Menu

Auta budoucnosti

Auta budoucnosti

Díky vyspělým počítačovým technologiím jsou automobily stále inteligentnější. MODERNÍ SYSTÉMY se starají o bezpečnost a dobrý výhled, dokonce umí automobil i samy zaparkovat.
VRATISLAV KLEGA

HEAD-UP DISPLEJ

Všechny informace na dohled

Vozovku už nemusíte spouštět z očí: nové generace headup displejů zobrazí veškeré informace na čelním skle. Paprsky laseru promítnou na sklo jakoukoliv informaci: aktuální rychlost, nejvyšší povolený rychlostní limit, odstup vozidla před vámi i informaci o možném výskytu námrazy. Informace vidí řidič přímo před sebou, takže nemusí klonit oči k palubní desce. Nejnovější generace těchto displejů přichází do prodeje právě nyní.
INFO: www.audi.cz

SYSTÉM PRO UDRŽENÍ VOZU V JÍZDNÍM PRUHU

Bez vybočování ze směru

Vybočení z jízdního pruhu je nebezpečné, obzvláště na dálnici při vysoké rychlosti. Nový systém od společnosti Honda sleduje, zda auto jede ve svém jízdním pruhu a nevybočuje. Pokud by se příliš blížilo k okraji pruhu, automobil sám provede korekci volantem tak, aby vůz nevybočil z jízdního pruhu. Automobil zvládne i mírné zatáčky na dálnici bez zásahu řidiče. K úspěšnému použití je třeba jen kvalitní značení pruhů na silnicích. Honda označuje systém zkratkou LKAS a prozatím jej nabízí v Japonskou, Velké Británii a Německu.
INFO: www.honda.com

PARKOVACÍ ASISTENT

Zaparkujte kliknutím

Technologii vyvinutou koncernem VW přivítají především méně zkušené řidičky, pro které je podélné parkování noční můrou. Za pomoci kamer a ultrazvukových senzorů totiž dokáže automobil skutečně sám zaparkovat. Stačí aktivovat funkci pro zaparkování a jet rychlostí do 30 km/h kolem stojících automobilů. Jakmile auto najde dostatečně velký prostor pro zaparkování, oznámí to řidiči a ten může spustit proces parkování. Automobil sám točí volantem a řidič jen šlape na brzdu nebo plyn. 2GHz procesor se postará o všechno ostatní.
Automatické parkování je dostupné i v automobilu Škoda Superb, podle stupně výbavy je za něj třeba připlatit 14 000 až 37 000 Kč. Nevýhodou je, že asistent potřebuje pro zaparkování mnohem více místa, než by stačilo průměrnému řidiči.
INFO: www.skoda-auto.cz

NIGHT VISION

Vidět i ve tmě

V noci se ostrost vidění lidského oka snižuje jen na 10 % ideální hodnoty. Zcela jiné je to při použití systému Night Vision. Ve tmě se v novém BMW řady 7 spouští kamera s termovizí. Díky tomuto systému vidí řidič na stovky metrů chodce u krajnice nebo zvířata nebezpečně přeskakující silnici. Obraz z kamery je vysílán na centrálním monitoru a díky inteligentním algoritmům umí auto upozornit, pokud se na senzorech kamery zobrazí člověk nebo zvíře.
INFO: www.bmw.cz


Dokumenty ke stažení