Menu
CHIP Speedtest

Puma bez drápů

EXPRESNÍ TEST CHIPU - VŠECHNA FAKTA KRÁTCE A VÝSTIŽNĚ

Puma bez drápů

Uvedením platformy Puma chce AMD získat větší podíl na trhu s notebooky, kterému zatím dominuje Intel. Díky Centrinu 2 má však i Intel NOVOU NOTEBOOKOVOU PLATFORMU a opět je v tomto souboji o krok napřed.
GUNNAR TROITSCH

Nová platforma Centrino 2 znamená pro mobilní počítače jednu velmi důležitou věc - konec podpory Windows XP. Pro starší operační systém již nejsou k dispozici ovladače! Jak Intel komunikuje bezpodmínečný přechod na Vistu? Prý dokáže zabezpečit vyšší výkon, větší stabilitu a nižší spotřebu. Výsledky testování provedeného v naší testovací laboratoři však ukazují, že výkon Centrina 2 zdaleka není tak vysoký, aby odbourání XP ospravedlnil, zvláště pak pokud porovnáme srovnatelné konfigurace notebooků vybavených Centrinem a Centrinem 2. Pravda, integrovaná grafika Intel X4500 je zhruba dvakrát výkonnější než starší X3100, to ale asi nelze nazvat revolučním krokem.
Bohužel ani očekávaná platforma AMD Puma neznamená výrazný skok kupředu. I tak ale musíme uznat, že nápad AMD je geniální - kombinace dvou grafických čipů (jeden součástí čipové sady a druhý diskrétní), která se podle potřeby přepíná, je rozhodně správným krokem do budoucna. Slibuje kombinaci dlouhé výdrže na akumulátor při práci s kancelářskými aplikacemi a zároveň silného 3D výkonu, který ale (pokud nebudete zrovna hrát) nebude zbytečně ubírat cennou energii. Nápad je to opravdu skvělý, ale žádný výrobce zatím nedokázal dedikovaný 3D grafický procesor úplně vypnout. Výkonnostní a grafické výsledky platformy Puma si můžete porovnat sami v naší tabulce.
Puma zatím nedokáže konkurovat Centrinu 2. Její výhody jsou zastíněny horším výkonem aplikací kladoucích hlavní důraz na výkon samotného CPU a ani výdrž na baterie nedosahuje slibovaných hodnot. Nejdůležitějším argumentem pro volbu notebooku s platformou AMD Puma je tedy opět nižší cena.

Nevyužité výkonové rezervy

Dostatečná kapacita operační paměti se vždy hodí, ale notebook by ji měl být schopen využít. Tři z testovaných notebooků byly osazeny 4 GB RAM, ale bohužel ani jeden z nich neměl nainstalovánu 64bitovou Vistu. Instalované 32bitové verze dokáží pracovat pouze se 3 GB paměti, takže celý jeden gigabajt paměti nedokázaly využít. Proč v nich tedy bylo zbytečně instalováno tolik paměti? Výrobci se stále bojí problematické situace s ovladači 64bitového prostředí, na druhou stranu však chtějí využít výhod dvoukanálového zapojení pamětí, takže využívají oba paměťové banky. Cena pamětí je dnes naštěstí tak nízká, že neexistuje cenový rozdíl mezi modelem s 3 a 4 GB RAM. Pokud byste přesto chtěli přejít na 64bitový operační systém a využít „volný“ gigabajt operační paměti, nedělejte to. Problémy s 64bitovými ovladači jsou tak vážné, že je minimální výkonnostní nárůst nemůže vyvážit.
Pokud bychom měli vybírat notebook pouze podle mobility, při níž je nejdůležitější dlouhá výdrž při práci na akumulátory, mohli bychom s čistým svědomím doporučit pouze dva z testovaných modelů - vítěze testu Dell Latitude E6400 a náš cenový tip HP Compaq 6730b. To jsou jediné modely, které při práci s kancelářskými aplikacemi dosáhnou delší než pětihodinové výdrže.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Firma AMD přišla u své platformy Puma s velice dobrým nápadem, dosud jej však nedokázala dotáhnout k dokonalosti. Zatím je Puma spíše domácí kočičkou. Intel tedy stále nabízí lepší řešení a vítězové testu „stojí“ na jeho platformě Centrino 2. Dell Latitude E6400 představuje perfektní volbu pro moderní business notebook.

NÁKUPNÍ TIPY

Nejlepší rady pro nákup notebooku

*VYZKOUŠEJTE V OBCHODĚ

Zkontrolujte, zda má displej dostatečně pevné panty. Vyzkoušejte rovněž klávesnici, a to jak pocit z přítlaku tlačítek, tak rozvržení klávesnice. Klávesnice notebooků se často liší od standardu IBM. Dejte si pozor, zda nejsou klávesy příliš volné a zda se při psaní klávesnice neprohýbá. Špatně zvolená klávesnice může být jedním z největších problémů při používání notebooku.

*DOSTATEK OPERAČNÍ PAMĚTI

2 GB operační paměti RAM jsou dnes standardem, nižší kapacita paměti se vám při práci se systémem Vista nevyplatí. Pokud můžete, zvolte 4 GB RAM v kombinaci dvou identických paměťových modulů. Dvojkanálové zapojení paměti přináší větší pozitiva než jeden nevyužitý gigabajt.

*GRAFICKÝ VÝKON PODLE POTŘEBY

Pokud na notebooku nebudete hrát hry, můžete ušetřit. Integrovaná grafika moderních čipových sad bohatě stačí pro běžný provoz systému Vista, a to i v jeho náročném vzhledu Aero. Integrovaná grafika stačí i pro práci s Blu-ray filmy. Pokud budete chtít na notebooku rovněž hrát, smiřte se s nižší výdrží na baterie.

*ČÍM VÍC PORTŮ, TÍM LÉPE

Moderní notebooky jsou standardně osazeny třemi USB porty, dále pak konektory VGA, S-Video, LAN, WLAN a čtečkou paměťových karet. U lepších modelů je téměř povinností i HDMI či DVI port. Budete-li potřebovat speciální porty, jako je například FireWire, zvolte model, který je obsahuje. Lze sice využít i redukci, to ale není tak praktické.


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení