Menu

Surfování v mobilu

Surfování v mobilu

Internet v mobilu je opravdu tak praktický, jak ukazují reklamy. Vy jste si jej ještě nevyzkoušeli? Chip vám ukáže, jak POHODLNĚ SURFOVAT i ve vašem mobilu.
VRATISLAV KLEGA

Internet v mobilu byl ještě donedávna poměrně značný luxus. Platit několik stokorun měsíčně za nepříliš pohodlný přístup k internetu, to se každému nechtělo. Revoluci přinesl Vodafone. Všem svým zákazníkům nabídl internet v mobilu na půl roku zdarma. Pokud jste vánoční nabídku ještě nevyužili, pospěšte si. Aktivace je možná jen do konce ledna! Lze ji provést přes Internetovou samoobsluhu, Mobilní samoobsluhu nebo Hlasovou samoobsluhu. Jak konkrétně aktivaci provést, to se dočtete na www.internetdomobilu.cz.
                                                                                                             Skyfire je zatím jen v beta verzi, je to však prohlížeč příští generace.
Dále je třeba, abyste správně nastavili telefon pro připojení k internetu. Konfigurace se liší podle typu telefonu, naštěstí je však možné použít automatickou konfiguraci, kterou lze opět provést prostřednictvím Samoobsluhy. Stačí vybrat konkrétní typ telefonu a pomocí SMS zprávy se vám telefon nakonfiguruje. Nejtěžším úkolem, který na vás čeká, je správný výběr internetového prohlížeče. Ten se bude lišit především podle toho, jaký typ telefonu používáte.

Windows Mobile

Uživatelé PDA, na kterých běží Windows Mobile, mají situaci nejjednodušší. Již základní operační systém obsahuje jednoduchý browser - Internet Explorer. Ten však v žádném případě nedoporučujeme, jeho ovládání je nejhorší, na jaké můžete narazit. To si uvědomují i výrobci PDA, a proto na většině dnes prodávaných PDA najdete předinstalovanou Operu Mini (nepleťte si s Operou Mobile). Opera Mini je dobrý prohlížeč, který výborně optimalizuje stránky; surfování je rychlé a pohodlné. Opera má však své jasné nedostatky: neporadí si s aktivním obsahem Webu 2.0, takže třeba nepřehraje flashová videa a také s některými typy javascriptových a flashových menu má potíže. Slouží spíše pro rychlé brouzdání po informačních serverech.
Nad Operou Mini stojí ještě Opera Mobile, která nabízí více funkcí a komfortnější ovládání a která je přesně optimalizovaná pro zařízení PDA. Instalaci Opery Mobile najdete na Chip DVD.
INSTALACE: Na Chip DVD najdete instalační soubor »opera_wm5_ ppc_865.cab«. Ten je určen přímo k instalaci v PDA. Proto jej přesuňte do svého PDA. Můžete jej odeslat přes Bluetooth, k jeho přenosu můžete použít kabel nebo jej můžete nahrát na paměťovou kartu v počítači a přenést. V PDA tento soubor spusťte. Proběhne instalace, po ní najdete Operu mezi ostatními programy. Opera Mobile je 30denní trial. Plná verze stojí 19 eur.
Naším horkým tipem je však program Skyfire. Ten je sice zatím jen v beta verzi, je to však prohlížeč příští generace. Při prohlížení internetového obsahu se nezastaví před žádnými moderními technologiemi. Poradí si s běžícím textem na stránkách, správně zobrazí flash, a to dokonce včetně flashových videí, jaká nabízí YouTube nebo Stream.cz. Dokonce ani flashový katalog, který používáme na našich stránkách pro náhled časopisu, neznamená pro prohlížeč problém. Skyfire je navíc velmi rychlý. Zkoušeli jsme jej i na starém PDA, které má pouze 200MHz procesor, a i videa běžela bez problémů. Sice trochu trhaně, ale zvuk byl nepřerušovaný. Na Skyfiru se nám líbí i jednoduché ovládání a velmi inteligentní způsob zoomování nad stránkou. Pokud požadujete opravdový internet, a ne jen „mobilní“, Skyfire bude dobrou volbou.
INSTALACE: Probíhá stejně jako u Opery Mobile. Soubor »Skyfire-PPC. CAB« z Chip DVD přesuňte do svého PDA a spusťte jej. Instalace je automatická. Výhodou je, že Skyfire je (zatím) k dispozici zadarmo.

Symbian

Celá řada mobilních telefonů Nokia je založena na operačním systému Symbian. I na těchto telefonech lze celkem komfortně surfovat. V souboji s PDA ztrácí Nokie především kvůli tomu, že nemají dotykový displej. To surfování poměrně výrazně ztěžuje. K dispozici většinou máte jen šipku, kterou ovládáte navigačními klávesami. Pokud nejste zvyklí na dotykové displeje, nepřijde vám tento postup divný, kdo si však zvykne na ovládání pomocí dotyků, tomu se Symbian líbit nebude. Novější symbianové telefony jsou již vybaveny vlastním prohlížečem. Ten bývá většinou označen jako Nokia Mini Map Browser a k dokonalosti mu chybí stejný kus jako Internet Exploreru na platformě Windows Mobile. Navíc zobrazení bývá plné chyb, snaha vměstnat velkou stránku na malý telefon tak často ztroskotává.
Naštěstí dobrých browserů pro tento operační systém je dostatek. Je tak z čeho vybírat.
Dobrým základem bude opět Opera Mobile. Nabídne jednoduché ovládání, rychlé načítání a skvělé rozložení stránek. Instalace je však opět jen trial, plná verze stojí 19 eur.
INSTALACE: Na Chip DVD najdete soubor »opera_s60_865_EMEA_70s_30.sisx«. Ten stačí jakýmkoliv způsobem (Bluetooth, kabelem, na paměťové kartě) přenést do telefonu a zde jej spustit. Instalace je pak automatická. Pokud používáte Nokia PC Suite, stačí soubor otevřít v něm a instalace do telefonu proběhne automaticky.
Naším doporučením pro symbianové telefony je, stejně jako u Windows Mobile, prohlížeč Skyfire, který nabídne stejné funkce jako na microsoftské platformě. Start sice trvá o něco déle, jinak je však prohlížeč svižný a rychlý. Zobrazí stránky tak, jak je uvidíte na počítači, žádné ořezávání, zmenšování nebo vynechávání nečekejte. Zobrazení stránky je vždy perfektní.
INSTALACE: Soubor »Skyfire-S60.sis« z Chip DVD přesuňte do svého symbianovského telefonu a spusťte jej. Instalace proběhne automaticky. Stejně tak můžete soubor otevřít v Nokia PC Suite a instalaci provést z počítače.
Pro telefony značky Symbian existují i další internetové prohlížeče, jejich kvalita však ve většině případů nedosahuje ani kvality Skyfiru, ani Opery. Jedná se třeba o UCWEB6, jehož používání nám však připomínalo starý Internet Explorer na PDA. Od těchto prohlížečů dejte raději ruce pryč.

iPhone

Majitelé iPhonu se mohou usmívat. Operační systém totiž obsahuje webový prohlížeč Safari, který nabízí vůbec nejkomfortnější ovládání. Je udělán na míru iPhonu, a proto vše funguje bezvadně. Multidotykové ovládání, které umožňuje zoomovat nad stránkou přibližováním nebo oddalováním prstů, mohou ostatní jen závidět. Žádný jiný prohlížeč nenabídne takový komfort.
Apple nenabízí instalaci žádného jiného prohlížeče, neoficiální cestou však lze do iPhonu doinstalovat Operu. Jenže kdo by to dělal? Jediné, co Safari chybí, je plnohodnotná podpora Flashe. Když to umí freewarový Skyfire, proč by to neměl umět prohlížeč Safari?

Ostatní telefony

Ani s běžnými telefony nemusíte zůstat offline. Prakticky každý moderní telefon dnes nabízí podporu Javy. A právě Opera Mini je přichystána v Javě, takže ji velmi snadno nainstalujete a použijete. Máte-li dostatečně velký displej, instalaci neodkládejte.
INSTALACE: Na Chip DVD najdete soubor »opera-mini-4.2.13337-advanced-cs.jar«. Jedná se o soubor Javy, který stačí přenést do telefonu a spustit. Interpreter jazyka Java, který máte v telefonu, si se souborem poradí a Operu Mini nainstalujte.
S Operou Mini se nám pracovalo velmi dobře. Ovládání není samozřejmě tak propracované a možnosti zobrazení jsou omezené, na druhou stranu chválíme RSS čtečku, se kterou je čtení zpráv velmi komfortní. Stačí, když si načtete RSS kanál, třeba www.chip.cz/mod/rss/cs-all, a zobrazí se vám seznam článků s krátkou charakteristikou. Pokud se vám článek zalíbí, stačí na něj kliknout, a v Opeře Mini se zobrazí celý článek tak, jak je na webu. Ušetříte si proklikávání z úvodní stránky, která přece jen na mobilech není tak přehledná jako na počítači.
Operu Mini jsme zkoušeli i na starších telefonech a fungovala zcela bez problémů. Pokud by však měl váš telefon s Operou Mini potíže, nachystali jsme ještě její jednodušší verzi Generic. Instalační soubor »opera-mini-3.1.13045-basic-cs.jar« má pouze 57 kB a prohlížeč umí jen základní funkce. Zapomeňte na zoomování nad stránkou, zmenšené náhledy nebo stoprocentně správné zobrazení. Stránka bude graficky „rozházená“ a nebudete moci ani měnit velikost písma. Vše je uzpůsobeno co nejjednoduššímu ovládání a pokud možno univerzální kompatibilitě. Operu Mini Generic byste měli bez potíží zprovoznit i na čtyři roky starém mobilním telefonu.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení