Menu
CHIP Speedtest

Průvodce Chipu po CPU & GPU

Průvodce Chipu po CPU & GPU

Plánujete nákup nového stolního PC nebo notebooku? Chcete svůj počítač ještě vylepšit? Potřebný ý přehled o trhu s PROCESORY A GRAFICKÝMI ČIPY vám poskytne m náš průvodce - každý měsíc pečlivě aktualizovaný.
ANDREAS VOGELSANG

Přichází nový rok a s ním i nová generace procesorů: Do Silvestra zbývaly ještě skoro čtyři týdny, když do testovacího centra Chipu dorazily tři nové procesory Core i7 od Intelu (kódové jméno Nehalem) -dodávány budou od přelomu roku.
Až nastoupí Nehalem, bude všechno jinak. Architekturu Core 2 tím Intel posílá do výslužby a důsledně sází na čtyři jádra, která se díky zapínatelnému a vypínatelnému hyperthreadingu mohou operačnímu systému jevit dokonce jako osm virtuálních procesorů.
Do penze se odebere také patice 775 - ve prospěch LGA 1366, která bude „lůžkem“ pro i7. Pochopitelně se to neobejde bez nové základní desky. Nová čipová sada pro Nehalem se jmenuje X58 a podporuje už jen paměť typu DDR3 - paměť DDR2 dosloužila. Důchodcem číslo čtyři se stává paměťová sběrnice Frontside Bus (FSB). Čipy Nehalem disponují třemi paměťovými kanály, po nichž řadiče paměti mohou přistupovat k paměťovým blokům DDR3. A ještě jedna novinka: Řadič paměti je integrován v čipu a na základní desce už ho nenajdete.

Drahé a superrychlé: Intel uvádí nejprve špičkové modely

V podobě Core i7 965 XE dostává náš žebříček nejlepších padesáti desktopových procesorů nového lídra. Jeho převahu vůči dosud vedoucímu Core 2 Extreme QX xtreme 9770 ukazuje zvláště Cinebench. Také oba další Nehalemy v testu - Core i7 940 i Core i7 920 - přesvědčily přely zejména při renderování. Při cenách cca 25 000 Kč za špičkový model a 15 000 Kč, respektive 7 500 Kč za Core i7 940 a 920 zatím ještě dlouho nebude možné pomýšlet na nějaký tip pro nákup. Nic na tom nemění ani integrovaná Power Control Unit (PCU) Nehalemů, která má zajistit pokud možno nejnižší spotřebu proudu. Naše nákupní doporučení měsíce tak přichází spíše z opačného konce žebříčku: AMD Athlon 64 X2 EE 4600+ patří k absolutním cenovým lahůdkám. Označení „EE“ znamená „Energy Efficient“ - při pouhých 65 W ztrátového výkonu jistě právem. Pro základní desku s čipovou sadou AMD 780G, jejíž grafika podporuje DirectX 10, je dvoujádrový Athlon 64 ideálním partnerem. Pro tuto úspornou kombinaci nepředstavují žádný problém ani HD videa a hry s redukovanou věrností detailů.
V porovnání s desktopovými CPU se trh s čipy pro notebooky jeví jako oáza klidu. Po nepříliš senzační premiéře CPU Puma od AMD se ani v posledních týdnech nic neudálo - a tak Intel Core 2 Duo P8400 zůstává naším nákupním doporučením i pro tento měsíc. Ale ouha, jedna změna přece jen nastala - bohužel nikoli příjemná. Oslabení eura vůči dolaru zavinilo zdražení tohoto procesoru z cca 4 500 Kč na 5 000 Kč.

Příjemné spoření: Levné Radeony pro obývák a herní PC

Špičková padesátka grafických čipů vypadá se šesti novými GPU na první pohled inovovaně. Objevily se v ní však jen dvě skutečné novinky - u těch zbývajících se jedná o grafické karty, které byly prostě přetaktovány.
AMD přináší se svým ATI Radeon HD 4550 na trh zajímavou GPU pro pokojové počítače. Díky pouhým 25 W maximálního ztrátového výkonu vystačí model 4550 s pasivním chlazením. Stává se tak nejen nejúspornější, ale i nejtišší GPU v našem žebříčku.
Druhá novinka je zároveň naším nákupním doporučením měsíce. ATI Radeon HD 4830 s cenou cca 3 300 Kč umožňuje velmi levný nástup do výkonné řady 4800 - se všemi vlastnostmi HD 4850 a HD 4870. HD 4830 tedy také poskytuje šíři paměťové sběrnice 256 bitů, osmikanálové audio přes HDMI a DirectX 10.1.
Tip: HIS bude cenově příznivou herní kartu už brzy prodávat za 3 000 Kč.
AUTOR@CHIP.CZ

Přehled desktopových CPU

Tato tabulka odráží celkový trh s 50 nejdůležitějšími procesory. Zahrnuje modely v cenách od 800 Kč pro nejlevnější začátečnické a kancelářské PC až po procesorový bolid za cca 35 000 Kč vč. DPH do nejvýkonnějších hráčských počítačů a profesionálních pracovních stanic. Který p procesor je vhodný právě pro vás, to závisí pro na oblasti nasazení, výkonnostních nárocích a samozřejmě na rozpočtu. Pro kancelářské úlohy a internet postačí index výkonu pod 50. Počítačům pro domácí kino ideálně vyhovují CPU s indexem mezi 50 a 70. Nároční hráči a videofandové pak raději sáhnou po procesoru z horní třetiny výkonnostní škály.

INFO Index výkon/cena

U CPU se cena s rostoucím výkonem často mění nepoměrně. Čím delší je zelený proužek v této tabulce, tím je u příslušného desktopového procesoru lepší poměr výkonu k ceně.

Přehled mobilních CPU

Ačkoliv se některé mobilní CPU dají koupit jako komponenty pro rozšíření mobilního počítače, obvykle je uživatel získává uvnitř notebooku. Proto můžete tuto tabulku použít i jako orientační pomůcku pro nákup přenosného počítače. V subnoteboocích a začátečnických modelech většinou najdete typy ze dvou spodních úseků. Typické univerzální notebooky, vhodné i pro 3D hry a zpracování obrazů, si oblíbily střední oblast tabulky. V mobilních herních strojích a multimediálních DTR pracují výkonné procesory z horní části - většinou bez větších ohledů na výdrž akumulátoru.

INFO Index výkon/cena

U CPU se cena s rostoucím výkonem často mění nepoměrně. Čím delší je zelený proužek v této tabulce, tím je u příslušného mobilního procesoru lepší poměr výkonu k ceně.

Přehled grafických čipů

Nejen hráči potřebují grafickou kartu. I ten, kdo třeba jen retušuje fotky v grafickém editoru, profituje ze soběstačné grafiky - na to ovšem stačí i model do 1 000 Kč. Pro PC sloužící jako domácí kino doporučujeme řady GeForce 8600/8800/9600, Radeon HD 2600/2900 a především Radeon HD 3850/3870/4830. Všechny tyto karty nabízejí akceleraci videa (Blu-ray, HD-DVD) a při provozu jsou tiché. Jde-li o výkon ve 3D, možnosti začínají někde uprostřed tabulky. Ovšem pro zuřivou střílečku s DirectX 10 na 24“ monitoru by to už měla být nějaká GeForce GTX 280/260 nebo Radeon HD 4870/4850.

INFO Index výkon/cena

Zelený proužek vám na první pohled prozradí, která grafická karta poskytuje nejlevnější výkon ve 3D. Čím je proužek delší, tím lepší je poměr výkonu a ceny, což také znamená za stejné peníze více snímků za sekundu.

Tip: Nákupní doporučení měsíce

Desktopová CPÚ

ATHLON 64 X2 EE 4600+
Opravdu úsporný tip z hlediska ceny i spotřeby energie - přesto s odpovídajícím výkonem.
Cena: cca 1 300 Kč
INFO: www.amd.com

Mobilní CPÚ

INTEL CORE 2 DUO P8400
Rychlý a dostatečný - čip typu Centrino 2 s nejlepším poměrem výkonu a ceny.
Cena: cca 5 500 Kč
INFO: www.intel.com

Grafický čip

ATI RADEON HD 4830
Spousta herní zábavy -a drahá nVidia GeForce 9800 GT se může jít klouzat.
Cena: cca 3 300 Kč
INFO: www.ati.com


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení


Vyšel nový Chip! Nedostanete se do trafiky?

Objednejte si ho až domů. Poštovné zdarma.
Objednat aktuální číslo DIGI HNED