Menu

Noční můra IT: Jsem Američan

Noční můra IT: Jsem Američan

Redaktor Chipu chce na webu legálně nakupovat filmy a hudbu. Musí se proto stát Američanem?
VRATISLAV KLEGA

Jako milovník hudby rád používám americké služby, jako je AmazonMP3, Rhapsody nebo Pandora. Zde je hudba buď zadarmo, nebo stojí přibližně o polovinu méně než u nás. Navíc jsou MP3 z amerických obchodů bez kopírovací ochrany a ve velmi dobré kvalitě. Zkrátka sen.
Jakmile chci ovšem nějakou službu začít používat, ze snu se stane noční můra. Službu mohou používat pouze zákazníci v USA. Informace je ještě doplněna omluvou: „We apologize for any inconvenience!“ To platí i pro celou řadu dalších služeb, jako jsou hrané filmy na YouTube nebo televizní seriály na Hulu. Když nejsem Američan, jsem internetový surfař druhé kategorie?
Ano, je to tak. Naštěstí přestoupit do první třídy není zase tak složité. Amazon a další služby totiž ověřují původ uživatele jen podle IP adresy, ze které přichází. Pokud tedy chcete kontrolu obejít, bude vám stačit proxy server, který lusknutím prstů přenese vaši polohu za oceán. Rázem budete vypadat jako rodilý Američan. Úplně jednoduché to ale také není. Nejprve musíte najít proxy server, který se nachází v USA. S tím vám pomůže Google. Takových serverů jsou tisíce, jejich funkčnost je však značně náladová. Jednou funguje server výborně, podruhé je příliš pomalý, takže stažení hudby trvá celou věčnost, a potřetí zjistíte, že už vůbec neexistuje. Není nějaké lepší řešení?
Našel jsem - Hotspot Shield. VPN tunel do USA, bezplatný, sice původně určený k bezpečnému surfování přes Wi-Fi, ale pro moje potřeby zcela dostačující. Hlavní je, že funguje. Mám americkou IP, a tak nyní mohu Pandoru, YouTube i Hulu používat legálně. I nákup hudby přes Rhapsody funguje bez problémů. Podvádím vlastně jen při platbě kreditní kartou -musím zadávat americkou adresu. Takže bydlím v New Yorku, konkrétně na 5th Avenue, a Google mi prozradil, že PSČ je 10020.
Amazon ale mé nové identitě neuvěřil. Když jsem chtěl zaplatit svou kartou, zjistil, že pochází z Evropy. Software kontrolující původ karty je však přece jen umělá inteligence, nad kterou lze zvítězit. Nákup hudby jsem vyřešil tím, že jsem si zakoupil dárkový certifikát. Ten jsem převedl na svůj americký účet, a problém s kartou byl vyřešen. Hudbu z Amazonu platím z dárkového certifikátu. Nyní jsem Američanem i pro Amazon. Yes, I am!

NOVÁ ROZHRANÍ

iTable: Multidotykové ovládání

Displeje využívající multidotykové technologie jsou v něčem fascinující - snad je důvodem mnohem větší intuitivnost, snad hravost, s níž můžeme k počítači přistupovat. Taková zařízení již samozřejmě existují - dotykový stolek Microsoft Surface je však pro domácí prostředí zatím nedostupný. Příležitosti se proto chopila firma PQ Labs. Její nástavec na libovolnou obrazovku podporuje vícedotykové ovládání, což spolu s příslušným softwarem umožňuje skutečně efektní ovládání počítače.
Výhodu lze vidět v možnosti propojení s existujícím počítačem a monitorem. Nevýhodou je pak opět cena. Za 2 400 USD můžete procházet mapy, prohlížet fotografie nebo hrát hry. Na níže uvedené internetové stránce najdete zajímavé ukázkové video této technologie.
INFO: http://multi-touch-screen.net/

ZKRACOVÁNÍ ODKAZŮ

Nové funkce na Jdem.cz

Jdem.cz je česká bezplatná služba pro zkrácení dlouhých odkazů. Během roku svojí existence se stala velmi oblíbenou službou, především mezi českými uživateli Twitteru. Od konce ledna nabízí Jdem.cz nejen zkrácení jednotlivého odkazu, ale i možnost zkrátit více odkazů do jedné zkratky. Funkce se jmenuje „Hromadný odkaz“ a dovolí zkrátit až 30 adres najednou. Výsledkem je krátký odkaz, který lze pak použít stejně jako běžný zkrácený odkaz - v Twitteru, v SMS či kdekoli jinde. Odkaz může vypadat například takto: http://jdem.cz/au753. Kromě této výrazné inovace nabízí Jdem.cz i upravené doplňkové moduly (rozšíření) pro prohlížeč Firefox, které usnadňují práci se zkrácenými odkazy v prostředí tohoto prohlížeče - například rychlé vytváření zkrácených odkazů, zjištění původní adresy z její zkratky či práci s mikroblogem Twitter, kdy jsou automaticky veškeré odkazy v textu zkráceny pomocí Jdem.cz.

 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení