Menu

Pro každou příležitost

Pro každou příležitost

Chodíte ve stejných botách do divadla, hrát fotbal a na horskou túru? Ne? A proč na všechno používáte jeden a TEN SAMÝ PROHLÍŽEČ?
PETR KRATOCHVÍL

Už celé roky existují mezi uživateli spory o to, který browser je pro surfování nejlepší. O Opeře její příznivci prohlašují, že nabízí nejvíce funkcí, Firefox by měl být podle svých zastánců bezpečný a Internet Explorer prý zase umožňuje pohodlné surfování. Pravda ovšem je, že každý ze jmenovaných browserů může splnit téměř jakékoliv požadavky – stačí jen vědět, jak na to… Díky rozsáhlým možnostem nastavení lze u většiny browserů zcela změnit jejich „chování“ a přizpůsobit je svým požadavkům. My vám v tomto a v dalších číslech Chipu poradíme, jak jednotlivé browsery nastavit a jaká rozšíření použít, aby výsledek přesně odpovídal vašim potřebám.

Král převleků: Firefox

Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že jako první přijde na řadu Firefox – z hlediska upravování vzhledu či funkčnosti prohlížeče totiž nemá konkurenci. Pomocí rozšíření z něj lze udělat naprosto bezpečný prohlížeč, výkonnou multimediální internetovou platformu nebo ďábelsky rychlý nástroj na surfování. Ještě lepší zprávou je, že všechny tyto „vlastnosti“ můžete mít kdykoliv k dispozici – díky profilům. Standardně používaný výchozí profil (označený default) se automaticky vytvoří při prvním spuštění. Snadno lze ale vytvořit další profily, lišící se nastavením, nainstalovanými rozšířeními nebo i vzhledem. A jak na to? Existují dvě cesty.
První z nich je použití správce profilů. Ten aktivujete tak, že spustíte Firefox s parametrem –p (celá cesta by tak měla vypadat například takto:
„C:\Program•Files\Mozilla•Firefox\firefox.exe“•–p).
Ve správci profilů pak vytvoříte nový profil, pojmenujete ho a nastavíte podle svých potřeb. Při dalším spuštění Firefoxu si ho rovnou zvolíte.
Druhá cesta, určená především zkušenějším a náročnějším uživatelům, předpokládá změnu nastavení nebo využití dávkového souboru. První krok je ale stejný jako v prvním případě – pomocí správce profilů si vytvoříte, upravíte a pojmenujete několik profilů. Doporučujeme používat jména bez diakritiky. Poté si na ploše vytvořte nového zástupce Firefoxu, ale do řádku Cíl zadejte parametr –p jmenoprofilu. Zatímco u standardní ikony najdete řádek
„C:\Program•Files\Mozilla•Firefox\firefox.exe“,
ve vašem zástupci by měl mít tento řádek podobu
C:\Program•Files\Mozilla•Firefox\firefox.exe“•-p•banka.
Toto nastavení funguje bez problémů, ovšem s jedinou výjimkou – pokud už máte spuštěn Firefox s jiným profilem, je parametr ignorován. V tomto případě pomůže malý trik. V jednoduchém textovém editoru vytvořte dávkový soubor (s příponou bat), který by měl mít následující obsah:
@echo•off
SET•MOZ_NO_REMOTE=1
start•firefox.exe•-P•jmenoprofilu

Dávkový soubor uložte a pojmenujte podle potřeby. Jeho pomocí tak můžete mít najednou spuštěny dva rozdílné profily. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé profily. Na závěr je ještě nutné podotknout, že uvedená doporučení platí pro verzi 2, Firefox 3 ještě všechna jmenovaná rozšíření nepodporují…

Bezpečnost

Jsou chvíle, kdy je opatrnost na prvním místě. Ať už surfujete po rizikových webech, nebo jen potřebujete trochu soukromí, Firefox zvládne i tuto úlohu. Prvním krokem by mělo být vymazání všech důvěrných dat (»Nástroje / Vymazat důvěrná data«), druhým krokem zákaz jejich „skladování“. V nabídce »Nástroje / Možnosti« tedy přejděte na panel Soukromí a zrušte zatržítko u položek Pamatovat si údaje ve formulářích a ve vyhledávacím poli, Povolovat serverům nastavovat Cookies a Při ukončení aplikace vymazat důvěrná data. Dále je nutné vypnout potenciálně nebezpečné moduly – například javasript bývá často použit ke zjištění typu a verze prohlížeče a ke zneužití jeho potenciálních slabin, případně k přesměrování na jiné nebezpečné stránky. V loňském roce byl například představen javascriptový scanner jménem Jikto, který lze integrovat do libovolné stránky. Pokud uživatel tuto stránku navštíví, spustí se skript, který odhalí všechny bezpečnostní chyby. Jejich zneužití je pak už jen otázkou okamžiku…
Lze se snadno bránit: použitím rozšíření, která nebezpečné prvky zablokují. My vám doporučujeme následující rozšíření:
NOSCRIPT (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/722)
O tomto rozšíření jsme se již několikrát zmiňovali, protože patří k tomu nejlepšímu, co je pro Firefox k dispozici. Dokáže zablokovat všechny potenciálně nebezpečné prvky, snadno se ovládá a je stabilní.
WEB DEVELOPER TOOLBAR (www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/web-developer-toolbar/) Tohoto šikovného pomocníka znají především vývojáři, ocení ho ale i náročnější surfaři pohybující se v nebezpečných vodách. Jeho pomocí lze totiž snadno „prokouknout“ nebezpečné triky skryté v kódu stránky.

Rychlost

Možností, jak zvýšit rychlost surfování, příliš mnoho není. Doba „akcelerátorů“ zmizela s pohřbením dial-up připojení. Existuje několik tipů pro nastavení cache, jejich přínos je ale poněkud diskutabilní. Podle našich zkušeností existuje v současné době jediná metoda, jak zrychlit pohyb po internetu: zablokování reklamy. Rozmařilost některých reklam bývá poměrně často brzdou provozu (zkušenější uživatelé určitě znají „doménu“ gremius.pl). I tento problém však Firefox dokáže vyřešit.
ADBLOCK PLUS (https://addons.mozilla. org/cs/firefox/addon/1865) Toto rozšíření je v současné době nejlepším blokovačem reklamy pro Firefox. Kromě jeho schopností lze ocenit i jednoduchost jeho používání – stačí jen pravým tlačítkem kliknout na nežádoucí prvek a zvolit Blokovat…
Pro odstranění komplexnějších reklam musíte v okně programu přidat filtr. Například zmiňovaného polského „problému“ se zbavíte přidáním následujícího textu:
http://*.gremius.pl/*

Pohodlí

Stejně jako dnes internet už nejsou jen obyčejné stránky s textem a obrázky, browser už přestal být jednoúčelovým programem. Pokud na internetu narazíte na multimediální soubory, nemusíte je ukládat na plochu a přehrávat v desktopových programech – vše už zvládne browser. Pomocí několika málo rozšíření z něj lze vytvořit praktický nástroj s rozsáhlými schopnostmi. Doporučujeme následující rozšíření:
EXTENDED STATUSBAR (www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/extended-statusbar/) Praktický doplněk, který do dolní (stavové) lišty přidává podrobné informace o načítané stránce – dozvíte se, jak rychle stahujete, kolik procent ještě zbývá nebo kolik je na stránce obrázků. Tento doplněk je vhodný především pro surfaře pohybující se na rozsáhlejších stránkách.
DOWNTHEMALL (www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/downthemall/) Stáhněte vše, nejlépe jedním kliknutím – tak lze pravděpodobně popsat tento elegantní doplněk. Surfujete často na stránkách s obrázkovými galeriemi a nechce se vám klikat na jednotlivé odkazy? V DownThemAll jen označíte, že máte zájem o obrázky, a určíte, kam se mají uložit. Zbytek je otázkou jednoho kliknutí a několika sekund…
TABMIXPLUS (https://addons.mozilla.org/ cs/firefox/addon/1122) Pokud patříte mezi aktivnější surfaře, začne vám po chvíli vadit omezený počet zobrazených panelů. Na menším monitoru se jich přehledně zobrazí jen několik, pak už začnou být jejich „ouška“ nečitelná a surfování je chaotické. Tento problém řeší rozšíření TabMixPlus – dokáže zobrazit „ouška“ panelů ve více řádcích, zvýraznit nepřečtené panely, nebo dokonce obnovovat zvolené panely v určených intervalech.
VIDEO DOWNLOADHELPER (www.downloadhelper.net) Webů nabízejících videa najdete na internetu desítky a závratným způsobem roste i počet jejich uživatelů. Ne všichni si ale chtějí videa jen prohlížet, a proto vznikají rozšíření, která dokáží stáhnout a uložit téměř cokoliv. Je pochopitelné, že se tomu majitelé serverů brání, takže doporučujeme zvolit nástroj s pravidelnými updaty. Mezi ty lepší patří například zmiňovaný Video DownloadHelper nebo Fast Video Download.
Pomocí profilů a těchto rozšíření lze z Firefoxu vytvořit praktický browser pro různorodé použití. V příštím Chipu vám poradíme, jak podobně upravit Operu a Internet Explorer…
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ

INFO

Nejnovější verze na internetu

Podobně jako u bezpečnostního softwaru je u rozšíření důležité mít nejnovější verzi. Bývají v ní opraveny chyby, reaguje na bezpečnostní updaty browseru a obvykle bývá i nejstabilnější. Z tohoto důvodu také tentokrát na našem DVD najdete pouze prohlížeče – rozšíření si musíte stáhnout z internetu. V této souvislosti je ještě nutné varovat před stahováním rozšíření z jiných než oficiálních webů – jde o poměrně riskantní záležitost. Zatímco stažená verze může být na první pohled bezproblémová, její „updaty“ se mohou změnit v malware. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, doporučujeme nainstalovat si rozšíření Mozilla Update, které dovoluje aktualizovat rozšíření jen z oficiálního webu Mozilly.

NOVINKA OD GOOGLU

Google Chrome

Bylo jen otázkou času, kdy se Google s vlastním produktem zapojí do války prohlížečů. Jeho kandidát dostal jméno Chrome. Beta verzi tohoto nástroje jsme podrobili prvním testům.

Na první pohled je Chrome moderní browser s poněkud minimalistickým designem. Žádné zbytečné lišty nebo tlačítka – na titulní stránce najdete jen to nejdůležitější. Vezměme to ale pěkně po pořádku…

Před spuštěním

První, co vás před instalací zaujme, je směšně malý instalační soubor. Ano, půl megabajtu v době kancelářských balíků na několika DVD opravdu překvapí. I díky tomu je však instalace rychlá a bezproblémová. Poněkud rozpačitě na nás zapůsobilo licenční ujednání, jehož některé body byly jako vystřižené z „Velkého bratra“. Po menší ostudě tedy Google ujednání změnil. Během instalace také můžete importovat záložky (z Internet Exploreru nebo Firefoxu), a to včetně hesel!

Co je nového

Vymyslet něco nového je v oblasti browserů už téměř nemožné, a tak asi nikoho nepřekvapí, že Google zvolil jinou cestu: vzal to nejlepší z konkurenčních browserů, vylepšil to a zabalil do elegantního kabátku. Většina funkcí, na které zde narazíte, jsou proto mírně modifikované „vychytávky“ z Firefoxu, Opery nebo Internet Exploreru. Pojďme se tedy podívat, čím nás Google Chrome hodlá ohromit.
PORN MODE Tlačítkem „Nové anonymní okno“ lze otevřít okno, které může sloužit k částečně anonymnímu surfování. Při něm se na disk neukládají žádné údaje (cookies, hesla…) ani data (dočasné soubory).
NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ Po vzoru Opery najdete i u Googlu stránku s přehledem nejnavštěvovanějších webů, která zároveň slouží k prohledávání historie – je to elegantní a praktické.
SURFOVÁNÍ V ZÁLOŽKÁCH Tento několik let starý standard dovedl Google téměř k dokonalosti. Jednotlivé záložky jsou v jeho browseru nezávislé (pokud se jedna zhroutí, ostatní to neovlivní). Navíc se nové záložky otvírají vedle aktivních oken, nikoliv na konci řádku…

Co nám vadí a chybí

Vzhledem k tomu, že jde o beta verzi, jsou naše výtky spíše výzvou pro vývojáře, kteří by měli na browseru ještě pořádně zapracovat. Oceňujeme sice jeho rychlost a malé paměťové nároky, ale nabídka funkcí je stále ubohá. Chybí některé běžné funkce (gesta myši, zvětšování stránky…) a postrádáme i podporu rozšíření. Kvalitní browser by měl umět efektivně filtrovat reklamu nebo blokovat nebezpečné prvky (Java, javascripty), k čemuž vede nejkratší cesta právě přes rozšíření. I přes tyto drobné nedostatky je Chrome v oblasti browserů nadějným kandidátem na titul „příjemné překvapení roku“.

Na poslední chvíli

Na tiskové konferenci Googlu, která se konala těsně po uzávěrce Chipu, kde firma představila GUG.cz – Google User Group (o kterém se více dozvíte na našem webu), jsme se zeptali i na podrobnosti o budoucnosti Google Chrome. Dozvěděli jsme se, že beta verze prohlížeče je zatím pouze jakýmsi „zkušebním balónkem“, mapujícím zájem uživatelů. Z hlediska funkcí nejde rozhodně o finální verzi a bude záležet jen na poptávce uživatelů, jaké funkce se objeví v další verzi. I vy tedy můžete ovlivnit další vývoj tohoto prohlížeče – například na diskuzních fórech zmiňovaného projeku GUG (www.gug.cz).


Dokumenty ke stažení