Menu
CHIP Speedtest

Milion počítačů

Milion počítačů

Vážení čtenáři,
ekonomové tvrdí, že za posledních dvacet let naše společnost jako celek nepředstavitelně zbohatla. V individuálních případech s tím můžeme i nemusíme souhlasit. V době ekonomické krize to navíc zní jako utěšování. Přiznejme si ale, že něco na tom bude. Stačí opět zůstat jen u počítačů. Těch se totiž v loňském roce v Česku poprvé prodalo více než milion kusů. Přesněji (podle aktuálních údajů analytické společnosti IDC) se jednalo dokonce o 1,13 milionu PC, což je o 164 tisíc víc než v předchozím roce. Na plné čáře to už s téměř dvoutřetinovým podílem vyhrály notebooky, stolní PC jsou na ústupu a byly také jediné, které zaznamenaly pokles (5 %).
JSEM SI JISTÝ, ŽE PRÁVĚ PŘENOSNÉ POČÍTAČE (ať už je označujeme jako notebooky, netbooky, nebo PDA) přispívají k tomu, že na světě je už 1,6 miliardy lidí on-line. O tom, jak se mění dnešní priority, svědčí i výsledky studie společnosti Yahoo, prováděné v sousedním Německu. Z otázky „Které věci jsou pro váš každodenní život nepostradatelné?“ vyplynulo zajímavé pořadí: sprcha, lednička, splachovací záchod, automatická pračka. Jako další se umístil internet a až za ním takové vymoženosti, jako je sporák, auto, televize, vysoušeč vlasů… Především to, že světová síť má pro moderní lidi větší důležitost než třeba automobil, dává v dnešní situaci světovému IT průmyslu nemalou naději.
VŠICHNI, KDO SE TOČÍ KOLEM IT, mají samozřejmě zájem na tom, aby růst trval nadále. Jak to bude letos, to se ale zatím nikdo neodvažuje ani odhadovat. Obavy světových výrobců jsou velké. Brzdou nechce být ani Microsoft. Od poloviny letošního roku prý nabídne ke každému prodanému počítači s Vistou kupon na bezplatný budoucí upgrade na Windows 7. Vychází tak vstříc výrobcům, kteří se báli, že by zákazníci raději vyčkávali na nový, vydařenější operační systém. Tím by mohly sice dočasně, ale zato velmi výrazně klesnout prodeje nových počítačů. Co říkáte, také byste si počkali?
PODOBNÉ PROBLÉMY ALE NEŘEŠÍ VŠUDE. Například na Kubě prosazuje vládní komise vlastní verzi Linuxu, vycházející z distribuce Gentoo. Chce tím z kubánských počítačů úplně vytlačit americká Windows, a to bez ohledu na jejich verzi. Je pravda, že s 20% podílem Linuxu drží Kuba už teď nejspíše další světový primát.
V BŘEZNU SE PRŮMYSL I UŽIVATELÉ SETKAJÍ na největším světovém IT veletrhu CeBIT. Jeho hlavními tématy budou tentokrát úspora energie a mobilita. Veletrh nezapomene ani na zábavu, hitem se stává 3D zobrazení: Panasonic ukáže 3D televizory pro domácí využití a Sony snad také 3D Blu-ray přehrávač. Dokonalejší 3D hry na PC umožní i vylepšená grafika od společnosti nVidia.
Bude zase o čem psát, co testovat a porovnávat. Chip bude u toho a bude se snažit přinést vám veškerá fakta. Do té doby vám přeji hodně zábavy s březnovým Chipem.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+  CHIP SE STAL V ROCE 2008 NEJČTENĚJŠÍM A ZÁROVEŇ NEJPRODÁVANĚJŠÍM POČÍTAČOVÝM TITULEM NA ČESKÉM TRHU. Každé jeho číslo si průměrně přečte 140 000 lidí. Vyplynulo to z výsledků výzkumu čtenosti Mediaprojekt 2008 a z auditovaných prodejů ABC ČR. Všem čtenářům děkujeme za důvěru.
-  VOLNÝ UŽ NENÍ TRIPLEPLAY. Operátor zrušil svoji službu IPTV. Vzhledem k nevýrazné marketingové podpoře se divíme, že IPTV vydržela v nabídce tak dlouho.
+  NOVINKY.CZ udělaly krok k devulgarizaci svých diskusí.
Přispívat budou moci jen ověření uživatelé a bude se zobrazovat jejich skutečné jméno a bydliště. Přispěvovatelé, kteří se díky nickům jako liberal99 cítí anonymně, tak přijdou o svoji oblíbenou kratochvíli. Smutné je, že v boji proti pravidlům se přispěvovatelé ohání „cenzurou“. Není známkou demokracie právě to, že se nestydíme za své názory?
+  MĚSTO BRNO rozesílá svým obyvatelům obálky, do kterých mohou vložit své staré mobilní telefony a zdarma je tak nechat ekologicky zlikvidovat. Do popelnice tato zařízení, obsahující škodlivé látky, totiž nepatří.
-  PANASONIC VE ZTRÁTĚ. Japonský výrobce elektroniky Panasonic, který působí i v České republice, chce do konce roku 2010 propustit po celém světě přes patnáct tisíc zaměstnanců. Důvodem je současná slabá poptávka po výrobcích a silný jen, jež firmu poslaly do ztráty.
+  WIMAX DOPUTOVAL I DO PRAHY. Komerčně jej spustily České radiokomunikace. Nabídka sice není příliš konkurenceschopná, z technologického hlediska ale jásáme. Síť má velmi slušené pokrytí a je provozována v licenčním pásmu.
-  DOTYKOVÉ DISPLEJE MOBILNÍCH TELEFONŮ ZNESNADŇUJÍ OVLÁDÁNÍ NEVIDOMÝM LIDEM. Upozornil na to slepý zpěvák Stevie Wonder. A k dotykovému ovládání spějí i nové operační systémy pro počítače. Řešením by byl hlasový interface.


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení