Menu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

Konečně vám můžeme nabídnout kompletní srovnávací test nyní tak populárních netbooků. Napsáno už toho o nich bylo opravdu hodně, ale přímé srovnání v testu přinášíme u nás, jak doufáme, jako první. Na poslední chvíli se nám podařilo do něj zařadit i modely společností Fujitsu-Siemens a Hewlett-Packard. V modelu posledně jmenované firmy je sice použito konkurenční řešení od firmy VIA (procesor C7-M a čipová sada VIA 896), ale koncepce je úplně stejná a výsledky v podstatě také. Intel má sice perfektní úsporný procesor, za ním ale zaostává čipová sada, která pro netbooky úplně ideální není. VIA pak může se svou platformou konkurovat.
Velkým problémem netbooků je stejně jako u dalších produktů napájení. Na akumulátoru výrobci šetří (jak peníze, tak prostor a hmotnost), a to se na výsledcích negativně projevuje. Ze skvělého mobilního počítačového řešení se pak po dvou hodinách provozu stává jen nepotřebná zátěž v batohu, protože „dojde šťáva“. Tím se dostáváme k našemu dalšímu srovnávacímu testu, kterým je test AA a AAA akumulátorů. Ty vám sice netbook nerozběhnou, ale i jejich výběru je potřeba věnovat pozornost. Nestojí zase tak málo a rozdíly mezi nimi jsou podstatné.
Jako třetí srovnávací test vám v tomto čísle nabízíme porovnání levných barevných laserových tiskáren. Zaměřili jsme se na opravdu levná zařízení. Cena většinou nepřesahuje 10 000 Kč, a v nabídce internetových prodejců dokonce najdete i produkty s cenou pod 4 000 Kč vč. DPH. To je opravdu něco, co boří dosavadní představy o nákladném laserovém tisku. Pro toho, kdo věčně mění nebo plní inkoustové kartridže, je to důvod k zamyšlení, zda nepřejít na jinou technologii, která byla ještě nedávno finančně v jiném řádu.
Po měsíční pauze pro vás opět máme přehled procesorů a grafických čipů. Žebříčkům procesorů (jak desktopových, tak mobilních) už dlouho kraluje Intel. Tato situace se nezměnila a procesory Intelu získaly i naše nákupní doporučení (mají tedy výborný poměr mezi cenou a výkonem). AMD (ATi) ale velmi dobře drží krok s nVidií, a to jak z hlediska výkonu, tak z hlediska poměru ceny a výkonu. Pár tipů tedy pro vás máme i v oblasti grafických karet.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

Blu-ray vypalovačky, Blu-ray combo mechaniky

Pro zájemce o HD video je tu přehled Blu-ray vypalovaček. V době, kdy jsou Blu-ray vypalovačky ještě dost drahé (stejně tak i prázdná média), však můžeme zájemcům o HD filmy doporučit i novou generaci Blu-ray combo mechanik. Čtou disky Blu-ray a zapisují na disky CD a DVD.

Autonavigace

Navigační zařízení jsou velmi populární. Jen tento rok se jich má v ČR prodat více než 200 000. Automobilů však u nás jezdí okolo čtyř milionů, takže uživatelů bude ještě přibývat. V našem přehledu najdete srovnání u nás dostupných autonavigací.

Digitální fotoaparáty - zrcadlovky

Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.

Externí 3,5“ pevné disky

Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat - to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných 500GB externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.

Externí 2,5“ pevné disky

Externí disky velikosti 2,5“ jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.

LCD monitory - 22 palců

Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelých 5 000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 x 1050 bodů.

NAS disky

Moderní síťové NAS disky nabízejí spoustu užitečných funkcí a kapacitu až 2 TB. Slouží nejen pro ukládání dat, ale také jako webserver, mediální server či server pro stahování.

Levné Wi-Fi routery

Základním kamenem domácí sítě je router, dnes už samozřejmě s Wi-Fi. Dobrou službu odvedou i „dělníci“, které koupíte za méně než 1 000 Kč. Takové modely jsou vybaveny jen pomalým Wi-Fi standardu 802.11b/g a žádné speciální funkce se od nich neočekávají. LAN porty zvládají maximální rychlost 100 Mb/s.

Laserová multifunkční zařízení

Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.

Multifunkční zařízení - inkoustová

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete - skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

LCD monitory - 20“

Stále více uživatelů v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1 680 x 1 050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 4 500 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory.

PC SESTAVY

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

LCD monitory - 24“

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice většinou jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.

Interní 3,5“ SATA disky

Oficiálním následovníkem ATA je SATA -vyznačuje se vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely. Náš přehled zahrnuje přes 20 nejdrychlejších disků na trhu s kapacitou až 1,5 TB.

DVD vypalovačky

Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.

INFO Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
HODNOCENÍ 
Špičková třída (100-90) 
Vyšší třída (89-75) 
Střední třída (74-45) 
Nelze doporučit (44-0)
Všechna hodnocení v bodech (max. 100)

Sestavení přehledů Top 10 předchází důkladné testování a aktualizace cen.


Dokumenty ke stažení