Menu
CHIP Speedtest

Skype nás naučí

Skype nás naučí

Skype má většina z nás spojený s BEZPLATNÝM TELEFONOVÁNÍM nebo s videohovory. Možnosti tohoto programu jsou však mnohem širší. V současnosti už je například zcela běžné využití Skypu k výuce. A nejen k ní.
VRATISLAV KLEGA

Chodit do školy? To bude možná brzy stejný přežitek jako chodit do banky. Výuka přece může probíhat modernějším způsobem. Posledním výkřikem módy je výuka přes Skype. Na tuto formu se zatím soustřeďují především jazykové školy, které takto vyučují cizí jazyky, ale kouzlo Skypu objevují třeba i IT společnosti, které nabízí technickou podporu uživatelům nebo softwarová školení. Skype totiž umožňuje vše, co je pro výuku potřeba.

Skype eLearning

K tomu, abyste se mohli přihlásit na výukový kurz prováděný přes Skype, toho mnoho nepotřebujete. Stačit vám bude počítač se Skypem, kvalitní připojení k internetu, mikrofon s reproduktory (ideálně náhlavní souprava) - a pak také tučné konto v bance. Výuka přes Skype je totiž dražší než standardní lekce, na které musíte fyzicky docházet. Vyučování probíhá jako běžný telefonát přes Skype. Tato metoda má samozřejmě své výhody i nevýhody. Jaké?
+  VÝUKA KDEKOLIV: Pokud nemáte jazykovou školu hned u domu, většinou do ní musíte docházet. To samozřejmě zabere čas. Navíc ne každý se zdržuje jen v místě svého bydliště a třeba často cestuje, navíc i do zahraničí. Při výuce přes Skype je to úplně jedno. Budete-li mít u sebe počítač a Skype, můžete být od svého lektora i stovky kilometrů daleko.
-  ŠKOLNÍ PROSTORY: Ať už se jedná o kurzy jazyka, nebo o jakoukoliv jinou výuku, klasické školy bývají správně vybaveny a na výuku v nich jsme všichni zvyklí již od raných let. Výuka třeba v kanceláři, kdy je v okolí spousta jiných lidí a rušících faktorů, bude obtížnější.
+  OPAKOVÁNÍ - MATKA MOUDROSTI: Byla dnešní hodina náročná, učili jste se spoustu nových věcí a máte z toho trochu zmatek? Ne nadarmo se říká, že opakování je matkou moudrosti. Při výuce přes Skype si můžete snadno celý telefonát (tedy výukovou lekci) uložit a později spustit znovu. O uložení celého telefonátu se dobře postará třeba freewarový Call Graph, který je ke stažení připraven na stránce www.callgraph.in.
-  KVALITA HOVORU: Skype je bezplatná internetová služba, a proto vám nikdo nezaručí, že hovor bude bezchybný, bez přeslechů, nebo dokonce že se vůbec uskuteční - dlouhodobý výpadek služby Skype jsme již zažili. I když se kvalita hovoru za poslední měsíce razantně zlepšila a také kvalitní připojení je na lepší úrovni, osobní kontakt nenahradí.
+  RODILÝ MLUVČÍ: Již roky se učíte jazyk, pak přijedete do cizí země a najednou zjistíte, že vlastně nikomu nerozumíte. Výuka ve škole a reálný svět vždy nejsou to samé. Proto se hodí, pokud je výuka jazyka kombinována s konverzací s rodilým mluvčím. Ne každá jazyková škola však rodilého mluvčího zaměstnává a dojíždět za ním není příliš pohodlné. Díky výuce přes Skype si však můžete s rodilým mluvčím popovídat.
-  MATERIÁLY: V jazykových školách je standardem, že vás zásobují materiály - vytištěnými slovíčky, texty, gramatikou atd. Při výuce přes Skype vám musí lektor posílat soubory.
+  ANONYMNĚ: I když nejste zrovna světová celebrita, můžete se chtít vzdělávat anonymně. Pokud nechcete prozrazovat svoji identitu, může být videohovor jen jednostranný - vy lektora uvidíte, ale on vás ne. Stačí si zvolit anonymní nick a nikdo vás neidentifikuje. Pro jazykovou školu je důležité, že jste zaplatili.
+  INDIVIDUÁLNÍ VÝUKA: Většina jazykových kurzů probíhá ve skupinkách. Jen málokdy je tak zvoleno tempo, které vyhovuje právě vám. Buď je kurz pomalý a vy se nudíte, nebo je naopak rychlý a nestíháte se vše naučit. U individuální výuky se lektor přizpůsobí vašemu tempu.

Kdo mě naučí?

Podívali jsme se na nabídku některých jazykových škol a snažili jsme se zjistit, jaké možnosti nabízí a kolik výuka stojí.
Největším propagátorem výuky přes Skype je jazyková škole Slůně (www.slune.cz), která působí po celé České republice. Nabízí výuku prakticky všech světových jazyků, a to včetně konverzace s rodilým mluvčím. Cena za jednu výukovou hodinu (55 minut) je 475 Kč v případě českého lektora a 594 Kč v případě rodilého mluvčího.
Vladimíra Lokošová (www.anglictina-nemcina-vl.cz) učí angličtinu a němčinu. Za 90minutovou lekci si účtuje 520 Kč.
Jazyková škola Diarts (www.jazykovaskola-sd.cz) nabízí výuku angličtiny, němčiny, španělštiny, italštiny, francouzštiny, ruštiny a arabštiny. Výuková hodina trvá 45 minut a zaplatíte za ni 300 Kč.
Skype Angličtina (www.skypeanglictina.cz) využívá služeb anglických lektorů, proto je vhodná spíš pro pokročilé uživatele, kteří si chtějí vypilovat mluvenou angličtinu. Cena za 50minutovou lekci je 300 Kč.
Jazyková škola Real English Ostrava (www.realenglish.cz) nabízí nejen individuální kurzy angličtiny přes Skype, ale také firemní kurzy.
Martin Třináctý (www.trinacty.org) nabízí výuku angličtiny a francouzštiny. Výhodou je, že na svých stránkách má videozáznam z ukázkové hodiny, takže si můžete dopředu prohlédnout, jak vlastně jeho výuka probíhá. Uděláte si tak představu o tom, zda by vám takový způsob výuky vůbec vyhovoval. Za 45 minut výuky požaduje 350 Kč.

Pomoc přijde přes Skype

Často vám volají známí, že potřebují pomoci s počítačem -že jim to něco píše, něco nefunguje nebo jen nevědí, jak něco udělat. Občas možná i vy sami potřebujete od někoho poradit. V těchto případech není jednoduššího způsobu než nasdílení plochy a vysvětlení problému přímo na uživatelově počítači.
Skvěle tuto funkci zvládá freewarový RemoteX. Jeho instalace je přitom velmi jednoduchá. Stačí, když ve Skypu zvolíte »Nástroje / Doplňky / Získat Doplňky« a do vyhledávání vlevo nahoře zadáte »RemoteX«. Vyhledávač najde doplněk, kliknutím na zelenou šipku jej nainstalujete. To je třeba provést na obou počítačích se Skypem. Pak jen doplněk spustíte a vyberete, se kterým uživatelem chcete sdílet plochu. Vyberete, jestli chcete sdílet svoji vlastní plochu, nebo zda požadujete nasdílení vzdálené plochy. Uživatel na druhé straně samozřejmě musí nabídku potvrdit, a ten, který plochu sdílí, musí uvést, zda si přeje, aby mohla druhá strana ovládat myš i klávesnici. Pokud to povolí, bude možné vzdálený počítač zcela ovládat - a majitel počítače uvidí vše, co se na počítači děje.
Toto využití Skypu je velmi praktické. Můžete totiž do plochy i kreslit, zároveň si můžete telefonovat, ukazovat konkrétní postupy a druhá strana do nich může volně zasahovat. Pro technickou podporu i školitele se jedná o ideální řešení.

Sledování

Máte doma počítač s přístupem k internetu a s webkamerou a na svém monitoru v práci byste rádi sledovali dění u vás doma?
Pokud nechcete zbytečně utrácet za IP kameru, můžete pro automatický přenos obrazu využít svůj domácí počítač se Skypem a s připojenou webkamerou. K tomuto účelu poslouží možnost automatického přijímání hovorů, kterou najdete v nabídce »Nástroje / Nastavení / Volání / Zobrazit pokročilé nastavení«. Zde zaškrtněte položku »Automaticky přijímat příchozí hovory«. Dále v nabídce »Volání / Video« zaškrtněte možnost »Odesílat video automaticky«. Svou volbu nakonec potvrďte kliknutím na tlačítko »Uložit«.
Jakmile si nyní z jakéhokoliv počítače na tento účet zavoláte, začne automatický přenos snímaného obrazu. Ponecháteli tedy počítač vybavený webkamerou nepřetržitě zapnutý, docílíte nenápadného sledování domácího dění. Jen si dejte pozor, aby této funkce nezneužil třeba všímavý soused. Nechcete-li být středem pozornosti, vytvořte si speciální anonymní účet a povolte odesílat video jen ověřeným kontaktům.

Nahrazuje ústředny

Dříve byl Skype zajímavý především pro domácí uživatele, kterým nabízel bezplatné volání. Stále častěji se však objevují systémy, které nasazují Skype i do firemního segmentu. Zde Skype dokáže ušetřit velké množství peněz a přinese funkce, které konvenční telefonní ústředna nenabídne. Jednou z takových ústředen je Skip2PBX. Ta se připojí vedle současné telefonní ústředny a díky tomu se z běžných telefonů stanou Skype telefony. Zákazníci mohou do firmy volat přes Skype, což je nic nestojí, firma zase může ušetřit na využívání SkypeIn a SkypeOut službách. Firma si tak může pořídit třeba francouzské telefonní číslo díky službě SkypeIn a francouzští zákaznici, kteří na něj zavolají, vůbec nebudou tušit, že volají do Skype sítě a hovor se vyřídí třeba v České republice. A naopak: do Francie je možné volat díky službě SkypeOut za místní poplatky. Jak systém funguje, to vidíte na schématu.

Budoucnost je ve videu

V budoucnu se Skype soustředí hlavně na komplexní přenos -tedy nejen na hlas, ale především na kvalitní video. Pořádnému rozšíření videotelefonie se totiž na mobilech jen tak nedočkáme. Naproti tomu má Skype do této oblasti dobře nakročeno. Již dnes dokáže přenášet video v rozlišení 640 X 480 bodů rychlostí 30 snímků za sekundu a brzy se jistě dočkáme i HD videohovoru. K přenosu videa ve VGA rozlišení jsou ale zapotřebí speciální webkamery značky Logitech, počítač s dvoujádrovým procesorem a připojení k internetu o rychlosti aspoň 384 kb/s.
Pokud ještě Skype nemáte nainstalovaný, tak jej vyzkoušejte. Na Chip DVD najdete pod indexem SKYPE standardní instalaci, ale také instalaci poslední beta verze. Ta nabízí odlišný způsob ovládání, ale jelikož je stabilní a funkční, můžeme vám její instalaci doporučit.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

VYHLEDÁVÁNÍ

SearchWiki od Googlu

Google představuje nový nástroj SearchWiki pro vlastní uspořádání automatických výsledků vyhledávání. Samotní uživatelé si tak vyhledávání „šijí na míru“.
„Vždy jsme říkali, že nejlepší vyhledávač je takový, který chápe, co chce individuální uživatel,“ uvedl Juergen Galler, ředitel pro product management společnosti Google.
Máte-li dojem, že nízko hodnocená stránka je podstatně užitečnější, než napovídá její klasifikace, můžete hodnocení zvýšit. Kdykoli zadáte do vyhledávače Google stejný dotaz znovu (a budete přihlášeni ke svému účtu Google), uvidíte své úpravy. Provedené změny se týkají pouze výsledků ve vašem vyhledávání, budou ale zároveň k dispozici na veřejné stránce s komentáři, kde se můžete podívat, jaký názor na ně mají ostatní uživatelé.
INFO: www.google.com

SONY PRS 505

Knihovna do kapsy

Na knižním veletrhu ve Frankfurtu přitahoval pozornost E-book Reader PRS 505 od firmy Sony. S hmotností 260 gramů a interní pamětí 192 MB je v něm možné skladovat 160 knih. Komu tato paměť nestačí, pomocí Memory Stick si může zařízení vyzbrojit dalšími 16 GB, což odpovídá přibližně 13 000 knihám. Reader zobrazuje stránky na 6palcovém displeji bez podsvícení, displej je díky nově vyvinuté technologii E-Ink obzvláště úsporný. Energie z akumulátoru stačí pro přečtení 20 knih. Obsahy pro tuto čtečku budou poskytovány přes on-line obchod.
INFO: www.sony.com

SAMSUNG S2 PORTABLE A S1 MINI

Externí disky od Samsungu

Firma Samsung představila své nové externí pevné disky řady S. Tato řada zahrnuje 2,5palcové disky S2 Portable a 1,8palcové HDD nazvané S1 Mini. Jsou ukryty v lesklém tenkém těle s koženou zadní stěnou. USB řadič je zabudován přímo do pevného disku, takže mají menší rozměry. Technologie USB on-board také snižuje váhu disků a zmenšuje spotřebu energie. Ta se ještě dále snižuje díky inteligentnímu programu, který disk přepne do úsporného režimu, pokud není používán déle než 5 minut. S2 Portable (2,5“) váží 154 g a na výběr jsou kapacity 160, 250, 320 a 500 GB za ceny od 2090 Kč vč. DPH.1,8palcové disky S1 Mini o rozměru kreditní karty jsou k dispozici v kapacitách 80, 120 a 160 GB (120 GB verze bude stát 3000 Kč) a váží pouhých 91g.
Samsung vybavil své nové externí pevné disky řady S ještě dalšími užitečnými funkcemi, jako je Auto backup (umožňuje uživateli zálohovat data ) a SecretZone (chrání důležitě data pomocí šifrování). U nás budou disky dostupné od začátku ledna roku 2009.
INFO: www.samsung.cz

ACER ASPIRE X3200

Malý multimediální počítač

Aspire X3200 firmy Acer je malý a výkonný stolní osobní počítač, který je určen pro domácí příznivce multimédií a zábavy. Ve srovnání s běžným stolním počítačem má třetinový objem a nižší spotřebu energie. Dodává se s čtyřjádrovým procesorem AMD Phenom a čipsetem nVidia GeForce 8200, takže zvládne i několik aplikací. Technologie nVidia Hybrid SLI (s podporou technologií HybridPower a GeForce Boost) zaručuje dostatečný grafický výkon, který lze zvýšit doplněním volitelné grafické karty. Jako optická mechanika byl zvolen Blu-ray, takže můžete sledovat video ve vysokém rozlišení, a to i přes HDMI výstup. Pevný disk může mít kapacitu až 1 TB. Počítač řady Acer X3200 je dodáván s předinstalovaným operačním systémem Windows Vista Home Premium nebo Vista Home Basic.
INFO: www.acer.cz

AKVIS SKETCH

Přeměna fotek na kresby

Nástroj na zpracování obrazu Akvis Sketch je nyní k dispozici v nové verzi. Komu chybí talent k malování, může pomocí tohoto nástroje zcela jednoduše proměnit své fotografie do podoby akvarelu. Na výběr jsou zde také pastelové nebo uhlové kresby. Háček vězí v tom, že program potřebuje pro vypočítání kompletního obrazu relativně hodně času. Jednotlivé uhlové nebo barevné tahy jsou totiž u skutečného obrazu nanášeny krok za krokem. V každém případě je možné pomocí nové náhledové funkce nastavit sílu tahu a jeho délku, což v předcházející verzi stálo mnoho času. Software je k dispozici jako program nebo plug-in pro Photoshop.
INFO: http://akvis.com

INTEL

Health Guide pro pacienty

Intel představil specializované zařízení pro lékaře a zdravotní profesionály věnující se péči o chronicky nemocné pacienty. Intel Health Guide představuje komplexní osobní zdravotní systém, kombinující přístroj pro pacienta v domácím léčení - Intel Health Guide PHS6000 - a on-line rozhraní pro lékaře - Intel Health Care Management Suite. Rozhraní umožňuje lékařům monitorovat pacienta v jeho domácím prostředí a řídit potřebnou péči vzdáleně.
Studie zařízení se zaměřují na prokázání zlepšení zdravotní péče při srdečním selhání, cukrovce, vysokém tlaku krve nebo chronické obstrukční plicní nemoci. Příkladem využití systému v praxi může být společnost Advanced Warning Systems. Ta je poskytovatelem produktů a webových služeb v oblasti zdravotní péče. U pacientů monitoruje příznaky akutních kardiovaskulárních příhod.
INFO: www.intel.com

VYHLEDÁVAČ

Google proti chřipce

Rozšíření chřipky v jednotlivých státech USA je možné určit podle vyhledávacích dotazů. Google proto dal k dispozici systém FluTrends pro varování před chřipkou. Nástroj dokáže zobrazit chřipkové vlny v reálném čase se dvěma týdny zpoždění. Služba dosud pokrývá pouze Spojené státy - plánuje se však rozšíření pro celý svět i pro jiné nemoci.
INFO: www.google.org/flutrends

TRUE IMAGE HOME 2009

Zálohy v plné lokalizaci

Na český trh se dostává plně lokalizované řešení pro imaging počítačů Acronis True Image Home 2009. Kromě odstraňování následků havárií umožňuje i kompletní zálohování počítače, zálohování dat nebo klonování disků. A jaké jsou novinky ve verzi Acronis True Image Home 2009? Zabezpečení jedním kliknutím umožňuje ochránit celý systém jedním tlačítkem. Integrace s Google Desktop a Windows Desktop Search umožňuje rychlé vyhledávání souborů v zálohách. Možné je šifrování záloh pomocí AES a ruční a plánované slučování záloh. Funkce Try&Decide nyní umožňuje testovat i aplikace, které vyžadují restart.
Všichni zájemci si mohou bezplatně vyzkoušet 15denní trial verzi, která je připravena na www.acronis.cz/download/Trial/tih2009_s_c.exe.
INFO: www.acronis.cz, www.zebra.cz

TOMTOM GO 630

Nová navigace s IQ Routes

TomTom oznámil lokální dostupnost svého nejnovějšího přírůstku v řadě TomTom GO - produktu TomTom GO 630 (cca 7 000 Kč vč. DPH). Dodává se s novou předinstalovanou mapou pokrývající 17 států střední a východní Evropy a také Itálii a Bulharsko. Součástí produktu je software, který poprvé zahrnuje služby TomTom IQ Routes a Advanced Lane Guidance. Řidiči mají snadný přístup k podrobným dopravním informacím prostřednictvím přijímače RDS-TMC Traffic Receiver. TomTom GO 630 má 4,3palcový širokoúhlý 16:9 displej, 2GB interní flash paměť, Bluetooth, lithiumpolymerovou baterii (až 5 hodin provozu), rozměry 118 X 83 X 24 mm a hmotnost 220 gramů.
Technologie TomTom IQ Routes přináší uživatelům efektivnější způsob plánování trasy. Zvažuje veškeré možné trasy do finální destinace, přičemž bere v potaz situace, které mohou řidiče během jízdy zpomalit, jako jsou například kruhové objezdy, zpomalující hrboly na silnicích či semafory.
INFO: www.tomtom.cz

PROHLÍŽEČE

Které novinky přináší Opera 10?

Firma Opera Software vydala první testovací preview svého chystaného webového prohlížeče Opera 10. Ten byl již ve své alfa verzi schopný projít testem webových standardů Acid3 s plným počtem bodů.
Alfa verze prohlížeče Opera 10 obsahuje nejnovější renderovací engine, který se nazývá Presto 2.2 - ten chce výrobce použít jako základ všech svých verzí desktopových i mobilních produktů. Opera tvrdí, že nový engine zrychluje oproti svému předchůdci Presto 2.1, který se objevil poprvé v Opeře 9.5, o celých 30 %. Další novinkou je nástroj pro automatickou aktualizaci nebo funkce kontrolující správně napsaná slova v okně prohlížeče. Přibylo opět i několik vylepšení interního e-mailového klienta včetně nového editoru HTML e-mailů nebo také funkce pro automatické mazání kopií zpráv, které zůstaly na poštovním serveru po určeném počtu dní. S vypuštěním finální verze prohlížeče Opera se počítá do poloviny roku 2009 a na jeho začátku by nás již měla čekat první beta verze.
INFO: www.opera.com

PRACOVNÍ VYHLEDÁVAČ

Práci najde Agentka

Lidem, kteří se z jakéhokoliv důvodu ocitli v situaci vyžadující hledání nového zaměstnání, přichází na pomoc Agentka (www.agentka.cz). Jednoduchá stránka, ne nepodobná slavnému vyhledávači Google, nabízí po zadání požadovaného povolání (a místa jeho vykonávání) možnost zdarma získat přehled o konkrétních možnostech uplatnění. Zaměstnavatelé, kteří informují úřad práce o svých volných pracovních pozicích, mají nabídky uvedeny na Agentce automaticky. Ostatní mohou své nabídky zdarma zadávat přímo na stránkách Agentky.

WEB VÝVOJÁŘŮ

Spuštěn Zdroják.cz

Odborný server Root.cz představil svou zcela novou sekci Zdroják (www.zdrojak.cz), určenou především pro webové vývojáře. Nová sekce serveru o Linuxu a opensource Root.cz s názvem Zdroják bude tematicky pokrývat širokou oblast problematiky a tvorby webových aplikací. Často půjde o témata, která nejsou v českém jazyce dostupná nebo která zatím nebyla pro české prostředí zpracována. Obsahem serveru budou mimo jiné návodné texty, zaměřující se například na novinky z oblasti webových prohlížečů a klientských technologií (HTML, JavaScript, CSS). Psát se bude nejen o stávajících známých technologiích (např. PHP), ale samozřejmě i o novinkách a aktuálních trendech (např. Ruby on Rails). Server je primárně určen pro vývojáře, kodéry a webdesignéry všech úrovní pokročilosti.
Zdroják si klade za cíl nejen informovat o novinkách v oboru, ale především sdružovat lidi, kteří se o téma zajímají, chtějí si navzájem vyměňovat vlastní odborné zkušenosti a pomáhat si tak v dalším profesním vývoji.


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení


Vyšel nový Chip! Nedostanete se do trafiky?

Objednejte si ho až domů. Poštovné zdarma.
Objednat aktuální číslo DIGI HNED