Menu

Podzimní novinky

Podzimní novinky

Vážení čtenáři,
i letošní podzim začíná přívalem nejrůznějších produktových novinek a událostí ze všech oblastí IT i digitální zábavy. Mnohé napověděla už koncem léta berlínská výstava spotřební elektroniky IFA a snad budeme mít možnost se na něco blíže podívat i v říjnu v Brně na Invexu a Digitexu. Chystá se na nás smršť nových výrobků, vylepšení a čerstvých verzí softwaru.
ZAČNĚME TŘEBA U TISKÁREN. Ty nové už disponují bezdrátovým připojením. Jejich fotovýstupy jsou ještě dokonalejší, bohužel cena tonerů a náplní je tak vysoká, že vytisknout si fotografii je stále ještě dost velký luxus. Škoda. Naproti tomu luxusem přestávají být malé notebooky – díky novým procesorům Atom a velké konkurenci budou dostupné téměř pro každého. (Konečně třeba začne platit, že čím menší počítač, tím levnější.) Pro milovníky fotografování se zase nebývale rozšiřuje nabídka digitálních zrcadlovek, velkou novinkou je první model DSLR s možností snímání videa dokonce i ve vysokém rozlišení.
CO SE SPOTŘEBNÍ ELEKTRONIKY TÝČE, brzy budeme mít všichni televize a přehrávače pro vysoké rozlišení, ještě dlouho nám ale bude chybět opravdové televizní vysílání v HD. Výrobci se rozplývají optimismem nad skvělou budoucností disků Blu-ray. Ty mají představovat údajně vývojově posledním optický formát, nicméně bude ještě asi hodně dlouho trvat, než bude mít Blu-ray přijatelné i ceny a uživatelům se vyplatí opustit naprosto dostačující DVD.
KONEČNĚ I U NÁS se dominantní poskytovatel internetového připojení rozhoupal a ADSL se postupně zrychlí natolik, že už jinou než rychlou přípojku ani nepořídíte. (A kdo nebude mít internet, bude brzy označen za asociála.) Google nabídl svůj minimalistický prohlížeč Chrome a byl by nejraději, kdyby ho za svůj přijali všichni stávající uživatelé Internet Exploreru. Tento nový browser rozhodně dbá na bezpečnost a jeho režim „inkognito“ se bude líbit těm, kteří se neradi nechávají na webu identifikovat.
MOŽNÁ VŮBEC NEJVĚTŠÍM TRENDEM JE ÚSPORA ENERGIE. I velké obrazovky dnes mají úsporné mechanismy, úspěšný návrat slaví síťový vypínač a všechny přístroje budou muset mít v blízké budoucnosti téměř bezodběrové stand-by režimy. V běžné domácnosti se však počítače a spotřební elektronika podílí na celkové spotřebě elektřiny pouze 8 %; pokud to tedy s ekologií myslíme vážně, budeme se muset zaměřit i na další oblasti.
NOVINEK JE OPRAVDU HODNĚ, možná se ale sluší závěrem vzpomenout na jeden vynález, který to všechno v podstatě umožnil: integrovaný obvod, od jehož vzniku uplynulo 12. září už padesát let. Na první pohled primitivní věc se stala základem všech elektronických zařízení, o kterých píšeme a které využíváme. Její vynálezce Jack Kilby se za ni nakonec zaslouženě dočkal Nobelovy ceny.
A teď už vám přeji jen hodně zábavy s říjnovým Chipem, ze kterého určitě načerpáte i mnoho užitečných informací.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+  PŘED 30 LETY VYŠLO V NĚMECKU PRVNÍ ČÍSLO CHIPU. V Česku (vlastně Československu) začala česká verze vycházet v lednu 1991. Časopis prošel podobně jako celé IT odvětví velkým vývojem a obdobím změn. Z technického „mikrocomputerového“ časopisu se stal magazín pro všechny uživatele digitální techniky.
+  PADLA ZATÍM NEJVYŠŠÍ ČESKÁ POKUTA ZA SPAM. Možná se vám také před časem objevila v mailu nevyžádaná zpráva o „Hotelu U Lípy“. Daný subjekt za ni musel po všech odvoláních zaplatit Úřadu pro ochranu osobních údajů čtvrt milionu korun.
+  TENTO MĚSÍC JE TO 17 LET, CO ZAČALA FUNGOVAT PRVNÍ MOBILNÍ SÍŤ V ČESKOSLOVENSKU – EuroTel NMT. Do konce roku získal tehdy operátor 100 zákazníků. Mobily stály od 30 do 50 tisíc, aktivace přišla na 10 000 Kčs a platilo se i za příchozí hovory. Průměrná mzda tehdy činila 3 792 Kčs. Pokud byste chtěli celou mzdu protelefonovat, vystačila by vám sotva na 300 minut hovoru.
-  MÓDA BETA VERZÍ se rychle přenesla i do prostředí internetu. V poslední době stále častěji narážíme na projekty, které jsou spouštěny v „ne zcela finální podobě“ nebo „potřebují ještě doladit“, případně „čekají na podněty uživatelů“. Představa, že se uživatelé nechodí na web bavit, ale „dolaďovat“ podobné projekty, je poněkud komická.
+  ADSL ZRYCHLILO A ZLEVNILO – v cenících operátorů jsou už jen dva tarify pro rychlost 8 a 16 Mb/s. Jenže…
- … na 16 Mb/s dosáhne jen 20 % současných zákazníků a plná třetina si neužije ani rychlosti 8 Mb/s. Linky a ústředny zkrátka nejsou dostatečně kvalitní a s automatickým navyšováním rychlosti operátoři rovněž nespěchají.


Dokumenty ke stažení