Menu

Windows 7: Náhradník za Vistu

Windows 7: Náhradník za Vistu

Nespokojenost zákazníků S WINDOWS VISTA (především u notebooků) a s tím související zklamání Microsoftu z prodejních výsledků tohoto operačního systému jsou veřejným tajemstvím. Nikoho proto nepřekvapilo brzké uvedení jeho nástupce.
PETR KRATOCHVÍL

Hned v úvodu je nutné upozornit, že zde uváděné informace se vztahují k testované beta verzi (jmenovitě build 7000) a nemusí se shodovat s finální verzí, a dokonce ani s jinými beta verzemi.

Jiné

Při prvním pohledu na Windows 7 si většina uživatelů patrně pomyslí, že jde jen o mírně upravenou Vistu. Ano, na první pohled je vidět jen několik kosmetických úprav, týkajících se hlavního panelu a nabídky Start. V hlavním panelu už nenajdete u tlačítek popisky, jednotlivé spuštěné programy zde reprezentují pouze jejich „ikony“. Ty lze přesouvat a po najetí myší se objeví podrobnější informace o programu. Jak programy v liště, tak i přímo v nabídce Start mohou být přichyceny (Pin to taskbar, Pin to menu) na určité místo a mohou být okamžitě k dispozici. V nabídce Start nás zaujala i další novinka - tzv. jumplisty. Pokud máte v nabídce Start aplikaci, se kterou jste pracovali a pomocí níž jste vytvořili další soubory, po najetí na jméno této aplikace se v nabídce Start objeví i jejich seznam.

Změny aplikací

K povinným změnám v každé verzi Windows patří i drobné úpravy a změny u integrovaných aplikací. I ve Windows 7 najdete vylepšenou aplikaci Malování (Paint), Wordpad nebo kalkulačku. Příjemné je, že nejde jen o změny kosmetické, ale že přibyla i celá řada nových funkcí. V případě aplikace Malování jsou to nové nástroje a možnost příjemnější práce s barvami, u Wordpadu mimo jiné i ovládání ve stylu Wordu 2007. Nejvýraznějších změn se dočkala kalkulačka, která nyní kromě běžných matematických operací dokáže i převádět jednotky, pracovat s časovými p údaji nebo pomáhat ú při počítání spotřeby. Novinek je ale mnohem více.

Rychlejší

V systémových požadavcích na hardware d pro Windows 7 byla p operační paměť o velikosti o 1 GB a 1GHZ procesor. Zkusili jsme systém nainstalovat na t starší počítač s 512 MB RAM a výsledek nás příjemně překvapil - samotný systém zabral jen necelých 300 MB. Na průměrném počítači s 2GB RAM byla Windows 7 dokonce o něco rychlejší než Vista. Přesnější a podrobnější informace o našem testování a naměřených výsledcích se dozvíte v příštím Chipu.
PETR.KRATOCHVÍL@CHIP.CZ

INFO

Jedna paní povídala...

Tichý vývoj Windows 7 uvolňuje i lavinu fám a drbů. Patří k nim i „informace“, že Windows 7 budou k dispozici zdarma, jako „upgrade nepovedené Visty“. Naše zdroje v Microsoftu na přímý dotaz neodpověděly ani kladně, ani záporně. Nakolik je tedy zmiňovaná informace pravdivá, to se dozvíme přibližně za rok…

FIRMA AMD

Smůla, neúspěch a nehody: AMD se chce opět vzchopit

AMD je od 90. let minulého století dobře etablovanou společností na trhu s procesory. Prvním procesorem, který překonal hranici 1 GHz, byl Athlon, který představoval velmi výkonnou a zároveň dostupnou alternativu k procesorům Intel Pentium a který byl oblíbený hlavně u hráčů počítačových her. Dva roky po jeho uvedení však začal pomalý pád a bývalý procesorový rebel má dnes na trhu podíl pouze 18,7 %. Propad nastal z několika příčin. Nástupce Athlonu, procesor Phenom, se hned po uvedení dostal kvůli chybě v serverové verzi (označované Opteron) do problémů a musel být stažen z trhu. Platforma Puma, která měla konkurovat platformě Intel Centrino hlavně hybridní grafikou, také zatím nezaznamenala takový úspěch, jaký společnost AMD očekávala. Místo toho, aby při nenáročných aplikacích pracovala pouze energeticky úsporná integrovaná grafika, je neustále zapnut externí výkonný grafický čip, což se negativně projevuje na výdrži notebooku při práci na akumulátor.

Příval procesorů: Od roku 2009 by měl mít Intel zase čemu konkurovat

Pokud by společnost AMD spoléhala pouze na nedávno uvedené procesory Huron a dvoujádrový čip Conesus, asi by se z krize jen tak nedostala. Kromě toho, že Intel neohroženě dominuje trhu s CPU, rozšiřují se i zvěsti, že tyto nové procesory budou mít vyšší spotřebu než Atom, což je zásadní problém. Na druhou stranu, situace pro AMD se začíná zlepšovat z obchodního hlediska. Společnost je sice stále v červených číslech a hlásí ztrátu 67 milionů dolarů, obrat jí však naštěstí stoupl, a to na 1,78 miliardy dolarů. Ukazuje se, že se AMD začíná vyplácet nákup společnosti ATI, který proběhl v roce 2006. Podíl na trhu s grafickými kartami se pro ATI zvýšil na 40 procent a AMD si do roku 2009 přeje překročit hranici 50 procent a stát se lídrem trhu. Společnost tak nyní musí pracovat na obnově dobrého jména svých procesorů a hlavně na návratu tržního podílu v tomto segmentu, kterému zatím dominuje Intel. Firma AMD by měla obrátit svoje úsilí na uvedení nových procesorů pro notebooky, desktop i servery a od roku 2009 by notebookovou měla uvést i novou nou platformu, která by zklamání z Pumy uvedla v zapomnění. P dl Nástupce Pumy ponese jméno Tigris a tato platforma bude kombinovat nové procesory s maximální spotřebou 25 wattů. Hlavním cílem bude překonat spotřebu mobilních procesorů Intel. AMD rovněž plánuje comeback v oblasti desktopových procesorů. Nový procesor Phenom II má mít čtyři jádra a frekvenci okolo 3 GHz, takže bude přímo konkurovat novým CPU Intel Core i7.
INFO: www.amd.com

BLU-RAY

Nástroj na prolomení BD+

Členům videokomunity Doom9.org se podařilo obejít kopírovací ochranu BD+, používanou na Blu-ray discích. Hackeři zveřejnili vytvořený zdrojový kód na internetu.
Javovská ochrana BD+ nahradila kopírovací ochranu AACS, která byla prolomena již dávno.
Bezpochyby komplexnější ochranu BD+ bylo doposud možné prolomit pouze prostřednictvím komerčního softwaru AnyDVD HD. Pomocí nyní zveřejněného zdrojového kódu bude možné realizovat nejenom bezplatné kopírovací nástroje - programátoři v budoucnu nabídnou také softwarové Blu-ray přehrávače pro Linux a MacOS, které jsou zatím velmi nedostatkovým zbožím.
INFO: www.doom9.org

WALKMAN W705

Mobil pro poslech hudby

Sony Ericsson představuje nový model Walkman pro rok 2009. Tento mobilní telefon je navržen pro poslech hudby v nejvyšší kvalitě. Čisté basy jsou slyšitelné bez jakýchkoli zkreslení, a to i při vysoké hlasitosti. Tyto vlastnosti jsou kombinovány s kvalitními stereosluchátky, které nijak nezkreslují kvalitu zvuku.
Kromě hudebního zážitku však Sony Ericsson W705 nabízí i řadu dalších funkcí. Mobil je vybaven komfortním 2,4“ displejem, technologií Wi-Fi se standardem DLNA pro snadné bezdrátové sdílení fotografií, e-mailem a podporou rychlých datových přenosů HSDPA i EDGE. To je vhodné zejména pro prohlížení videí na serveru YouTube, jehož plnou podporu model W705 nabízí.
Komentář redakce: Walkmany od Sony Ericssonu patří mezi nejlepší hudební mobily. Chválíme jejich provedení, především tloušťka 14,3 mm je výborná. Vůbec však nechápeme, proč Walkman není vybaven jack výstupem na sluchátka. Kdo chce kvalitní poslech, ten si musí připojit sluchátka přes kablík s nestandardním konektorem. Telefon se začne prodávat v prvním čtvrtletí roku 2009.

GOOGLE

Staré časopisy ve vyhledávání knih

Po knihách následují i časopisy: Google digitalizuje tištěné časopisy a zpřístupňuje je prostřednictvím funkce vyhledávání knih. Uskutečnitelné je to díky partnerství provozovatele vyhledávače s vydavateli časopisů ve Spojených státech. Mezi časopisy tak lze nalézt například New York Magazine, Popular Mechanics nebo Ebony, ale také Popular Science a Bulletin of Atomic Science. K dispozici je také Men’s Health a další tituly mají následovat. V indexovaných časopisech je možné vyhledávat různé pojmy. Pro časopisy samotné ovšem není k dispozici žádný rejstřík: cílené vyhledávání podle určitého časopisu tedy není možné. Jednotlivé výtisky časopisů jsou k dispozici jako barevné skeny. Kromě rejstříku obsahu je také zobrazen seznam klíčových pojmů příslušného vydání. Stejně tak je zobrazeno rozdělení podle roků.
INFO: http://books.google.com

 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení