-T. Standard DVB-C má velký potenciál, jenže u nás má prakticky monopolní postavení UPC a služby, které by tento operátor mohl nabízet, zdaleka neodpovídají reálné nabídce na trhu.
Pro většinu obyvatel ale stejně bude nejjednodušší počkat si na DVB-T. Pokud se v budoucnu přejde na MPEG-4, nezbude nic jiného než zakoupit nový set-top box nebo novou televizi. Odhadujeme ale, že dříve než v roce 2020 se tak stejně nestane.
Vratislav Klega

INFO  

Babylon multiplexů

Prozatím jsou multiplexy ve zkušebním vysílání, až začne řádné vysílání (viz mapa), budou v provozu čtyři multiplexy.
1. MULTIPLEX: Tzv. veřejnoprávní multiplex bude v rukou České televize. Budou zde šířeny programy ČT1, ČT2, ČT4 a ČT24. Tento multiplex bude v provozu většinou jako první, další přijdou s měsíčním zpožděním.
2. MULTIPLEX: Provozovatelem budou České radiokomunikace a z celoplošných televizí bude distribuovat Novu.
3. MULTIPLEX: Provozovatelem je Czech Digital Group a vysílat bude televizi Prima.
4. MULTIPLEX: Za tímto multiplexem stojí O2 a Asociace digitálních televizí (www.adtcr.cz).
Kdy koupit set-top box: V těchto měsících bude i ve vašem regionu spuštěno řádné digitální vysílání.


Dokumenty ke stažení