Menu

Dovedně Vypálené Disky

Dovedně Vypálené Disky

Vyzkoušeli jsme za vás nejlepší programy pro KOPÍROVÁNÍ FILMOVÝCH DVD a nahrávání filmů do mobilních telefonů a přenosných přehrávačů. Prozradíme vám, které to jsou.
RADEK KUBEŠ

Filmy na DVD jsou dnes již běžně přílohou mnoha novin a časopisů a jejich cena klesla na dříve zcela nemyslitelnou hranici několika desítek korun. Aktuální tituly jsou ovšem citelně dražší a zaslouží si větší pozornost – především vytvoření záložní kopie pro případ ztráty nebo poškození originálního disku. Zároveň také rostou možnosti přenosných zařízení, ať už mobilních telefonů, nebo multimediálních přehrávačů. Není proto vůbec problém zkopírovat si filmy z DVD třeba do mobilu a krátit si jejich sledováním dlouhou chvíli na cestách. Při kopírování nebo konverzi vás nezastaví ani ochrana proti kopírování nebo regionální kódování disků. Představíme si ty nejchytřejší programy, které vám s kopírováním a konverzí filmů na DVD pomohou.

Kopírování DVD: Ochrany a vrstvy

Fakt, že je DVD chráněno proti kopírování nebo že je na něm film uložen ve dvou vrstvách, poznáte snadno. Jednak je to často anoncováno přímo na obalu (logem protikopírovací ochrany a označením DVD-9), jednak se vám nepodaří zkopírovat film běžným způsobem v obyčejné vypalovací aplikaci (Nero atd.). Stejně tak není možné v případě chráněného DVD zkopírovat jeho obsah na disk počítače. Dvouvrstvé DVD sice může být zkopírováno, ale museli byste použít dvouvrstvé (o hodně dražší) médium. V obou případech vám ale pomohou snadno ovladatelné programy.
Výborné možnosti pro kopírování DVD nabízí aplikace DVDFab, dostupná ve třech různých verzích, z nichž nejlépe vybavená edice Platinum zvládne s DVD vše, na co si jen vzpomenete, samozřejmě včetně odstranění regionálního kódování i ochrany proti kopírování. Kopírování DVD snad ani nemůže být jednodušší, ovládání je navíc kompletně v češtině. Vložte DVD do mechaniky, otevřete DVDFab, počkejte, až skončí analýza disku, a zvolte některou z možností pro kopírování.
Volba »Celý disk« zkopíruje kompletní obsah DVD na disk počítače, odkud jej můžete vypálit buď přímo z programu DVDFab (volbou »Zápis dat«), nebo pomocí libovolné vypalovací aplikace (např. plná verze Ashampoo Burning Studio z Chip DVD). Není třeba měnit žádná nastavení, nicméně máte k dispozici možnost pro kopírování DVD-Audio, odebrání DTS zvuku, menu a protipirátského varování (vše pod srozumitelně nazvanými volbami) nebo nastavení přehrávání DVD titulu a názvu disku. Jestliže chcete kompletně zkopírovat dvouvrstvý disk na jednovrstvé médium, můžete použít přepínač »DVD5/DVD9« a nechat film převést na menší velikost (se snížením kvality). Pak už stačí jen kliknout na tlačítko »Start«, a rozjede se kopírování.
Další funkcí programu je zkopírování pouze hlavního filmu, což je užitečné především v případě převodu z dvouvrstvého na jednovrstvé DVD. Odebráním zbytečností ušetříte více místa pro film, který tak nemusí ztratit tolik na obrazové kvalitě při kompresi. Hlavní film poznáte zpravidla podle toho, že se jedná o nejdelší položku v nabídce, navíc máte k dispozici náhled vybraného filmu přímo v okně programu. Lze také vybrat jen konkrétní kapitoly ke zkopírování (»Nastavení začátku a konce titulu«). V dalších oknech můžete zatrhnout požadované zvukové stopy a dostupné titulky a opět nechybí přepínač DVD5/DVD9.
Existuje samozřejmě také možnost, jak při kopírování dvouvrstvého disku nepřijít vůbec o žádný obsah – stačí použít dvě jednovrstvá média. DVDFab opět nabízí potřebná nastavení – především výběr kapitol, které budou na jednotlivých discích, a možnost zkopírování menu i na druhý disk.
Funkce Vlastní a Vlastní rozdělení se do značné míry podobá předchozím dvěma nabídkám, k dispozici je jen trochu více možností nastavení pro kopírování a rozdělení disků. Velmi důležitá je však funkce „klonování“, tedy vytvoření identické kopie disku, vhodná pro kopírování filmových DVD i speciálních typů disků, například DVD pro PlayStation.
Stejně jako rozdělovat je možné i spojit dva či více titulů a vypálit je na jediný disk. DVDFab za tímto účelem obsahuje funkci »Spojení«.
Zastavme se ještě u funkce »Zápis dat« pro vypalování filmů na DVD. Zde máte na výběr mezi vypálením dat z adresáře na disku (ze stejného, kam jste v předchozím kroku film uložili), nebo z ISO obrazu, se kterým umí DVDFab také pracovat. K vytváření a vypalování ISO obrazů disků slouží ikonky vpravo vedle výběru zdrojového a cílového adresáře s filmem.

DVD v mobilu

DVDFab s výbavou DVD to Mobile splní ještě jednu důležitou úlohu – převede film z DVD do formátu „stravitelného“ pro přenosné přehrávače, ať už se jedná o mobilní telefon, PDA, iPod, PlayStation Portable nebo Nintendo DS. V nabídce je však také převod do formátu DivX pro přehrávání v počítači nebo do formátů pro Xbox 360 a PlayStation 3.
Při volbě profilu výstupu pro konkrétní zařízení není třeba měnit žádná speciální nastavení. Stačí vybrat film, zvukovou stopu a titulky. Velmi užitečné je ovšem nastavení ořezání filmu, umožňující odstranění černých pruhů u širokoúhlých filmů a tím i lepší využití malé plochy displeje přenosného zařízení. V nastavení konverze najdete především volbu kvality výsledného filmu (obrazu i zvuku), rozlišení obrazu (zvolte hodnoty odpovídající nativnímu rozlišení displeje mobilu či přenosného přehrávače) nebo rozdělení filmu na kapitoly. Titulky budou při konverzi vloženy přímo do filmu.
Další možnosti podrobných nastavení najdete pod volbou »Obecné«. Zde je možné převést film z DVD do komprimovaného formátu XviD nebo třeba jen uložit zvukovou stopu titulu do hudebních souborů ve formátech MP3 a WAV. K tomu stačí v nastavení konverze přepnout na »Audio Only« a v zařízení zvolit »generic audio mp3«. Nechybí samozřejmě ani volba datového toku, tedy kvality výsledného hudebního souboru.
DVDFab zvládne prakticky všechny úkoly při práci s DVD, navíc můžete jako čtenáři Chipu získat za speciální cenu jeho nejvyšší verzi Platinum společně s nástrojem na konverzi filmů pro přenosná zařízení. Více informací o této speciální nabídce najdete na Chip DVD v rubrice Software.

Klony útočí: Sada kopírovacích nástrojů

Vedle řešení DVDFab, nabízejícího „vše v jednom“, vám můžeme vřele doporučit i sadu nástrojů od společnosti SlySoft, věhlasného dodavatele špičkových kopírovacích nástrojů.
Začněme programem AnyDVD, který je nezbytný pro odblokování ochrany proti kopírování a obejití regionálního kódovaní disků. AnyDVD běží po instalaci na pozadí operačního systému a jeho funkce se automaticky aktivují při vložení chráněného disku. Program není třeba nijak nastavovat, ideálně spolupracuje především se dvěma následujícími kopírovacími programy od stejného výrobce. Jednou z funkcí AnyDVD je také ztišení DVD mechaniky snížením rychlosti otáčení disků. Tuto volbu najdete v menu »CD/DVD mechaniky«.
Pro kopírování filmových DVD slouží aplikace CloneDVD s mocnými funkcemi, ale jednoduchým ovládáním. V programu si stačí vybrat plánovanou činnost (kopírování vybraných titulů z DVD, zkopírování kompletního disku nebo vypálení souborů ve formátu DVD, uložených na disku počítače). Kopírování vybraných titulů použijte především v případě převodu dvouvrstvého DVD na jednovrstvé médium. CloneDVD automaticky označí hlavní film ke konverzi, vybrat si ovšem můžete i další obsah disku. Ke kontrole slouží náhledové okno a nechybí ani posuvník pro výběr přesného úseku filmu k převodu (aktivuje se ikonou s nůžkami) a přepínač konverze na jednovrstvé DVD. V dalším kroku lze ještě vybrat, které zvukové stopy a které titulky budou ve filmu ponechány. Právě odstraněním nepotřebných zvukových verzí filmu a dalších zbytečností (bonusy, ukázky atd.) získáte potřebné místo na jednovrstvých discích a lepší kvalitu filmů při převodu na menší velikost. Na závěr stačí už jen zadat, chcete-li upravený film rovnou vypálit (jako výstup zvolte »DVD rekordér«), vytvořit ISO obraz disku, nebo jen uložit soubory ve formátu DVD. Tlačítko »Začít!« spustí uložení filmu na pevný disk, konverzi a nakonec i vypálení na nové DVD.
Stejně snadný jako kopírování filmů na DVD je i jejich převod na různé další formáty pomocí CloneDVD mobile. Na začátku stačí zvolit typ zařízení, na němž budete film přehrávat (podporovány jsou mobily, PDA, přenosné přehrávače, a dokonce i navigace). K dispozici je také převod do formátu DivX – i v tomto případě vyberete části DVD k převodu, zvukové stopy i titulky, nastavíte rozlišení obrazu (opět co nejblíže k formátu displeje zařízení, na kterém budete film přehrávat) a odstraníte černé pruhy u širokoúhlých filmů. Na náhledu videa vyzkoušejte optimální natavení (zvětšit letterbox a zvětšit panoramatický film). Poté opět klikněte na »Začít!« a nechte převést film do potřebného formátu.
AnyDVD a CloneDVD si rovněž můžete pořídit se speciální slevou pro čtenáře Chipu.

Jde to i zdarma: Freeware pro kopírování DVD

Vedle placených programů, které jsme si již představili, lze pro kopírování filmů na DVD a jejich převod do různých formátů použít i bezplatné aplikace – je to skoro stejně jednoduché jako při použití DVDFab nebo CloneDVD. Bezplatně dostupná verze DVDFab (DVDFab HD Decrypter) navíc umí zkopírovat celý obsah DVD nebo jen hlavní film do počítače k dalšímu zpracování (vypálení nebo převod na velikost jednovrstvého disku).
Na odstranění ochrany proti kopírování lze použít například nástroj DVD43 – bezplatnou obdobu AnyDVD. Jednoduše nainstalujte program a nechte jej běžet na pozadí operačního systému. Jeho funkci signalizuje ikona smajlíku na hlavním panelu vedle hodin. Ikona v zelené barvě znamená, že DVD je možné zkopírovat, například pomocí vypalovacího programu Ashampoo Burning Studio, jehož plnou verzi včetně podrobného popisu najdete na Chip DVD.
Uložit filmy z chráněných DVD do počítače umí také program DVD Decrypter. Součásti k uložení si můžete vybrat buďto ručně, nebo automaticky (»Edit / Select Main Movie Files«, v české verzi »Úpravy / Vybrat hlavní film«), pod volbou »Destination« vyberte umístění filmu na disku a pro uložení klikněte na zelenou šipku. Velmi podobně funguje i program DVD Shrink, který navíc zvládne i kompresi filmů na jednovrstvé disky. Nechte načíst DVD (»Open Disc«, »Otevřít disk«) a pro převod kompletního disku klikněte na volbu »Full Disc« (»Plná záloha disku«). Pokud si chcete vybrat součásti k převodu, použijte volbu »Re-author« (»Vytvořit nové DVD«) a vyberte titul, zvukové stopy a titulky. Kopírování disku zahájíte tlačítkem »Backup!« (»Zálohovat DVD«). Do programů DVD Decrypter i DVD Shrink je možné doinstalovat češtinu.
S převodem filmu z dvouvrstvého disku na jednovrstvý pomůže nástroj ShrinkTo5 GUI. U DVD nebo souborů uložených na disku počítače zvolte nabídku »Movie Only«, vyberte zvukové stopy i titulky a klikněte na zelené tlačítko »Play«. Volba Custom Settings nabízí uživatelský výběr částí DVD k převodu, pomocí posuvníku se nastavuje velikost výsledného filmu (přednastaveno je jednovrstvé DVD).

Z DVD do mobilu: Bezplatná konverze filmů

Bezplatně dostupné programy vám pomohou také s převodem filmů z DVD do DivX a do formátů pro mobilní telefony.
Použijte například program FormatFactory (ke stažení na www.formatoz.com), který vedle různých dalších typů konverze filmů a hudby zvládne i převod DVD do formátů 3GP a MP4, které jsou podporovány přenosnými zařízeními, jako jsou přehrávače a mobily. Zvolte pomocí obrázkových ikon výstupní formát nebo přímo použité zařízení, vyberte soubory k převodu (Add File) a případně upravte nastavení výstupu (Output Setting). Pak klikněte na »OK« a v hlavním okně programu na tlačítko »Start«.
Převod DVD do formátu MP4 pro mobilní telefony a další přenosná zařízení zvládne provést také bezplatná verze programu Any Video Converter. Je to snadné – klikněte na »Add Video« a vyberte DVD nebo soubory filmu uložené na disku počítače. Pod volbou »profile« zvolte »Mobile Phone MPEG-4 Movie«. Mezi nastaveními pod náhledovým oknem videa najdete například určení začátku a konce převáděné části filmu, použitý kodek, rozlišení videa nebo kvalitu zvukové stopy. Pak už jen klikněte na tlačítko »Encode«. Stejným způsobem je možné převést film z DVD do formátu MPEG, XviD, Flash (formát vhodný pro umístění na web) či WMV, anebo jen uložit zvukovou stopu filmu do formátu WAV.
Na převod zvukové stopy filmů z DVD se specializuje Free DVD MP3 Ripper. Vyberte film a umístění souboru se zvukem (Source File, Output File), zvolte kvalitu (Settings), případně vyplňte ID3 Tag a pomocí posuvníku pod oknem videa nebo zadáním přesného času zvolte úsek filmu, ze kterého chcete uložit zvuk. Pak už jen klikněte na tlačítko »Rip!«.

Jednoduše a rychle: Zdarma i za peníze

Jak jsme si ukázali, na kopírování DVD nebo převodu filmů do různých formátů není nic složitého. Stačí jen použít příslušnou softwarovou výbavu. Z placených programů vám vřele doporučujeme DVDFab, chybu ale rozhodně neuděláte ani při volbě kombinace programů od SlySoftu. Nechcete-li za kopírovací software platit, ve většině případů si vystačíte s aplikací DVD Shrink.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ

PARAGRAFY

Smí se to?: Legální kopírování DVD

Ostré výměny názorů na legálnost kopírování nejen filmů, ale i hudby nebo softwaru se objevují jak v tisku, tak i v internetových diskusích. Přitom situace v českém právním prostředí je velmi jednoduchá. Podle autorského zákona si každý majitel filmového DVD (nebo hudebního CD) může vytvořit kopii pro svoji potřebu. Zároveň by však neměl obcházet nebo nějak eliminovat ochranu proti kopírování, je-li na disku použita. Když si ovšem pořídíte některý z programů pro kopírování disků, který „jen tak mimochodem“ ochranu proti kopírování odstraní, nic vám nehrozí. Do problémů se může dostat spíše tvůrce takového softwaru (což se také nezřídka stává). Co je ovšem velmi důležité – zkopírované filmy v žádném případě (ať už za úplatu, nebo zdarma) nešiřte dále. V opačném případě se skutečně můžete dostat do křížku se zákonem.

INFO

Nástupce DVD: Blu-ray teprve na začátku

Přestože moderní Blu-ray disky s filmy nejsou ještě masově rozšířené, již existují programy, které prolomí regionální kódování i ochranu proti kopírování.
Specialisté na různé typy ochran proti kopírování ze společnosti SlySoft vytvořili aplikaci AnyDVD HD, která umí odstranit regionální kódování i ochranu proti kopírování z Blu-ray i dnes již dále nevyvíjených disků HDDVD. To vám umožní přehrát si film z jiného regionu, než podporuje váš přehrávač, uložit film z Blu-ray na disk počítače nebo si jej přehrát přes digitální propojení a obejít přitom ochranu HDCP na digitálním výstupu grafické karty a vstupu do displeje. AnyDVD HD si poradí s ochranou AACS i modernější BD+. Program běží na pozadí operačního systému a není třeba jej jakkoliv nastavovat, AnyDVD HD automaticky detekuje chráněný disk a umožní jeho přehrávání. AnyDVD HD obsahuje zároveň i všechny funkce programu AnyDVD, představeného v článku. K uložení obsahu Blu-ray disku do počítače můžete použít například program Blu-ray Disc Ripper.
Převod Blu-ray filmů do formátů pro mobilní telefony a přenosné přehrávače je trochu komplikovanější, ovšem i zde je k dispozici řešení. vj Je možné použít kombinaci J programu AVGo b Media Recorder a softwarového přehrávače Blu-ray disků (například Cyberlink PowerDVD). V programu P AVGo Media Recorder vyberete požadovaný mc c typ výstupu (film pro iPod, PlayStation Portable atd.), spustíte přehrávání filmu a zároveň i nahrávání v programu. Takto lze převést jak celý film, tak i jeho Pamj části.

INFO

Funguje to?: Zkuste film před vypálením

Máte-li obavy, zda bude zkopírované DVD nebo film převedený z dvojvrstvého DVD na velikost jednovrstvého disku fungovat (s odstraněným menu, bonusy, zvukovými stopami či vyšší kompresí), můžete si to velmi snadno ověřit. Film uložený ve formátu DVD, tedy se složkami AUDIO_TS a VIDEO_TS, umí přehrát například bezplatný přehrávač Media Player Classic. V přehrávači vyvolejte menu »File / Open File« (klávesová zkratka [CTRL]+[O]) a vyberte složku s filmem. Bude-li jej možné přehrát, měl by si s ním po vypálení bez problému poradit i stolní DVD přehrávač.


Dokumenty ke stažení