Menu

Atom od Intelu: levný a úsporný

Atom od Intelu: levný, úsporný a pro všechno

„Je to nejdůležitější inovace procesoru za posledních 40 let,“ řekl pan Ottelini, šéf Intelu, o procesoru Atom. V porovnání s ostatními procesory má tento procesor spotřebu opravdu výrazně nižší, a navíc bude extrémně levný. Takže BOOM SUPERLEVNÝCH POČÍTAČŮ startuje právě teď.
DANIEL WOLF,  PAVEL TROUSIL

Intel představil procesor Atom na vývojářské konferenci IDF. Tento produkt otevírá zcela nové možnosti. Tento miniprocesor sice neláme žádné výkonnostní rekordy, ale má extrémně nízkou spotřebu, a co je důležité, je kompatibilní s x86. Zatím je tu pět modelů řady Z se spotřebou od 0,65 W (model Z500 s frekvencí 800 MHz) do 2,4 W (Z540 s frekvencí 1,83 GHz). To je méně než desetina spotřeby notebookového procesoru (35 W).
Atom není v principu nic jiného než štíhlejší, menší, úspornější a levnější malé Pentium M, které má tak malé ztrátové teplo, že ani nepotřebuje aktivní chladič. Pokud je použit společně s novou čipovou sadou „System Controller Hub“, pak může zařízení nést označení „Centrino“ Atom. Čipová sada (SCH) podporuje dva sloty PCI Express, až osm portů USB 2.0, paměti DDR2 (400/533) a IDE rozhraní a obsahuje 3D engine PowerVR.

Windows jsou příliš pomalá: problém se startem MID pokračuje

Procesory Atom řady Z se hodí do zařízení typu MID (Mobile Internet Devices), což jsou malé počítače (o velikosti PDA) s displejem o úhlopříčce okolo šesti palců. Neumožní jen brouzdání na internetu, ale i poslech MP3 souborů, sledování videa, telefonování, navigaci nebo hraní her.
Ale nějaký čas zabere, než se „internet do kapsy“ dostane do každé kapsy, a asi ne každému bude takovéto zařízení vyhovovat. Displej MID je totiž na pohodlné prohlížení dost malý a také uživatelské rozhraní (klávesnice) je těžkopádné a neintuitivní. A navíc je systém Windows Vista, propagovaný společností Microsoft, pro tyto kapesní produkty příliš objemný a náročný. Viceprezident Intelu k tomu otevřeně říká „Bohužel nevím, co Microsoft nabídne pro tuto kategorii zařízení. Na to se musíte zeptat v Redmondu.“
„První ,skutečné‡ MID zařízení, které rozumně umožňuje surfování na internetu,“ dodává trochu smutně jiný mluvčí Intelu, „je iPhone.“ Slibné jsou ale některé prototypy s operačním systémem Linux.
Do skutečně kapesních zařízení pronikne Atom až ve své příští generaci. Na období 2009–2010 totiž Intel plánuje nový, menší a ještě úspornější procesor, vyvíjený pod kódovým jménem „Moorestown“. Bude kombinovat CPU s čipovou sadou a rádiovým modulem v jednom integrovaném obvodu, což bude mimořádné výhodné řešení pro smartphony a mobilní telefony.
Ne nadarmo se Anand Chandrasekher z Intelu vyjádřil o „Moorestownu“ známými slovy šéfa Applu Stevea Jobse: „One more thing …“ („Ještě jedna věc...“). První mobilní telefon poháněný Atomem by totiž klidně mohl být iPhone…

Nettopy a netbooky: Superlevné počítače přicházejí

Než Intel skutečně vstoupí na trh se smartphony a iPhony, větší pozornost na sebe strhnou procesory Atom řady N, které se mají objevit už teď. Spotřebují sice o něco více energie (4 až 8 W) než produkty řady Z, ale jsou levné a mohou se použít v základních deskách formátu MiniITX se staršími čipovými sadami Intel i945 nebo SiS.
To bude ideální platforma pro superlevné PC nebo notebooky. To je segment trhu, kam tak úspěšně vstoupil Asus se svým Eee PC. Intel tato nová zařízení nazývá „netbooky“ a „nettopy“ – toto označení vychází z označení sítě (net) a notebooku/desktopu – a odlišuje je od tradičních počítačů (PC) s Windows Vista.
Na případném úspěchu nového procesoru se bude chtít přiživit hodně firem a podpora je značná. Asus sice začal bez Atomu, ale už představil připravované nové verze Eee PC 901 a 1000H s tímto procesorem, větším displejem, případně i s pevným diskem. A hlásí se řada dalších výrobců (Gigabyte, ECS, Everex, …). Prototyp od MSI (obrázek vpravo nahoře) má 10palcový displej, procesor N270 (1,6 GHz), 1 GB paměti a 80GB disk a byl taktéž k vidění v Šanghaji. Už se objevil v nabídkách některých českých internetových obchodů, a to za cenu cca 10 000 Kč vč. DPH (verze s Windows XP). Představen byl už i velmi pěkný Acer One od Aceru – má 8GB disk SSD a hmotnost do jednoho kilogramu.
                               Notebooky s Atomem za 200 eur
Zjišťovali jsme ceny některých dalších produktů a zjistili jsme, že by v některých případech neměly přesáhnout 250 dolarů, tedy asi 200 eur. Takže už někdy v létě by měly být dostupné velmi levné notebooky s omezenou, ale slušnou výbavou a nízkou hmotností. Vypadá to, že by mohly být velmi úspěšné především v rozvíjejících se ekonomikách, jako je třeba Čína, kde má počítač zatím jen asi 20 procent lidí.
Ale šanci mají tyto notebooky samozřejmě i jinde, především kvůli nízké ceně a nízké spotřebě a provozu bez aktivního chlazení.
INFO: www.intel.com

WINDOWS SEARCH 4.0

Nový desktopový vyhledávač

Pomocí Windows Search 4.0 mohou uživatelé pohodlně vyhledávat soubory přímo z desktopu. Nová verze pro XP a Vistu nahrazuje Windows Desktop Search. Nástroj prohledává také zaklíčované souborové systémy (Encrypting File Systems, EFS) a pracuje rychleji než předchůdce. Microsoft nabízí testovací verzi zdarma.
INFO: www.microsoft.com

CANON SELPHY

Kompaktní domácí fotolab

Canon představuje novou generaci řady malých fotografických tiskáren Selphy, do které patří modely Selphy CP770 a její cenově dostupnější verze Selphy CP760. Tiskárna Selphy CP770 má praktickou schránku pro uložení spotřebního materiálu a napájecího adaptéru, transportní držadlo a volitelně napájení z akumulátoru. Menší a levnější model CP760 je vybaven velkým, 2,5“ barevným LCD displejem. Tiskárny tisknou na média různých velikostí – včetně standardního pohlednicového formátu, papíru velikosti kreditní karty či malých samolepek. Vytištění jedné fotografie trvá 52 sekund. Pro tisk se používá termosublimační technologie, takže fotografie mají jemné přechody, lesklý povrch, jemné zrno a podobají se tradičním fotografiím.
Nové modely podporují funkce, jako je automatická korekce obrazu (Auto Image Correction), která dokáže na fotografii vyhledat lidské tváře a upravit jejich jas tak, aby vypadaly maximálně přirozeně. Další funkcí je automatická korekce efektu červených očí, optimalizace odstínů pleti či My Colors (Moje barvy) pro ozvláštnění snímků některým z efektů jako sépie, živé barvy, neutrální tón, diapozitiv či černobílá fotografie. Tiskárny umožňují tisknout i bez použití počítače. Kromě rozhraní Pictbridge a Direct Print pro tisk z podporovaných fotoaparátů jsou zde také integrované sloty většiny paměťových karet. Volitelně lze tiskárnu rozšířit o adaptér BU-30 Bluetooth pro bezdrátový tisk z kompatibilních mobilních telefonů a PDA. Tiskárna Selphy CP770 je navíc vybavena i infračerveným portem.
INFO: www.canon.cz

SKYDRIVE

5 GB prostoru pro každého

Firma Microsoft nyní zpřístupnila službu Windows Live SkyDrive ve 24 nových zemích, včetně České republiky. Čeští uživatelé tak podle Microsoftu nyní získávají možnost zdarma a bezpečně ukládat na webu svá data až do objemu 5 GB, k nimž mají neustálý přístup odkudkoliv.
SkyDrive je služba pro on-line ukládání a sdílení dat, nabízená v rámci rodiny produktů Windows Live. V případě sdílení dat mohou uživatelé nastavit různým osobám různou úroveň přístupu, včetně možnosti přidávat a měnit uložené soubory, nebo naopak zpřístupnit soubory pouze k nahlédnutí. SkyDrive tak nabízí tři úrovně uchování a zpřístupnění dat: osobní, sdílenou a veřejnou. Informace v osobní složce chrání uživatelské jméno a heslo. Soubory ve sdílené složce jsou přístupné oprávněným uživatelům prostřednictvím Windows Live ID.
INFO: http://skydrive.live.com

FUJITSU

Pokrok v oblasti e-papíru

Firma Fujitsu je již delší dobu aktivní ve vytváření velmi tenkých, ohebných displejů. Nyní představuje nový model, který má odstranit jeden z hlavních nedostatků dosavadní technologie – příliš pomalé překreslování obrazu. Jak se jí to daří?
Doba překreslování u e-papíru dosud byla až sekundu i více. Společnost Fujitsu nyní přišla s myšlenkou překreslovat pouze ty části displeje, které se právě mění, přičemž zbývající mohou zůstat stále stejné. Díky tomu dochází ke značnému zrychlení. Je jasné, že nový model asi těžko poslouží ke sledování filmů. Může ovšem nalézt své uplatnění v oblasti formulářů, kde se mění jen místa, jež uživatel vyplňuje. Nový model od firmy Fujitsu by měl mít velikost 12 palců (tedy zhruba jako list papíru A4) a měl by podporovat XGA rozlišení 1 024 × 768 bodů.
INFO: www.fujitsu.com

CREATIVE VADO

Kapesní videokamera

Vado Pocket Video Cam je malá a lehká kamera, která umožňuje uživatelům natáčet videonahrávky a snadno je posílat na servery YouTube nebo Photobucket. Má rozměry 100 × 55 × 16 mm, váží méně než 90 gramů a vydrží nahrávat až dvě hodiny. Video ve formátu MPEG-4 AVI je ovšem jenom v rozlišení VGA a ukládá se do 2GB vestavěné paměti. Uživatel má k dispozici barevný 2“ LCD displej. Stejně jednoduchý a rychlý jako natáčení videa je i přenos nahrávek a jejich sdílení. Vestavěný USB konektor se zapojí do PC stejně jako flash disk. Vado má svůj vlastní software, který umožňuje zkopírovat video do počítače a nasdílet přes YouTube nebo Photobucket. Vado bude k dostání ve stříbrné nebo zářivě růžové barvě. Doporučená cena činí 2 100 Kč včetně DPH.
INFO: http://cz.europe.creative.com

ADOBE CINEMA DNG

Nový formát pro archivování filmů

Specialisté na zpracování obrazu z firmy Adobe chtějí s formátem Cinema DNG etablovat nový standard pro digitální filmy. Podobně jako DNG formát v oblasti profesionální fotografie se má jednat o otevřený a nezávislý formát. Podle plánů má zjednodušit zacházení s digitálními filmy nezávisle na výrobci. Pro nový formát již firma Adobe nadchla důležité výrobce hardwaru: velké firmy v branži, jako Panavision, ARRI, Silicon Imaging, Dalsa a Weisscam, již tuto iniciativu podporují. Adobe rovněž chce pomocí CinemaDNG zjednodušit dlouhodobé archivování filmů – konečně by tak díky akceptovanému a otevřenému průmyslovému standardu nedocházelo k problémům s kompatibilitou.
INFO: www.adobe.com

 


Dokumenty ke stažení