Menu
CHIP Speedtest

Daně v počítači

Daně v počítači

Termín pro podání DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ za loňský rok se povážlivě blíží, naštěstí však existuje několik různých nástrojů, které vám se splněním daňové povinnosti pomohou.
RADEK KUBEŠ

I přes změny a zjednodušení je výpočet daně z příjmu a vyplnění formuláře daňového přiznání, se všemi souvisejícími přílohami, nelehkým úkolem pro někoho, kdo se daněmi běžně vůbec nezabývá. Než začnete shánět a dobře platit daňového poradce, zkuste některou z možností, jak si relativně snadno a rychle poradit s daněmi pomocí speciálního programu nebo chytrých formulářů.

Pomocník s daněmi: Stačí Excel

Snadnou cestou, jak si spočítat daně a vyplnit daňové přiznání, jsou aktivní formuláře pro Microsoft Excel, které obsahují všechny potřebné vzorce a makra pro správný výpočet daně z příjmu. Formuláře najdete na internetových stránkách věnujících se problematice daní a financí (viz rámeček). Stačí pak jen pomocí pokynů k vyplnění zadat správné hodnoty do příslušných políček formuláře. Aktivní formuláře automaticky dopočítávají další hodnoty a zároveň (tam, kde je to možné) kontrolují správnost zadaných údajů. Bohužel, k vyplnění formuláře musíte použít skutečně Excel z kancelářského balíku Microsoft Office. V bezplatném programu Calc, z open-source balíku OpenOffice. org, tyto formuláře většinou nepracují korektně.
Velmi podobnou alternativou k daňovým formulářům v Excelu jsou interaktivní formuláře (dostupné například na serveru Měšec.cz), pro jejichž vyplnění je třeba použít bezplatně dostupný nástroj 602XML Filler. Vyplnění formuláře probíhá velmi podobně jako v Excelu. Nástroj 602XML Filler zkontroluje zadané údaje, spočítá mezisoučty i výsledek a pak vám nabídne tisk formuláře nebo jeho uložení do PDF souboru. Vyplnění daňového přiznání v programu 602XML Filler může být trochu přehlednější než v Excelu, musíte si proto ale instalovat do počítače další aplikaci.

Specialista na daně: TAX 2009

Aktivní formuláře pro Excel nebo 602XML Filler vyžadují přinejmenším nastudování pokynů k vyplnění daňového přiznání, abyste věděli, jakou hodnotu a kam vyplnit. Pokud se obáváte, že si s formulářem nebudete vědět rady, zkuste program TAX 2009. Za cenu lehce přes tisíc korun v základní verzi nabízí TAX 2009 možnost komfortní přípravy daňových přiznání z příjmů fyzických osob a vytváření přehledů pro zdravotní pojišťovny i správu sociálního zabezpečení. V základní verzi TAX 2009 Mini můžete zpracovávat daňová přiznání a přehledy pro dvě fyzické osoby.
Na rozdíl od automatických formulářů vám TAX 2009 nejdříve položí upřesňující otázky a pak s vámi projde všemi kroky vyplnění daňového přiznání, jako jsou odpočty, slevy na dani, příjmy, náklady, odpisy atd. TAX 2009 rovnou vygeneruje i přehledy pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Na konci máte připravené k vytištění a odeslání všechny potřebné formuláře i jejich přílohy a přehledy. Program podporuje i export formulářů do formátu PDF, který se dobře hodí pro archivování daňových přiznání a přehledů.
Další informace o programu TAX 2009 najdete v rubrice Krátké testy, demoverze je pro vás připravena na Chip DVD.

Co s formulářem: Vytisknout a podepsat

Formulář daňového přiznání a všechny jeho přílohy, vyplněné pomocí tabulky v Excelu nebo v programu TAX 2009, je možné rovnou vytisknout, podepsat a doručit na finanční úřad. Rozhodně tedy nemusíte přepisovat údaje do originálního formuláře, který vydává ministerstvo financí, nebo snad tisknout růžový formulář na barevné tiskárně. Finanční úřady jsou ze zákona povinné přijmout daňová přiznání na všech formulářích, které mají údaje, obsah i uspořádání údajů zcela totožné s originálním tiskopisem.

Odevzdání přiznání: I z pohodlí domova

Jestliže nevyužíváte služeb daňového poradce, musíte odevzdat daňové přiznání finančnímu úřadu do půlnoci dne 31. března 2008. K tomuto datu musíte také nejpozději uhradit vypočtenou daň (složenkou nebo převodem na účet finančního úřadu - čísla účtů finančních úřadů najdete na stránkách České daňové správy). Daňové přiznání je možné odevzdat osobně v podatelně kteréhokoliv finančního úřadu (úřady jsou povinny předat si vaše daňové přiznání mezi sebou), nebo jej příslušnému daňovému úřadu poslat poštou.
Daňové přiznání ale můžete podat i elektronicky z pohodlí domova nebo kanceláře, přes stránky České daňové správy a elektronický formulář, který zároveň provede základní kontrolu zadaných údajů. Pro plně elektronické podání daňového přiznání budete potřebovat elektronický podpis. Při odevzdání daňového přiznání bez elektronického podpisu, tedy například i faxem, je nutné se do tří dnů dostavit na finanční úřad a osobně formulář daňového přiznání podepsat.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ

ODKAZY / Vše o daních

Česká daňová správa      informace, formuláře, daňový kalendář, elektronické podání daňového přiznání
http://cds.mfcr.cz
statnisprava.cz      adresář všech finančních úřadů
www.statnisprava.cz
Finance.cz      informace o daních, aktivní XLS formuláře pro daňová přiznání a přehledy pro zdravotní a sociální pojištění
www.finance.cz
iDnes.cz       informace o daních, XLS formuláře pro výpočet daňového přiznání
http://finance.idnes.cz
iHNed.cz      informace o daních
www.finweb.cz
Měšec.cz      informace o daních, interaktivní daňová přiznání pro 602XML Filler
www.mesec.cz/texty/interaktivnidanovapriznani/

INFO _ ZMĚNY V DANÍCH

Jednotná sazba, vyšší slevy

Stejně jako každý rok i letos se musíme připravit na řadu změn ve zdaňování příjmů fyzických osob. Bylo například zrušeno společné zdanění manželů a zavedena byla jednotná sazba daně ve výši 15 procent. Změny přinesly také zjednodušení formulářů daňového přiznání a zrušení několika již nepotřebných příloh. Drobné podnikatele a živnostníky jistě potěší zrušení povinnosti minimálního základu daně ke zdanění. Velmi dobrou zprávou je výrazné zvýšení některých slev na dani. Každý poplatník si nově může odečíst základní slevu ve výši 24 840 Kč (v roce 2007 jen 7 200 Kč), razantně se zvýšila sleva na manžela/manželku bez zdanitelných příjmů (do 68 000 Kč ročně), a to na 24 840 Kč (dříve 4 200 Kč), sleva pro studenty je nyní 4 020 Kč (dříve 2 400 Kč) a na vyživované dítě je možné si odečíst 10 680 Kč, namísto předešlých 6 000 Kč. Změnily se i podmínky pro uplatnění daňových výdajů pro živnostníky. Podrobnosti opět najdete na stránkách České daňové správy.


Dokumenty ke stažení
Komerční sdělení