Menu

CHIP Top 10

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

Netbooky a procesor Intel Atom vyvolaly velký zájem, přestože jejich skutečný prodej se teprve rozjíždí. Je tomu tak mimo jiné i proto, že verze s Linuxem mají problémy s češtinou. Jak vidíte v našem přehledu na straně 87, procesor Intel Atom skutečně žádný rychlík není. Jeho přednosti jsou prostě v něčem jiném než v rychlosti. Podrobnosti si můžete přečíst v rubrice Lexikon na straně 30.
V tomto čísle se v hardwarové části věnujeme projekci videa. Pro toho, kdo se ještě spokojí se starší technologií DVD, máme test DVD rekordérů s pevným diskem. Pro toho, kdo už sází na populární vyšší rozlišení, je tu článek s tipy, jak co nejlépe a nejlevněji zajistit sledování HD videa - vejdete se do rozpočtu 25 000 Kč.
V našem přehledu Top 10 najdete několik nových žebříčků. Přidali jsme soupis velmi populárních externích pevných disků. Některé modely mají kapacitu až 1 TB, a najdou se i modely, které zvládají mnohem víc než jen ukládat data. Takový Freecom Network MediaPlayer-450 WLAN snadno připojíte i bezdrátově pomocí sítě WLAN. Musíte si však samozřejmě připlatit. Speciální síťové NAS disky ale pořádně prozkoumáme až v příštím čísle. Jedná se totiž o trochu jinou kategorii: tyto disky fungují i jako záložní server, FTP, HTTP a mediální server. Měřit budeme nejen rychlost, ale i spotřebu a hlučnost.
Nově najdete v přehledu Top 10 i srovnání laserových multifunkčních zařízení. Ta se sice cenově nemohou těm inkoustovým úplně vyrovnat, ale zvládnou mnohem vyšší měsíční zátěž a také jsou mnohem levnější při provozu. I jejich cena však za poslední roky neuvěřitelně klesla, takže rychlá barevná multifunkční zařízení koupíte už za cenu pod 10 000 Kč vč. DPH.
Přehled TFT monitorů vám poskytujeme každý měsíc. Příště se ale v samostatném testu podrobněji podíváme na 22palcové modely, a to včetně některých novinek. Poradíme vám také, jak ze svého přenosného počítače dostat co nejvíce. Poohlédneme se trochu i do historie přenosných počítačů, a to v naší rubrice Časová osa Chipu. Je až neuvěřitelné, jakou změnou za tak krátkou dobu přenosné počítače prošly, jak je jejich možnosti změnily a kolik uživatelů si je teď může dovolit pořídit.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

INFO Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.

Externí pevné disky - 3,5“

Jednoduché připojení přes USB za běhu počítače, velká kapacita a možnost snadného přenášení - to jsou hlavní výhody externích pevných disků, jejichž velikost dosahuje až 1 000 GB. Liší se rychlostí, spotřebou, ale i hlučností či svými možnostmi připojení - a samozřejmě cenou.

Kapesní videopřehrávače

Přehrávají především MP3 soubory, ale díky své kapacitě a velkému displeji zvládnou i přehrávání filmů. V našem přehledu najdete modely s pevným displejem i flash pamětí.

Laserová multifunkční zařízení

Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.

Notebooky s numerickou klávesnicí

Notebook s velkým displejem, plnou klávesnicí a cenou okolo 25 000 Kč bude překvapivě výkonný, moderní, bude mít velkou kapacitu disku a plně nahradí stolní počítač. Otestovali jsme všechny modely dostupné na trhu. Špatně se přenášejí, ale na akumulátor mohou pracovat až tři hodiny.

Digitální fotoaparáty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky -to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete dvacet nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem, kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.

Homeplugy

Síť po elektrickém vedení je čím dál tím oblíbenější. Nabízí kvalitní a rychlé spojení, které je vytvořeno zcela automaticky. Ceny jednotlivých produktů jsou však značně odlišné. V našem testu najdete zařízení s rychlostí 200 Mb/s. Když se odečtou ztráty, kontrolní součty a různé pouzdření běhajících paketů, dostaneme se přibližně na šestinu deklarované rychlosti - právě tu má uživatel k dispozici.

Inkoustová multifunkční zařízení

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete - skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

Projektory

HD projektory nikdy nebyly tak cenově dostupné ani tak kvalitní jako dnes. Moderní výkonné projektory nabízejí prvotřídní obraz i při plném denním světle, a navíc často i ve filmovém režimu 24p. Chip otestoval devět HD projektorů, dostupných za ceny od 17 000 Kč.

HD kamery

Brilantní obraz, nízké ceny: na trh s přístroji pro amatérské filmaře vtrhly kamery s vysokým rozlišením. Jejich špičkové modely v cenách od 17 000 Kč se utkaly v testu Chipu. Z hlediska obrazové kvality toho poskytují testované HD kamery mnohem více než jejich kolegyně se standardním rozlišením: všechny přístroje produkují tak ostré a detailní snímky, jaké jsme dosud znali jen z fotografií.

Barevné laserové tiskárny

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval jedenáct modelů, jejichž cena nepřesahuje 16 000 Kč. Navíc jde o barevné laserové tiskárny, které mají LAN port. Ani nová generace barevných laserových tiskáren se nehodí pro tisk fotografií. Cena za vytištěnou barevnou stránku je mnohem nižší než u inkoustových tiskáren. Pohybuje se jen okolo 2,50 Kč za stránku.

LCD monitory - 19“

Jsou levné, a přesto leccos dokážou: nové 19palcové TFT monitory v širokoúhlém formátu jsou k dostání už za ceny od 3 500 Kč. Dvanáct modelů pro vás Chip důkladně otestoval a zde přehledná tabulka.

LCD monitory - 20“

Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16:10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1 680 x 1 050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 5 000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19 palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.

LCD monitory - 22“

Více a více zobrazovacího prostoru za méně peněz. Nyní už má skoro každý výrobce TFT monitorů ve svém portfoliu model 22“ monitoru za výhodnou cenu. Rozlišení těchto širokoúhlých monitorů je 1 680 x 1 050 bodů; to je praktické nejen pro kancelářskou práci (můžete si například otevřít dva dokumenty vedle sebe), ale i pro multimédia, speciálně pro přehrávání filmů.

LCD monitory - 24“

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.

LCD TV 40“

Nikdy v minulosti nebylo možné pořídit televizor s metrovou úhlopříčkou levněji. Zlepšila se nejen úhlopříčka obrazovek, ale i kvalita obrazu, který produkují. V testované kategorii je standardem rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, zvané rovněž „Full HD“.

Interní 3,5“, SATA disky

Oficiálním následovníkem ATA je SATA -vyznačuje se teoreticky vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely.

DVD vypalovačky

Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.

PC SESTAVY

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.


Sestavení přehledů Top 10 předchází důkladné testování a aktualizace cen.


Dokumenty ke stažení