Menu
CHIP Speedtest

Stahujte rychle a pohodlně

Stahujte rychle a pohodlně

Na internetu dnes najdete obrovský objem dat, z něhož nemalou část se snaží UŽIVATELÉ STÁHNOUT na disky svých počítačů. Problémem je, že obyčejnému prohlížeči na podobný úkol síly obvykle nestačí. A řešení? Vylepšete si browser, nebo zapojte do hry další nástroje. My vám poradíme v obou případech…
PETR KRATOCHVÍL

Vybrali jsme ty nejlepší nástroje a doplňky pro Firefox, které vám umožní stáhnout obrázky, video a další data z nekonečného internetu. Ve srovnání se samotným prohlížečem vám tyto nástroje nabídnou nejen větší komfort, ale také obvykle mnohem větší rychlost. Pojďme se tedy podívat na ty nejlepší.

Video odkudkoliv

NÁSTROJ: VIDEO DOWNLOADHELPER
WEB: WWW.DOWNLOADHELPER.NET
Webů nabízejících videa je čím dál tím více a stejně tak i programů pro stahování videí. Pravda sice je, že zkušení uživatelé dokáží dostat video z téměř každého serveru, ale použití kvalitního nástroje tuto práci usnadní a urychlí. Právě takovým nástrojem je Video DownloadHelper (VDH). Nástroj najdete jak na webu doplňků Firefoxu (https:// addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3006), tak i na našem DVD.
Po nainstalování se doplněk integruje do browseru a v nástrojové liště vašeho Firefoxu přibude nová ikonka. VDH má také poměrně rozsáhlé možnosti konfigurace, většině uživatelů ale bude stačit implicitní nastavení. Nástroj umožní stahování videí z více než stovky serverů, a to v téměř deseti různých formátech.
A jak to funguje v praxi? Přejděte na stránku s videi (na našem obrázku je to mtv. ca) a poté, co začne ikona VDH rotovat (doplněk detekoval video), na ikonu klikněte. Objeví se seznam videí. Vyberte to, které potřebujete, a klikněte na něj - tím zahájíte stahování.
TIP: Velká část serverů má videa uložená ve formátu FLV. I když existuje celá řada kvalitních bezplatných přehrávačů (například FLV player), někteří uživatelé preferují formáty AVI nebo MPG. Pokud do Video DownloadHelperu přidáte ConvertHelper, umožní vám nástroj automaticky konvertovat videa již při stahování. Základní verze převodníku, která je k dispozici zdarma, bude většině uživatelů bohatě stačit.
Alternativa k programu: Fast Video Download nabízí podobné funkce, ale chybí podpora většího množství serverů a možnost konverze videí.

Nejen rychlá cesta k umění

NÁSTROJ: DOWNTHEMALL!
WEB: WWW.DOWNTHEMALL.NET

Dalším ze šikovných rozšíření pro Firefox je nástroj DownThemAll! O něm jsme se již v Chipu několikrát zmínili, nikdy jsme se ale jeho praktickým schopnostem nevěnovali podrobněji. Čím nás tedy zaujal? Nejprve je nutné zdůraznit, že DownThemAll! není klasickým download manažerem - k tomu mu chybí rozsáhlejší schopnosti především podpora FTP protokolu. Je to spíše malý pomocník pro rychlé stahování. Ale ani jeden ze zmiňovaných nedostatků nijak nesnižuje jeho použitelnost v praxi. Naopak - jeho výhoda spočívá v jednoduchosti a snadném ovládání.
DownThemAll! najdete jak na webu Mozilly (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/201), tak i na našem DVD. Po nainstalování se nástroj integruje do Firefoxu, kde je okamžitě dostupný pod pravým tlačítkem. Nástroj nabízí dva „pracovní režimy“. V prvním z nich - nazvaném „Links“ dokáže automaticky stáhnout libovolný obsah, ke kterému vedou odkazy ze stránky. Výběr obsahu je jednoduchý: v dolní části programu (v sekci Filters) stačí označit zatržítka u zvolených typů (například Images nebo Audio). Poté co v sekci „Save files in“ vyberete místo, kam se mají soubory ukládat, stačí jen kliknout na tlačítko Start. Ve druhém „pracovním režimu“ (Pictures and Embeded) funguje doplněk podobně, ale výběr se týká objektů umístěných přímo na aktuální stránce. V obou sekcích lze také vytvořit individuální filtr (sekce Fast filtering), který umožní ještě lepší filtrování objektů.
A jeho použití v praxi? Navštívili jste uměleckou stránku Metart a chcete si na disk stáhnout něco na památku. Problémem ale je, že na vybrané stránce (www.met-art. com/g1/index.htm) jsou pouze náhledy a obrázky v plném rozlišení se objeví až po kliknutí na zmiňované náhledy. Stáhnout více obrázků by tak trvalo věčnost. Jak na to?
Klikněte na okraj stránky pravým tlačítkem a zvolte »DownThemAll!«... V okně, které se objeví, zvolte režim »Links« a v sekci Filters zvolte zatržítko u položky Images. V seznamu se označí všechny obrázky, a vy v něm můžete ještě zrušit stahování fotografií v nižším rozlišení (jsou označené jako mid). Ve finále zvolte složku, kam se mají fotografie ukládat, a klikněte na »Start«. Během několika málo sekund přistanou snímky na vašem disku.

Univerzální voják

NÁSTROJ: FLASHGET
WEB: WWW.FLASHGET.COM

Souboj o nejlepší bezplatný download manažer probíhá na internetu už celé roky. Jednotliví kandidáti se objevují a mizí, jsou obviňováni ze zamoření spywarem, přecházejí na placené varianty - zkrátka uživatelé určitě nemají snadné rozhodování. Podle mého názoru už několik let patří ke špičce program Flashget, v poslední době bych se dokonce nebál označit ho za absolutní špičku. Hned v úvodu je ale nutné upozornit, že jeho použití je pro obyčejného uživatele (který stáhne jeden soubor za týden) jako použití protitankové pušky na lov králíků: zbytečné a nepraktické.
Bezpečnost programu: U bezplatných download manažerů bývá první otázkou uživatele hledisko bezpečnosti. Podle našich zkušeností je v tomto ohledu Flashget „čistý“. Program jsme několikrát kontrolovali renomovanými bezpečnostními programy a podle našich zkoumání program ani nefiguruje v žádné ze známých malwarových databází.
A nyní už k samotnému programu. Rozhodně zde nečekejte kompletní seznam možností a schopností Flashgetu - na to jsou jeho možnosti příliš rozsáhlé a místo pro informace omezené.
Důležité je, že umí nejen vše potřebné, ale nabídne i celou řadu komfortních funkcí (omezení rychlosti stahování, vytvoření torrentu, připojení antiviru, plánování stahování…).
A jak funguje v praxi? Po spuštění programu stačí v prohlížeči zkopírovat adresu (nebo cestu k objektu) do schránky a ihned se otevře okno Flashgetu s nabídkou stažení. Stahování je možné spustit okamžitě, po větších „dávkách“ nebo v určenou dobu.
Když ke zmiňovaným funkcím ještě přidáte výbornou stabilitu a rozšiřitelnost, pochopíte proč je Flashget právem označován za nejlepší download manažer.

Pandí přihazovač

NÁSTROJ: FLASHGOT
WEB: HTTP://FLASHGOT.NET/

Výše zmiňovaný download manažer má jedinou nevýhodu - jeho integrace do internetových prohlížečů není zrovna ideální. Pro Firefox tento problém řeší rozšíření FlashGot, které najdete jak na našem DVD, tak i na stránce rozšíření pro Firefox (https://addons.mozilla. org/en-US/firefox/addon/220). S jeho pomocí lze například stahovat více odkazů, vytvořit galerii z různých odkazů na stránce nebo zařídit jednoduché „stáhnutí všeho“. Pokud jste se rozhodli nainstalovat si Flashget a používáte Firefox, lze FlashGot více než doporučit…

Pravěký specialista

NÁSTROJ: LEECHFTP
WEB: PROJEKT UKONČEN (NEEXISTUJE)

V žádném článku o programech určených ke stahování dat by neměl chybět alespoň jeden FTP klient. Ano, uživatelů stahujících data z klasických FTP serverů sice již moc není, ale pro případ nouze je dobré mít v záloze alespoň jeden nástroj. FTP klientů dnes najdete na serverech s freewarem desítky, ale u většiny z nich objevíte jeden či více „zádrhelů“. LeechFTP patří k těm programům, které zvládnou všechny důležité funkce a přitom neobsahují spyware nebo přinejmenším reklamu. Program nabízí podporu přerušení stahování, nastavení maximální rychlosti stahování nebo podrobné informace o stahování. Vývoj programu byl sice již před několika lety zastaven, přesto s ním bude většina uživatelů více než spokojena. Najdete ho na adrese www.slunecnice.cz/sw/leechftp/.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ

ZÁZRAK NA POČKÁNÍ

Stáhni to zdarma

Zatímco klasické download manažery nebo pomocníci pro stahování příliš emocí nevyvolávají, existují jejich specifické varianty, které dokáží na internetu rozvířit více prachu než diskuse Windows versus Linux. Ano, máme na mysli speciální nástroje na stahování ze serverů typu Rapidshare nebo Megaupload.
Zmiňované servery totiž umožňují jak placené, tak bezplatné stahování, a právě druhá varianta je pravidelně cílem specializovaných podvodníků. Ti nabízí programy slibující obejití časových limitů a CAPTCHA ochrany, případně dosažení kosmických rychlostí stahování.
Těmto programům doporučujeme zdaleka se vyhnout - riziko instalace malwaru je příliš vysoké. Na internetu najdete i „umírněné“ varianty typu „Free Rapid Downloader“ nebo „Xm‡s downloader“, u kterých je riziko sice nižší, ale stále neúměrné zisku (pár stažených MB).
Varování: V diskusích o stahování z výše uvedených serverů lze poměrně často narazit i na rady typu: Chcete si snadno a rychle vydělat na konto serveru XXX? Zaregistrujte se na tomto serveru (např. Bux. to nebo DailyCliks) a vydělejte si klikáním. Ke zprávě je obvykle připojen odkaz na program, který za vás bude klikat automaticky. Ve většině případů jde o podvody, které vás pouze připraví o čas…

INFO

Tipy a triky

DOWNTHEMALL!

Jestliže máte rychlé připojení k internetu, pak vás pravděpodobně jedno implicitní nastavení programu brzdí. Klikněte v pravém dolním rohu nástroje na »Preferences« a poté přejděte na kartu »Main«. Zde v části „Downloads“ změňte nastavení pro „Max concurent downloads“. U opravdu rychlých připojení můžete změnit přednastavenou hodnotu 4 až na maximum.

VIDEO DOWNLOADHELPER

Máte rychlé připojení, nainstalovaný VDH a nevíte co stahovat? Nabídka YouTube může opravdu omrzet, ale VDH nabízí inspiraci i pro opravdu dlouhé večery. Kliknete-li v horní liště na ikonu VDH, objeví se okno s názvem „DownloadHelper Media Sites“ se seznamem podporovaných webů. Zatržítkem v dolní části („Show sites with directly…“) přidáte i zobrazení webů s „pikantními“ videi.

LEECHFTP Program

LeechFTP nabízí kromě klasického „rychlého připojení“ i usnadnění připojování v podobě záložek podobných těm, které znáte z internetových prohlížečů.
Vývoj programu byl již zastaven, můžete proto zrušit pravidelnou kontrolu updatů (ve »File  Options  Appearance« v sekci „Update Checker“ odšktněte „Check for updates …“). Tak se zbavíte úvodního otravného hlášení…

FLASHGET

Našli jste na webu ukrytý zajímavý soubor a zajímavá vás, zda nejsou v okolí další? Stiskněte klávesu F7, která spustí pomocníka jménem Průzkumník sídla. Po zadání adresy souboru pomocník „odhalí“ i jeho okolí. V našem případě se z jedné náhodně nalezené skladby ve formátu mp3 vyklubal rozsáhlý audioarchiv s desítkami tisíc skladeb…


Dokumenty ke stažení
Komerční sdělení