Menu

Mailbox

Osobní data konečně chráněná

Díky doporučeným plným verzím a tipům z vašeho článku jsou moje osobní data a obrázky na počítači spolehlivě ochráněny.
ZDENĚK JANÁK (E-MAIL)
VÁŽÍTE SI SVÉHO SOUKROMÍ?, CHIP 12/08 * STR. 112

Výhodné baterie

Superbaterie
Chip 12/08 * str. 60

Už delší dobu jsem měl pocit, že cenově výhodné akumulátory přinášejí stejný výkon jako drahé, značkové produkty. Díky vašemu testu jsem si ale svoje mínění potvrdil a v obchodě bez velkého rozmýšlení sahám po nejvýhodnějších akumulátorech, aniž bych z toho měl špatný pocit.
PAVEL BURSÍK (E-MAIL)

Záloha na dva disky

Kompletní péče o vaše disky
Chip 12/08 * str. 56
Prosím o radu se zálohováním na domácím PC. Mám dva stejné pevné disky, chtěl bych vše zapisovat na oba současně. (Pracuji pod Windows XP.) Jaký SW k tomu potřebuji?
MILAN BEUTL (E-MAIL)
Tento způsob zálohy se neřeší softwarově, ale hardwarově. Jedná se o tzv. zrcadlení neboli RAID 1 (bližší podrobnosti se dozvíte na http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID#RAID_1_.28zrcadlen.C3.AD.29). Dnes umí provozovat RAID téměř všechny základní desky, funkce bývá integrována do řadiče a nastavuje se ještě před spuštěním OS. Podrobnosti jsou v každém návodu k základní desce.
REDAKCE CHIPU

Sbírka fotek pod kontrolou

Konec chaosu ve fotografiích
Chip 12/08 * str. 120
Díky za zajímavý článek o fotonástrojích. Nyní mám svých zhruba 10 000 fotografií přehledněji roztříděno a daleko lépe v nich vyhledávám. Přesto mám ještě jednu otázku: V kapitole „Správná prezentace“ uvádíte software, pomocí kterého mohu vyrábět fotogalerie i pro web. Bohužel zatím nemám žádný prostor na webu, kam bych své prezentace umístil. Můžete mi doporučit nějaké bezplatné seriózní možnosti?
TOMÁŠ VAVŘINEC (E-MAIL)
Mezi nejoblíbenější místa, kam si můžete bezplatně umístit svoji prezentaci fotografií, patří česká služba Webzdarma na adrese www.wz.cz. Nabídne vám 200– 500 MB prostoru, který postačí pro celou řadu fotogalerií.
REDAKCE CHIPU

Upgrade notebooků

Více síly pro váš notebook
Chip 10/08 * str. 118
Četl jsem starší číslo Chipu, a to konkrétně téma, jak vyměnit grafickou kartu u notebooku. Zajímalo by mě, jestli je například možné vyměnit grafickou kartu 9500GS u notebooku Asus M50 za ATi Radeon HD 4850 a jak bych to poznal i u dalších modelů. A tak jako námět na téma pro váš časopis mě napadlo, jak „vytunit“ notebook, jak vyměnit starý harddisk za větší, jak změnit Wi-Fi kartu, grafickou kartu atd. A samozřejmě jak poznám, co je s čím kompatibilní. Myslíte, že tímto způsobem by šlo koupit levný notebook a potom ho vylepšit tak, že by to vyšlo levněji než nakonfigurovaný model?
MATOUŠ JANDA (E-MAIL)
Grafickou kartu můžete v notebooku vyměnit pouze v případě, že je zde instalována ve formě rozšiřující karty (MMX modulu), což bohužel ve většině případů není. Normálně je totiž umístěna na základní desce a vyměnit ji nemůžete.
Jak vyměnit starý disk v notebooku za nový, to jsme na našich stránkách popisovali už několikrát, a to včetně možnosti instalovat disk typu SSD. Stejně tak vyšel i návod, jak vyměnit Wi-Fi kartu za novější (tedy konkrétně model 802.11n).
Koupit levný notebook a pak ho vylepšit se vám nevyplatí. Cena nových notebooků je hodně nízká a možnosti upgradu těch starších jsou často dost omezené – můžete přidat většinou jen paměť, větší disk a novější vypalovačku, ale tím si moc nepomůžete.
REDAKCE CHIPU

Windows opět rychlá

Počítač se sám opravuje
Chip 12/08 * str. 46
Vlastně jsem ani přesně neměřil, zda se díky vašim tipům můj počítač skutečně zrychlil – v každém případě ale nyní budí dojem, že běží rychleji a stabilněji. Díky nástroji Cobian Backup teď pilně dělám i záložní kopie osobních souborů, lépe řečeno nechám svůj počítač, aby pravidelné zálohy prováděl sám.
KAREL BÍNA (E-MAIL)

AVI ve Vistě

Ve Windows Vista se mi nepovedlo zprovoznit náhledy u souborů AVI. U jiných souborů s videi či obrázky se ukazují. Dřív se mi ale zobrazovaly. Hledal jsem a zkoušel jak je znovu zapnout, ale bez úspěchu.
SAD (E-MAIL)
Příčina pravděpodobně bude v nedávné odinstalaci nějakého video přehrávače, multimediální utility, případně balíčku kodeků, která poškodila nastavení Windows. Nejjednodušším řešením je nainstalovat nějaký běžný software pracující s AVI (klidně to může být i Windows Media Player) nebo přímo balík kodeků.
REDAKCE CHIPU

INFO_ZMĚNA PŘEDPLATNÉHO

POZOR! ZMĚNA SLUŽBY PŘEDPLATNÉHO
Od listopadu 2008 přechází naše vydavatelství, a tedy i časopis Chip, na novou službu předplatného. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte prosím na nového poskytovatele:
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Kounicova 2b, 659 51 Brno
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: zakaznickecentrum@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Další informace najdete také v tiráži na straně 156, případně přímo na www.chip.cz/predplatne.

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY

Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz. Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.

Info

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Communications s. r. o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail:
chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software, komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 156.
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

 


Dokumenty ke stažení