Menu

Asus Eee PC v luxusním kabátě

NOVÁ GENERACE NETBOOKŮ ASUS

Asus Eee PC v luxusním kabátě

Netbooky Asus mají náskok. Nejen že vyhrály náš srovnávací test, který si můžete přečíst na str. 52 tohoto čísla, ale zatímco konkurence pomalu uvádí své první modely této kategorie, Asus již zakládá další třídu. Těsně před uzávěrkou jsme měli možnost osobně si vyzkoušet novinku - model Eee PC S101, první netbook s přídomkem „luxusní“.
Netbooky Asus vedou v našich testech hlavně díky dlouhé výdrži, protože jako zatím jediné nabízejí ve standardní konfiguraci velkokapacitní akumulátory, zatímco konkurence je buď nabízí za příplatek, nebo vůbec. Konkurence se však stihla poučit v oblasti designu. Klasické netbooky Eee jsou praktické, ale jejich design se již za dobu, co jsou na trhu, poněkud okoukal - například Acer Aspire One a Fujitsu Siemens Amilo Mini Ui3520 jsou pohlednější a třeba HP2133 Mininote má mnohem vyšší kvalitu použitých materiálů a klávesnici s plnohodnotnými klávesami. Bylo tedy třeba vymyslet model, který kromě prostého (byť i barevného) plastu nabídne lákavější estetiku a lepší ergonomii. To se v případě testované verze Eee PC S101 povedlo. Tento netbook je dalším krokem kupředu. Do hmotnosti 1 100 gramů se vešel 10,1" displej, velmi plochý akumulátor s kapacitou 4 900 mAh, který dokáže netbook pohánět přes pět hodin, nejlepší a největší touchpad, s nímž jsme se u netbooků zatím setkali, velké klávesy Enter a Backspace, plnohodnotné kurzorové klávesy a hlavně leštěné plasty, kov, lak a pocit, že toto není netbook, ale subnotebook.
Potěšilo nás, že ačkoliv netbook směřuje do „luxusní“ kategorie, má stále matný displej. Netbooky jsou určeny především pro práci, a tak potřeba dobře vidět, co se na displeji děje, je důležitější než to, jak vypadají filmy. Praktickou použitelnost zvyšuje trojice USB portů, kromě nichž je zde analogový D-Sub pro připojení externího displeje, LAN, audio vstup a výstup a čtečka SD/ MMC karet. Ta bude určitě potřeba, protože S101 je vybaven sice poměrně rychlým (přístupová doba 0,2 ms, průměrná rychlost čtení 75,4 MB/s), ale kapacitně omezeným 16GB SSD diskem. Díky němu je netbook absolutně tichý a příjemně svižný - OS Windows XP naběhne za necelých 25 sekund. Námi vyzkoušený model ještě neobsahoval české popisky klávesnice, byly na něm však předinstalovány StarOffice 8 i MS Works 9.0. I díky SSD disku bylo možné dosáhnout malé tloušťky netbooku, jehož rozměry činí 265 x 182 x 22 mm. Použitý procesor je stále stejný jednojádrový Intel Atom N270 na frekvenci 1,6 GHz. Výpočetní i grafický výkon S101 je tedy podobný jako u ostatních netbooků v našem testu, i když je trochu urychlen přítomným SSD diskem. Začátkem příštího roku se podle našich informací objeví rychlejší verze Atomu s frekvencí 1,8 GHz a rovněž jeho nativně dvoujádrová varianta, která však bude alespoň zpočátku určena pouze pro nettopy, tedy pro miniaturní stolní počítače. Asus Eee PC S101 se má prodávat za doporučenou koncovou cenu 14 490 Kč vč. DPH, ale myslíme si, že pokud se nestane něco zásadního, bude brzy po uvedení na předvánoční český trh k sehnání i levněji. Nedojde-li k poklesu ceny už před Vánocemi, tak po nich téměř jistě.
INFO: WWW.ASUS.CZ


Dokumenty ke stažení