Menu

Pokrok za každou cenu

Pokrok za každou cenu

Vážení čtenáři,

„ikspéčkům“ zvoní hrana. Microsoft už loni oznámil, že 30. června tohoto roku končí oficiální prodej Windows XP. Představitele z Redmondu nezviklala ani internetová iniciativa „Safe XP“ známého serveru InfoWorld, kde se sešlo zhruba 180 tisíc podpisů za záchranu tohoto méně náročného operačního systému. Finální odpočítávání tedy běží dál.
JE JISTÉ, ŽE OBCHODNÍCI SE PŘEDZÁSOBÍ a Windows XP budou leckde k dostání ještě několik měsíců, možná až do konce roku. To ale nic nemění na tom, že všeobecná podpora dosud nejrozšířenějšího operačního systému skončí už v dubnu 2009, a i když bezpečnostní záplaty budou vycházet až do roku 2014, nic nového a lepšího nás s Windows XP už nečeká. Za chvíli bude i obtížné sehnat k novému hardwaru příslušné ovladače; výrobcům se podpora končícího systému nevyplatí. Nastal tedy čas přejít na Vistu?
„PŘEJÍT“ JE SILNÉ SLOVO. Ty z nás, kteří mají doma dobře fungující stolní PC nebo notebook s Windows XP, nic takového asi ani nenapadne. Naše stroje už v klidu dožijí s méně náročným operačním systémem a práce s nimi tak bude určitě příjemnější. (Omlouvám se všem, kteří na počítači provozují nějaký alternativní OS, ti už svůj názor na Microsoft tímto krokem vyjádřili dostatečně jasně.) Naprostá většina uživatelů nových počítačů už ale bude v příštích pár letech žít s Vistou.
VISTA UŽ NAŠTĚSTÍ NENÍ ŽÁDNÝ ZBRUSU NOVÝ PRODUKT, a dokonce se mluví o jejím nástupci. Dostala už také první opravný balíček. Díky němu a hlavně díky výkonnějšímu hardwaru, který se za ten rok a něco od jejího uvedení stal běžným standardem, se už nezdá tak ukrutně pomalá. Určitě se zlepšila rychlost a kompatibilita, bohužel zůstala otravná vyskakovací okna a další omezení daná masivním internetovým zabezpečením.
MICROSOFT MÁ PŘESTO CO DOHÁNĚT. Chce prodávat Vistu, ale s odchodem XP zcela zmizí microsoftská varianta lehkého operačního systému pro nastupující generaci levných notebooků a MID (Mobile Internet Device) zařízení. Pro nový procesor Atom je Vista zatím příliš velké sousto, přestože pod Linuxem pracují mobilní internetové terminály svižně. Je docela možné, že se tady naskýtá šance pro konkurenci. Polovičaté řešení v podobě okleštěných Windows XP, která má Microsoft dodávat za přísných podmínek výrobcům, asi nebude mít dlouhého trvání.
JISTÉ JE TO, ŽE ŠESTILETÁ ÉRA XP KONČÍ. Začíná (dočasná) vláda Visty. Uvidíme, co nám tento „pokrok“, naordinovaný Microsoftem, přinese. Osobně ho přijímám trochu s rozpaky a váhavě.
Přeji vám hodně užitečné zábavy a informací s červnovým Chipem.
Josef Mika, šéfredaktor

ZAUJALO NÁS

+ LCD A PLAZMOVÉ TELEVIZE VÍTĚZÍ: podle předpovědi Bluray fóra dosáhne letos jejich podíl na prodeji nových TV 75 %. Celkově by tak koncem roku mělo mít doma plochou HD televizi už více než milion českých rodin.
- SOUBOROVÝ SYSTÉM EXFAT, vhodný pro flash disky, není oficiálně podporován pod Windows XP, a to i přesto, že Microsoft nyní vydal pro tento systém nový SP3. Je vidět, že XP už nejsou prioritou.
+ PŘEKLADAČ GOOGLE již zahrnuje i češtinu. Tomu, kdo má problém se čtením anglického textu, může tato služba pomoci s jeho pochopením.
- EEE PC se konečně prodává i u nás. Cena je ale bohužel dost vysoká - nejlevnější verze s Linuxem a 4GB flash diskem stojí 8 000 Kč. A to dolar v poslední době ještě více zlevnil.
+ BLOKOVÁNÍ UKRADENÝCH MOBILŮ se osvědčilo. Policie hlásí přes 11 tisíc případů zablokovaných mobilů.
- PRAŽSKÉ METRO na trase C má tři nové stanice. Bohužel si v nich nezavoláte. Dopravní podnik chce po operátorech dohromady 30 000 Kč měsíčně za jednu stanici, operátorům se to však zdá příliš.
* NEOMEZENÉ MOBILNÍ VOLÁNÍ je realitou. Tarif O2 Neon XXL nabízí volání do všech sítí zdarma. Paušál ve výši 3 900 Kč měsíčně však tento tarif na hony vzdaluje drtivé většině uživatelů.
* VODAFONE PODEPSAL SMLOUVU s Applem. Díky tomu se i u nás ještě letos dočkáme oficiálního prodeje revolučního iPhonu.
* GOOGLE SPUSTIL ČESKOU VERZI svých map na stránce mapy.google.cz. Všechny ostatní podobné servery nechal daleko za sebou jak z hlediska funkcí, tak z hlediska obsahu.


Dokumenty ke stažení