Menu

Mailbox

Ne vždy jsou na vině Windows

Proč musí výrobci na své počítače umisťovat tolik předinstalovaného softwaru, často navíc bezcenných trial verzí? Díky vašim tipům jsem si mohl svoje PC konečně řádně uklidit. Teď už mám Windows taková, jaká jsem chtěl mít: štíhlá a rychlá.

ROBERT JELENOVIČ (E-MAIL)
ČISTÝ ZNAMENÁ RYCHLÝ, CHIP 9/08 r STR. 48

Likvidace elektroodpadu

Ten šrot má hodnotu zlata
Chip 9/08 r str. 70
Váš článek mě velmi zaujal. Zjistil jsem například, že i energeticky úsporné zářivky patří do zvláštního odpadu, a nikoliv do běžné popelnice. Trápí mě ale jiný problém: pracuji jako administrátor a běžně u mě končí spousty starých CD a DVD. Na každý nový PC připadá už šest disků, které v podstatě nepotřebuji. Proto bych se jich rád zbavoval ekologicky. Existuje nějaký podnik, který by staré CD a DVD recykloval?
ZDENĚK KUNC (E-MAIL)
Pro CD a DVD nosiče zatím neexistuje žádná povinnost odevzdávání do zvláštního odpadu, a to i přes to, že právě jejich recyklace je poměrně jednoduchá a velmi efektivní. K recyklaci můžete disky odevzdávat ve sběrných dvorech, o žádném konkrétním zpracovatelském závodě ale zatím nevíme.
REDAKCE CHIPU

Chybějící záchranář

Záchranáři souborů: Který je nejlepší
Chip 9/08 r str. 54
Se zájmem jsem si přečetl test programů pro záchranu ztracených souborů. Nicméně ve vašem článku postrádám jeden známý produkt, který k opětovnému získání smazaných dat používám já – DataRecovery od společnosti OnTrack. Proč se neobjevil ve vašem testu?
MARTIN SEMICKÝ (E-MAIL)
Plánovali jsme srovnávací test i s tímto nástrojem, nicméně DataRecovery dělá u několika aktuálních základních desek problémy: software nerozeznává zabudovaný řadič, a proto ani nenajde připojený pevný disk. To se projevilo i na našem testovacím počítači. Problém by se dal poměrně lehce odstranit příslušnou aktualizací, ale OnTrack nám vysvětlil, že na podzim přijde s úplně novou verzí, která poběží i s novými mainboardy.
REDAKCE CHIPU

Software pro 64bitový OS

Total Defrag 2008
Chip DVD 9/08
Z vašeho Chip DVD jsem se pokusil nainstalovat program Total Defrag 2008 v 64bitovém OS Vista. Po získání hesla jsem rozbalil instalační soubor. Samotná instalace však neproběhla. Hlášení: V tomto OS program nefunguje.
JARRUT (DISKUSNÍ FÓRUM CHIP. CZ)
Total Defrag 2008 bohužel není určen pro 64bitové systémy. Přímo na stránkách výrobce www.paragonsoftware.com/home/total-defrag/requirements.html je tučné upozornění, že program nepodporuje žádné 64bitové operační systémy (ani XP). Pokud jsme tuto informaci neuvedli přímo v popisu programu, omlouváme se za případné problémy. Vzhledem k tomu, že 64bitové verze operačních systémů nejsou určeny pro běžné domácí uživatele, nijak zvláště se jimi nezabýváme.
REDAKCE CHIPU

IE: Úroveň zabezpečení

Prosím o radu: Z ničeho nic mi začalo naskakovat okno „Chcete povolit spuštění softwaru, např. ActiveX, plug-in?“. Někdy musím až pětkrát kliknout na Ano, než se mi zobrazí stránka. Co s tím?
STANISLAV VOJTA (E-MAIL)
Toto chování je způsobeno nastavením Internet Exploreru. Pravděpodobně kvůli bezpečnějšímu surfování vám někdo zakázal ActiveX. Existují dvě možnosti řešení:
1) Bezpečnější – v nabídce «Nástroje / Možnosti internetu / Zabezpečení» klikněte na ikonu «Důvěryhodné servery» a přidejte své zpravodajské servery k „důvěryhodným“ (stačí kliknout na tlačítko «Servery» a «Přidat»).
2) Rychlejší, rizikovější – v nabídce «Nástroje / Možnosti internetu / Zabezpečení» klikněte na ikonu «Internet», zvolte «Vlastní úroveň» a v sekci «Ovládací prvky ActiveX a moduly plug-in» dejte «Povolit». Doporučujeme vám spíše volbu 1, ale pokud navštěvujete opravdu jen pár bezpečných zpravodajských serverů, klidně použijte řešeni 2.
REDAKCE CHIPU

INFO

VÝHODNÁ SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO

Od 15. srpna je všem zájemcům k dispozici bezplatná linka pro objednávky předplatného časopisu Chip: 800 876 022.
Každý předplatitel má také možnost sledovat své předplatné on-line. Na www.send.cz zadejte do formuláře vpravo nahoře do řádku Jméno své příjmení včetně diakritiky, první písmeno napište velké (organizace zadá IČ), jako heslo uveďte svoje předplatitelské číslo (specifický symbol na faktuře k předplatnému, číslo je uvedeno rovněž na třetím řádku adresy na každém doručeném časopise). Na své kartě pak uvidíte seznam předplacených časopisů, předplacené období a to, zda má společnost SEND zaevidovánu vaši platbu. Můžete změnit adresu, ukončit předplatné, reklamovat nedoručený výtisk, vytisknout si fakturu nebo daňový doklad. Věříme, že tato nová služba přispěje k lepší informovanosti všech předplatitelů našeho časopisu.

Info
Dopisy
Redakce Chipu
Burda Communications s. r. o.
Přemyslovská 2845/43130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail:
chip@chip.cz

Předplatné a starší čísla
Chip předplatné
SEND Předplatné, spol. s r.o.
P.O.Box 141
140 21 Praha 4
Tel: 225 985 225
Fax: 225 341 425
E-mail: send@send.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software, Komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 156.
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

 


Dokumenty ke stažení