Menu

Jak budou vypadat počítače do kapsy?

MOBILE INTERNET DEVICES

Jak budou vypadat počítače do kapsy?

Luxusní dámská pudřenka nebo futuristický minipočítač, za který by se nestyděl ani James Bond. I tak může vypadat MID (Mobile Internet Devices) - nová generace kapesních počítačů propojených s internetem.
Firma Intel vyzvala studenty průmyslového designu k vytvoření návrhů minipočítačů MID. Odborná porota nejvíce ocenila návrh Petra Kubíka, studenta průmyslového designu na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Jeho pojetí MID nejvíce připomíná mobilní telefon, v otevřeném stavu pak knížku a poznámkový blok zároveň. Návrh respektuje potřebu širokého displeje pro pohodlné čtení a práci v klidu a zároveň ergonomického ovládání pro využití za chůze.
INFO: www.mediakom.cz/mid

VODAFONE 3G

Mobilní internet

Společnost Vodafone Czech Republic rozšiřuje svoji stávající mobilní síť o technologii UMTS. Zákazníci Vodafonu budou moci poprvé využít 3G síť ve vybraných částech Prahy v prvním čtvrtletí roku 2009. Díky aktuální vánoční nabídce mohou zákazníci používat mobilní internet v mobilních telefonech až do konce července zdarma.
Komentář redakce: Bylo na čase. Operátor Oskar, kterého Vodafone koupil, se totiž zavázal, že Praha bude pokryta signálem UMTS již v lednu 2008. Od té doby se ale nic nedělo. Nyní to tedy vypadá tak, že alespoň v Praze se rychlého internetu dočkáme. 3G nabízí i Telefónica O2, její pokrytí se však také orientuje jen na Prahu, Brno a v malé míře na další česká města. T-Mobile bohužel vsadil na nekompatibilní technologii, takže ačkoliv má také síť třetí generace (sám ji označuje jako 4G), hardwaru, který by jeho síť podporoval, je velmi málo. T-Mobile ovšem experimentuje s LTE, což je opravdu výjimečná technologie, která nabídne rychlost až 60 Mb/s. T-Mobile International nemá s touto technologií zkušenosti a právě na českém trhu by mohl LTE odzkoušet. Vše nasvědčuje tomu, že LTE by mělo být v provozu také během příštího roku.

IDEAPAD S9E A S10E

Netbooky Lenovo se chystají na český trh

Netbooky IdeaPad S9e a S10e jsou stejně jako konkurenční modely lehké (nejlehčí model váží necelých 1,2 kg) a nabízejí plnou funkčnost při práci s internetem a základními aplikacemi. Pro pohodlnější a rychlejší práci byly oba modely vybaveny funkcí Instant On, díky níž může uživatel rychle prohlížet elektronickou poštu, procházet internet, prohlížet si fotografie, připojovat se k videokonferencím nebo poslouchat hudbu, aniž by bylo nutné startovat operační systém. K dispozici jsou aplikace Firefox, Skype a Picasa pracující na upraveném Splashtop Linuxu.
V případě netbooků S9e a S10e mohou zákazníci vybírat z provedení s 8,9palcovým nebo 10,1palcovým displejem (podsvícený LED diodami) a mezi 4GB SSD diskem, anebo pevnými disky s kapacitou až 160 GB. Co se týče operačních systémů, lze volit mezi Microsoft Windows XP Home, XP Pro nebo Novell SLED 10 Linux. Pro připojení k internetu lze používat Ethernet nebo WiFi, případně volitelný Bluetooth modul. Cena bude podle Lenova srovnatelná s konkurencí - v tuto chvíli však ještě nebyla přesně stanovena.
INFO: www.lenovo.cz

MICROSOFT

Mapová služba se 3D fotkami

Mapová služba Live Maps nyní zobrazuje fotografie i ve 3D. Je to možné díky spolupráci s Photosynthem: S pomocí tohoto nástroje je možné z fotografií vytvořit třírozměrné pohledy. Když je nalezeno požadované místo na mapě, je třeba přes položku menu Collection zvolit „Explore Collections“. V seznamu se potom objeví všechny dostupné obrazy Photosynthu. Když se otevře jeden z obrazů, nastartuje Photosynth Viewer a zobrazí fotografie ve 3D. V mapách jsou obrazy Photosynthu označeny symboly, což usnadňuje jejich přiřazování. Funkce je zatím k dispozici v anglické verzi Live Maps.
INFO: http://maps.live.com

ADOBE

Flash Player 10 brzy i pro mobily

Flash Player 10 má v budoucnu fungovat i na smartphonech. V mobilních zařízeních lze často vidět procesory na základě designu od firmy ARM, Adobe chce proto s touto firmou spolupracovat. Co je cílem? Software má být lépe přizpůsoben pro procesory ARM. Přehrávač má přitom například pro přehrávání videa používat také hardwarové urychlení. Z této věci mají profitovat také nVidia nebo Samsung. Kromě toho chce Adobe nabídnout na Flashi založenou technologii AIR prostřednictvím projektu Open Screen. Svým partnerům chce Adobe Flash Player 10 dát k dispozici zdarma pravděpodobně od druhé poloviny roku 2009.
INFO: www.adobe.com

NOVÝ STANDARD

HDMI bude přizpůsobeno pro 3D

Standard pro domácí kina HDMI má v budoucnu umět přenášet také 3D obrazová data. To je předpokladem, abychom tak mohli doma sledovat také 3D filmy, které jsou stále populárnější zejména ve Spojených státech. Na rozšíření kabelového standardu pracuje sdružení Consumer Electronics Association (CEA). Také asociace Blu-ray Disc Association (BDA) již v srpnu oznámila, že implementuje 3D do standardu Blu-ray. S pomocí řešení od CEA by měl být pro 3D po updatu firm waru uzpůsoben téměř každý BD přehrávač s portem HDMI 1.3. Nové televizi se však fanoušci domácího kina jistě nevyhnou.
INFO: www.ce.org

SLUNEČNICE. CZ

Co se stahuje

V rámci kategorie Vzdělání a věda byl v předchozích týdnech vůbec nejstahovanějším programem ze serveru Slunečnice.cz známý program Google Earth. Tato aplikace umožňuje podívat se kamkoli na Zemi a prohlížet si satelitní snímky, mapy, terén i prostorové budovy. Dále nabízí 3D modely větších měst, a v režimu Obloha mohou uživatelé dokonce zkoumat vzdálené galaxie. Velmi úspěšné byly i programy pro výuku psaní na stroji všemi deseti prsty. Například software ATF - All Ten Fingers se umístil na druhém místě, program Psaní všemi deseti obsadil třetí příčku, další obdobné aplikace se umístily na páté, sedmé a osmé pozici a dále i mimo první desítku.
Další oblíbenou skupinou programů v dané kategorii jsou překladače. Program České a slovenské slovníky zdarma, který obsahuje všechny volně dostupné české a slovenské slovníky, skončil na čtvrté příčce, kam spadl z první pozice v předcházejícím měsíci. Další slovník, ABC TransDict 2008, se umístil šestý v pořadí a devátý skončil překladač Eurotran XP, který je optimalizován pro použití v internetovém prohlížeči a který umí překládat anglické internetové stránky do češtiny.

KRÁTKÉ ZPRÁVY

NA YOUTUBE NYNÍ KOMPLETNÍ SERIÁLY

Videoportál YouTube nabízí celé epizody zvolených televizních seriálů. Do programu patří klasické seriály jako „MacGyver“, „Beverly Hills 90210“ nebo také „Star Trek“. Jediný háček spočívá v tom, že videa není možné sledovat bez reklamy. Portál náležející Googlu chce být konečně ziskový. To vše však bohužel zatím funguje pouze v USA.
INFO: WWW.YOUTUBE.COM

FIREFOX 3 BRZY SE SOUKROMÝM BROWSINGEM

Mozilla integruje mod soukromého browsingu do vývojářské verze Firefoxu 3. Pro ochranu soukromé oblasti browser průběžně ukládá v tomto modu ještě cookies a dočasné soubory. Kdy bude tato vlastnost finálně integrována, to je zatím otevřené.
INFO: WWW.MOZILLA.ORG

MICROSOFT PLÁNUJE SOFTWAROVÝ ON-LINE OBCHOD

Firma Microsoft plánuje on-line obchod se softwarem ve stylu prodejny App Store společnosti Apple. CEO Microsoftu Steve Ballmer potvrdil nejnovější dohady. Internetový obchod je zamýšlen pro smartphony s Windows Mobile. S podobnou nabídkou pracuje v podobě Android Marketu také Google.
INFO: WWW.MICROSOFT.COM

GEOTAGGING: PLUG-IN PRO ADOBE LIGHTROOM

Až dosud museli fotografové vkládat GPS data do svých fotografií ručně - nový plug-in pro Adobe Lightroom to nyní dělá automaticky. Nástroj přečte GPS textová data a místo pořízení snímku zapíše do fotografií. Program vyvinul fotograf Jeffrey Friedl a dává ho k dispozici zdarma - včetně detailních instrukcí pro instalaci a používání.
INFO: HTTP://REGEX.INFO


Dokumenty ke stažení