Menu

Nové produkty v testu

Nové produkty v testu

Přinášíme vám pravidelný měsíční výběr NOVÉHO HARDWARU A SOFTWARU. Jedná se sice o krátké články, ale předcházejí jim dlouhé a pečlivé testy.

Interní externě terní SATA pevné disky snadno připojíte i exrně a to pomocí stanice UMAX USB docking station viz str. 85. Nabídka netbooků se utěšeně ation str 85 rozrůstá. Tentokrát jsme testovali Mivvy M310 viz str. 86. Do terénu můžete vyrazit s „obrněným“ PDA zařízením Magellan MobileMapper 6, které má i GPS modul, takže vám ukáže cestu viz str. 87. Výborný výkon za přijatelnou cenu nabízí grafická karta Sapphire Radeon HD4850 viz str. 88. Osobní počítač s procesorem Atom od českého výrobce, to je PC Agen NejLevnější II. Má nízkou spotřebu, ale je zbytečně velký viz str. 88. Netgear WNDR3300 je dvoupásmový WiFi router vhodný do zarušených prostředí viz str. 90. Na telefonu Samsung U900 Soul jsou nejzajímavější dva displeje, které nikdo jiný nenabízí viz str. 91. P320 je odpověď Asusu na HTC Touch viz str. 93.
Usnadněte si komunikaci počítačů, které nejsou Usn v jedné místní síti, pomocí privátního tunelu (VP VPN). Stroje se při spojení pomocí Hamachi tváří jako počítače propojené přes síťový kabel viz str. 94. Hesla k internetovým službám a e-shopům, čísla platebních karet, PIN kódy, registrační čísla softwaru, důležité kontakty – to vše umí v počítači bezpečně uložit program Password Manager XP viz str. 95. Adobe Photoshop Lightroom je vyspělý, ale také velmi drahý program pro zpracování digitálních fotografií v běžných formátech, včetně nekomprimovaných dat ve formátu RAW viz str. 96. Dnešní pěší turisté se vedle stále kvalitnějších papírových map mohou spolehnout i na špičkovou outdoorovou výbavu, GPS navigace a třeba i softwarovou podporu v podobě programu Turistické trasy viz str. 97.

HARDWARE

DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKA

CANON EOS 1000D  

HODNOCENÍ:     4
INFO      www.canon.cz  
CENA VČ. DPH       cca 10 500 Kč
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý  
TECHNICKÁ DATA 
Maximální rozlišení       3 888 × 2 592 pixelů (10,1 Mpx)
Displej (velikost / rozlišení      2,5“ / 230 000 bodů 
Rychlost závěrky (min./max.)       1/4 000 – 30 s  
Rozsah ISO / autofokus      100–1 600 / 7 bodů 
Prodleva závěrky s autofokusem       0,3 s 
Výdrž akumulátorů (min. / max.)     710 / 1 500 snímků 

SOLIDNÍ EKONOMICKÝ FOTOAPARÁT: EOS 1000D je nejdostupnější digitální zrcadlovkou, jakou zatím Canon uvedl. Cena cca 10 500 Kč (bez objektivu), popř. cca 12 500 Kč se základním objektivem EF-s 18–55/f3,5–5,6 IS, je téměř o tři tisíce nižší než u modelu 450D, přičemž funkce jsou velmi podobné.
Důraz byl kladen na cenu i na výdrž baterií, takže z původního 12,1Mpx snímače u modelu 450D slevil Canon na 10,1Mpx snímač a zmenšila se i velikost náhledového displeje, který je nyní jen 2,5“. Displej je sice menší, ale je dostatečně kvalitní. Jinak se tato novinka může pochlubit veškerým komfortem. Je zde funkce Live View, optimalizace expozice, vylepšený blesk, možnost pořizovat série JPEG snímků rychlostí tří obrázků za sekundu a potěšil nás i nízký šum. Až do ISO 800 jsou naměřené hodnoty šumu vždy pod 200. Tento model sice nedosahuje kvality nejlepších fotoaparátů s mnohem vyšší pořizovací cenou, ale to je logické. Pro ukládání snímků se používají SDHC karty. Kromě ceny je výborná i hmotnost fotoaparátu – 500 gramů (bez objektivu) je v kategorii zrcadlovek opravdu muší váha. Rozměry těla činí 10,6 × 9,8 × 6,2 cm. Přehledná struktura ovládacího menu napomáhá snadnému ovládání celého fotoaparátu.
GERHARD BADER
ZÁVĚR *  Canon EOS1000D nabízí v nižším cenovém segmentu nejlepší kvalitu obrázků a představuje ideální model pro začátečníky, kteří chtějí pořizovat snímky zrcadlovkou.
ALTERNATIVA *   Sony DSLR Alpha 300 (cca 12 500 Kč bez objektivu) sice pořizuje o něco horší snímky, má ale lepší výbavu a je rychlejší.

DOKOVACÍ STANICE PRO HDD

UMAX USB DOCKING STATION  

HODNOCENÍ:     5
INFO      www.umax.cz 
CENA VČ. DPH       cca 650 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý  
TECHNICKÁ DATA 
Podporované disky       2,5“, 3,5“ SATA  
Podporované systémy      NTFS, FAT32 
Připojení k PC       USB 2.0 
Napájení       vlastní, vypínač  
Podporované OS     Windows 98SE, Me, 2k, XP, Vista, Mac OS 9.0+
Rozměry a hmotnost       130 × 112 × 68 mm / 328 g 
SNADNÉ PŘIPOJENÍ SATA DISKŮ přes USB, to je hlavní funkce, kterou nabízí tato dokovací stanice. Do této krabičky lze vložit jak 3,5“, tak i 2,5“ pevné disky, ale pouze s rozhraním SATA; není tedy určena pro IDE disky. Dokovací stanice má vlastní napájení a k PC se připojuje USB kabelem. Je to velmi praktické zařízení pro uživatele, kteří běžně potřebují stahovat či nahrávat data na více pevných disků a nechtějí pracovat s otevřenou sestavou či pokaždé otevírat počítačovou skříň. Tuto praktickou a nepříliš drahou „hračku“ si rozhodně koupíme i do našeho testlabu.
SATA disky lze připojovat i odpojovat za chodu počítače, rychlost připojení je však samozřejmě limitována rychlostí USB přenosu, takže i superrychlý Western Digital Velociraptor, který běžně dosahuje přenosových rychlostí přes 100 MB/s, pracuje v dokovací stanici pouze rychlostí cca 37 MB/s. Přístupová doba se prodlouží jen minimálně.
Bezpečnějšímu vysouvání disků napomáhá tlačítko, které disky rovnoměrně vytlačí z dokovací stanice. Před vysunutím disku ale doporučujeme jeho „bezpečné odebrání“ ve Windows a vypnutí pomocí vypínače umístěného na zadní straně dokovací stanice.
MICHAL BAREŠ
ZÁVĚR *  Praktická dokovací stanice pro snadné a bezpečné připojení SATA pevných disků. Jednoduchá hračka, která zpříjemní zálohování a čtení dat z volně skladovaných pevných disků.
ALTERNATIVA *   Obyčejný konvertor pro připojení pevného disku přes USB bývá vybaven i rozhraním pro ATA disky, ale hůře se s ním manipuluje.

PEVNÝ DISK (SATA, 2,5“)

WESTERN DIGITAL SCORPIO WD3200BEKT  

HODNOCENÍ:      5
INFO       www.wdc.com  
CENA VČ. DPH       cca 2 700 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON      velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA  
Kapacita nominální / formátovaná       320 GB / 298,1 GB  
Rozhraní / otáčky       SATA 300 / 7 200  
Přenosová rychlost čtení / zápis     64 981 KB/s / 49 230 KB/s
Přístupová doba čtení / zápis      15,9 ms / 7,9 ms 
Hlučnost (klid / provoz)       1,2 / 2,0 sonu 
Spotřeba (klid / provoz)       0,9 / 3,1 W  
SCORPIO SE 7 200 OTÁČKAMI: Notebookový pevný disk Western Digital Scorpio WD3200BEKT (modelové označení 22F3T0) nabízí ideální kombinaci rychlého provozu a dostatečné kapacity. Na disku však oceňujeme nejen jeho kapacitu – 2,5“ modely s 320 GB se dnes již běžně prodávají v externím USB provedení a najdeme je i v těch dražších noteboocích. Potěšila nás výška disku 9,5 mm, která umožňuje použití ve standardním notebooku, takže pokud vlastníte notebook s rozhraním SATA a diskem o menší kapacitě, můžete jej upgradovat touto novinkou. Dostane se vám nejen vyšší kapacity, ale díky vyšším otáčkám hlavně o poznání vyšší rychlosti celého přenosného počítače. Při testu jsme naměřili v této kategorii nejvyšší zatím dosaženou rychlost čtení, která dosáhla hodnoty téměř 65 MB/s, a velice slušnou rychlost zápisu, téměř 50 MB/s. Tato rychlost se samozřejmě projeví na spotřebě (3,1 W při provozu), tudíž jej doporučujeme hlavně do notebooků s dostatečnou kapacitou akumulátorů. Stejně náročné jsou ale i další disky ze špičky našich srovnávacích testů. Hlučnost při provozu i v klidu je o malinko nižší než při srovnání s vedoucími notebookovými disky s rozhraním SATA300 a 7 200 otáčkami za minutu.
MICHAL BAREŠ
ZÁVĚR *  Co se rychlosti čtení týče, momentálně nejrychlejší notebookový disk na trhu. Má naprosto stejnou spotřebu jako konkurence, při provozu i v klidu je o 0,1 sonu tišší.
ALTERNATIVA *   Samsung Spinpoint M6 (HM500LI) má vyšší kapacitu i rychlost zápisu, ale nižší rychlost čtení.

ULTRAPŘENOSNÝ NOTEBOOK

MIVVY M310  

HODNOCENÍ:     4
INFO      www.mivvy.eu
CENA VČ. DPH      9 499 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý  
TECHNICKÁ DATA 
CPU / RAM       Intel Atom N270 / 1 600 MHz / 2 048 MB DDR2  
Displej / rozlišení     TFT / 10,1“ / 1 024 × 600 / matný  
Pevný disk      WDC WD800BEVS 120 GB / 43 751 KB/s / 17,6 ms 
Rozhraní      3× USB 2.0, D-Sub, Wi-Fi, čtečka karet, audio, webcam
Rozměry / hmotnost       259 × 181 × 32–35 / 1 147 g 
Akumulátor / výdrž     Li-Ion / 2 200 mAh / 11,1 V / 2:15 h  
BOJ MEZI TZV. „NETBOOKY“ bude zajímavý. Každý nový produkt, který máme možnost vyzkoušet, přináší něco nového – v tomto případě větší displej a lepší klávesnici. Mivvy M310 jsme pro srovnání testovali pod operačním systémem Windows XP, ale v prodeji bude s instalovanou plně lokalizovanou distribucí Linuxu Ubuntu. Hlavními výhodami Mivvy 310 jsou 10,1“ matný displej a na tuto kategorii velmi pohodlná klávesnice, která je o poznání větší a ergonomičtější než u modelu Asus Eee. Parametry displeje odpovídají zaměření na kancelářské aplikace a provoz na internetu. Kvůli hmotnosti a ceně je součástí standardního balení pouze 2200mAh baterie, která vydrží Mivvy pohánět dvě a čtvrt hodiny. To je na tento typ notebooků málo, časem však bude možné dokoupit o něco těžší akumulátor s dvojnásobnou kapacitou. Podle našich informací má stát cca 1 600 Kč vč. DPH. Naměřený výkon je prakticky shodný s modelem Acer Aspire One, který je osazen pouze 1GB RAM. Potěšil nás malý a lehký napájecí adaptér o hmotnosti pouze 176 gramů. Díky větší paměti a 120GB disku je možné na Mivvy 310 provozovat poměrně svižně i Vistu. Naše benchmarky prokázaly, že i přes o něco vyšší operační paměť je výpočetní i grafický výkon naprosto stejný jako u ostatních netbooků s Atomem N270.
MICHAL BAREŠ
ZÁVĚR *  Na svou kategorii má tento notebook velký displej, výbornou hardwarovou výbavu a prostorný disk, avšak standardní akumulátor jej „uživí“ pouze dvě a čtvrt hodiny. Za udávanou cenu je to velmi zajímavé zařízení.
ALTERNATIVA *   MSI Wind (recenzi přineseme příště), Asus Eee 901, Acer Aspire One.

PŘENOSNÝ DVD PŘEHRÁVAČ

PANASONIC DVD-LS86  

HODNOCENÍ:     4
INFO      www.panasonic.cz
CENA VČ. DPH      7 995 Kč  
POMĚR CENA/VÝKON     dostatečný 
TECHNICKÁ DATA  
Displej / rozlišení / typ     8,5“ / 480 × 234 bodů / matný 
Média       CD, CD-R(W), DVD+-R, DVD+-RW, DVD-RAM, Video DVD, SVCD
Podporované formáty       DVD Video, DivX, XviD, MP3, WMA, JPEG 
Zvuk      2× repro 0,5 W, DTS, Dolby Digital  
Vstupy/výstupy     2× 3,5 mm, iPod konektor, AV vstup/výstup 3,5 mm 
Rozměry / hmotnost       242 × 179 × 51 mm / 1 123 g  

KINO NA KLÍN: DVD přehrávač Panasonic DVDLS86 má rozměry netbooku, ale je určen pouze pro zábavu. Umí přehrávat všechna DVD i CD média a na nich uložené video, audio i obrazové soubory. Výdrž akumulátoru (4 500 mAh) je cca šest hodin, což je v porovnání s konkurenčními produkty skvělá hodnota, výrobce však slibuje ještě více. Ovládání tlačítky přístroje i dálkového ovladače je snadné, jen regulátor hlasitosti na přístroji by si zasloužil popisky. Externí displej či projektor lze připojit pouze pomocí složkového signálu, HDMI konektor chybí. Uvítali bychom slot pro vložení paměťových karet a USB port pro přehrávání médií z USB disků. Širokoúhlý displej má velmi dobré možnosti nastavení, lze jej naklopit, položit i převrátit, nechybí ani kontrola intenzity. Přehrávač obsahuje integrovaný FM transmiter pro přenos zvuku do reproduktorů automobilu, mnohem více bychom však ocenili DVB-T tuner pro příjem televizního signálu. Kvalita displeje je velmi dobrá, stejně tak dobrý je i zvuk. Konstrukce je dostatečně odolná i pro přenášení a použití v automobilu. Součástí dodávky jsou potřebné konverze pro iPod, komponentní video, dálkový ovladač, nabíjecí adaptér i autoadaptér a držák pro upevnění přístroje do auta.
MICHAL BAREŠ
ZÁVĚR *  Příjemný společník pro přehrávání videa i audia na cestách nebo v ložnici. Kvalita provedení je vynikající, za uvedenou cenu bychom však ještě čekali lepší portovou výbavu.
ALTERNATIVA *   Sony DVPFX720L má menší displej, ale stojí jen cca 4 500 Kč. Přehrávač Prestigio (cca 3 600 Kč) má stejnou úhlopříčku, USB port i čtečku karet, ale dvakrát slabší akumulátor.

BEZDRÁTOVÁ MYŠ

MICROSOFT ARC MOUSE  

HODNOCENÍ:     5
INFO      www.microsoft.cz
CENA VČ. DPH       1 290 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý  
TECHNICKÁ DATA 
Maximální / naměřený dosah     8 m / 5,5 m 
Počet tlačítek       3 + kolečko 
Připojení      bezdrátové, USB přijímač
Napájení       2× AAA  
Rozměry      7,7–10,8 × 5,7 × 3,5 cm 
Hmotnost      90 gramů včetně akumulátoru
MYŠ „VÉČKO“: Tak tahle myš se Microsoftu opravdu povedla. Představuje kombinaci plnohodnotné velké myši a přenosné notebookové bezdrátové myši. Jak udělat myš, která je zároveň velká a malá? Je to jednoduché a je vlastně divné, že to nikoho nenapadlo dřív – stačilo zkrátka udělat myš po vzoru mobilních telefonů „véček“.
Myš dostala název Arc podle toho, že v rozloženém stavu připomíná mostní oblouk. Skládá se ohnutím kloubu, který je umístěn přibližně v jedné třetině těla. Tato třetina se sklopí pod tělo myši tak, že vznikne i prostor pro bezpečné uložení USB přijímače, který je navíc přidržován magnetem. Ohnutím se myš zároveň automaticky vypne.
Arc Mouse je vybavena třemi tlačítky a kolečkem, pohání ji dvě baterie typu AAA. Mezi pravým a levým tlačítkem je v mezeře dostatečně hluboko umístěna miniaturní stavová dioda, která tak vůbec neruší. Myš není ani lehká, ani příliš těžká, pracuje se s ní opravdu skvěle a senzor nemá problém s provozem na dřevěném stole bez podložky ani s hladkým lesklým povrchem. Myš funguje bez problému až na vzdálenost pět metrů. Komunikace s USB přijímačem je automatická, nejsou potřeba připojovací tlačítka.
MICHAL BAREŠ
ZÁVĚR *  Ideální myš pro pohodlnou práci s notebookem, kterou lze při přenášení složit do kompaktnějších rozměrů. Nápad, materiály i provedení jsou špičkové.
ALTERNATIVA *   Logitech V550 Nano Cordless Laser, jehož recenzi přineseme v příštím čísle.

GPS ZAŘÍZENÍ

MAGELLAN MOBILEMAPPER 6  

HODNOCENÍ:     3
INFO      www.recall cz
CENA VČ. DPH      17 490 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON     dostatečný 
TECHNICKÁ DATA  
Displej     dotykový, 2,7“ (6,86 cm), 240 × 320 bodů
GPS přijímač      SirfStar III  
Hmotnost      224 g 
Rozměry      14,6 cm × 6,4 cm × 2,9 cm  
Rozhraní      mini USB, Bluetooth 
Paměť      64 MB + 4 GB na kartě  

MOBILEMAPPER je v podstatě takové „obrněné“ PDA vybavené GPS modulem. Konektory a tlačítka jsou pogumované, aby se zvýšila odolnost vůči pádu a vodě (výrobce uvádí až 1 m). V horní části je masivní ouško na přichycení a praktická LED svítilna, která ovšem funguje, jen když je přístroj zapnutý.
MobileMapper nemá vlastní proprietární systém, používá však MS Windows Mobile 6 Classic, takže možnosti využití tohoto přístroje se neomezují jen na navigaci. Pro tu je v Magellanu instalován program Tour Navigator – PathAway GPS 4 s turistickými mapami ČR 1:50 000 a mnoha plány měst (www.tournavigator.cz).
Jako procesor je použit 400MHz Samsung S3C2442. Paměť se dá rozšířit pomocí paměťových karet microSD (na dodané jsou mapy). K počítači se připojuje pomocí USB rozhraní nebo přes Bluetooth. Baterie se používají tužkové, takže můžete mít s sebou náhradní. Na zadní straně zařízení je fotoaparát (2 Mpx) a k pořízenému snímku si dokonce můžete uložit souřadnice. Přístroj má i konektor na sluchátka, takže ho můžete použít jako MP3 přehrávač. Displej je menší než u běžných PDA, hmotnost samozřejmě vyšší. Telefon ani Wi-Fi zde k dispozici nejsou, takže pokud potřebujete na internet, musíte přes Bluetooth.
PAVEL TROUSIL
ZÁVĚR *  Outdoorový GPS přístroj založený na MS Windows Mobile, a tedy i otevřený pro řadu aplikací. Je vybaven fotoaparátem a svítilnou. Hmotnost a cena jsou vyšší. Použitelný i jako outdoor PDA.
ALTERNATIVA *   Garmin Oregon 300, Garmin Colorado, eTrex LegendCx, Magellan SporTrak, Magellan MobileMapper CX.

GRAFICKÁ KARTA

SAPPHIRE RADEON HD4850  

HODNOCENÍ:       4
INFO      www.sapphiretech.com
CENA VČ. DPH       cca 4 500 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý  
TECHNICKÁ DATA  
Grafický čip / frekvence       Radeon HD4850 / 625 MHz  
Paměť (typ / kapacita / frekvence)     DDR3 / 512 MB / 1 000 MHz
Rozhraní       2× DVI-I, Video Out
Rozměry a hmotnost       101 × 57 × 10 mm / 81 g
Hlučnost (2D / 3D)       2,7 / 3,4 sonu 
3D Mark05       17 170 bodů 
ÚSPORNÁ GRAFIKA: Jen málo hráčů si může dovolit utratit každý rok přes 10 000 korun za nejnovější model grafické karty, takže není divu, že velký zájem je o tzv. mainstreamové karty, které nabízejí jen o něco menší výkon než nejsilnější karty, ale stojí o polovinu méně.
Sapphire Radeon HD4850 představuje právě takovou kartu – nabízí vysoký výkon a stojí okolo 4 500 Kč. Zatím žádná karta střední cenové relace nepředvedla při našem měření srovnatelně vysoký výkon.
Za nízkou cenou tohoto modelu stojí mimo jiné pouze 512 MB paměti DDR3, která však pracuje na vysoké frekvenci 1 000 MHz. V testovacím benchmarku 3Dmark05 dosáhla karta výsledku 17 170 bodů, což je velice slušný výkon, který s přehledem stačí na všechny moderní náročné hry (Crysis 38fps, World in Conflict 78 fps, Company of Heroes 43 fps). Karta je sice o něco hlasitější, než by mohla být (hlučnost 3,4 sonu), ale i s větrákem zabere pouze jeden PCIe slot.
Součástí balení je řada adaptérů včetně napájecího, ale žádný bonus v podobě volně přibalené hry. Zajímavá je rovněž hardwarová podpora videa ve vysokém rozlišení včetně zvuku ve formátu 7.1.
RANKO KRVAVAC
ZÁVĚR *  Za cca 4 500 Kč nabízí tato karta opravdu vysoký výkon a zaujme i náročné hráče. Grafický čip ATI HD4850 nabízí v současnosti nejlepší poměr mezi výkonem a cenou.
ALTERNATIVA *   Grafická karta XFX GeForce 8800GT XXX je při provozu o něco tišší (2,7 sonu) a za cca 2 500 Kč nabídne srovnatelný výkon.

LEVNÉ STOLNÍ PC

PC AGEN NEJLEVNĚJŠÍ II  

HODNOCENÍ:     3
INFO      www.agen.cz
CENA VČ. DPH      4 748 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON     dobrý 
TECHNICKÁ DATA  
CPU / RAM       Intel Atom 230, 1,6 GHz / 2 048 MB  
Základní deska / čipová sada      Intel 945GCLF / Intel i945G/GZ
Pevný disk / rychlost     WDC WD2500 250 GB / 80,0 MB/s / 17,4 ms 
DVD vypalovačka      Optiarc DVD-RW AD7200S SATA  
Spotřeba klid / výkon / hlučnost (1 m)      42 W / 49 W / 38 dB 
PC Mark Vantage / 3D Mark     01/03/05 1 132 / 2 090 / 625 / 266  
ATOM V DESKTOPU: Procesor Intel Atom, se kterým jsme se zatím setkali pouze v nejlevnějších noteboocích, k nám nedávno dorazil jako součást stolního počítače Agen. Využití Atomů v desktopech má i přes nižší výkon, než jaký nabízejí „dospělé“ procesory Intel či AMD, řadu výhod, bohužel ne všech právě sestava Agen využívá. Velkou výhodou je cena – pokud tento procesor stejně jako v případě Agenu vložíme do malé desky s kompletní integrovanou výbavou, stačí přidat paměť, disk a mechaniku a za pár tisíc máme hotový počítač – slabý, ale funkční. Výhodou Atomů je nízké tepelné vyzařování, které nutně nepotřebuje aktivní chlazení (v Agenu je 3cm větrák nad chladičem CPU, bez něj by však PC bylo tišší). Výhodou jsou rovněž malé rozměry procesoru i desky – toho však Agen NejLevnější II opět nevyužívá. Miniaturní deska je vložena do standardní (samozřejmě velmi levné) skříně s velmi hlasitým 350W zdrojem, takže uvnitř skříně je opravdu mnoho místa, které však nelze využít – deska disponuje pouze jedním slotem PCI pro rozšíření. Výhodou PC s Atomem je i malá spotřeba energie na úrovni 40 wattů. Uvedená cena je bez operačního systému. V testované sestavě byl za příplatek 2 307 Kč vč. DPH předinstalován systém Windows Vista Home Premium.
MICHAL BAREŠ
ZÁVĚR *  Opravdu levné PC pro základní kancelářské úkoly a práci na internetu. PC s Atomem mohlo být řešeno elegantněji, ale s ohledem na cenu nelze mít velké požadavky.
ALTERNATIVA *   V přenosném balení včetně displeje a klávesnice, ale s menším diskem a bez optické mechaniky – tedy netbook.

NABÍJEČKA

VARTA POWER STATION  

HODNOCENÍ:     4
INFO      www.varta-consumer.cz  
CENA VČ. DPH     cca 850 Kč vč. čtyř akumulá akumulátorů
POMĚR CENA/VÝKON       velmi dobrý  
TECHNICKÁ DATA  
Typ akumulátorů       AA, AAA Ni-MH, Li-Ion 
Počet akumulátorů       8, nabíjených po dvojicích
Stavové diody      4, 1 pro každou dvojici  
Nabíjecí proud       350 mAh pro 2 AA, 200 mAh pro 2 AAA  
Délka nabíjení A/C +12V:     AA 2 100 mAh, AAA 800 mAh 6 hodin  
Rozměry / hmotnost       85 × 85 × 50 mm / 550 gramů  
NABIJE A POSLOUŽÍ JAKO ZÁSOBNÍK NA AKUMULÁTORY: Varta Power Station vypadá, jako by byla postavena z kostiček Lega, je to ale plnohodnotná nabíječka akumulátorů Li-Ion i Ni-MH. Lze do ní uložit a současně v ní nabíjet až osm akumulátorů, přičemž čtyři otvory jsou určeny pro typ AA a čtyři pro AAA. Akumulátory lze nabíjet pouze po dvojici. Pro každou nabíjenou dvojici je zde jedna stavová dioda, která dokáže indikovat stav napájení, špatnou polaritu (špatně vložené baterie) nebo nefunkční baterie. Nabíječka Varta Power Station dokáže po nabití udržovat akumulátory v nabitém stavu a chrání je před přebitím. Součástí balení je dvojice AAA akumulátorů s kapacitou 800 mAh a dvojice akumulátorů AA s kapacitou 2 100 mAh. Power Station je praktická pro ukládání i pro přenášení akumulátorů, které jsou díky krytu plně uloženy v těle nabíječky a nemohou při transportu vypadnout. Bohužel neobsahuje možnost dobíjení přes USB port ani funkci pro řízené vybití akumulátorů. Existují rychlejší nabíječky i nabíječky s více funkcemi, hlavní výhodou této je však kompaktní uložení akumulátorů do těla přístroje a hezký design.
MICHAL BAREŠ
ZÁVĚR *  Praktická nabíječka až pro osm akumulátorů. Kromě zajímavého designu je její hlavní výhodou uložení akumulátorů uvnitř přístroje, které brání jejich vypadnutí či ztrátě.
ALTERNATIVA *   Varta Digital USB Charger (cca 1 200 Kč) nabíjí stejně rychle, může však nabíjet i zásobovat energií prostřednictvím mini USB portu.

KOMUNIKACE

DVOUPÁSMOVÝ WI-FI ROUTER

NETGEAR WNDR3300  

HODNOCENÍ:      4
INFO       www.netgear cz
CENA VČ. DPH      2 500 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON     dostatečný  
TECHNICKÁ DATA 
Displej      802.11a/b/g/n (2,4 a 5 GHz) 
Technologie firewall     (SPI, DoS), WEP, WPA, WPA2, QoS, DMZ
Rozhraní      1× WAN, 4× LAN (10/100 Mb/s) 
Počet antén       8 interních  
Rozměry a hmotnost      223 × 153 × 31 mm, 0,5 kg  
PŘÍCHOD DVOUJÁDROVÝCH PROCESORŮ znamenal revoluci. Bude stejnou revolucí také dvoupásmová technologie u Wi-Fi routerů?
Většina Wi-Fi routerů funguje na frekvenci 2,4 GHz. Malé procento využívá pásmo 5 GHz, které je méně zarušené, na trhu je ale velmi málo 5GHz zařízení. Velkou novinkou letošního léta jsou pak dvoupásmová zařízení, která pracují společně na 2,4 i 5 GHz. Netgear WNDR3300 byl první testovací vlaštovkou, která technologii „dual band“ podporuje.
Samotná výhoda totiž nespočívá jen ve zvýšené kompatibilitě, ale s kompatibilním klientem (my jsme měli k dispozici Netgear WNDA3100) je možné přes jedno síťové rozhraní používat obě pásma. Výsledkem je dvojnásobná přenosová rychlost. Přesně to potvrzovala naše měření – v průměru jsme přes Wi-Fi přenášeli 90 Mb/s, rovnoměrně rozdělených na obě pásma. Jedinou nevýhodou je, že router neumí automaticky rozdělit jednu přenášenou session na dvě, takže tuto rychlost získáte až při přenosu dvou souborů. Při přenosu jednoho bude rychlost jen poloviční.
Hlavní výhoda spočívá v integraci obou technologií do jediného zařízení a plynulý přechod mezi nimi. I v zarušeném prostředí budete mít k dispozici dostatečně kvalitní síť. Nevýhodou je jen pomalé 100Mb/s LAN rozhraní.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  Dvoupásmový router je vhodný do zarušených prostředí. Jelikož se jedná o novinku, je třeba počítat s vyšší cenou, která bohužel není kompenzována dostatečnou výbavou.
ALTERNATIVA *   Stejnou technologii nabízí také nový D-Link DIR-855. Ten má i lepší výbavu, stojí ale dvojnásobek.

USB KAMERA

IPEVO POV OV  

HODNOCENÍ:     4
INFO:      www.skypehardware.cz
CENA VČ. DPH      1 200 Kč  
POMĚR CENA/VÝKON     dobrý  
TECHNICKÁ DATA  
Snímací čip       CMOS, 640 × 480 bodů  
Ostření        ruční, 6 cm – ? 
Podporované operační systémy     Win XP, Vista  
Délka přívodní šňůry      1,5 m 
Rozměry a hmotnost       95 × 30 × 24 mm, 70 g

USB KAMERY VĚTŠINOU MAJÍ velmi podobný tvar – zploštělý, aby se co nejlépe usídlily na LCD monitoru či notebooku a aby pokud možno co nejméně trčely do prostoru. Zcela jiná je kamera Ipevo POV, jejíž tvar připomíná spíše tužku nebo ukazovátko.
Tvar se odvíjí od záměru, který s kamerou měli výrobci. Nechcete-li kameru používat k natáčení své vlastní osoby, ale k natáčení předmětů ve svém okolí, je tvar „ukazovátka“ daleko vhodnější. Díky odnímatelnému podstavci však kameru dobře umístíte i na LCD nebo postavíte na stůl.
Kamera ostří v makrorežimu již od 6 cm, takže dobře poslouží i ke snímání drobných předmětů. Hlavní nedostatek spatřujeme v nutnosti ručního ostření. U kamery střední třídy bychom již očekávali autofocus, který by vedl k lepším výsledkům.
Limitující je rovněž rozlišení čipu, které činí dnes již podprůměrných 640 × 480 bodů, standardem je integrovaný mikrofon.
Dodávaný software je velmi jednoduchý, nabízí jedinou funkci Remote Monitor, díky které můžete z internetu za pomoci Skypu sledovat obraz z kamery. V porovnání se softwarem Logitech QuickCam je o několik generací zpět.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  Kamera boduje svou konstrukcí, díky níž je velmi snadné snímat předměty i z velké blízkosti. Kvalita obrazu je průměrná, čip s vyšším rozlišením a automatické ostření by kameře prospěly.
ALTERNATIVA *   Kamera Cyber Snipa Spotter má podobnou konstrukci a stojí přibližně stejně, navíc je však vybavena objektivem se 7–14x zoomem.

KAPESNÍ KINO

ELTRINEX HD-1000 ELTRIN  

HODNOCENÍ:     3
INFO      www.empei.cz 
CENA VČ. DPH     6 990 až 10 990 Kč
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA  
Kapacita      120, 250, 320, 500 GB 
Displej      4,3“, 800 × 480 bodů 
Přehrávané formáty     MPEG-1, 2, 4, MOV, DAT, VOB, MP4, AVI, WMA, OGG, AAC, WAV, MP3, JPG, TIF, BMP, GIF, RAW
Rozměry a hmotnost       148 × 76 × 27 mm, 328 g  
PŘEHRÁVAČ VIDEA DO KAPSY? Spíše do batohu nebo aktovky. Díky nabízeným funkcím je však modelu HD-1000 možné odpustit i „nekapesní“ rozměry.
Nový HD-1000 toho umí opravdu hodně. Přehrává videa řady formátů, obsahuje FM rádio, může zaznamenávat video z externího zdroje (např. z videokamery), poslouží jako diktafon i jako databanka pro vaše fotografie – obsahuje totiž SD a CF slot pro paměťové karty, které umí překopírovat na integrovaný 2,5“ pevný disk. Podle toho, kolik hodláte za přehrávač utratit, bude mít disk kapacitu od 120 do 500 GB.
Přehrávání videa by mělo být díky velmi kvalitnímu displeji bezvadné, přesto jsme však objevili několik nedostatků. Běžné video ve formátu XviD běželo velmi trhaně, odhadem kolem devíti snímků za sekundu, přehrávač si neporadil s celou řadou typů titulků a formát WMV nepřehraje vůbec. Výrobce nás ale ujišťoval, že nové verze firmwaru problémy opraví.
Líbila se nám kompletní lokalizace do českého jazyka a velmi jednoduché menu. Uvažujete-li o koupi MP4 přehrávače, určitě vyberete lépe, požadujete-li ale i další zmíněné funkce, HD-1000 by vám mohl vyhovovat.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  Spíše než pro sledování videa bychom HD-1000 doporučili pro zálohování fotografií, případně jako přenosný disk. Na kapesní přehrávač videa je příliš velký a má řadu nedostatků.
ALTERNATIVA *   Cowon A3 má trochu menší rozměry, poradí si s více formáty a poslouží také jako databanka. Nemá však čtečky paměťových karet.

DATOVÝ MODEM

4G USB MODEM  

HODNOCENÍ:       4
INFO       www.t-mobile.cz
CENA VČ. DPH      7 490 Kč  
POMĚR CENA/VÝKON     dostatečný 
TECHNICKÁ DATA  
Technologie     3G UMTS TDD (Internet 4G), GPRS, EDGE, USB
Napájení      z USB, bez baterie  
Podporované systémy      XP, 2k, Vista  
Anténa       interní, bez možnosti připojit externí 
Rozměry a hmotnost      15 × 65 × 100 mm, 82 g  
T-MOBILE JE U NÁS PRŮKOPNÍKEM technologie UMTS TDD, kterou prodává pod obchodním názvem Internet 4G. Spolu s HSDPA od O2 a CDMA od U:fonu se jedná o jedno z nejrychlejších připojení k mobilnímu internetu, které si u nás můžete pořídit.
Díky málo rozšířené technologii není nabídka modemů u operátora velká a snadno přenosný a univerzální USB modem v nabídce chyběl. Nyní T-Mobile začal právě takový modem prodávat. Konstrukčně se zařízení povedlo – je jen o trochu větší než kreditní karta a s hmotností 82 g je můžete mít stále u sebe. Dodávaný USB kabel je trochu neohrabaný, naštěstí se modem připojuje pomocí miniUSB, takže můžete použít vlastní kablík.
Jaké jsou rychlosti Internetu 4G a kolik stojí tarify, na to se podívejte do našeho Toplistu na straně 104. Internet 4G ale nijak nevybočuje z nabídky českých operátorů.
Při pohledu na konkurenční modemy je 4G USB modem zhruba ve středu. AnyDATA ADU635WH od O2 nabízí více technologií (CDMA2000, HSDPA aj.), má ale interní baterii, a proto i horší mobilitu. USB telefony od Vodafonu a U:fonu jsou zase mnohem menší.
Nespokojeni jsme s nedotovanou cenou, která je přemrštěná. Kdo chce výhodnou cenu, musí se zase upsat.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  4G USB modem je rozhodně lepší než ten starý, který měl T-Mobile v nabídce. Svou práci odvede dobře, nedotovaná cena je ale značně nadsazená.
ALTERNATIVA *   My bychom to riskli a pořídili si raději U:fonův fofr internet s USB modemem AnyDATA ADU-510L.

MOBILNÍ TELEFON

SAMSUNG U900 SOUL  

HODNOCENÍ:     4
INFO      www.samsung.cz
CENA VČ. DPH      7 000 Kč  
POMĚR CENA/VÝKON     dobrý  
TECHNICKÁ DATA 
Displej      2,2“, 240 × 320 bodů  
Technologie      GPRS, EDGE, HSDPA, Bluetooth, MP3 přehrávač, FM rádio, fotoaparát 5 Mpx
Paměť      interní 128 MB, microSD 
Rozměry a hmotnost     106 × 50 × 13, 120 g  
MODEL U900 MĚL BÝT VLAJKOVÝM mobilním telefonem Samsungu pro letošní rok, přesto jej v televizních reklamách úplně vytlačil jednodušší model U800, který jsme vám představili minule.
Oba telefony jsou si podobné téměř dokonalou funkční výbavou, zcela se však liší konstrukcí. U900 je totiž vysouvací a má jednu velkou zvláštnost – na přední straně má dva displeje. Malá ploška, kterou vidíte ve spodní části telefonu, je ve skutečnosti malý dotykový displej. Tento způsob ovládání má vekou výhodu – zobrazené symboly, jako šipky, ikony, potvrzení apod., se mění podle toho, co je právě potřeba. Díky tomu je ovládání velmi interaktivní a jednoduché. Zajímavostí je, že při potvrzení displej malinko zavibruje – je to skvělá zpětná vazba.
K samotné konstrukci však máme výhrady. Zatímco u levnějšího U800 se nešetří kartáčovaným hliníkem, U900 je hliníkový jen zepředu a celá záda překrývá obyčejný plast. Naopak jsme spokojeni s výbornou technologickou výbavou telefonu. Jen od 5Mpx fotoaparátu bychom čekali mnohem lepší fotografie.
Dáváte-li přednost vysouvací konstrukci, U900 se vám bude líbit. Navíc nebude tak rozšířený, jako konkurence od Nokie.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  Na telefonu jsou nejzajímavější dva displeje, které nikdo jiný nenabízí. Skvělá je výbava, přivítali bychom použití více hliníku a lepší snímač fotoaparátu.
ALTERNATIVA *   Pokud nepožadujete vysouvací konstrukci, raději sáhněte po modelu Samsung U800.

MOBILNÍ TELEFON

LG KC550  

HODNOCENÍ:      4
INFO       www.lge.cz
CENA VČ. DPH      5 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON     výborný 
TECHNICKÁ DATA  
Displej       2,4“, 240 × 320 bodů  
Technologie      GPRS, EDGE, Bluetooth,  MP3 přehrávač, FM rádio, fotoaparát 5 Mpx, gyroskop
Paměť     interní 25 MB, microSD 
Rozměry a hmotnost     96 × 51 × 14 mm, 100 g 

HLEDÁTE MOBIL S 5MPX FOTOAPARÁTEM do 5 000 Kč? Mnoho jich nenajdete. Jedním z nich bude model KC550 od LG.
KC550 má vystupovat jako multimediální telefon, k čemuž má dostatečnou výbavu: 5Mpx fotoaparát s bleskem a autofokusem, MP3 přehrávač, FM rádio nebo možnost natáčet video ve vysokém rozlišení (720 × 480). Nechybí mu ani další technologie, jako gyroskop, který je možné využít i při hraní. Taková výbava stojí u konkurence mnohem více, proto se jinde muselo šetřit. Kvůli tomu není zpracování telefonu optimální a kryt povrzává.
Co se týče designu, firma LG opět ukázala svoji silnou stránku. Jednoduchý, ale elegantní telefon vám ostudu rozhodně neudělá. Konstrukce je vysouvací, klávesnice má pak šachovnicový design.
Další funkční výbava už odpovídá lowendům. U dat se můžete spolehnout jen na GPRS a EDGE. Rovněž procesor patří mezi slabší, odezvy telefonu nejsou bleskové. FM rádio je bez RDS, alespoň že Bluetooth podporuje A2DP profil pro streamování hudby.
KC550 nefotí tak dobře jako Cybershoty od firmy Sony Ericsson, zpracování není tak luxusní jako u Samsungu. Za průměrných 5 000 Kč však tento telefon nabídne více než konkurence.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  Fotit, natáčet, přehrávat, bavit se a telefonovat za 5 000 Kč? To půjde dobře jen s LG KC550. Fotografie ani zpracování sice nejsou nejlepší, ostudu ale telefon neudělá.
ALTERNATIVA *   Sony Ericsson K850i sice nabídne lepší fotoaparát a umí rychlá data, je však třeba připlatit si kolem 2 000 Kč.

HOMEPLUG ROUTER

ZYXEL NBG-318S V2 YXEL  

HODNOCENÍ:     5
INFO       www.zyxel.cz
CENA VČ. DPH      2 500 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA 
Wi-Fi      802.11b/g 
Homeplug       200 Mb/s  
Technologie      NAT, firewall (DoS, SPI), WPA, WPA2, QoS
Rozhraní      1× WAN, 3× LAN (10/100 Mb/s) 
Rozměry a hmotnost     162 × 117 × 39 mm, 185 g  
ČASTO VÝROBCI CHRLÍ NEJRŮZNĚJŠÍ produkty, pro které si vůbec nedokážeme představit praktické využití. Jak třeba chcete využít bezdrátové USB s dosahem tři metry? Pak jsou zde ale produkty, které jsou skutečně promyšlené a mohou skvěle posloužit, jenže uživatelé zase netuší, jak technologii využít. Právě do druhé skupiny spadá testovaný Zyxel NBG-318S.
S bezdrátovými sítěmi je stále stejný problém – dobře pokryjí dvě nebo tři místnosti a pak je signál slabý a nekvalitní. Dvojnásob to platí v patrovém rodinném domě. Mít k dispozici internet v celém domku je pak problém. A právě na tyto uživatele Zyxel útočí svým produktem.
NBG-318S je totiž kombinace domácího Wi-Fi routeru a homeplugu. Na WAN port tedy přivedete internet od providera, ke třem LAN portům připojíte počítač, NAS, tiskárnu či jiné síťové zařízení a bezdrátově připojíte notebook nebo PDA. Tím končí většina domácích routerů. U tohoto zařízení ale můžete jít do jiné místnosti v jiném patře a vložit do zásuvky homeplug – tím získáte další LAN vývod pro připojení třeba domácího multimediálního centra nebo v budoucnu televizoru s připojení k internetu. Síť vytvořená přes elektrické dráty je stejně kvalitní, jen dosahuje přibližně třetinové rychlosti.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  Chytře promyšlená kombinace routeru, Wi-Fi a homeplugu, která je zabalena v jediné krabičce. Postará se o distribuci internetu kabelem, vzduchem i elektrickou zásuvkou.
ALTERNATIVA *   Přímá konkurence není, Netgear Powerline-AP-kit kombinuje homeplug a Wi-Fi access point.

IP KAMERA

SIGNAMAX 065-9032 S  

HODNOCENÍ:       4
INFO      www.intelek.cz
CENA VČ. DPH      2 282 Kč  
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý  
TECHNICKÁ DATA 
Rozlišení snímače      640 × 480 bodů  
Rozhraní      LAN, 10/100 Mb/s 
Podporované formáty     MPEG-4, M-JPEG, 3GPP 
Funkce        snímání obrazu, detekce pohybu, mikrofon
Rozměry a hmotnost       96 × 90 × 36, 131 g 
NÁKUP IP KAMERY je jedním z nejjednodušších způsobů, jak ochránit svůj majetek před zloději, a je jedno, zda chcete hlídat chatu, automobil v garáži nebo společné prostory v domě. Instalaci IP kamery zvládne každý, problémem při pořízení tak zůstává jen nutné trvalé připojení k internetu, které není k dispozici všude.
Signamax s označením 065-9032 nevystupuje z řady běžných IP kamer. Má jednoduchou plastovou konstrukci a dodává se včetně robustního držáku, který je určen pro postavení nebo navrtání na stěnu.
Kamera se nastavuje přes webové rozhraní. Zde je možné vidět i živé video, které právě snímá. Užitečná je funkce alarmu, kterou lze velmi detailně konfigurovat. Pokud kamera zaznamená pohyb v definované oblasti obrazu, okamžitě vám odešle e-mail, přičemž fotografie nebo video také může nahrát na FTP server. Pokud chcete okamžitě vědět, co se ve snímaném okolí děje, můžete díky podpoře formátu videa 3GPP přistupovat ke kameře přes mobilní telefon.
Kvalita obrazu je dobrá za dobrých světelných podmínek. Za šera se začne obraz zhoršovat, proto bychom přivítali přisvětlovací diody, které by cenu o mnoho nezvýšily, ale díky kterým by se významně zvedla užitná hodnota.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  Pro monitorování i kontrolu poslouží kamera dobře. Kvalita obrazu je slušná, příjemné je i jednoduché ovládání a konfigurace přímo přes webové rozhraní.
ALTERNATIVA *   Stejné funkce nabízí i nová IP kamera D-Link DSC-910, která je však skoro o 1 000 Kč dražší.

HANDSFREE

SUPERTOOTH ONE  

HODNOCENÍ:     4
INFO      www.recall.cz
CENA VČ. DPH       1 485 Kč  
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA  
Funkce     příjem a odmítnutí hovoru, hlasové přijetí, automatické připojení Bluetooth   2.0, profil handsfree, headset  
Výdrž akumulátoru      15 hodin hovoru / 800 hodin standby  
Počet současně připojených telefonů     nejvýše dva 
Rozměry a hmotnost      120 × 65 × 20 mm, 100 g 
JÍZDA V AUTĚ BEZ HANDSFREE je nepraktická. Voláte-li totiž s mobilem u ucha, nejen že se vystavujete postihu od policie, ale je to i nebezpečné a nepohodlné. Pořízení handsfree je určitě dobrou investicí.
SuperTooth ONE se řadí do střední třídy handsfree. Instalace není ani pevná, ani se nejedná o obyčejné sluchátko za ucho. Sponou se toto handsfree připne ke stínítku u místa řidiče a pak funguje jako hlasité handsfree. S telefonem je propojeno bezdrátově pomocí technologie Bluetooth. Velkou výhodou tohoto zařízení je, že v jeden okamžik mohou být připojeny dva telefony. Pokud tedy vlastníte dva mobilní telefony, už se nebudete muset rozhodovat, který bude připojený. To většina podobných zařízení bohužel neumí, přičemž uživatelů se dvěma mobily je značné množství.
Bonusem je profil A2DP, díky němuž poslouží zařízení pro hlasitou reprodukci hudby uložené v mobilu, nebo moderním MP3 přehrávači vybaveného Bluetooth. Kvalita přehrávání však odpovídá typu zařízení, určitě se tedy nebude jednat o dlouhodobý poslech.
Kvalita hovoru je na dobré úrovni, reproduktor je na telefonování dostatečně hlasitý. Pro zcela bezpečnou jízdu můžete hovor přijmout vyslovením „OK“. Vyslovení magického slova má stejnou funkci jako stisknutí zeleného tlačítka.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  Vydařené handsfree určené pro instalaci na stínítko v automobilu. Nabídne slušnou kvalitu hovoru. Velkou výhodou je současné připojení ke dvěma mobilním telefonům.
ALTERNATIVA *   Minule představená Jabra SP700 je o 300 Kč dražší, ale nabízí i FM transmiter pro přenos zvuků do autorádia.

PDA

ASUS P320  

HODNOCENÍ:     4
INFO       www.asus.cz
CENA VČ. DPH       7 700 Kč  
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA 
Displej       2,6“, 240 × 320 bodů 
Technologie     GPS, EDGE, Bluetooth, MP3 přehrávač, fotoaparát 2 Mpx
Paměť      interní 30 MB, microSD  
Procesor      TI OMAP 850, 200 MHz 
Rozměry a hmotnost      99 × 55 × 13 mm, 105 g 
TREND MINIATURNÍCH PDA začal HTC se svým modelem Touch. Odpověď od Asusu přišla až po roce, a to v podobě modelu P320. Při porovnání rozměrů zjistíte, že Asus je po všech stránkách ještě menší než kolibří Touch. Neutrpěla však výbava?
Provedení modelu P320 je průměrné. Použité materiály jsou dostatečně kvalitní, zadní část je z měkčeného plastu. Výhrady máme k ergonomii. Tlačítko pro spouštění a vypínání je příliš zapuštěné a je opravdu velký problém jej pořádně stisknout. Nechybí speciální tlačítko pro zámek klávesnice, ten je ale u PDA zbytečný. Displej je více zapuštěný, díky čemuž je dobře chráněný, na druhou stranu je hůře přístupný než u zmíněného modelu Touch.
Do malého tělíčka telefonu se vešel i GPS přijímač, takže PDA poslouží jako plnohodnotná navigace. V krabici je držák na čelní okno do auta i nabíječka do zapalovače, takže pro navigování v automobilu stačí už jen doinstalovat vhodný navigační software. Ostatní výbava už pokulhává. Chybí FM rádio, fotoaparát má jen 2 Mpx, rychlá data chybí, k dispozici je jen EDGE. Procesor taktovaný na 200 MHz by byl podprůměrem již loni. Aspoň že Windows Mobile jsou ve své poslední verzi, tedy 6.1, a grafika od Asusu je skutečně povedená.
VRATISLAV KLEGA
ZÁVĚR *  Byla-li pro vás PDA příliš velká, Asus P320 může být to, co hledáte. Rozměry nepřesahují standard mobilních telefonů. Chválíme přítomnost GPS, ostatní výbava je podprůměrná.
ALTERNATIVA *   HTC Touch je o rok starší a nepatrně větší. Chybí mu GPS a prodává se za vyšší cenu, ale lépe se ovládá.

SOFTWARE

INTERNETOVÝ PROHLÍŽEČ

GOOGLE CHROME 0.2.149.27  

HODNOCENÍ:      4
INFO      www.google.com/chrome
VELIKOST SOUBORU     cca 0,5 MB  
OPERAČNÍ SYSTÉM     Win XP/Vista 
CENA      freeware 
POMĚR CENA/VÝKON       výborný  

GOOGLE se na svoje služby i aplikace dívá trochu netradičním pohledem, zaměřeným na extrémní jednoduchost a intuitivnost používání. Nejinak je tomu také u horké novinky, internetového prohlížeče Google Chrome.
Uživatelské prostředí prohlížeče neobsahuje klasické nabídky funkcí, stavový řádek ani další ovládací prvky, které ubírají cenné místo na obrazovce. Každý nově otevřený panel prohlížeče nabídne náhled devíti nejčastěji navštěvovaných stránek a odkaz na celou historii. Geniálním nápadem je spojení funkce adresního řádku a internetového vyhledávače. Jakmile začnete psát adresu, začne Chrome prohledávat současně historii navštívených stránek i internet, a dokonce nabídne i vhodné domény .cz. Rychlost načítání stránek je blesková. Zajímavou novinkou (kterou chystá například Internet Explorer 8) je anonymní režim. Speciální okno prohlížeče umožňuje surfovat po internetu bez uchování jakýchkoliv pozůstatků (historie adres, cookies, dočasné soubory) v počítači. Zmiňme ještě funkci upozorňování na nebezpečné stránky a import nastavení a záložek z IE a Firefoxu.
Mezi nevýhody prohlížeče Chrome určitě patří velmi omezená nabídka funkcí v porovnání s maximálně vybavenou Operou nebo Firefoxem, expertem na plug-iny. Při zavírání prohlížeče se Chrome nezeptá, chcete-li uzavřít všechny záložky, ani nenabídne jejich uložení, jako to dělá Firefox.
RADEK KUBEŠ
ZÁVĚR *  Chrome je velmi rychlý a perfektně ovladatelný prohlížeč s několika chytrými nápady. Z hlediska funkční výbavy konkurenci (zatím) nestačí.
ALTERNATIVA *   O trh s internetovými prohlížeči se dlouhodobě dělí Internet Explorer, Firefox a Opera, každý z nich má přitom svoje přednosti.

ZÁLOHOVÁNÍ

DRIVE BACKUP 9.0 EXPRESS  

HODNOCENÍ:      4
INFO       www.paragon-software.com
VELIKOST SOUBORU      11,9 MB  
OPERAČNÍ SYSTÉM     Win 2k/XP/Vista  
CENA      freeware 
POMĚR CENA/VÝKON       výborný  
DRIVE BACKUP V BEZPLATNÉ VERZI Express patří do řady zálohovacích řešení od společnosti Paragon Software, jejíž produkty vám často nabízíme jako plné verze na Chip DVD. Program nabízí základní funkce pro zálohování kompletního obsahu pevných disků, včetně instalace operačního systému a všech aplikací, systémových nastavení, registru a samozřejmě i uživatelských dat. Z vytvořené zálohy je pak možné velmi snadno a rychle obnovit činnost počítače v případě havárie disku, napadení viry a dalších hrozících katastrof. Stejně tak můžete kompletní instalaci a všechna data přenést do jiného počítače nebo na nový disk. Drive Backup Express zálohuje jak kompletní disky, tak i vybrané diskové oddíly. Podporovány jsou všechny běžné souborové systémy pro Windows i Linux.
Během instalace programu je třeba se bezplatně zaregistrovat a hned poté již můžete začít používat jeho zálohovací funkce. S použitím aplikace Drive Backup pomáhá přehledný průvodce, ve kterém stačí jen vybrat disk nebo diskový oddíl k zálohování, v opačném případě pak archiv se zálohou k obnovení. Nechybí ani funkce pro vytvoření záchranného CD nebo flash disku k nastartování a obnově počítače v případě havárie. Verze Express ukládá zálohy jen na pevné disky, chybí zde funkce pro automatické pravidelné zálohování nebo ochrana archivu se zálohou heslem. K dispozici nejsou ani žádná pokročilejší nastavení zálohy či obnovy dat.
RADEK KUBEŠ
ZÁVĚR *  Na občasné zálohování Drive Backup Express stačí, další funkce (zálohování na CD/DVD aj.) a nastavení nabízejí placené verze programu.
ALTERNATIVA *   Na Chip DVD je připravena speciální plná verze programu obsahující funkce, které ve verzi Express chybí.

PRÁCE V SÍTI

HAMACHI 1.0.3.0

HODNOCENÍ:       4
INFO      www.hamachi.cz
VELIKOST SOUBORU      1 MB  
OPERAČNÍ SYSTÉM     Win 2k/XP/2003
CENA      freeware  
POMĚR CENA/VÝKON       výborný 

PROGRAM HAMACHI slouží ke snadnému propojení počítačů, které nejsou v jedné místní síti, pomocí privátního tunelu (VPN). Stroje se při spojení pomocí Hamachi tváří jako počítače propojené přes síťový kabel, jejich uživatelé mohou sdílet data, hrát síťové hry nebo si třeba povídat po síti. Výhodou Hamachi je snadné sestavení propojení i bez veřejné IP adresy a bez ohledu na síťové prvky stojící v cestě. O přenášená data není třeba mít starost – jsou bezpečně šifrována a vstup do sítě je chráněn heslem.
Po instalaci do počítače stačí v Hamachi jen vytvořit uživatelský účet, na základě kterého je počítači přiřazena speciální adresa, identifikující počítač v síti. Následně si můžete vytvořit vlastní, soukromou síť, nebo se můžete připojit k některé z existujících sítí. K dalším počítačům v síti pak přistupujete pomocí standardních funkcí Průzkumníka nebo podobných nástrojů. Nastavíte-li si například sdílení složek, budou k nim mít přístup všichni další uživatelé v rámci vaší sítě. To se velmi hodí například pro rychlý a bezpečný přenos většího objemu dat mezi počítači. Zároveň můžete být připojeni i v několika různých sítích, včetně nastavení statusu uživatele, podobně jako třeba v případě ICQ. Nepohodlným uživatelům může tvůrce sítě zakázat přístup.
Vedle bezplatné verze Hamachi, určené pro domácí uživatele, je k dispozici i komerční verze pro firmy, která nabízí vyšší přenosovou rychlost.
RADEK KUBEŠ
ZÁVĚR *  Pomocí Hamachi zvládne propojit počítače i méně zkušený uživatel, výhodou programu je snadné vytvoření spojení i bez veřejné IP adresy.
ALTERNATIVA *   Např. freewarové programy jako Kerio VPN Client, WallCooler, Galet atd., existují i hardwarová řešení, určená pro firemní sítě.

PRÁCE V SÍTI

NETMAC 1.1  

HODNOCENÍ:      5
INFO       www.bitcrowd.com
VELIKOST SOUBORU       1,3 MB  
OPERAČNÍ SYSTÉM     Win 2k/XP/Vista
CENA       333 Kč  
POMĚR CENA/VÝKON       velmi dobrý 

PŘI PŘECHÁZENÍ S NOTEBOOKEM mezi různými sítěmi, ať už doma, v práci, nebo kdekoliv na cestách, je často potřeba měnit parametry připojení k síti tak, aby fungovalo připojení k internetu, přístup k síťovým tiskárnám nebo diskům. Různá nastavení připojení je možné nastavovat buďto ručně, pomocí standardních nástrojů Windows, nebo zcela automaticky, na základě profilů vytvořených v aplikaci NetMAC. Při přechodu mezi sítěmi pak stačí pro změnu všech nastavení jen jediné kliknutí myší na potřebný profil.
NetMAC umí pro každý síťový adaptér (nejčastěji Wi-Fi a Ethernet) nastavit neomezený počet konfiguračních profilů. K dispozici je především nastavení IP adresy počítače, používaných DNS serverů a změna MAC adresy. Pro práci ve firemních sítích se může hodit i nastavení pracovní skupiny, domény, jména počítače, výchozí tiskárny nebo DNS domény. K dispozici je také možnost změny proxy serveru používaného internetovým prohlížečem a automatické spouštění připravených skriptů při změně nastavení.
Pro snadné použití nástroje NetMAC je přímo v programu připravena volba pro automatické spouštění aplikace se startem Windows. Ikona NetMAC se pak usídlí v oznamovací oblasti hlavního panelu, odkud snadno vyvoláte nabídku síťových profilů. Velkou výhodou programu je také podpora všech moderních verzí Windows, včetně 64bitových edicí. NetMAC můžete před zaplacením testovat 15 dní, bez omezení funkcí.
RADEK KUBEŠ
ZÁVĚR *  Užitečný nástroj pro každého, kdo pracuje s notebookem v různých sítích; změna parametrů připojení funguje skutečně na jedno klinutí.
ALTERNATIVA *   Bezplatně použitelné programy jako Net Profiles, Switchboard nebo Zet Switch fungují podobně, ale nenabízejí tolik nastavení.

SPRÁVA HESEL

PASSWORD MANAGER XP 2.3.440

HODNOCENÍ:       5
INFO      www.cp-lab.com  
VELIKOST SOUBORU       2,1 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM     Win 9x/2k/XP/Vista
CENA       450 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON       velmi dobrý 
HESLA K INTERNETOVÝM SLUŽBÁM a e-shopům, čísla platebních karet, PIN kódy, registrační čísla softwaru, důležité poznámky i kontakty – to vše umí v počítači bezpečně uložit program Password Manager XP. Všechny údaje, které by rozhodně neměl získat nikdo cizí, uloží program bezpečně v šifrované databázi chráněné jedním heslem.
Password Manager XP funguje jednoduše tak, že si vytvoříte celou databázi šifrovanou vybraným typem algoritmu (nebo i více algoritmy současně), zvolíte si heslo a začnete ukládat údaje podle potřeby. S vytvořením bezpečného hesla vám pomůže generátor hesel, zabezpečení je dále posíleno automatickým uzamčením databáze při delší nečinnosti uživatele. Všechny důležité údaje ovšem nemusíte mít jen v počítači. Pomocí průvodce umí Password Manager XP přenést celou databázi na USB klíčenku a další přenosná paměťová média. Nechybí ani funkce synchronizace více různých databází a zálohování.
Password Manager XP se velmi dobře ovládá, hesla a další údaje je možné kopírovat přímo do schránky a pak vkládat, kam je třeba. Speciální funkce pro Internet Explorer a Firefox předvyplňují registrační a přihlašovací formuláře na internetu daty uloženými v databázi. Zkušební verze programu bude fungovat 30 dní, můžete v ní vytvořit dvě databáze a do každé vložit nejvýše 30 hesel a dalších záznamů. Speciální verze programu je k dispozici i pro zařízení s operačním systémem Windows Mobile.
RADEK KUBEŠ
ZÁVĚR *  Password Manager XP nabízí spolehlivou a pohodlnou správu hesel, klíčů a osobních údajů s řadou užitečných funkcí za přiměřenou cenu.
ALTERNATIVA *   Mezi bezplatně dostupnými programy vyniká KeePass s řadou variant pro PC i přenosná zařízení s podobnými funkcemi.

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

ADOBE PHOTOSHOP LIGHTROOM 2.0  

HODNOCENÍ:       5
INFO       www.adobe.cz 
VELIKOST SOUBORU      63,1 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM     Win XP/Vista
CENA      7 474 Kč  
POMĚR CENA/VÝKON       dobrý  
ADOBE PHOTOSHOP LIGHTROOM je vyspělý, ale také velmi drahý program pro zpracování digitálních fotografií v běžných formátech (JPG, TIFF atd.), včetně nekomprimovaných dat ve formátu RAW. Druhá verze aplikace přináší hned několik lákavých novinek a vylepšení.
Profesionálním uživatelům jistě přijde vhod podpora práce se dvěma displeji. Na jedné obrazovce je možné zobrazit náhled fotografie, na druhé pak nástroje používané pro úpravy. Vylepšeno bylo také rozložení oken programu, použitelné především na velkých displejích. Rozšířeny byly možnosti nastavení filtrů pro vyhledávání fotografií, použít lze jak metadata fotografií, tak i hodnocení snímků a další charakteristiky. S vylepšením fotografií nově pomohou funkce pro lokální úpravy obrazu (např. úprava jasu vybrané části fotky atd.) a tzv. stupňovaný filtr s možností nastavení intenzity pro různé části obrazu. Úpravy fotek zrychlí i nové klávesové zkratky. Pro tisk snímků přibyla především možnost optimalizace pro konkrétní typ papíru. Pro práci s formátem RAW jsou na stránkách výrobce dostupné profily nastavení pro konkrétní typy fotoaparátů.
Zachována zůstala práce v přehledném uživatelském rozhraní, funkce pro import, hodnocení, třídění i úpravy fotografií, to vše ve špičkové kvalitě, hodné tvůrce slavného Photoshopu. Před pořízením tohoto velmi nákladného programu si jej určitě nejdříve vyzkoušejte, například během 30denního testovacího období.
RADEK KUBEŠ
ZÁVĚR *  Skvěle vybavená aplikace pro zpracování digitálních fotografií, s funkcemi pro úpravy a třídění snímků a především s konverzí RAW formátu.
ALTERNATIVA *   Například nedávno testovaný Capture On


Dokumenty ke stažení