Menu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10


Povánoční slevy jsou v plném proudu, ale jak jsem zjistil při sestavování přehledů a hledání aktuálních cen, výpočetní techniky se ne vždy dotkly. Zlevněny byly některé modely fotoaparátů a televizorů (proto vám doporučuji náš test 42“ LCD televizorů v tomto čísle) a další řekněme spotřební elektronika, ale třeba ceny monitorů se příliš nezměnily, a někdy dokonce mírně stouply. Mohou za to patrně kurzové změny a příliš nízké marže prodejců.
Všechny námi testované LCD televizory mají už naštěstí digitální tuner. Bez něj si novou televizi nekupujte - analog vám nebude na nic. O samotné set-top boxy byla před Vánoci kupodivu nouze a jejich cena i kvůli tomu také nijak moc neklesla, přestože zájem o ně se dal vzhledem k přechodu na digitální vysílání předpokládat.
Kromě testu televizorů naleznete v aktuálním čísle i test externích pevných disků, digitálních jednookých zrcadlovek a ADSL routerů. V Top 10 tedy najdete především jejich protějšky - interní pevné disky, kompaktní digitální fotoaparáty a Wi-Fi routery. Přehled je však samozřejmě mnohem obsáhlejší.
Rozrostl se nám opět počet netbooků v přehledu, a to o velmi pěkný model IdePad od Lenova (samostatný test najdete v krátkých testech). Jeho uvedení se sice o něco opozdilo, o to víc se však tento produkt povedl. Potěší především jeho výdrž na baterie, výbava (má PCIe slot) a nízká hmotnost. Výkon je samozřejmě obdobný jako u ostatních netbooků s 1,6GHz Atomem. V našem žebříčku se tedy ihned vyšvihl na první místo, takže se na aktualizovanou tabulku podívejte.
Co všechno stihneme do příštího čísla, to ještě přesně nevíme, slíbit vám ale mohu zajímavý „crashtest“ mobilních telefonů a digitálních fotoaparátů. V minulém roce se totiž náš „torturatest“ médií (CD/DVD, pevné disky, flash disky) těšil velké čtenosti. Komu unikl, tomu doporučuji najít si ho na našem webu v archivu. Podíváme se také na nové Blu-ray přehrávače s profilem BD 2.0, které už by zájemce o video ve vysokém rozlišení mohly konečně oslovit. Jejich cena začíná již na přijatelných 6 000 Kč a přehrávají samozřejmě i DVD a některé i DivX. Možná stihneme i srovnávací test levných notebooků.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

Notebooky

Puma od AMD zatím nedokáže konkurovat Centrinu 2 Intelu. Její výhody jsou zastíněny horším výkonem aplikací kladoucích hlavní důraz na výkon samotného CPU a ani výdrž na baterie nedosahuje slibovaných hodnot. Nejdůležitějším argumentem pro volbu notebooku s platformou AMD Puma je tedy opět nižší cena.

Netbooky

Netbooky - nová kategorie ultrapřenosných notebooků. Jsou levné, lehké a praktické a rozhodně je o ně velký zájem. Vyzkoušeli jsme první modely dostupné na našem trhu.

Barevné laserové tiskárny

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval třináct levných barevných laserových tiskáren, určených pro domácí i kancelářské použití.

Blu-ray vypalovačky

Blu-ray combo mechaniky
Pro zájemce o HD video je tu přehled Bluray vypalovaček. V době, kdy jsou Blu-ray vypalovačky ještě dost drahé (stejně tak i prázdná média), však můžeme zájemcům o HD filmy doporučit i novou generaci Bluray combo mechanik. čtou disky Blu-ray a zapisují na disky CD a DVD.

Autonavigace

Navigační zařízení jsou velmi populární. Jen minulý rok se jich v ČR prodalo okolo 200 000. Automobilů však u nás jezdí okolo čtyř milionů, takže uživatelů bude ještě přibývat. V našem přehledu najdete srovnání u nás dostupných autonavigací.

Interní 3,5“ SATA disky

Oficiálním následovníkem ATA je SATA - vyznačuje se vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely. Náš přehled zahrnuje přes 20 nejrychlejších disků na trhu s kapacitou až 1,5 TB.

DVD vypalovačky

Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než používají jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale i modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.

NAS disky

Moderní síťové NAS disky nabízejí spoustu užitečných funkcí a kapacitu až 2 TB. Slouží nejen pro ukládání dat, ale také jako webserver, mediální server či server pro stahování.

Levné Wi-Fi routery

Základním kamenem domácí sítě je router, dnes už samozřejmě s Wi-Fi. Dobrou službu odvedou i „dělníci“, které koupíte za méně než 1 000 Kč. Takové modely jsou vybaveny jen pomalým Wi-Fi standardu 802.11b/g a žádné speciální funkce se od nich neočekávají. LAN porty zvládají maximální rychlost 100 Mb/s.

Laserová multifunkční zařízení

Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.

Inkoustová multifunkční zařízení

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete - skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

LCD monitory - 19“

Jsou levné, a přesto leccos dokážou: nové 19palcové TFT monitory v širokoúhlém formátu jsou k dostání už za ceny od 3000 Kč. Deset modelů pro vás Chip důkladně otestoval a zde je přehledná tabulka.

PC SESTAVY

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

LCD monitory - 22 palců

Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelých 5 000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 x 1050 bodů.

LCD monitory - 24 palců

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice většinou jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí.

Digitální fotoaparáty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky - to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete devatenáct nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem, kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.

INFO   Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení