Menu
CHIP Speedtest

Tajné spisy XP

Tajné spisy XP

Service pack by měl přinést ODSTRANĚNÍ CHYB a nové funkce. Service packy od Microsoftu však většinou přinesou nové problémy. Proč tomu tak je? Chip se snažil najít odpověď na tuto otázku a zároveň vám poradí, jak si vytvořit takový systém, jaký sami chcete.
MARKUS HERMANNSDORFER

Uprostřed noci, v prostorách společnosti Microsoft. Dva muži v tmavých oblecích vedou konverzaci. „Musíme něco udělat, Bille. Vista leží v regálech a nikdo ji nechce,“ říká první muž. „Já vím, akcionářům už je z toho poněkud horko. Jenže co uděláme?“ „Vytvoříme aktualizaci pro Windows XP, která bude plná chyb. Nazveme ji Service Pack 3,“ odpovídá Steve a pokračuje: „Pokud lidé zjistí, že XP již nejsou dobrá a stabilní, budou chtít přejít na jiný operační systém, který funguje bezvadně. A to bude pravý okamžik pro Vistu. Lidé ji začnou milovat a především kupovat!“ Bill si mne ruce: „Chyba v aktualizaci? No to je skvělé!“
Mohlo se něco takového skutečně stát, nebo je předchozí rozhovor jen dílem naší představivosti? Přidáme známý fakt: Service Pack 3 obsahuje velké množství chyb, ale nové funkce, jako je třeba DirectX 10, nepřidává. Ani to však ještě není důvod, proč se vzdávat XP. Pomocí našich nástrojů a tipů obohatíte XP o funkce, které měly být vyhrazeny pouze pro Vistu.

Service Pack 3: Zákeřné aktualizace

Bill je stále ještě trochu nervózní: „Můžeme to vůbec udělat, Steve?“ „Nebuď tak vystrašený. Těžká doba potřebuje nekompromisní řešení.“ Steve pak mačká červené tlačítko a Service Pack 3 je dostupný pro všechny uživatele. Prostřednictvím služby Windows Update se dostane do každého počítače. Jak se aktualizace šíří, začíná uživatelům způsobovat bolesti hlavy.
Z internetového výzkumu vyplývá, že přes 38 % uživatelů XP s nainstalovaným Service Packem 3 má potíže s dříve bezproblémovým systémem. 16,86 % odpovídajících dokonce uvedlo, že jejich operační systém přestal startovat, a 6,13 % uživatelů narazilo na problém s licencí. Pokud se u vás vyskytly jen konkrétní chyby, můžete využít informace, které jsou dostupné na stránce Jesper’s Blog (http://msinfluentials.com/blogs/jesper). Jsou zde pikantní informace od bývalého spolupracovníka Microsoftu, který před nedávnem přešel k Amazonu. Jesper Johannson nabízí na svém blogu řešení pro nejpalčivější problémy se Service Packem 3.
AMD PROCESORY A OEM WINDOWS: Mnoho výrobců počítačů, mezi nimi třeba i HP, instaluje OEM Windows ze svého vlastního obrazu, který je zcela kompatibilní s instalačním diskem od Microsoftu. Tento systém pak samozřejmě obsahuje ovladače pro počítače založené jak na procesorech AMD, tak na procesorech Intel. Jenže právě u některých distribucí se ovladač IntelPPM aktivuje automaticky, což přináší potíže počítačům s procesory AMD. Zkuste nejprve počítač spustit v nouzovém režimu. Spusťte skript s názvem „removeIntelPPMonAMD.vbc“, který najdete na Chip DVD. Ten zkoumá, zda je na počítači s procesorem od AMD ovladač Intel. Pokud se nespustí ani nouzový režim, použijte instalační disk operačního systému, stisknutím klávesy R] během spouštěcího procesu se přepněte do konzole pro zotavení a zadejte příkaz
disable á intelppm
Nemáte-li instalační disk operačního systému, protože máte OEM verzi, zbývá vám jediná možnost: nová instalace. Podrobnosti najdete na straně 118.
LOG UKÁŽE CHYBU: Je-li operační systém poškozen, můžete se podívat do LOG souboru, který podrobně popíše, kde se stala chyba a jaká. Stačí v Poznámkovém bloku otevřít soubor »WindowsUpdate.log«, který se nachází ve složce Windows, a hledat, kde vznikl problém. Hledejte slova jako „fatal“ nebo „warning“, a určitě najdete problém, který při aktualizaci vznikl.
My jsme například našli chybu »Fatal to synchronize, error = 0x8024000b«. Zadali jsme číslo chyby na webu www.microsoft.com a hned první odkaz nás zavedl do „Microsoft Solution Centra“, kde jsme se dozvěděli o možnostech řešení tohoto problému. Na stránce http://support.microsoft.com/kb/902093 je pak podrobný popis řešení (krok za krokem).
STARÝ BIOS? SMŮLA: Majitelé základní desky Asus A8N32-SLI Deluxe se po nainstalování SP3 hodně divili. Jejich počítač přestal z neznámého důvodu pracovat, dostali jen nic neříkající hlášení »STOP: 0x000000A5«. Tuto chybu způsobují starší verze BIOS, které nejsou kompatibilní se standardem ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) v SP3. Aby systém běžel zase jako dříve, je potřeba provést aktualizaci BIOS, kterou nabízí výrobce základní desky. Pokud na webové stránce svého výrobce základní desky nemáte k dispozici nový BIOS, máte jednoduše smůlu. Windows XP SP3 vám na počítači nepoběží.
JE SP3 MALWARE?: Většina škůdců, kteří se nepozorovaně dostanou do vašeho počítače jako malware, zapisuje různé nesmyslné položky do registru systému. A SP3? Dělá přesně to samé. Výsledek: Správce zařízení nezobrazuje nový hardware, síťová připojení vypadávají, tisíce klíčů začínajících znaky »$%&‡()*+,-« přináší do systému nepořádek.
Není proto divu, že mnoho bezpečnostních programů považuje SP3 za škodlivý software. Například Norton Internet Security 2008 se dokonce snaží SP3 ze systému odstranit. Na internetových fórech jsme našli stížnosti uživatelů, že stejně tak se chovají i produkty Kaspersky a Trend Micro. Řešení přináší patch, který na stránkách Microsoftu najdete po zadání »KB953979«. Symantec nabízí svým zákazníkům vlastní patch. Pokud máte stejné problémy, požádejte výrobce bezpečnostního softwaru o soubor »SymRegFix.exe«. Ten problémy vyřeší.

WGA: Test začerní plochu

A jak možná pokračoval rozhovor Billa a Steva? „Myslíš, že to bude stačit?“ ptá se Bill. „Stačit? Teď to teprve začne,“ odpovídá Steve se šibalským úsměvem. „Teď musíme uhasit dobře hořící svíčku Windows XP Professional.“
Podle Alexe Kochise, senior produkt managera Microsoftu, hráli hlavní roli vadné testovací kódy na aktivačním serveru Windows, který ověřuje pravost systému. Server nedokázal rozlišit legální a pirátskou verzi Windows. Kvůli tomu i poctivým zákazníkům zčernala plocha operačního systému. Navíc se zobrazila výzva, aby si uživatel pořídil legální verzi Windows.
Chybné kódy byly mezitím odstraněny. Teď stačí otevřít stránku www.microsoft.com/genuine a kliknout na tlačítko »Ověření pravosti systému Windows«. Pokud se vám nepodaří ověřit legálnost systému na této stránce, otevřete si www.microsoft.com/genuine/selfhelp/Support.aspx?displaylang=cs a zde najdete podrobný popis samotného ověření a spoustu dalších informací o samotném ověřovacím programu Windows Genuine Advantage (WGA). Nemáte-li ověřenou legálnost operačního systému, nebudete moci instalovat nové programy, jako je například Windows Media Player 11.

Vlastní experiment: Vista blufuje

Jak se Bill a Steve domluvili, tak také udělali. Špatná technická podpora, nečekané pády, podivná hlášení - z přátelského operačního systému se stal žrout nervů. Problém se přesto odstranit nepodařilo: Vistu nikdo nekupuje. Po dlouhém přemýšlení napadla Steva spásná myšlenka - bluf pojmenovaný Mojave.
Tato akce začala průzkumem. Microsoft se ptal svých zákazníků, kteří:
a) používají XP;
b) ve Vistě nikdy nepracovali;
c) mají výhrady proti Vistě.
Vhodní zákazníci - těch bylo asi 70 % -byli pozváni do San Francisca, kde jim byl představen přísně tajný projekt nových Windows. Tento operační systém měl kódové označení „Mojave“. Vzal v potaz žádosti uživatelů XP a stížnosti na Vistu.
Zákazníci, kteří se testování nového systému Mojave zúčastnili, byli zcela nadšeni - až do okamžiku, než jim Microsoft odhalil pravdu. Nová super Windows byla ve skutečnosti obyčejná Vista, která měla odstraněna všechny loga.

Tajné: XP budou freeware

Billa stále sužuje špatné svědomí: „Kdyby to nestačilo, tak jednoduše 8. dubna 2014 vyřadíme aktivační servery, takže nikdo už nebude moci XP nainstalovat.“ (V tento den končí podpora pro Windows XP.) „Ne, to ne,“ napadá Steva. „Vistu chceme prodávat hned, nikoliv až za pár let. A kromě toho je tu ještě jeden malý problém.“ Bill se nechápavě podívá. „Na stránce www.microsoft.com/norge/piracy/activation_faq.mspx jsme prohlásili, že i aktivační server bude v roce 2014 zrušen,“ vysvětluje Steve. „Od tohoto data mohou uživatelé XP používat bez omezení.“ Bledý Bill se sesouvá v křesle: „Ty jsi z XP udělal freeware? Tak to je definitivní konec Visty!“
                                                                                               V roce 2014 aktivace XP skončí.
Ano, od 8. dubna 2014 bude možné používat XP bez aktivace. Steve chlácholí Billa: „XP nemají šanci se dlouho udržet, protože ty nejlepší funkce nabízíme jen pro Vistu. Třeba takový DirectX 10!“

A přece to jde: DirectX 10 pro XP

Grafické rozhraní DirectX 10 je oficiálně dostupné jen pro Vistu. Microsoft razantně odmítl, že by tato funkce byla dostupná i v XP. Kdo chce hrát nejmodernější 3D střílečky, jako je třeba „Crysis“, s plnými detaily a veškerými grafickými efekty, musí hru spustit na operačním systému Windows Vista - nebo si pořídit ne zcela legální ruskou verzi.
Pokud do Googlu zadáte »dx10_xp. exe«, snadno najdete ke stažení neoficiální instalaci DirectX 10 i pro XP. Instalace, kterou jsme si stáhli, sice probíhala v ruštině, na funkčnosti se to ale nijak neprojevilo, a jak vidíte na screenshotu, ani diagnostika DirectX nevidí v ničem problém. Samotná instalace vlastně nahraje jen DLL knihovny, které pocházejí z Visty, do XP.
Pro testování, zda všechny potřebné funkce fungují, jsme použili demoverzi střílečky „Crysis“. Jen s DirectX 10 je možné použít plné detaily. Proto jsme v nastavení zvolili »Options / System Settings / Advanced / Change all Settings to / Very High«. Pokud máte moderní grafickou kartu, která samozřejmě musí DirectX 10 podporovat, vše bez problémů klapne. U grafických karet ATI jsou to Radeony HD od série 2000, u nVidie se jedná o řadu GeForce 8000 a vyšší.
Co se ale výkonu týče, nedokáží se XP Vistě vyrovnat. Když jsme si zobrazili počet snímků za sekundu, byl výsledek v XP horší než ve Vistě.

Perfektní klon: Z XP Vista

Jenže Vista nemá výhodu jen v tom, že obsahuje DirectX 10. Má i celou řadu dalších praktických funkcí. Naštěstí XP je možné těmito funkcemi dovybavit. Jedná se především o různé miniaplikace, které Vistu doplňují. Výhoda: Na rozdíl od uživatele Visty si můžete vybrat, které aplikace budete používat a chcete je nainstalovat, a které nikoliv. Navíc vše potřebné najdete pohodlně na Chip DVD nebo internetu.
* ViOrb vytvoří v XP stejné startovací tlačítko, jako má Vista.
* TrueTransparency přidá do XP efekt AeroGlass, který byl určen jen pro Vistu. Stáhnout si jej můžete třeba zde: www.stahuj.centrum.cz/uprava_plochy/skiny/true-transparency.
* ViStart upraví startovací menu v XP tak, aby vypadalo jako ve Vistě.
* Visual Tooltip zobrazuje náhledy minimalizovaných aplikací, které jsou na liště.
* WinFlip přidá efekt 3D oken do XP. Ale pozor: nefunguje s DirectX 10!
* Aurora XP přidá pozadí z Visty. Ke stažení je zde: http://falsecut740.deviantart.com/art/Aurora-XP-63775559
* Desktop Sidebar přidá multifunkční lištu, ze které je možné spouštět miniaplikace. Dokonce je možné použít i skin Aero, se kterým Sidebar vypadá jako ten z Visty. Více se o miniaplikacích dočtete na straně 126.
* XPScene umí vytvořit videopozadí, které je možné umístit na pracovní plochu Windows XP. Z videa vlastně vytvoří HTML soubor, který XP umí standardně na ploše zobrazit, takže pak můžete mít doslova živou plochu.
* TrueCrypt nabídne XP jednu specialitu - vytvoří šifrování pevného disku. Do systému přidá nový virtuální disk, na kterém budou soubory v bezpečí. Bez znalosti hesla se k nim nikdo nedostane.
Chcete-li XP vybavit stejnými funkcemi, jako má Vista, nezapomeňte nainstalovat Service Pack 2, Internet Explorer 7 a Windows Media Player 11. Všechny tyto aplikace jsou dostupné na webu www.microsoft.cz. Chcete-li jít ještě dále, měli byste si nainstalovat i Windows Defender, Windows Mail a Windows Live Fotogalerie.
Chcete-li, aby se vaše XP zcela podobala Vistě, bude nutné sáhnout po nejtvrdším programu. Tím je Vista Transformation Pack (ke stažení na www.stahuj.centrum.cz/uprava_plochy/programy/vista-transformationpack). Tento program upraví vše v XP tak, aby celý systém vypadal jako Vista. Spusťte instalaci programu a hned v prvním okně zrušte zatržení u »Set Windows X’s shrine as default home page«. Tím by se vám změnila domovská stránka ve vašem internetovém prohlížeči. V dalších krocích se ještě nastavuje místo instalace a také formát monitoru. Pokud máte širokoúhlý monitor, zvolte možnost »Wide screen (16:9)«. Nakonec si můžete zvolit, které komponenty chcete nainstalovat. Zvolte všechny. Po dokončení instalace je třeba počítač restartovat, poté XP budou vypadat jako Vista.
Po restartu počítače je třeba provést nastavení tak, aby vše vypadalo dokonale. Po restartování počítače se zobrazí Welcome Center. Klikněte na »Configure user account / Apply current configuration«. Zobrazí se nastavení vlastností okna. Zde můžete vybrat styl »Windows Aero«. Po dokončení nainstalujte AuroraXP, zvolte »Start / Spustit« a do řádku napište »msconfig«. Přejděte na záložku »BOOT. INI« a zatrhněte položku »/NOGUIBOOT«. Nyní nainstalujte Visual Tooltip a nastavte si velikost náhledů okýnek podle svých preferencí. Aby byl sidebar co nejvěrohodnější, nainstalujte si Desktop Sidebar, který vypadá ještě věrohodněji.
Máte-li dostatečně výkonný počítač, můžete sáhnout i po nástroji WinFlip, který vytvoří efekt 3D oken, tak jako jej znáte z Visty při volbě Win] + TAB]. Pokud vám nevyhovuje zastaralé a pomalé vyhledávání ve Windows, můžete zkusit modernější Windows Desktop Search, který je ke stažení připraven na stránkách Microsoftu. Efektivní vyhledávání, které je dostupné ve Vistě, tak získáte i pro XP.
Samozřejmě je při přestavbě XP třeba počítat s tím, že aplikace si ukousnou něco z výkonu vašeho počítače. Pokud však máte dvoujádrový procesor a více než 1 GB operační paměti, při práci zpomalení jen sotva postřehnete. Navíc si sami můžete vybrat, které funkce si nainstalujete a které nepotřebujete. Ve Vistě rozhodl Microsoft za vás.
AUTOR@CHIP.CZ

Nová instalace: Service Pack 3 bez chyb

Strašné, leč pravdivé: Většinu problémů se Service Packem 3 musíte vyřešit ručně. Pomůže trik s instalačním CD. Pak se Service Pack neinstaluje dodatečně, ale je přímo součástí instalace. Chip vám ukáže, jak se vyhnout potížím.

Klíčovým bodem našeho návodu je příkaz »integrate«, který je součástí Windows. S jeho pomocí vytvoříme vlastní CD s instalací systému. Tak jednoduše to Bill a Steve nedokážou. Jen je třeba provést pár příkazů ručně.

PŘÍPRAVA

Vezměte své CD s instalací XP a vložte je do mechaniky. Pokud se zobrazí uvítací okno, zavřete je. Spusťte si příkazový řádek a zadejte příkaz
mkdir C:\XPCD
Dále pokračujte příkazem
xcopy D:\*.* C:\XPCD /E /H
Tedy v případě, že je vaše CD/DVD jednotka označena písmenem »D:\«. Pokud má jiné písmeno, příkaz podle toho upravte.

PŘIPOJENÍ SP3

Nyní si připravte instalační soubor Service Packu 3. Abyste měli plný komfort, nachystali jsme jej pro vás na Chip DVD. Samotnou instalaci SP3 si zkopírujte do libovolného adresáře na pevném disku - vytvoření pak bude rychlejší než při načítání z Chip DVD. Nyní přistoupíme k samotné integraci SP3. Ujistěte se, že jste v příkazové řádce v adresáři, kam jste si nakopírovali instalaci Service Packu, a pak zajdete tento příkaz:
windowsxp-sp3-x86-csy.exe /integrate:C:\ XPCD
Tím se rozběhne proces integrace Service Packu, který bude několik minut trvat.

VYTVOŘENÍ NOVÉHO CD

Nové instalační CD bude nutné vypálit. Jenže zároveň je nutné, abychom vytvořili bootovací CD, ze kterého se dokáže počítač spustit. Se vším nám pomůže oblíbený ImgBurn, který vše zvládne bez problémů. ImgBurn jsme vám v Chipu již mnohokrát představovali a doporučovali jsme vám jeho instalaci. ImgBurn spusťte a klikněte na ikonu »Zapsat soubory/adresáře na disk«. Nyní přejděte na záložku »Pokročilé« a vyberte »Bootovací disk«. Zatrhněte možnost »Nastavit obraz jako bootovatelný«. V části »Extrahovat bootovací obraz« vyberte tu jednotku, ve které máte originální instalační CD se systémem XP. Pokračujte kliknutím na symbol diskety a třeba na plochu systému uložte soubor »Bootimage.ima«. V řádku »Bootovací obraz« pak klikněte na symbol adresáře a vyberte soubor »Bootimage. ima«, který jste před chvílí vytvořili. V řádku Typ emulace vyberte »Žádná (vlastní)«. Zaváděcí segment by měl mít hodnotu »07C0«. Dále přejděte k záložce »Omezení«, vyberte »Level X« a »ASCII« a zatrhněte volby »Povolit více než 8 adresářových struktur«, »Povolit soubory bez přípony« a »Nepřidávat k souborů čísla verz (‡;1‡)«. Pokračujte kliknutím na záložku »Joliet«. Zde vyberte »Level X - 110 znaků« a »Povolit soubory bez přípon«.
V levé části okna, kde se přidávají soubory k vypálení, klikněte na ikonu »Vybrat adresář« a vyberte složku »XPCD«, kterou jste předtím vytvořili. Zobrazené okno potvrďte a disk vypalte.

INFO

Spiknutí Microsoftu: Konspirační teorie

Má Bill Gates smlouvu s ďáblem? A jsou Windows ovládána tajnými organizacemi? O Microsoftu putují po internetu nejrůznější temné příběhy, které není možné přehlížet.

SCIENTOLOGIE DEFRAGMENTACE

Program pro defragmentaci pevného disku »defrag.exe« jsou ve skutečnosti zadní vrátka do vašeho systému. Sekta nazývaná »Church of Scientology« za jeho pomoci ovládá váš počítač. Co nás uklidňuje: Tato informace platí jen pro Windows 2000. Co nás znervózňuje: S informací přišel velmi seriózní zdroj The Register a program defrag. exe je stále součástí Windows. Více informací k této teorii najdete na www.theregister.co.uk/2000/11/03/ms_helps_you_hack_scientology.

JE BILL GATES ĎÁBEL?

Velké množství spiklenců hledá nejrůznější atributy a teorie právě o Billovi. Třeba když sečtete ASCII hodnoty jména „Bill Gates III“, získáte číslo 666. To je samozřejmě považováno za číslo ďáblovo. Náhoda? Možná. Ale tou samou metodou získáte toto číslo po sečtení slov »MS-DOS 6.21« a »Windows 95«. A takovýchto „důkazů“ najdete na internetu více, stačí se podívat třeba na http://egomania.nu/gates.html.

GEORGE W. BUSH SKRÝVÁ FAKTA

Sami si to vyzkoušejte: Spusťte Poznámkový blok a napište do něj (bez uvozovek) větu „Bush hid the facts“, což znamená „Bush skryl fakta“. Soubor uložte jako běžný TXT, zavřete a znovu jej otevřete. Místo napsaného textu se zobrazí buď čínské znaky, nebo jen obdélníčky. Má to snad nějaký hlubší význam? Řeší Poznámkový blok světovou politiku? Nebo je to opravdu jen chyba v ANSI kódování? Pravdu se dozvíte na http://en.wikipedia.org/wiki/Bush_hid_the_facts.

TAJNÉ KLÍČE WINDOWS

Windows mají skrytý zašifrovaný soubor »_NSAkey«, pomocí kterého může americká Národní bezpečnostní služba (NSA) sledovat, co dělají jednotliví uživatelé. Díky tomuto souboru je špionování úplnou hračkou. Jsme přesvědčeni, že NSA není tak hloupá, aby dala svůj název přímo do názvu souboru. NSAkey ale dokázali zneužít hackeři, aby získali přístup k účtům na Hotmailu. Podrobně o tom informovala BBC na stránce http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/437967.stm.


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení


Vyšel nový Chip! Nedostanete se do trafiky?

Objednejte si ho až domů. Poštovné zdarma.
Objednat aktuální číslo DIGI HNED