Menu

Mailbox

Je hrozné, co všechno Windows vyzradí

Díky za skvělé tipy! Svůj počítač jsem si ihned vybavil programy z Chip DVD. Doufám, že teď budu při pohybu na internetu trochu chráněnější.
VLADIMÍR ČÍŽEK (E-MAIL)
Počítače těch druhých, Chip 8/08 - str. 40

Nejlepší virtualizér

Praxe - Instalujte bez rizika
Chip 8/08 - str. 104
V článku popisujete, jak nastavit nástroj VirtualBox. Kromě tohoto programu ale existuje celá řada dalších virtuálních strojů. Zajímalo by mě, který software je nejlepší. Já osobně momentálně pracuji s MokaFive.
MARTIN PRUDKÝ (E-MAIL)
Vaši otázku není možné zodpovědět paušálně. Rozhodli jsme se pro VirtualBox, protože se jedná o bezplatný program, který se jednoduše ovládá. Kromě toho tento nástroj pracuje velmi hbitě. Pro který nástroj se ale ve finále rozhodnete vy sám, to záleží na vašich osobních nárocích a zálibách - a samozřejmě také na tom, zda potřebujete funkce, které má zabudovány ten který program. Pokud jste se svým softwarem spokojen, není důvod přecházet na jiný.
REDAKCE CHIPU

Dva antiviry na jednom PC

Safe'n'Sec Personal
Chip DVD 7/08
Nainstalovala jsem si program Safe'n'Sec Personal z DVD Chip 7/08. Mám systém Vista Home Basic a používám Kaspersky Internet Security šestiměsíční Chipovou verzi. Po nainstalování a spuštění programu SNSP se mi počítač opakovaně restartuje a začne pracovat až po obnovení poslední funkční Visty. Je pravda, že Kaspersky by mi měl zřejmě jako bezpečnostní program z větší části stačit, ale nedá mi to, abych nevyzkoušela zase něco nového.
JANA RYNEŠOVÁ (E-MAIL)
Problém bude právě v tom, že máte současně instalováno více bezpečnostních programů. Tyto aplikace se většinou vzájemně nesnesou v jednom počítači, vždy je třeba nejdříve odinstalovat ostatní antiviry a podobné programy a pak teprve instalovat nové. Kdesi jsem slyšel nebo četl hezké přirovnání, že je to stejné, jako když si zaplatíte u domu dvě ochranky, které o sobe vzájemně nevědí. :-)
REDAKCE CHIPU

XP v OEM verzi

Cédéčko první pomoci
Chip 7/08 - str. 46
Záchranné CD je opravdu velmi důležitá věc. Vytvoření tohoto „záchranného pásu“ má však jeden nedostatek - při výrobě je vždy požadován originální instalační disk s OS. Jak to ale máme provést my, kteří máme tu smůlu, že jsme zakoupili PC s předinstalovaným operačním systémem a instalační CD v krabici s počítačem prostě není přiloženo? Kontaktoval jsem prodejce a ten mi sdělil, že instalační CD k zakoupeným přístrojům nedodává. Prý si má každý zákazník OS zazálohovat sám - jak to ale provést, to se nikde nedočteme. Na zakoupeném PC je nálepka „pravosti“ i s uvedeným registračním číslem, takže předpokládám, že OS XP je od prodejce nainstalován legálně.
JAN ISTRATE (E-MAIL)
Nezbývá než souhlasit - toto je běžná praktika prodejců, protože je nic nenutí k tomu, aby instalační CD vytvořili. Na druhou stranu to má svou logiku - jedná se o OEM systém, který je určen jen pro tento typ počítače, a instalační disk, kterým je možné provádět další instalace, je nežádoucí.
Někteří prodejci aspoň zkopírují obsah instalačního CD na disk notebooku, často to bývá disk D: s názvem data, kde je složka install, XP, setup apod. Jinak bych zkusil na prodejce zatlačit, ať vám XP-setup-CD vypálí nebo zkopíruje třeba na USB flash disk. Jak se totiž píše na www.microsoft.com/cze/licence/CasteDotazy/domaciuzivatel/instalace.mspx, prodejce může zákazníkovi umožnit instalaci z disku, tedy poskytnout disk. Je to ale tenký led. Kdo má originální „krabicová“ XP, ten je na tom lépe.
REDAKCE CHIPU

Rozšíření o nové ovladače

Cédečko první pomoci
Chip 7/08 - str. 46
Doma jsem si vyrobil záchranné Chip CD. Musím pochválit postup, podle návodu to bylo ihned hotovo. Protože mám doma dvě PC, neváhal jsem a zkusil jsem jej spustit na obou. Bohužel na jednom z nich - Dell GX 260 - mi nenajde síťovou kartu Intel(R) PRO /1000MT a tím se počítač pochopitelně nepřipojí k internetu. Protože jsem si Windows XP na tento počítač instaloval sám, stáhl jsem si ovladač této karty ze stránek Dellu a mám jej zálohovaný v PC. Když se jej pokusím doinstalovat klasickým postupem, skončím hláškou „Unable to install network adapter“. Když jsem se pokusil dohrát tento ovladač do XP setupu, nebyl jsem úspěšný.
ZBYNĚK ŠLAPÁK (E-MAIL)
Obdobné problémy se objevily, obzvláště u exotických síťových karet. Řešení je naštěstí jednoduché a odkazujeme na něj v daném článku na straně 49 v boxu „Jak rozšířit záchranné Chip CD“. Z adresy www.craftcom.net/07_odkazy/soubory/Drivers_net.zip si stáhněte balíček ovladačů pro síťové karty, který obsahuje kompletní ovladače pro síťové karty, které se kdy používaly.
REDAKCE CHIP

 

POZOR! Nová služba předplatného

Každý předplatitel má nyní možnost on-line sledovat své předplatné. Na www.send.cz jako jméno vyplňte do formuláře vpravo nahoře do řádku Jméno své příjmení včetně diakritiky, první písmeno velké (organizace vyplní IČ), jako heslo uveďte svoje předplatitelské číslo (specifický symbol na faktuře k předplatnému, číslo je rovněž uvedeno na třetím řádku adresy na každém doručeném časopise). Na své kartě následně uvidíte seznam předplacených časopisů, předplacené období a to, zda má společnost SEND zaevidovánu vaši platbu. Můžete změnit adresu, ukončit předplatné, reklamovat nedoručený výtisk, vytisknout si fakturu nebo daňový doklad. Věříme, že tato nová služba přispěje k lepší informovanosti všech předplatitelů našeho časopisu.

Chip Help
Dopisy
Redakce Chip
Burda Communications s. r. o.
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail: chip@chip.cz
Předplatné a starší čísla
SEND Předplatné, spol. s r.o.
P.O.Box 141
140 21 Praha 4
Tel: 225 985 225
Fax: 225 341 425
E-mail: send@send.cz
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628
Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software, Komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 156.
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

 


Dokumenty ke stažení