Menu

Nástroje zdarma

NÁSTROJE ZDARMA

FREEWARE  *  OPEN SOURCE  *  WEBOVÉ SLUŽBY

Vyrábět vlastní trikové filmy, archivovat maily, konvertovat filmy, stahovat si obrázky - to vše a ještě mnohem více dokážete pomocí těchto nástrojů a webové služby. Samozřejmě zdarma.
ALEŠ PŘISTÁL, ALES.PRISTAL@CHIP.CZ

1 DIGSBY

Komunikační ústředna

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Rychle poslat pár pozdravů po ICQ, napsat e-mail nebo zkontrolovat schránku MySpace - obvykle na to potřebujete několik různých programů, digsby však dokáže všechny vaše zprávy spravovat sám. Nástroj představuje „multimessenger“, který sdružuje chat, novodobé platformy sociálních sítí a elektronickou poštu. Přihlašuje se do komunikačních programů jako Yahoo, AIM, MSN, Google nebo Jabber a zvládá nejdůležitější funkce známé z originálních programů: posílání zpráv, přenos souborů a zaznamenávání historie.
E-mailová funkce je mnohostranná a vyvolává nejen předmět zprávy. V programu digsby zprávu přímo otevřete a odpovíte na ni. A nejlepší je, že známí poskytovatelé jsou předinstalováni; stačí tedy zadat adresu a heslo. Program podporuje upozorňování na nové zprávy, proto také už nikdy nepropasete sdělení od Facebook nebo MySpace, neboť vás na ně upozorní vyskakovací okno a na zprávy můžete rovnou odpovědět. Brzy mají být podporovány také české portály.
TIP 1  Pod »Privacy« rozhodněte, zda ostatní účastníci mohou vidět váš on-line stav, nebo stanovte, že vás smějí kontaktovat pouze přátelé z vašeho seznamu.
TIP 2  Na webové stránce poskytovatele najdete »Widget«, který můžete začlenit do svého blogu. Návštěvníci vám pak přes něj budou posílat zprávy na plochu.
www.digsby.com

2 LIQUID RESIZE

Chytré oříznutí obrázků

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Dovolená se vydařila, fotky dopadly skvěle, jen ta přítelkyně na snímcích už není aktuální. Naštěstí můžete rušivé elementy snadno a rychle odstranit nástrojem Liquid Resize. Má totiž tuto zvláštnost: označíte oblast, která má zmizet, definujete části, které jsou důležité - a program přestaví snímek tak, že nežádoucí část eliminuje. Pokud se vám výsledek nelíbí, klikněte na »Reset Size« a snímek upravte dodatečně.
I běžné škálování obrázku bez výmazu však řeší nástroj inteligentně a nedůležité detaily prostě stlačí dohromady. Musíte jen zadat novou velikost obrazu a prostřednictvím »Retarget« ji potvrdit.
Uživatel má k dispozici možnost změny velikosti obrázku zadáním rozměrů v pixelech, nebo prostřednictvím procentuální hodnoty, samozřejmě zde nechybí možnost přepočtu odpovídajícího poměru jedné ze stran.
TIP 1  Program je malý a spouští se dokonce bez instalace přímo jako EXE. Přesto nástroj spotřebuje hodně systémových prostředků. Rychleji bude pracovat, pokud vypnete »Animated Retargeting (slower)«. Deaktivujete tak jen demonstraci, jak je obraz „pěchován“ dohromady.
TIP 2  Výmaz a zálohování určitých oblastí probíhá přes masky. Ty můžete pomocí »Store Mask« uložit a později obnovit prostřednictvím »Recall Mask«. Chcete-li zálohovat různé masky, klikněte na »Save Mask«; tlačítkem »Load Mask« je zase vrátíte zpět.
www.thegedanken.com

3 HARMONY

Štíhlejší než iTunes

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Applovský Jukebox je sice elegantní a Cover Flow krásný, ale tento software má jednu znatelnou nevýhodu: nástroj je příliš objemný a dlouho trvá, než se spustí. Naproti tomu méně známý program Harmony přináší čistý hudební požitek, vypadá téměř stejně jako originál, zato se vzdal vymožeností, jako jsou Music Store nebo inteligentní přehrávací seznamy. Program je proto také svižnější. Jen se nedivte při prvním spuštění: program potřebuje nějakou dobu na stažení všech obalů disků ze sítě, a není toho málo.
TIP  Uživatelé Windows Vista budou potřebovat Microsoft . NET Framework 3.0.
www.thirteen23.com

4 MEMOMASTER

Pořádek v dokumentech

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN 2K/XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Je-li v počítači mnoho wordovských souborů, tabulek a poznámek, rychle se o nich ztrácí přehled. Program MemoMaster zjedná pořádek -a to lépe, než to umí známý Průzkumník Windows.
Nástroj člení jednotlivé soubory hierarchicky, spojuje je a třídí v osobní databance.
TIP  Když databanku uložíte, soubor obdrží příponu BAK. To však není právě šťastné řešení, neboť mnohé tuningové nástroje tento formát považují za odpad a databanku zlikvidují. Proto koncovku doporučujeme změnit na MMR. Nástroj tuto pozměněnou databanku stále ještě rozpozná, nebude však docházet k jejímu odstranění.
www.jbsoftware.de

5 MAILSTORE HOME

Úschovna e-mailů

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN 2K/XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Za léta používání se v PC nahromadí množství zpráv. Pokud však během té doby byly používány různé poštovní programy, nastane problém. MailStore Home vám umožní zálohovat všechny e-mailové zprávy z více aplikací, jako jsou Thunderbird, Outlook Windows Mail, Outlook Express, Thunderbird a Exchange. Prostřednictvím protokolu POP je přímo vyzvedává ze serveru nebo zálohuje maily z vašeho IMAP účtu. Praktické je, že nástroj také exportuje zprávy do vašeho klienta.
TIP  Aby vaše zprávy zůstaly dlouho zachovány a přečkaly třeba i havárie počítače, pomocí »Burn Backup-CD« si prostě vytvořte jejich záložní kopii.
www.mailstore.com

6 CAPSLOCK GOODBYE

Deaktivace Caps Lock

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN 2K/XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Všem se nám to už určitě stalo: ať už při přihlašování do Windows, nebo u jiných operací -tlačítko CapsLock prostě občas překáží. Při psaní na klávesnici nedopatřením stisknete [Caps Lock] a od té chvíle píšete velkými písmeny. Tomu teď může být konec - pomocí nástroje CapsLock Goodbye tuto funkci klávesy prostě zrušíte nebo jí přiřadíte jinou akci. Můžete pak například jedním kliknutím vypnout zvuk reproduktorů nebo přidat další klávesu [Windows]. Ale pozor! Ke spuštění nástroje potřebujete oprávnění správce.
TIP  Pokud vás rozčiluje také klávesa [Insert], můžete i ji „zneschopnit“, a to prostřednictvím »CapsLock Task deaktiviert«.
www.melk.de

7 RESTORE POINT ANALYZER

Zbraň na drzé vetřelce

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN 2K/XP
JAZYK     ANGLIČTINA
Obnova systému je pro datové čmuchaly opravdovým pokladem. Tady lze zjistit, jaký program byl smazán či nainstalován, případně kdy. Nástroj Restore Point Analyzer vám pomůže s prohledáním tohoto datového pokladu. Program vetřelce odhalí a zlikviduje dřív, než mohou napáchat škodu.
TIP  Po otevření tohoto souboru (v internetovém prohlížeči) zjistíte, které složky jsou do obnovy systému zahrnuty („include“), nebo které jsou z ní vyloučeny („Exclude“). K tomuto souboru má přístup každá aplikace, což znamená, že šikovný vir se může obnovovat při každém spuštění počítače. Podrobný návod získáte aktivací »Help / Manual«.
www.mandiant.com

NÁSTROJ MĚSÍCE

8 PENCIL

Trikové filmy a animace skoro tak dobré jako ve Flashi

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN 2K/XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
V opensourcovém programu Pencil se mohou dosyta vydovádět uživatelé s výtvarnými sklony, kteří zde mohou vytvářet třeba i vlastní kreslené grotesky. Nástroj je velmi rozsáhlý, na rozdíl od drahého konkurenčního programu Flash od Adobe se však dá snadno obsluhovat. I začátečníci tak rychle dospějí k prvním výsledkům stojícím za zhlédnutí. Hotové filmy se exportují ve formátu MOV, nebo přímo pro internet jako SWF soubory. Podívejme se, jak na to.
Vrstvy  Pencil pracuje s různými vrstvami ležícími nad sebou. Nová vrstva se přidává prostřednictvím znaku „plus“. Pro grafiku nebo vektory je vždy určena vlastní vrstva, stejně jako pro zvukové stopy a jízdy kamery.
Key  Klíčovými snímky na časové ose se definují různé obrazy, které při postupném přehrání vytvoří animaci, podobně jako jsme si kdysi do učebnic kreslívali „listovací kino“. Klíčový snímek založíte tak, že na časové ose nastavíte posuvník do potřebné pozice a pod »Keys« kliknete na »+«. V jednotlivých klíčových snímcích nakreslíte pomocí nástrojů jako štětec nebo mnohoúhelník své obrazové prvky.
Export  Prostřednictvím přehrávacího tlačítka si animaci prohlédněte. Jsteli spokojeni, film uložte postupem »File / Export«. U formátu MOV můžete určit rozlišení, u SWF sílu komprese a tím i velikost souboru.
http://les-stooges.org/pascal/pencil/

9 HANDBRAKE

Velká DVD docela malá

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN 2K/XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Hlavním cílem projektu HandBrake je převod videa do malých rozlišení použitelných na mobilních přístrojích, jako je iPod, Xbox nebo PlayStation Portable. Ripovat DVD chráněná proti kopírování tak samozřejmě nelze, nástroj však zaujme vynikající kvalitou výsledků: software podporuje HD kodek H.264, jímž jsou komprimovány disky Blu-ray i HD-DVD, a bezproblémově zvládá i převod do formátů MPEG-4. Kromě přímého definování parametrů ovlivňujících převod videa je možné použít i předvolby umožňující např. úpravu videa.
TIP  Nástroj můžete použít i při „úklidu“ na PC: všechny filmy jím můžete převést do úsporného a přitom kvalitního formátu XviD.
www.handbrake.fr

10 TREE STYLE TAB

Přehlednější surfování

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Uživatelé internetového prohlížeče Firefox jsou na záložky dávno zvyklí: dá se tak v jednom okně prohlížeče otevřít více webových stránek najednou - krásně a přehledně. Od deseti záložek výše se však přehled přece jen začíná ztrácet. Plug-in Tree Style Tab strukturuje záložky pomocí úrovní. Webové stránky, které spolu tematicky souvisejí, seskupuje do podrubrik a ty pak podle potřeby zobrazuje nebo nezobrazuje v liště.
TIP  Postupem »Extra / Add-ons / Tree Style Tab « můžete změnit umístění lišty záložek a nechat ji zobrazovat třeba u spodního okraje okna.
https://addons.mozilla.org

11 ASHAMPOO CLIPFINDER

Lovec klipů

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN 2K/XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Videoportálů je na webu spousta a všude se najdou báječné filmečky, které by člověk chtěl mít v počítači. Namísto zdlouhavého prozkoumávání jednotlivých stránek teď můžete prostě nasadit ClipFinder firmy Ashampoo, zadat vyhledávací pojem a už jen čekat na úlovky. Nástroj najde filmy u všech známých serverů, jako jsou například YouTube, MySpace, VideU nebo ClipFis, i u mnoha malých videoportálů. Dvojitým kliknutím klip spustíte, pravým tlačítkem myši si jej stáhnete do počítače.
TIP  Tlačítkem »Add video to My videos« připojíte klip k seznamu svých oblíbených filmů (nebo seznam poprvé založíte), aniž byste soubor stahovali z webu.
www.ashampoo.com

12 JING

Screenshoty a videa

OPERAČNÍ SYSTÉM     WIN XP/VISTA
JAZYK     ANGLIČTINA
Zavolal vám kamarád, že už má zase problémy s nějakým softwarem v počítači. Než mu vše zdlouhavě vysvětlovat po telefonu, prostě správný postup vykreslete na počítači jako video a to příteli pošlete. Pomocí programu Jing je to hračka: zvolíte výřez obrazu, určíte, zda chcete vytvořit video jako SWF soubor, nebo jenom fotografii, a postup zaznamenáte. Výborné je, že výrobce poskytuje zdarma webový prostor o velikosti 200 MB: do něho můžete média z nástroje uložit a umožnit tak svým přátelům přístup k nim.
TIP  Kdo disponuje vlastním webovým prostorem s FTP, může klipy ukládat přímo tam.
www.jingproject.com

13 JETPHOTO STUDIO 3.0

Fotoalbum

OPERAČNÍ SYSTÉM     MACOS
JAZYK     ANGLIČTINA
Nástroj pro prohlížení, organizování a publikování fotografií. Fotografie lze importovat přímo z digitálních fotoaparátů, iPhota či z Finderu, opatřovat je komentáři, klíčovými slovy a přiřazovat je k daným místům na mapě. K dispozici jsou základní grafické úpravy: oříznutí, úprava jasu, kontrastu a barevnosti, přidání černobílého či sépiového efektu a otáčení. Program umožňuje vytvářet z fotografií flashové prezentace a galerie, javascriptové galerie, chrániče obrazovky a obrázky na plochu, fotografie ořezávat pro mobilní zařízení.
TIP  Fotografie můžete publikovat na Flickeru či JetPhoto Serveru, lze je též dávkově zmenšovat na určenou velikost a opatřovat vodotiskem.
www.jetphotosoft.com

14 OPENOFFICE

Kancelářský balík

OPERAČNÍ SYSTÉM     LINUX
JAZYK     ANGLIČTINA
OpenOffice asi není potřeba dlouze představovat. Jedná se balík kancelářských aplikací, který je k dispozici zdarma a který je alternativou ke komerčním balíkům kancelářských aplikací. Důležitá je rovněž poměrně dobrá kompatibilita s proprietárními formáty, především firmy Microsoft. Mnoho uživatelů zajisté uvítá možnost uložení dokumentu do formátu PDF.
TIP  Mezi novinky patří např. podpora standardu PDF/A-1, vylepšení grafů, podpora databáze Access 2007, 3D efekty v prezentacích, označení obdélníkového bloku textu, jednodušší výběr jazyka pro kontrolu pravopisu, převod textu do sloupců v Calcu.
www.openoffice.cz

URL MĚSÍCE

YOUCONVERTIT

Převod souborů

KATEGORIE     KONVERZNÍ NÁSTROJ
JAZYK     ANGLIČTINA
Někdy je to o nervy: archiv máte v podobě ne příliš známého 7z souboru, potřebujete jej ale ve formátu ZIP. Na vašem PC však chybí vhodný komprimační program a co teď! Naštěstí je tu youconvertit.com, který bez instalace konvertuje řadu formátů z oblastí audio, video, obrázky a dokumenty.
TIP  Prostřednictvím »Send File(s)« můžete snadno rozesílat e-mailem i velké soubory.
www.youconvertit.com

 

NOVÉ AKTUALIZACE

To nejnovější na freewarové scéně - aktuální informace o nových verzích známých a oblíbených programů.

FLYING COW
Průzkumník ve Windows má být elegantnější a zvládat to, co už umí Leopard od Applu: dokumenty typu PDF nebo soubory Wordu zobrazovat ve stylu „Cover Flow“. První předběžné vydání vypadá velmi slibně a už je lze stáhnout.
http://www.box.net/shared/k0fgo8oww

PHRASEEXPRESS V5
Tento praktický nástroj v nové funkci ušetří při psaní na klávesnici ještě více času: samočinně rozpozná opakující se věty a přímo nabídne jejich dokončení.
www.phraseexpress.com

TEAMVIEWER
Software nyní také umí sestavit VPN spojení ke vzdálenému PC, navíc lze jednotlivá „sezení“ zaznamenat a později opět přehrát.
www.teamviewer.com

 


Dokumenty ke stažení