Menu

CHIP Top 10

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY: Přehled produktů, které prošly naším testlabem.

Interních pevných disků je v současné době v nabídce tolik, že jsme se mohli zaměřit jen na jejich část. Pro srovnání jsme tedy vybrali pouze disky s kapacitou 1 TB, což je kapacita, kterou v podstatě ještě nedávno disponovala jen velká datová centra. Nyní se terabajt vejde do 3,5“ krabičky a takovýhle disk už by mohl na nějakou dobu stačit. I když jak se říká, plat a kapacita disku nikdy nestačí. Pokud si myslíte, že terabajt ještě nevyužijete, máme v našem Chip top 10 přehled interních disků s různou kapacitou.
Kromě kapacity disků roste úspěšně také rozlišení senzorů digitálních fotoaparátů, a tak i ambicióznější fotografové mají z čeho vybírat - nabídka levných digitálních zrcadlovek je totiž hodně široká a stále se rozrůstá. Léto je pro focení ideální, takže jsme pro vás připravili test těchto přístrojů. Komu stačí kompakt, případně ultrazoom, opět by mu alespoň orientačně měl posloužit přehled v našem Top 10.
Na srovnávací test to sice ještě není, ale už jsou tu první netbooky s procesorem Atom. Některé modely už jsme měli možnost vyzkoušet. Asus Eee PC 901 je skutečně povedený produkt a více se o něm dozvíte v rubrice Testy a recenze. Do příštího čísla chystáme test dalšího představitele této nové vlny - modelu Acer Aspire One, který je také moc pěkný. Příjemná je hlavně jeho nízká hmotnost a hlučnost - verze bez pevného disku je totiž tak tichá, že máte strach, že netbook nefunguje. Rychlost startu je také ohromující, takže když si třeba v restauraci s Wi-Fi připojením vyndáte takovýhle stroj, za pár sekund můžete být on-line. To samozřejmě potěší, a když se k tomu ještě přidá dlouhá výdrž na baterie (Eee PC 901 vydrží pracovat na baterie až šest hodin) a slušná cena, zdá se, že netbooky nebudou mít se svým uplatněním na trhu problém.
V příštím čísle vám mimo jiné poradíme, jak si nejlevněji a nejlépe zařídit HD domácí kino. Možností je samozřejmě několik -můžete si totiž vybrat projektor, LCD televizi, nebo plazmovou televizi. Ne každý má ale možnost příjmu HD televize, takže své uplatnění stále najde i starší technologie DVD -zaměřili jsme tedy na DVD rekordéry s pevným diskem a s výsledkem našeho testování vás seznámíme v zářijovém čísle.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

INFO  Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.

HODNOCENÍ    

 Špičková třída     100 - 90     Střední třída     74 - 45
 Vyšší třída     89 - 75     Nelze doporučit     44 - 0
Všechna hodnocení v bodech (max. 100)

Notebooky s numerickou klávesnicí

Notebook s velkým displejem, plnou klávesnicí a cenou okolo 25 000 Kč bude překvapivě výkonný, moderní, bude mít velkou kapacitu disku a plně nahradí stolní počítač. Otestovali jsme všechny modely dostupné na trhu. Špatně se přenášejí, ale na akumulátor mohou pracovat až tři hodiny.

Digitální fotoaparáty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky -to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete dvacet nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem, kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.

Homeplugy

Síť po elektrickém vedení je čím dál tím oblíbenější. Nabízí kvalitní a rychlé spojení, které je vytvořeno zcela automaticky. Ceny jednotlivých produktů jsou však značně odlišné. V našem testu najdete zařízení s rychlostí 200 Mb/s. Když se odečtou ztráty, kontrolní součty a různé pouzdření běhajících paketů, dostaneme se přibližně na šestinu deklarované rychlosti - právě tu má uživatel k dispozici.

Inkoustová multifunkční zařízení

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete - skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

LCD monitory - 19“

Jsou levné, a přesto leccos dokážou: nové 19palcové TFT monitory v širokoúhlém formátu jsou k dostání už za ceny od 3 500 Kč. Dvanáct modelů pro vás Chip důkladně otestoval a zde je přehledná tabulka.

LCD monitory - 20“

Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16:10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1 680 x 1 050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 5 000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.

LCD monitory - 22“

Více a více zobrazovacího prostoru za méně peněz. Nyní už má skoro každý výrobce TFT monitorů ve svém portfoliu model 22“ monitoru za výhodnou cenu. Rozlišení těchto širokoúhlých monitorů je 1 680 x 1 050 bodů; to je praktické nejen pro kancelářskou práci (můžete si například otevřít dva dokumenty vedle sebe), ale i pro multimédia, speciálně pro přehrávání filmů.

LCD monitory - 24“

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.

LCD TV 40“

Nikdy v minulosti nebylo možné pořídit televizor s metrovou úhlopříčkou levněji. Zlepšila se nejen úhlopříčka obrazovek, ale i kvalita obrazu, který produkují. V testované kategorii je standardem rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, zvané rovněž „Full HD“.

Projektory

HD projektory nikdy nebyly tak cenově dostupné ani tak kvalitní jako dnes. Moderní výkonné projektory nabízejí prvotřídní obraz i při plném denním světle, a navíc často i ve filmovém režimu 24p. Chip otestoval devět HD projektorů, dostupných za ceny od 17 000 Kč.

HD kamery

Brilantní obraz, nízké ceny: na trh s přístroji pro amatérské filmaře vtrhly kamery s vysokým rozlišením. Jejich špičkové modely v cenách od 17 000 Kč se utkaly v testu Chipu. Z hlediska obrazové kvality toho poskytují testované HD kamery mnohem více než jejich kolegyně se standardním rozlišením: všechny přístroje produkují tak ostré a detailní snímky, jaké jsme dosud znali jen z fotografií.

Barevné laserové tiskárny

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval jedenáct modelů, jejichž cena nepřesahuje 16 000 Kč. Navíc jde o barevné laserové tiskárny, které mají LAN port. Ani nová generace barevných laserových tiskáren se nehodí pro tisk fotografií. Cena za vytištěnou barevnou stránku je mnohem nižší než u inkoustových tiskáren. Pohybuje se jen okolo 3 Kč za stránku.

Černobílé laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

Interní 3,5“, SATA disky

Oficiálním následovníkem ATA je SATA -vyznačuje se teoreticky vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely.

Interní 2,5“ SATA disky

Hlavně nové notebooky s posledními čipovými sadami jsou vybaveny 2,5“ disky Serial ATA. Najdete je i v externích pevných discích.

SD karty

Test ukázal, že pro běžné použití stačí jakákoliv z testovaných karet a že pro obyčejné fotografování či poslech MP3 skladeb je zbytečné kupovat ty nejrychlejší. Pokud však na kartě často přenášíte větší množství dat, s rychlejšími kartami ušetříte při kopírování čas.

Webové kamerky

Dostupnost a propustnost internetu dnes umožňuje internetovou komunikaci slovem, obrazem i zvukem i domácím a méně erudovaným uživatelům. Testovali jsme moderní webové kamerky nejznámějších výrobců. Výsledky testu hovoří jasně - nejlepší produkty nabízí Logitech, na střední úrovni se pohybuje Microsoft a za ním Creative a Genius. Cenový rozdíl mezi špičkovými a nejlevnějšími modely činí ale i 2 000 Kč.

DVD vypalovačky

Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.

PC sestavy

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.


Dokumenty ke stažení