Menu

Ještě více energie pro Windows

Ještě více energie pro Windows

Chip daruje vašim Windows XP 100 NOVÝCH FUNKCÍ, na které Microsoft původně zapomněl a kterými obohatil až Vistu.
VALENTIN PLETZER, AUTOR@CHIP.CZ

Windows XP mají letos osmé narozeniny. Ačkoliv je to na operační systém dlouhá doba, do starého železa vaše XP ještě rozhodně nepatří - zvláště pokud je naučíme 100 nových kousků. Systémové procesy, jako je třeba Explorer, si rozšíří možnosti například o multimédia a síťové okolí, a vylepšíme i bezpečnost. Potom bude váš systém jako nový a poběží na každém počítači - ne jako Vista, která je na trhu již přes rok a na 15 % všech počítačů nepracuje.

Systém: Nové možnosti pro Explorer, startovací menu atd.

Pomocí správných nástrojů rozšíříme váš systém o funkce, které jsou dostupné až ve Vistě. Zde jsou ty nejlepší z nich.
RYCHLÝ START PROGRAMŮ Freewarový nástroj Launchy je tak skvělý, že by neměl chybět na žádném počítači. Rychlý start programů, to je jen jedna z funkcí, kterou tento nástroj nabízí. Po nainstalování se program automaticky přidá do složky »Po spuštění«, takže bude startovat se systémem. Aplikaci po spuštění neuvidíte - je skrytá. Pro její zobrazení stiskněte [Alt] + [mezerník]. Zobrazí se černé okno, do kterého zadáte název programu. Je jedno, jestli zadáte začátek názvu, jeho prostřední část nebo konec. Po napsání prvního písmena se zobrazí první program s názvem začínajícím tímto písmenem. Postupným psaním dalších písmen se okruh vyhovujících programů zužuje, až zůstane jen ten, který jste hledali. Výhodou je, že program se zobrazuje i se svou ikonou, takže rychle a bez čtení poznáte, zda se jedná o správný program. Stisknutím klávesy [Enter] nebo kliknutím myši na název program spustíte.
RYCHLEJŠÍ SURFOVÁNÍ Díky nástroji Launchy můžete i velmi rychle surfovat. Stačí do řádku pro vyhledávání zadat webovou adresu a potvrdit ji. Neprodleně se spustí prohlížeč a otevře požadovanou stránku. V čem spočívá úspora? Nemusíte se zdržovat spouštěním prohlížeče, to provede program sám, a poté nemusíte zastavovat načítání výchozí stránky, případně čekat, než se stránka načte. Microsoft nabídne funkci otevření webové stránky klávesovou zkratkou až v Service Packu 3, což pomůže všem uživatelům XP.
RYCHLEJŠÍ VYHLEDÁVÁNÍ Pokud něco hledáte, tak nejspíš na Googlu. S tím počítá i Launchy. Do vyhledávacího řádku proto stačí zadat »google« (tedy bez www, případně .com), a v prohlížeči se automaticky otevře tento vyhledávač. Máme však pro vás ještě lepší tip. Zadejte »google«, na klávesnici stiskněte tabulátor a zadejte výraz, který chcete hledat. Po potvrzení se otevře okno prohlížeče přímo s výsledkem dotazu. Stejně to funguje i u dalších serverů, jako je třeba Amazon, MSN, YouTube, Wikipedia a řada dalších.
Počet takto podporovaných serverů si navíc můžete velmi jednoduše rozšířit. Ukážeme vám, jak přidat vyhledávač Seznam. Pomocí [Alt] + [mezerník] si zobrazte okno programu a klikněte na ozubené kolo vpravo nahoře.
Vyberte záložku »Plugins« a klikněte myší na tlačítko »+«. Do sloupce »Name« napište Seznam, do »Url « vepište »http:// search.seznam.cz« a do sloupce »Query« vepište výraz »?q=%s&mod=f«. Výraz %s totiž slouží jako zástupný řetězec pro slovo, které potom vložíte. Vše potvrďte. Pokud poté zadáte Seznam, stisknete tabulátor a vepíšete text, zobrazí se výsledek hledání na serveru Seznam.cz.
Je toho opravdu ještě hodně, co Launchy umí. Poslouží třeba i jako jednoduchá kalkulačka -stačí zadat, co chcete spočítat. Další plug-iny pro program naleznete na domovské stránce programu www.launchy.net.
                                     Tento freeware připraví vaše XP na budoucnost.
NÁHLED OKEN Vylepšení nového vzhledu ve Vistě s sebou přineslo i náhled oken minimalizovaných do lišty. Stačí se kurzorem myši přiblížit k minimalizovanému oknu, a hned uvidíte náhled toho, co okno vlastně obsahuje.
Tato funkce však není exkluzivitou Visty a pomocí nástroje Visual Tooltip ji můžete mít i v XP. Nástroj se bude spouštět automaticky se systémem a zajistí rychlý náhled minimalizovaných oken.

Multimédia: Více funkcí pro lepší zábavu

Nástrojů pro hudbu, videa a fotografie obsahují XP jen velmi málo - i když se jedná o ideální platformu pro multimediální programy. Proto přinášíme následující nástroje.
POTŘEBNÉ KODEKY Co video, to jiný formát. Stále nové a nové záludné formáty, se kterými si žádný přehrávač neporadí. Chcete-li si v takovém případě video přehrát, pomůže vám GSpot. Tento nástroj zná totiž stovky formátů. Stačí přetáhnout video do okna programu, a nástroj provede analýzu datového formátu. Pokud rozpozná, o jaký kodek se jedná, najde na internetu odkaz, ze kterého je možné kodek stáhnout.
ZVUK S EFEKTY Nainstalujete-li si freewarový Wavosaur, už nikdy nebudete chtít použít funkci Záznam zvuku, která je integrována ve Windows. Se svou velikostí 500 kB je nástroj zhruba stejně velký jako ten od Microsoftu, nabízí toho však mnohem více. S jedinou výjimkou, kterou je WMA, si poradí se všemi běžnými hudebními formáty. Wavosaur umí provádět střih a změnu hlasitosti a nechybí mu řada efektů včetně automatizace. Jedná se zkrátka o ideální nástroj pro práci se zvukem.
SPOJOVÁNÍ MP3 Posloucháte oblíbený záznam z živého koncertu. Jednotlivé skladby však tvoří samostatné MP3 soubory a při přehrávání do nich váš přehrávač vkládá krátkou mezeru, která zcela rozbíjí atmosféru živého záznamu. Nejjednodušším řešením tohoto problému je použití programu MP3Wrap. Ovládá se sice z příkazové řádky, to ale nezpůsobuje žádné těžkosti.
Do složky »C:\Windows« zkopírujte z Chip DVD soubor »mp3wrap. exe«. Nyní zvolte »Start / Spustit / cmd«. Poté zadejte pomocí příkazu »cd « cestu ke složce s MP3 soubory, které chcete spojit. Příkaz tedy bude vypadat například takto: »cd C:\MP3\koncert«. Nyní dojde k samotnému spojení. Zadejte příkaz »mp3wrap album.mp3 1.mp3 2.mp3 3.mp3«. MP3Wrap vytvoří z těchto tří souborů jeden velký - album.mp3.
ZMĚNA DESKTOPU V mnoha diskusích na internetu se řeší, kdo má krásnější obrázek na pozadí Windows. Jenže sebekrásnější obrázek se postupem času stane nudným a je vhodné jej vyměnit. Komu se však chce pozadí stále měnit? Od toho je zde nástroj Scott’s Wallpaper Switcher, který mění pozadí automaticky. Stačí jej nainstalovat a nastavit dva parametry: nejprve interval, za jak dlouho se má obrázek měnit, a pak obrázky, které má střídat. Pokud zatrhnete položku »AutoLoad on Windows Startup«, změní se pozadí při každém novém spuštění systému. Zvolíteli »Auto-Sequence«, bude se pozadí měnit každou minutu.
DOKUMENTY JAKO PDF Je úplně jedno, jestli se jedná o fax, diplomovou práci nebo pozvánku na narozeninovou oslavu. Všechny tyto dokumenty je třeba uložit do univerzálního formátu a zabezpečit. K tomu se skvěle hodí freewarový nástroj PDFCreator, který převede jakýkoliv dokument do PDF.
Po nainstalování přibude v operačním systému nová tiskárna, která je dostupná ze všech aplikací. Princip tvorby je jednoduchý: stačí dokument otevřít v odpovídající aplikaci a vytisknout jej na tiskárnu s názvem PDFCreator. Tato tiskárna je virtuální a dokument na ni poslaný se konvertuje na PDF.

Bezpečnost: Více ochrany proti ztrátě dat i útokům malwaru

O solidně bezpečných Windows XP je možné hovořit až od Service Packu 2. Ani ten však zcela nenabízí dokonalou bezpečnost. K tomu je třeba použít některý z našich freewarových nástrojů.
OVĚŘOVÁNÍ KONTROLNÍCH SOUČTŮ Je vytvořený soubor nezměněný originál, nebo se do něj dostal nějaký virus? Odpověď na tuto otázku nezjistíte bez specializovaného nástroje. Jedním z nejlepších je nástroj HashTab. A jak se vlastně kontrolní součty používají?
Když si z internetu stahujete program, nemůžete přesně vědět, odkud jej stahujete a přes které servery soubor prochází. Může se tedy cestou infikovat. Proto výrobce programu na svoji stránku napíše, jaká je hodnota MD5-Checksum. To je vlastně jedinečný otisk souboru. Pokud by se soubor změnil, byť o jediný bit, hodnota MD5 se změní. Pomocí nástroje HashTab zjistíte MD5 staženého souboru a porovnáte ji s hodnotou na stránkách. Shodují-li se, je vše v pořádku a soubor nebyl změněn.
OBNOVA ZTRACENÝCH SOUBORŮ I soubor, který jste již smazali a který je zdánlivě v nenávratnu, je v mnoha případech ještě možné zachránit. Rozloučit se s ním budete muset jedině tehdy, pokud byl již definitivně přepsán. Pokud jste však jen vysypali koš a neukládali jste žádné nové soubory, s obnovou by neměl být problém.
Skvělé výsledky poskytuje nástroj s názvem Recuva. Po prvním kliknutí proskenuje datový nosič a po druhém kliknutí soubory obnoví. Jen nezapomeňte obnovené soubory ukládat na jiný disk. Pokud byste je ukládali opět na disk, ze kterého je obnovujete, mohli byste si soubory nechtěně přepsat.
BEZPEČNÉ MAZÁNÍ Když smažete soubor ve Windows, nejprve se přesune do Koše. Odsud jej umí obnovit i malé dítě. A pokud koš vysypete, stačí sáhnout po nástroji, jako je Recuva, a soubor je zpět.
Pro skutečně bezpečné smazání je třeba použít skartovačku souborů. Funguje velmi jednoduše - na místo, kde byl smazaný soubor uložen, několikrát zapíše různá data a tím definitivně zničí jakékoliv šance na objevení a obnovení souboru. Naše doporučení směřuje k nástroji Eraser, který se integruje do kontextového menu v Exploreru. Na soubor, který chcete definitivně smazat, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte »Erase«. Buďte však opatrní - cesta k navrácení souboru neexistuje.
VYTVOŘENÍ BODU OBNOVY Od dob XP nabízejí všechna Windows jednu skvělou funkci: obnovení systému. Závadný program nebo špatně nainstalovaný ovladač vám mohou pěkně rozhodit systém. Náprava je ovšem jednoduchá - stačí zvolit »Start / Všechny programy / Příslušenství / Systémové nástroje / Obnovení systému«, a systém dostanete zpět do stavu, kdy fungoval jako švýcarské hodinky.
Nevýhodou je, že Windows vytváří body obnovy, tedy okamžiky, do kterých se můžete vrátit zpět, poměrně náhodně. Může se tedy stát, že navržený návrat vám nebude vyhovovat. S freewarovým nástrojem SysRestorePoint si můžete vytváření nastavit ručně. A čím více bodů obnovy budete mít, tím přesněji se budete moci vrátit zpět.
MAZÁNÍ AKTIVNÍCH SOUBORŮ Pokud je počítač infikován malwarem, drží se tento škůdce tvrdošíjně v systému a není tak jednoduché jej dostat pryč. Proto mnoho čističů při odstraňování ztroskotá - jednoduše nemají dostatečnou sílu škůdce smazat. Je-li soubor otevřený v nějakém procesu, není možné se jej zbavit.
Nástroj Unlocker vám pomůže. Po instalaci přibude v kontextovém menu Exploreru nová položka. Stačí pak vybrat soubor, který chcete odstranit, kliknout na něj pravým tlačítkem myši a zvolit položku »Unlocker«. Soubor se ovšem neodemkne hned, ale až po dalším restartování počítače. Pak jej můžete smazat obvyklým způsobem.

Síť: Více kontroly nad sítí i downloadem

Ve Vistě se na jednu stranu zobrazuje více informací o síťovém připojení, na druhou stranu řada informací chybí. K dispozici je třeba nástroj, který graficky zobrazí síťové okolí, ale spousta důležitých informací je ukryta hluboko v systému. Naštěstí máme freeware, který vše nahradí.
SPRÁVCE STAHOVÁNÍ UPC nabízí za rozumnou cenu připojení 12 Mb/s a lokální provideři mají také velmi zajímavé nabídky. Je tedy opravdu k vzteku, když se stahování z pomalého serveru vleče jako šnek. Pak je lepší spojit několik kapajících kohoutků do jednoho a získat silný proud.
Přesně k tomuto účelu slouží LeechGet. Nástroj se po instalaci integruje do Internet Exploreru, Mozilly i Opery a převezme správu nad všemi stahovanými soubory. Umí stahovaný soubor rozdělit na více malých kousků, čímž se soubor bude stahovat paralelně. Nástroj navíc automaticky vyhledá alternativní zdroje stahování. Výsledek: stahování bude rychlejší a vaše linka lépe vytížená. Výhodou nástroje LeechGet je, že umí navázat přerušené stahování.
RYCHLOST JEDNÍM POHLEDEM Hurá, zaradovali se všichni uživatelé ADSL, operátoři zrušili FUP. Jenže to má i stinnou stránku: při agregaci 1:50 sdílí vaši linku ještě dalších 49 uživatelů. A bez omezení limitů si každý stahuje, co hrdlo ráčí. Ve výsledku tedy může být vaše ADSL ještě pomalejší.
Lanmonitor vám prozradí veškeré informace o rychlosti připojení, navíc v přehledném grafu. Kdo chce mít tedy přehled o svém připojení, tomu stačí jeden pohled do okna aplikace.
VŠECHNY DETAILY SÍTĚ Windows znají veškeré informace o připojení k síti. Bohužel nejsou příliš sdílná, a tak chcete-li znát veškeré detaily, musíte je dlouze hledat.
Můžete si ale také nainstalovat freewarový AdvancedRemoteInfo, který zobrazí veškeré informace v jednom okně. Stačí v levém horním rohu kliknout na zelenou šipku, a v okně se vypíší veškeré informace, které program o tomto počítači zjistil.
Nástroj má však ještě jednu výhodu -umí zobrazit celou řadu informací i o počítačích v síti. Stačí do levého horního rohu zapsat IP adresu počítače, a nástroj zobrazí veškeré informace, které lze na dálku získat.
AUTOR@CHIP.CZ

NA DVD

100 nových funkcí

SYSTÉM
Rychlý start programů    Pomocí [Alt]+[mezerník] spustíte Launchy a pak jakýkoliv software.
Rychlé otevření webové stránky    Spusťte Launchy a zadejte požadovanou adresu.
Rychlé hledání v internetu    S klíčovým slovem »google« začne Launchy přímo vyhledávat.
Kalkulačka po ruce    Launchy umí také počítat: stačí zadat matematickou formuli.
Lepší přejmenování    Pomocí Better Rename bude přejmenování souborů rychlejší.
Schování desktopu    Bosskey umí zamaskovat vaše oblíbené, ale nedovolené programy.
Nové funkce    bxNewFolder přidá nové funkce do Exploreru .
Rozšíření schránky    CLCL uloží do schránky mnohem více objektů.
Zobrazení schránky    Je jedno, zda se jedná o obrázky, nebo o text - CLCL zobrazí vše.
Klikání se zpožděním    ClickWhen klikne na libovolné místo za tak dlouho, jak potřebujete.
Odstranění formátování    ClipboardFusion odstraní formátování zkopírovaného textu.
Odstranění HTML značek    ClipboardFusion umí odstranit i HTML tagy a další párové značky.
Přímé uložení    Obrázky ze schránky přímo do souboru ukládá ClipboardFusion.
Přímé kopírování do složky    Rychlé kopírování přes pravé tlačítko myši umožňuje Context Magic.
Soubory ve schránce    Context Magic zkopíruje názvy souborů ve schránce.
Přímé rozesílání    Context Magic přímo rozesílá e-maily se soubory na zadané adresy.
Příkazová řádka na přání     Context Magic vám otevře příkazovou řádku v jakémkoliv místě.
Kopírování informací    Copy2Clip zkopíruje libovolné informace o souborech do schránky.
Seřazení ikon    Desktop Restore seřadí ikony na ploše, a to různými způsoby.
Okno do ikony    DM2 zajistí, že po kliknutí pravým tlačítkem na okno se okno změní na ikonu.
Skrytí programu    Po kliknutí pravým tlačítkem na »Zavřít« se okno schová do DM2-Windowsmanageru.
Srovnání oken    DM2 umí na přání srovnat otevřená okna na ploše obrazovky.
Definování velikosti okna     DM2 umí nastavit libovolnou velikost okna.
Okno vždy nahoře    DM2 nastaví okno, které má být vždy v popředí.
Priorita procesů    Zapomeňte na Správce úloh, DM2 nastaví prioritu také.
Explorer na míru      DM2 připojí ke každému dialogu Otevřít a Uložit oblíbenou ikonu.
Mazač klonů    Double Killer hledá na počítači identické soubory a maže je.
Mazání podobných    Double Killer skenuje disky a hledá podobné soubory podle různých kritérií.
Nastavení atributů    FileMenu Tools nastaví atributy přes kontextové menu Exploreru.
Změna data a času    XP neumí změnit časové razítko u souborů - File Menu Tools ano.
Smazat bez koše     Pomocí FileMenu Tools můžete soubory mazat přímo - bez mezipřistání v koši.
Hromadné mazání    Více souborů jednoho typu najednou smaže FileMenu Tools.
Rozřezání souborů    FileMenu Tools rozdělí velký soubor na malé…
Slepování souborů    … a pak je zase slepí dohromady.
Registrace DLL    FileMenu Tools zaregistruje DLL knihovny bez okliky přes příkazovou řádku.
Synchronizace souborů a adresářů    Allway Sync bravurně synchronizuje celé struktury.
Oblíbená místa    Folder Guide rozšíří kontextové menu Exploreru o oblíbené položky.
Velikost složek    Aby Explorer zobrazoval velikost složek stejně jako u souborů, na to potřebujete Folder Size.
Obarvení složek    Obarvit ikony složek vlastní texturou není problém pro iColorFolder.
Správa mnoha oken    Pomocí freewarového iEx udržíte pořádek na svém desktopu.
Oblíbená místa    MedalFolders rozšiřuje Windows o rychlý přístup ke složkám přes traybar.
Nové ikony složek    Lepší vzhled složek získáte s programem MyFolder Free.
Více funkčních tlačítek    Každá klávesnice získá nové funkce s nástrojem Kliner Hotkeys.
Rychlé vypnutí    Rychlé vypnutí počítače bez zbytečných dotazů nabízí nástroj Restart.
Naprogramované vypínání    Vypnout systém v zadaný čas není problém pro nástroj Restart.
Vypnout při nečinnosti    Pokud počítač nemá co na práci, Restart jej umí vypnout.
Vypnout spolu s programem    Když se zavře aplikace, Restart umí vypnout počítač.
Rychlé spojení    V Exploreru máte v kontextovém menu položku »Odeslat« - Send To Toys ji rozšiřuje.
Rychlá příkazová řádka    Send To Toys vyvolá příkazovou řádku rychle a kdekoliv.
Lepší přepínání    Lepší práci s obligátním [Alt] + [Tab] zajistí ShellEnhancer.
Nastavení oken    Velikost okna podle určitého rozlišení umí nastavit ShellEnhancer.
Gesta myší    Ovládat Windows gesty myší umí nástroj ShellEnhancer.
Využití rohů desktopu    Co se stane, když myš zabrousí k rohu monitoru, to umí nastavit ShellEnhancer.
Zaměřené okno    ShellEnhancer umí vybrané okno udržet aktivní.
Schování ikon    ShellEnhancer skryje ikony, které máte zobrazené na ploše.
Náhled v liště    Visual Tooltip zobrazí obsah okna přímo v liště.
Otáčení oken jako ve Vistě    Listování mezi otevřenými okny ve 3D nabízí freewarový WinFlip.
Vizualizace harddisku    WinDirStat zobrazí informace o disku v grafické podobě.
Stopky    Stopky přinese do vašeho systému jen 4kB freeware Timer.
Průhledná lišta    Aby se celá fotografie vešla na pozadí, k tomu je tu Transbar.
Úprava startovacího menu    Vzhled okna po stisknutí tlačítka »Start« bude vypadat jako ve Vistě díky VistaStartMenu.
Průhledná okna    Průhledná okna vytváří nástroj DM2 po stisknutí [Ctrl]+[Alt]+[Shift].
MULTIMÉDIA
Čisté surfování    Otravnou reklamu v podobě videa pečlivě smaže Zorro.
Dokumenty do PDF    Z jakéhokoliv dokumentu vytvoří PDF nástroj PDFCreator.
Potřebné kodeky    Pokud nemůžete přehrát video, GSpot vám prozradí, který kodek chybí.
Čtení MP3 tagů    Po najetí kurzorem na soubor se zobrazí informace s nástrojem InfoTag Magic.
Perfektní kalibrace monitoru    Malý nástroj Monitor Calibration Wizard profesionálně nastaví váš monitor.
Dělení MP3    Více malých MP3 souborů z jednoho velkého vytvoří MP3splt.
Stále nové tapety     Automatické střídaní pozadí ve Windows zajistí Scotts Wallpaper Switcher.
Regulace hlasitosti myší    Hlasitost přehrávání můžete měnit kolečkem myši s nástrojem Volumouse.
Přizpůsobení hlasitosti    Jednotnou hlasitost u hudebních souborů vám nastaví Wavosaur.
Blesková změna rozlišení    Obrazovku si nastavíte podle potřeby jedním kliknutím s nástrojem XP QuickRes.
Hudební efekty    Ozvěnu i další efekty zvládne bez problémů Wavosaur.
Odstranění efektu červených očí      Co nezvládne Malování, to umí nástroj Paint. NET. NA DVD
Komprese fotografií    Fotografie do velikosti vhodné pro e-maily přichystá Paint. NET.
Efekty z Photoshopu zadarmo    Zlepšit obrázky zvládne opět Paint. NET.
Zvýraznění syntaxe    Nejen HTML kódy zvládá PSPad.
Blokace spořiče    Pokud nechcete, aby se spustil spořič obrazovky, sáhněte po nástroji ShellEnhacer.
BEZPEČNOST
Dodatečné dotazy    ShellEnhacer umí definovat nové dotazy pro vyšší bezpečnost.
Záchrana smazaných souborů    Recuva najde a obnoví smazané soubory pomocí pár kliknutí.
Zabezpečení disku    Dokonalou zálohu vašeho disku provede SelfImage.
Odhalení změn    Kontrolní součty souborů ohlídá nástroj HashTab.
Vytvoření bodu obnovy    Jedním kliknutím to zvládá SysRestorePoint.
Kontrola podezřelých záznamů    RegAlyzer prozkoumává registry a hledá podezřelé záznamy.
Bezpečné mazání souborů    Skutečně bezpečně smaže soubory z disku Eraser.
Dodatečné smazání    O bezpečné vysypání koše se postará Eraser.
Smazání dočasných souborů    Dočasné soubory, které již nejsou třeba, smaže Eraser.
Zametení paměti      Citlivé soubory z operační paměti smaže Eraser.
Pravidelné mazání    Složky s citlivými soubory maže pravidelně Eraser.
Smazání zamčených souborů    Otevřené nebo používané soubory pomůže smazat Unlocker.
Porovnání souborů    Zda jsou dva soubory zcela identické, to pomůže zjistit HashTab.
Bezpečné spojení    Zda malware neinfikoval soubor, to odhalí ShellMenuView.
SÍŤ
Všechny detaily    Vyčerpávající informace zobrazí AdvancedRemoteInfo.
Posílání zpráv    Posílání zpráv rychle a zadarmo zajistí AdvancedRemoteInfo.
Rychlost jedním mrknutím    Okamžitou rychlost připojení k internetu zobrazí Lanmonitor 2.
Manažer stahování    Lepší a rychlejší stahování zajistí LeechGet.
Univerzální chatování    Pidgin podporuje všechny chatovací protokoly.
Kontrola pravopisu    Pidgin kontroluje pravopis stejně jako programy z Office.
Chatuje a poslouchá    Pidgin je tak flexibilní, že dokonce dokáže plnit příkazy na určitá slova.


Dokumenty ke stažení