Menu

Bleskový start PC

BLESKOVÝ START PC

Nové supermédium od HP

Cesta od nápadu k realizaci byla skutečně velmi dlouhá: 37 let po objevení memristoru nyní výzkumníci kalifornské laboratoře pro kvantovou techniku firmy Hewlett-Packard dokázali sestrojit jedinečnou součástku. Již v září 1971 zveřejnil Leon Chua z univerzity v Berkeley svoji teorii o memristoru - což je elektrický odpor, který uložené informace uchovává v „paměti“. Nová součástka má podstatně změnit svět informačních technologií: s memristory bude možné vyvíjet počítačové systémy, které nikdy nic „nezapomenou“, spotřebují mnohem méně proudu než současné přístroje a bude možné je vypnout a zapnout bez prodlevy například jako lampičku pomocí vypínače.
Stan Williams, vedoucí laboratoře HP pro kvantovou techniku, který je vlastníkem více než 60 amerických patentů a který publikoval více než 300 vědeckých prací, je nadšen: „Najít něco tak nového a zároveň stěžejního v tak známé oblasti, jakou je elektrotechnika, to je skutečně obrovské překvapení.“ Memristor nyní může být vedle odporu, cívky a kondenzátoru čtvrtým základním elementem elektrického obvodu.

Memristorová PC startují Windows v průběhu nanosekund

S tímto novým elementem je tak možné vytvářet zcela nové součástky - například supermédium, které by již za několik let mohlo jako pracovní paměť vystřídat DRAM nebo pevné disky založené na technologii flash. Memristorové médium by nabídlo vysokou rychlost moderní RAM, nepotřebovalo by ovšem žádný proud k tomu, aby bylo možné ukládat data. Namísto toho, aby se při bootování či zapisování dokumentů data kopírovala mezi pomalými pevnými disky a prchavou pracovní pamětí, všechno by jednoduše zůstalo v memristorové paměti. Po připojení ke zdroji elektrického proudu by tak Windows byla k dispozici za zlomky sekundy. Při náhlém výpadku by nedocházelo k žádné ztrátě dat.
Také mobilní zařízení jako mobily či notebooky by z nové technologie mohla hodně získat: pokud by zařízení nebyla používána, byla by jednoduše vypnuta, přičemž by byla ihned k dispozici. Tak by byly nahrazeny magnetické pevné disky jakožto velcí „požírači“ elektrického proudu. Nikoli naposledy vědci sní o výkonnějších procesorech, které by jednou mohly pracovat na základě systémů podobných lidskému mozku.
„Namísto toho, aby se jako v posledních letech jednoduše zvětšoval počet tranzistorů na CPU, bychom mohli vytvořit hybridní spínací obvod s memristory -a podstatně tak zvýšit počet možných funkcí,“ říká Williams. Než bude technika zralá pro masový trh, mohlo by však uplynout ještě několik let. Vědci v současnosti vytvořili pouze model, který nyní musí inženýři výrobců čipů přeměnit v nové návrhy.
Info: www.hp.com

VARTA

Nabíječka pro MP3 přehrávače

Varta Power Play Audio charger je nová nabíječka určená hlavně pro majitele MP3 přehrávačů. Nabízí rychlé nabíjení do dvou hodin, takže uživatel nemusí dlouho čekat. Do zařízení lze najednou vložit dvě baterie typu AA nebo AAA. Výhodou při cestování jsou kompaktní rozměry a síťový napájecí konektor integrovaný do nabíječky. Součástí základního balení je kromě nabíječky i dvojice AAA akumulátorů s kapacitou 1000 mAh. Doporučená cena je stanovena na 699 Kč vč. DPH.
INFO: www.varta-consumer.cz

ARCHOS

Geniální update pro videopřehrávač

Archos vyzbrojuje dva své současné videopřehrávače malým updatem firmwaru, prostřednictvím něhož se mohou stát skutečnými internetovými tablety: díky bezplatnému patchi je model 605 Wi-Fi a 705 Wi-Fi vybaven podporou pro současnou verzi Flash 9 - což je podle Archosu až dosud u mobilních mediálních přehrávačů jedinečné. Update navíc obsahuje Windows Media Video 9 a kodek on2 stejnojmenného videospecialisty. Přehrávače tak mohou s těmito aktualizacemi zobrazit všechny důležité videoplatformy a veškeré weby založené na technologii flash. Za přibližně 20 eur (v přepočtu kolem 480 Kč) je pak dostupný plug-in, který zařízení vybavuje přehráváním televizních a rozhlasových streamů.
INFO: www.archos.com

PDF

Formát PDF se stal standardem ISO

Organizace ISO schválila formát PDF mezinárodním standardem. Konkrétně se jedná o verzi 1.7 tohoto populárního formátu od společnosti Adobe.
Formát, který je nyní přístupný všem jako norma ISO 32000-1. PDF (Portable Document File), se již dlouho používá například pro výměnu obchodních dokumentů, distribuci manuálů a další účely a díky svým vlastnostem si získal velkou oblibu. Nicméně vlastnická práva náležela společnosti Adobe, což ztěžovalo jeho využití třetími stranami.
Například Microsoft původně plánoval implementovat plnou podporu PDF již do svého kancelářského balíku Office 2007, ale kvůli tomu, že v té době nedošlo k dohodě s Adobe, byl nucen svůj plán revidovat.

PRODEJ BEZ PROVIZÍ

Bezrealitky.cz s novými funkcemi

Projekt bezrealitky.cz spustil koncem června nový design domovské stránky, jehož cílem je zjednodušit orientaci na webu a dále reagovat na zpětnou vazbu uživatelů. Nový design má také lépe vysvětlit koncept serveru, který nabízí nemovitosti bez provize. Na webu bezrealitky. cz mohou majitelé nabídnout nemovitost přímým zájemcům. V současné době je v databázi přes 3 200 nabídek nemovitostí bez provize, měsíčně se realizuje kolem 250 transakcí. Větší pozornost je nyní věnována prezentaci Centra služeb, které nabízí právní asistenci či poradenství při financování nemovitostí, nově také pojištění majetku. Přímo na domovské stránce má návštěvník možnost rozhodnout se, co je mu bližší: interaktivní hračka v podobě vyhledávání na mapě v okolí oblíbených míst, nebo klasický formulář s kritérii hledání, podle kterých chce nabídky nemovitostí filtrovat. V případě, že preferovaná lokalita leží na pomezí městských čtvrtí nebo že návštěvníka zajímá jen určitá část města, může využít funkci „hledání v okolí“. Nově jsou na domovské stránce také odkazy pro inspiraci - zajímavá architektura či lokalita pro bydlení a také originální nábytek.

YAHOO A MCAFEE

Ochrana před nebezpečnými stránkami

Yahoo chce své uživatele chránit před škodlivým softwarem, spywarem a trojskými koni. Provozovatel vyhledávače proto pomocí nástroje SuchScan (technikou založenou na nástroji od McAfee SiteAdvisor) testuje seznamy vyhledávání na podezřelé obsahy. Varovný symbol na žlutém pozadí upozorňuje uživatele na nebezpečí.
INFO: www.yahoo.com

PANASONIC

Rychlejší BD-R disky

Společnost Panasonic oznámila, že se jí podařilo vyvinout první disk formátu Blu-ray (typu BD-R) s šestinásobnou rychlostí zápisu. Kapacita disků je 25 a 50 GB a maximální přenosová rychlost činí 216 Mb/s. Panasonic uvede tyto nové BR disky na český trh na konci roku 2008. Jejich cena ještě nebyla stanovena. Jako první na světě představil Panasonic v roce 2004 jednorychlostní dvouvrstvý disk BD-RE. V roce 2006 následovaly dvourychlostní disky BD-R/RE a v roce 2007 čtyřrychlostní disky BD-R.
INFO: www.panasonic.cz


Dokumenty ke stažení