Menu

Fronty na mobil

 

Fronty na mobil

Vážení čtenáři,
aniž bychom mohli v Česku oficiálně ochutnat první generaci, ve světě už se začala prodávat generace druhá. O čem je řeč? Přece o iPhonu od Applu. Z uvedení iPhonu 3G v polovině července se totiž opět stala událost měsíce. Lidé v mnoha zemích na různých kontinentech na něj stáli dlouhé fronty a za první víkend se ho prodalo přes milion kusů, tedy více než v případě původního modelu před rokem. Dlužno říci, že zatímco iPhone první generace se začal prodávat pouze v Americe, tentokrát Apple zaútočil hned na dvaadvaceti vybraných trzích. Je celkem pochopitelné, že Česko se mezi první vyvolené nedostalo (nejsme ani velcí, ani anglicky mluvící). Snad se ale na podzim dočkáme i u nás, už jenom proto, že byl nedávno i pro Čechy zpřístupněn App Store, ze kterého si uživatelé mohou nahrávat původní aplikace do iPhonu.
JE MOC DOBŘE, ŽE SE LIDÉ STÁLE DOVEDOU NADCHNOUT PRO TECHNOLOGICKÉ NOVINKY, ať už jsou jejich důvody čistě technické, nebo jde částečně o věc prestiže a módy. Mimochodem, nový iPhone se nemá až tak moc lišit od svého předchůdce (bude mít téměř shodný design a ovládání, přibude GPS navigace a podpora rychlých sítí) a mnozí tvrdí, že existují rozhodně lepší mobilní telefony.
NEDOTOVANÁ CENA NOVÉHO APPLOVSKÉHO ZÁZRAKU je v západní Evropě zhruba 500 eur. U nás se dovozem prodejní cena většinou zvyšuje, což se v poslední době ukázalo i v mnoha dalších případech atraktivního hardwaru. Pochybuji i o tom, že se u nás podaří dodržet slib, který dal Steve Jobs při představení iPhonu 3G, tedy že by dotovaná cena neměla na žádném trhu v přepočtu překročit hranici 199 dolarů. To v současné chvíli odpovídá 2 900 korunám. Můj kolega už zvažuje, že iPhone raději výhodně nakoupí na eBay.
CO SI ALE NEKOUPÍ, TO JSOU LEVNĚJŠÍ CENY ZA SAMOTNÉ VOLÁNÍ
. V této oblasti se toho u nás mnoho neděje, k většímu pohybu tři hlavní operátory zatím nedohnala ani nová nabídka neomezeného mobilního volání zdarma od U:fonu. (O opožděném vývoji na našem telekomunikačním trhu koneckonců svědčí i „nová“ aktivita společnosti Telefónica O2, která po letech přehlížení konečně přišla s balíčkem obsahujícím výhodnou internetovou telefonii.) S cenami mobilních operátorů ale nejsou spokojeni ani jinde v Evropě, proto se jimi opět zabývá i Evropská komise, která se po loňském zavedení cenových stropů za roaming letos zaměřuje na regulaci cen SMS a datových služeb.
NOVÝ IPHONE PROBLÉMY MOBILNÍCH KOMUNIKACÍ NEVYŘEŠÍ. Rozhodně ale -ať už díky svému přístupnému ovládání, nebo jen atraktivnímu vzhledu - naučí další širokou skupinu uživatelů, že kromě volání se mohou také téměř kdekoliv dostat na internet, poslat e-mail nebo fotografii, pomocí navigace najít cestu a vůbec si díky těmto technologiím užít spoustu zábavy.
Přeji všem čtenářům hezký zbytek prázdnin se srpnovým Chipem.
Josef Mika šéfredaktor
josef.mika@chip.cz


ZAUJALO NÁS

+  ZDÁ SE, ŽE ŠNEČÍ TEMPO ROZVOJE BROWSERŮ Z OBDOBÍ, KDY KRALOVAL IE6, JE DÁVNO PRYČ. Opera předvedla vylepšenou verzi 9.51, Mozilla se blýskla novou verzí Firefoxu 3, a dokonce i Microsoft se vzmohl na beta verzi IE 8.
-  30. ČERVNA UKONČIL MICROSOFT OFICIÁLNĚ PRODEJ WINDOWS XP. V nových netboocích na bázi Atomu však bude určitě žít dál. Adekvátní náhrada za stará dobrá XP totiž neexistuje.
+  INTEL MÁ CENTRINO 2 A AMD PUMU. Mobilní počítače se zase vylepší. Mimo jiné by mělo být možné přepínat grafiku za chodu.
+  ASUS, ACER A DALŠÍ FIRMY ZAČALY NABÍZET PRVNÍ „NETBOOKY“ S ATOMEM. První dojmy jsou více než dobré a vypadá to, že si tyhle malé mobilní počítače snadno najdou své příznivce.
+  KAPACITA DISKŮ OPĚT POVYROSTLA. Seagate ohlásil 1,5TB pevný disk velikosti 3,5“ a 2,5“ disky do notebooků by se měly dostat na 500 GB.
-  KDO MĚL NAINSTALOVANOU STARŠÍ VERZI ZNÁMÉHO INSTANT MESSENGERU ICQ
nebo používá nějakou jeho alternativu, dostal se do problémů a nemohl komunikovat. I na povídání musíte mít program, který zabere desítky megabajtů…
-  NEJSTARŠÍ BLOGGER NA SVĚTĚ, AUSTRALANKA OLIVE RILEY, ZEMŘELA VE VĚKU 108 LET. Od února 2007 napsala na svůj blog více než 70 příspěvků. Kdo nevěří, ať se podívá na http://worldsoldestblogger.blogspot.com.
-  PODLE PRŮZKUMU SPOLEČNOSTI AVAYA POUZE 17 % EVROPSKÝCH FIREM UMOŽŇUJE VŠEM SVÝM ZAMĚSTNANCŮM PRACOVAT PRUŽNĚ KAŽDÝ DEN, i když 94 % evropských pracovních sil takovou možnost očekává.

 

 


Dokumenty ke stažení