Menu

Navigace: Top, nebo trop?

Navigace: Top, nebo trop?

BLACKLIST A WHITELIST: Navigačních zařízení je na trhu obrovské množství. Ne všechna ale můžete pohodlně používat a ne každé z nich vás bezpečně dovede do cíle. Chip vám ukáže, která jsou dobrá a která špatná.

Mnoho řidičů se již neobejde bez komfortních funkcí: navigační zařízení jim naplánují cestu a zobrazí mapu a řidič si může dopředu prohlédnout místa, která ho čekají. Ovšem ne vždy to funguje dokonale. Někdy vás navigační zařízení vede úzkými uličkami, i když je hned vedle autostráda, jindy vás nutí na dálnici odbočit do protisměru a v dalším případě obsahuje tak staré mapy, že neví o nových obchvatech či kruhových objezdech. Jsou i navigační přístroje, které sice mají funkce v pořádku, ale jejich ovládání je tak složité, že naplánování trasy je utrpením. Místo složitého prohledávání menu by mělo stačit stisknout jedno tlačítko. Které navigační zařízení doporučujeme ke koupi a kterému byste se raději měli obloukem vyhnout, to najdete v našem přehledu.

WHITELIST

TOMTOM GO 930 TRAFFIC

Kompletní: Navigační zařízení s perfektním softwarem, kterému nechybí ani snímač zrychlení, užitečný při jízdě v tunelu. TomTom navigační zařízení umí, nemůžete koupit lépe.
INFO: www.tomtom.cz; 11 200 Kč

VDO DAYTON PN 6000

Televize s navigací: Nový Dayton obsahuje i DVB-T tuner včetně podpory teletextu. Na obrazovce s úhlopříčkou 5,6“ už lze televizi sledovat.
INFO: www.vdodayton.cz; 16 990 Kč INF

NAVIGON 7110

Trojrozměrný: Takto budou vypadat navigační zařízení budoucnosti. Model 7110 totiž zobrazuje reálný 3D pohled na silnici tak, jak ji vidí řidič.
INFO: www.navigon.cz; 5 900 Kč w

NOKIA 500

Na zavolání: Nokia 500 není jen navigační zařízení, ale poslouží i jako handsfree. S telefonem se spojí přes Bluetooth a podporuje i hlasové vytáčení.
INFO: www.nokia.cz; 8 000 Kč

GARMIN NÜVI 660

Zábavný: Čtečka e-knížek, překladač, přehrávač MP3, průvodce městem… Garmin je zkrátka více než jen obyčejné navigační zařízení.  
INFO: www.garmin.cz; 8 500 Kč

BLACKLIST

NAVIGON TS 7000T EUROPE

Chybuje: Dokonale vybavené navigační zařízení s mapou Evropy obsahuje softwarové bugy při navigování v jízdních pruzích a start systému trvá zbytečně dlouho.
INFO: www.navigon.cz; 10 000 Kč

ASUS R600

Zastaralý: I když je výdrž akumulátorů u tohoto modelu obdivuhodná, mapy pocházející z počátku roku 2006 už vůbec nejsou aktuální.
INFO: www.asus.cz; 5 000 Kč

MAGELLAN CROSSOVERGPS

Vychloubavý: Magellan prodává své navigační zařízení jako outdoorové. Základní mapy však nejsou žádný zázrak - všechny ostatní je nutné dokoupit.
INFO: http://magellangps.eu; 14 161 Kč

GARMIN NÜVI 250W

Nedomyšlený: Plánování trasy je s tímto navigačním zařízením utrpení. Průjezdní body není možné doplnit nebo měnit, během jízdy chybí POI.
INFO: www.garmin.cz; 6 000 Kč

BLAUPUNKT TRAVELPILOT 100

Bez v výbavy: Navigační zařízení vás sice zavede z místa A do místa B, nic jiného ale neumí. Navíc má jen malý displej o úhlopříčce 3,5“.
INFO: w www.blaupunkt.cz; 4 000 Kč

V ŠEDÉ ZÓNĚ:

NOKIA N95

Díky GPS, AGPS a softwaru Nokia Maps 2.0 je N95 vedle skvěle vybaveného telefonu také navigačním zařízením do auta, ale i pro pěší, protože obsahuje průvodce městy.
K zlosti: Zatímco mapové podklady si můžete stáhnout zdarma, za samotnou navigaci je nutné pravidelně platit.
INFO: www.nokia.cz; 10 000 Kč

LITE-ON IHAS422

Vypalovačka umí smazat DVD

Nové 22 rychlostní DVD vypalovačky s rozhraním SATA i IDE nabízí firma Lite-On. Mají také novou zajímavou funkci nazvanou SmartErase, která je určena k vymazávání dat z médií DVD- (DL) a CD-R. Funkce SmartErase přepisuje původní data uložená na disku náhodnými znaky neurčitého významu takovým způsobem, že původní data již není možno číst žádnou mechanikou. Uživatel se tedy nemusí obávat jakéhokoli přístupu k informacím, které byly na disku uloženy. Místo fyzického znehodnocení médií je nyní možné jednoduše přepsat data, která učiní původní data nečitelnými. Za účelem jednoduššího použití bude funkce SmartErase implementována v základním softwarovém balíčku Nero 7, který se bude k DVD vypalovačkám dodávat. Uživatelé si mohou vybrat mezi dvěma strategiemi. Funkce „Quick Erase“ (rychlé vymazání) vymaže informace, které jsou uloženy v bloku Lead-in, a data, která jsou uložena na první stopě disku. Výsledkem je, že mechanika není schopna číst data z disku, nicméně s použitím softwaru určeného ke znovuzískávání dat je šance, že jistá data mohou být stále dostupná z částí disku, které nebyly přepsány. Při použití funkce „Full Erase“, která trvá déle, se přepisuje celý disk.
INFO: www.liteonit.com

NOVÝ PLUG-IN

Zpracování PDF pro OpenOffice

Neomezené zpracování PDF souborů bylo dosud vyhrazeno pro placené programy. Firma Sun nyní připravila PDF plug-in také pro bezplatný software OpenOffice. PDF soubory je možné také otevírat i editovat v kreslicím programu Draw. Počáteční verze, která je v současnosti dostupná, však má svoje omezení: mohou být importovány pouze dokumenty do verze PDF 1.4, současná verze 1.7 není podporována.
INFO: www.openoffice.cz

OPERA MOBILE 9.5 BETA

Update mobilního browseru

První beta verze prohlížeče Opera Mobile 9.5 je zde. Jaké novinky tento produkt nabízí? Webové stránky lze standardně prohlížet v plném zobrazení, přepracované rozhraní usnadňuje zoomování a navigaci a také renderovací engine je nyní rychlejší. Beta verze je k dispozici nejprve pro telefony vybavené Windows Mobile.
INFO: www.opera.com

 


Dokumenty ke stažení