Menu

Nástroje zdarma

NÁSTROJE ZDARMA

FREEWARE * OPEN SOURCE * WEBOVÉ SLUŽBY

Užitečné programy v nulovém tarifu, tentokrát s šikovnou alternativou Outlooku, nástroji pro konverzi PDF, anonymní surfování a pro opravy ZIP souborů – a s naší webovou službou měsíce.
ALEŠ PŘISTÁL, ALES.PRISTAL@CHIP.CZ

1 SCATTER CHAT

Šifrované chatování

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS 2K, XP, VISTA
JAZYK ANGLIČTINA
I když nemáte co skrývat, do vašich soukromých chatových rozhovorů nikomu nic není. S freewarovým nástrojem Scatter Chat se však už žádných „odposlechů“ obávat nemusíte, neboť tento program vaši komunikaci zašifruje, a navíc anonymizuje – tím se stane váš osobní chat utajeným. Druhá operace je prováděna na bázi známého webového anonymizéru Tor. Uživatelé zvláště potěší, že Scatter Chat podporuje všechny běžné chatovací protokoly, jako jsou MSN, ICQ/AIM a Yahoo.
Poněvadž tyto nejznámější služby ukládají podrobnosti jako seznamy přátel a profily on-line, nemusíte svá data již importovat z existujících klientů. Ale pozor: Spojení bude šifrováno jen v případě, že tento nástroj používá i váš protějšek – jinak se šifrování nedočkáte.
TIP 1 *  Po instalaci si nejprve musíte obstarat tzv. anonymní přístupový klíč, bez tohoto klíče nemůžete Scatter Chat využívat. Tento postup může trvat i několik minut. Tuto volbu najdete pod bodem »Crypto Setup«. Když budete chtít svou komunikaci zašifrovat později, klikněte na »Encrypted«.
TIP 2 *  Uživatelé sítě Windows Live mohou v zašifrovaném tvaru také přenášet data.
Přenosovou rychlost však brzdí síť Tor. Žádná zvláštní nastavení nejsou nutná. Pokud je pro vás důležité jenom šifrování, měli byste používat jinou, rychlejší cestu – například zašifrovaný e-mail, který obsahuje ZIP soubor chráněný heslem.
www.scatterchat.com

2 MIRO

Televize po internetu

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS 2K, XP, VISTA
JAZYK ANGLIČTINA
Ať jde o streamování, nebo o stahování, na webu byste snad nenašli zdroj videa, s nímž by si nástroj Miro neporadil. Tento málo známý freeware má nyní v nabídce přes 2 700 kanálů. Volné videoplatformy jako YouTube můžete jeho pomocí prohledávat, prohlížet a hned z nich také stahovat. Pokud se vám video zalíbí, můžete svá oblíbená videa jednoduše odeslat e-mail pomocí nástroje Miro video. Nebo se postarat o to, aby film vstoupil v širší povědomost prostřednictvím některé ze stránek se společenskými záložkami. Rozhraní k četným videoportálům zajistí, aby přehrávači nikdy nedošly filmy. S možností uložit si internetovou televizi do vlastní zásuvky se stáváte sami sobě programovým ředitelem. Miro nabízí podporu pro BitTorrent, pro RSS a pro FTP, a tím pádem umožňuje volně zhlédnout tuny videomateriálu.
TIP 1 *  Neztrácejte trpělivost, jestliže po prvním spuštění programu ihned neuvidíte videa na všech kanálech. Miro totiž ještě musí data stáhnout z internetu. Pokud by se však nejpozději po 10 minutách stále nic nedělo, mohl by být příčinou toho váš firewall – před touto operací proto doporučujeme zkontrolovat nastavení.
TIP 2 *  Pokud znáte nějaký mediální RSSFeed, který se v seznamu kanálů nevyskytuje, můžete jej přidat sami. Za tím účelem klikněte na »Channels / Add Channel« a zadejte jeho adresu. Pak se nástroj Miro dá ihned do práce a nový zdroj načte.
www.getmiro.com

3 ZHU3D

Vizualizace funkcí

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS 2K, XP, VISTA
JAZYK ANGLIČTINA
Zhu3D názorně zobrazuje množiny řešení matematických funkcí ve 3D. Paleta efektů sahá od povrchových textur a nastavení světelných zdrojů až po animace. Program přináší tzv. editor legend, který pro ukládání používá formát XML. Pro uživatele byl zvýšen oproti předešlé verzi limit uživatelsky definovaných funkcí, a to na hodnotu 64. Program původně pochází z linuxového prostředí, kde se těší dobré pověsti.
TIP *  Na jednoduché funkce bez velkých efektů stačí normální grafická karta. Pro náročnější výpočty byste však měli mít grafickou kartu pro 3D. Efekt »ISO« kromě toho předpokládá silný procesor.
www.kde-apps.org

4 ZIP REPAIR

Záchrana souborů ZIP

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS 9X, ME, 2K, XP, VISTA
JAZYK ANGLIČTINA
Nejčastějšími příčinami pokažených souborů je přerušené stahování a poškozené datové nosiče. Abyste z nekorektního „zazipovaného“ souboru neztratili všechna data, můžete jej stmelit nástrojem ZIP Repair od firmy DeskInternals. Program neumí opravovat chyby nebo chybějící části, ale umožňuje získat data, která nebyla poškozena.
TIP *  Koncepce nástroje snad ani nemůže být jednodušší: Pod »Corrupted file« zadáte nefunkční ZIP soubor, pod »Repaired file« název opraveného souboru. Dbejte na to, abyste nový soubor neukládali na stejný nosič, na němž je vadná verze.
www.diskinternals.com

5 COBIAN BACKUP

Rychlé zálohování

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS NT, 2K, XP, VISTA
JAZYK ANGLIČTINA
S freewarem Cobian Backup je pořizování záložních souborů skoro zábava. Software je rychlý a nekomplikovaný. Vedle klasických voleb – například inkrementálního zálohování – nabízí nástroj od verze 9 také stínové kopie, při nichž se ukládají jen změněné části souborů nebo zkopírování dat na jiné místo. Výhodou programu Cobian Backup je jeho nízká náročnost na systémové prostředky a možnost jeho neustálého běhu skrytě na pozadí systému.
TIP *  Chcete-li nástroj používat v síti, klikněte při instalaci pod »Installation Type« na »As a service«. Abyste mohli mít přístup k jiným počítačům, pod položkou »Logon Options« zvolte »Install under account«.
www.educ.umu.se/~cobian

6 JONDOFOX

Anonymní surfování ihned

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS 98, ME, 2K, XP, VISTA
JAZYK ANGLIČTINA
JonDoFox je prohlížeč vhodný pro relativně novou anonymizační službu JonDonym.
Podobně jako v síti Tor se zde data šifrují a posílají přes počítače všech uživatelů, takže špioni nemají šanci na odposlech a vaše surfování se stává více anonymní. Na rozdíl od sítě Tor však nemusíte svůj standardní browser překonfigurovávat – máte-li nainstalovaný program JonDoFox, můžete se ihned pustit do surfování bez jakýchkoliv zábran. Jednotlivá spojení jsou prováděny prostřednictvím sítě serverů.
TIP *  Jestliže se vám anonymizační služba zalíbí a chtěli byste komunitu podporovat, můžete tak učinit například prostřednictvím rychlého serveru.
www.jondos.de

7 DAZ STUDIO

Výpočet 3D světů

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS ME, 2K, XP, VISTA
JAZYK ANGLIČTINA
DAZ Studio vám pomůže s tvorbou fotorealistických scén, které mohou být vykreslovány softwarově nebo akcelerátorem OpenGL. Program je specializovaný na vykreslovaní postav a animací, které postavy obsahují. Trojrozměrné objekty naaranžujete v prostoru a scenerii můžete zkrášlit různým nastavením světelných zdrojů a efektů. Pomocí rovněž bezplatného plug-inu můžete renderované obrázky importovat do Photoshopu.
TIP *  Freewarové DAZ Studio je velmi dobrý renderovací software, potřebuje však předem vyhotovené drátěné modely. K tomu vám doporučujeme jiný bezplatný software, opensourcový Blender, pro nějž je k dispozici množství hotových modelů.
www.daz3d.com

NÁSTROJ MĚSÍCE

8 SPICEBIRD

Pěkná komunikační centrála

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS  2K, XP, VISTA
JAZYK ANGLIČTINA
Opensourcoví programátoři firmy Synovel vyvinuli opravdového konkurenta Outlooku. Software nazvaný Spicebird je založen na „mozillovských“ projektech Thunderbird a Sunbird a jejich funkce integruje v jediném jednoduchém a elegantním prostředí. Podobně jako u personalizovaných webových stránek Googlu a Microsoftu může uživatel prvky volně uspořádat. Přímo z ovládací plochy lze dokonce využívat Google Chat.
Doplňky
Podobně jako Firefox disponuje Spicebird technologií plug-inů. Příslušnou volbu najdete v nabídce pod »Tools / Addons«. Zatím je tam jen komunikační doplněk pro Google Chat, další však podle vyjádření vývojářů mají brzy následovat.
Zpravodajství
Ihned po instalaci nabídne Spicebird prostřednictvím RSSFeeds dva zpravodajské zdroje. Kdykoli však můžete tlačítkem »Add Applets« přidat další. Kolik nadpisů se má zobrazovat a v jakém taktu mají být zprávy aktualizovány, to určíte v nastavovací nabídce pod malým tlačítkem s nářadím.
Nové vlastnosti
Program Spicebird se ještě pořád nalézá v raném stadiu vývoje. Ačkoliv jsou už k dispozici mnohé zajímavé funkce, vývojáři stále hledají ohlasy uživatelů. To je vaše příležitost k vyjádření individuálních přání.
www.spicebird.com

9 ULTRADEFRAG

Optimalizace pevného disku

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS NT, 2K, XP
JAZYK ANGLIČTINA
Nejste-li spokojeni s defragmentátorem ve Windows, neboť například nedokáže uspořádat všechny soubory, pak můžete sáhnout po opensourcovém nástroji UltraDefrag. K dispozici jsou 3 druhy uživatelského rozhraní – grafické, textové a nativní. Textové rozhraní je vhodné pro plánování akcí a nativní pro zkušenější uživatele a programátory. Na rozdíl od řešení Microsoftu běží software už během nabíhání Windows.
TIP *  Nechcete-li optimalizovat určité soubory nebo složky, příslušnou volbu najdete v sekci »Settings« na záložce »Filter«. Stejný seznam je také na záložce »Boot Time« pro optimalizaci nabíhání.
http://ultradefrag.sourceforge.net

10 DAPHNE

Náhrada správce úloh

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS 2K, XP
JAZYK ANGLIČTINA
Během času se Windows postupně zpomalují. Mohou za to mimo jiné četné malé programy, které se postupem doby v dobře využívaném systému nainstalují. Který z programů váš počítač zatěžuje zvláště silně, to se dozvíte v seznamu procesů, zobrazeném prostřednictvím Daphne – aplikace pro blokování, kontrolu a ladění procesů ve Windows. Na rozdíl od správce úloh seznam obsahuje i skryté procesy operačního systému.
TIP *  Hlavní okno zobrazuje aktuálně běžící procesy s detailními informacemi. Daphne vám také prozradí, který proces patří ke kterému oknu. Na příslušné okno prostě přetáhněte ikonu hvězdy z okna Daphne.
www.drk.com.ar

11 WITS

Vyšetření Windows

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS 2K, XP
JAZYK ANGLIČTINA
Windows Inspection Tool Set (ve zkratce WiTS) umožňuje ničím nezkreslený pohled na vaše Windows. V jednom prostředí zde získáte všechny informace – od systémových nastavení až třeba po nastavení tiskárny. Několika kliknutími například přiřadíte otevřený port nějakému procesu a tím také nějakému souboru ve svém počítači. Program nabízí i volitelné logování událostí do souboru.
TIP *  Po instalaci najdete program WiTS v oznamovací oblasti hlavního panelu. Určité informace můžete ihned vyvolat jednoduchými klávesovými kombinacemi. Příslušné volby programu najdete v nabídce pod položkou »Preferences«.
http://magicsplat.com

12 ANTIFREEZE

Proti „zamrzání“

OPERAČNÍ SYSTÉM WINDOWS XP, VISTA
JAZYK ANGLIČTINA
Freewarový AntiFreeze pomůže i s tím, na co nestačí základní verze správce úloh ve Windows. V situacích, při nichž zpravidla nezbývá než stisknout známé tlačítko „Reset“ a rozloučit se tak s neuloženými dokumenty, může tento nástroj posloužit jako poslední záchrana. Klávesovou kombinací [Ctrl]+[Alt]+[Windows] pak můžete v budoucnu předejít nejedné katastrofě – program pozastaví většinu právě spuštěných programů.
TIP *  AntiFreeze vám ukáže seznam všech aktivních procesů. Vyhledáte-li v něm program, který vykazuje největší hodnotu »CPU time«, pak jste s největší pravděpodobností odhalili pachatele všeho zla.
http://resplendence.com

13 QUICKSHAREIT

Upload souborů

OPERAČNÍ SYSTÉM MAC OS
JAZYK ANGLIČTINA
QuickShareIt slouží ke snadnému nahrávání souborů, fotografií a filmů na server quickshareit.com. Tento server je určen především k zasílání objemných souborů (až do velikosti 100 MB) – po nahrání server poskytne adresu, přes kterou lze soubor následně stáhnout pomocí webového prohlížeče, přičemž soubor je samozřejmě k dispozici bez ohledu na vaši následnou nepřítomnost na internetu. Nahrávání probíhá prostým přetažením souboru či složky z Finderu na ikonu programu v docku (která následně zobrazuje průběh uploadu).
TIP *  Nahrané soubory lze v okně historie přímo z programu také mazat (s výjimkou vytvořených galerií).
www.quickshareit.com

14 DAMN SMALL LINUX

Linux na cesty

OPERAČNÍ SYSTÉM LINUX
JAZYK ČEŠTINA
Damn Small Linux začal nejprve jako experiment. Kolik programů se dá vtěsnat do distribuce tak, aby nebyla větší než 50 MB? Dnes je Damn Small Linux vyvíjen stovkami lidí a je populární. V současnosti se jedná o vyspělou distribuci, která umožňuje instalaci programů lokálně i vzdáleně a obsahuje všestranný zálohovací systém, který lze použít jak na diskety, tak i na pevné disky a na USB záznamová zařízení.
TIP *  Aplikace, které v něm najdete, jsou voleny s ohledem na funkčnost, velikost a rychlost. Díky tomu není problém linuxovou distribuci se všemi moderními nástroji a funkcemi „rozběhat“ na 486MHz počítači se 16 MB operační paměti.
www.damnsmalllinux.org

URL MĚSÍCE

WE HEART IT

Umělecké záložky

KATEGORIE SPOLEČENSKÉ ZÁLOŽKY
JAZYK ANGLIČTINA
Stránek se společenskými záložkami na webové stránky určité kategorie je spousta – stránka specializovaná na zajímavé obrazy a videa však dosud chyběla. Zvláštní ambicí stránky „We heart it“ je odkazovat ne na lecjaké obrazy, ale jen na opravdové moderní umění.
TIP * Najedete-li myší na obraz, objeví se nabídka, která ukáže charakteristiky uměleckého díla a také další uživatele, jimž se obraz líbí. Pokud na jméno takového uživatele kliknete, získáte seznam dalších jím favorizovaných děl. Tak rychle najdete podobné obrazy.
http://weheartit.com

NOVÉ AKTUALIZACE

Aktuální informace o nových verzích známých a oblíbených programů – to nejnovější na freewarové scéně.

ARTWEAVER 0.5

Novinky: V nové verzi se zobrazují také fotorealistické 3D modely významných budov z celého světa. Kromě toho je k dispozici funkce polohy Slunce. Na virtuálním glóbu se tak zobrazují také zóny soumraku.
www.artweaver.de

AVIRA ANTIVIR PERSONAL ED. 8 FREE

Novinky: Oblíbený antivirový nástroj dostal moderní nátěr – standardní režim je jednodušší, expertní režim podrobnější. Kromě toho byl zrychlen aktualizační mechanismus.
www.avira.de

VLITE 1.1.6

Novinky: Osobní instalační DVD pro Vistu teď může obsahovat také Service Pack 1. Byly rovněž opraveny četné chyby předchozí verze.
http://vlite.net


Dokumenty ke stažení