Menu
CHIP Speedtest

Technické trendy 2009

Technické trendy 2009

Levné notebooky s dlouhou výdrží, více energie pro herní mobily a úsporná PC, která toho zároveň hodně nabízejí: ukážeme vám již nyní, co přinese nový rok a na které NOVINKY se vyplatí čekat.
NIELS HELD

PŘENOSNÍ VŠEUMĚLOVÉ

Telefony jako mobilní PC 

Při pátrání po „další velké věci“ výrobci objevili po dotykových obrazovkách a webových browserech také mobilní hraní. Díky výkonnému hardwaru, jako je „Tegra“ “ od Nvidie - což je čip s podporou u 1080p videa a 3D urychlením - se nyní minizařízení hodí také jako herní konzole a mobilní videopřehrávače. Výrobci, například Nokia, sázejí především na služby jako instant messaging, messaty synchronizace e-mailů a widgety pro Facebook & spol.

Mobilní Quad Core

Quad Core: Moderní notebooky jsou stále častěji vybaveny procesorem Quad Core. Zpočátku však výrobci jako Toshiba vsadili na Extreme variantu Core 2 Quad, která se nezaměřuje na úspory energie. Teprve ve druhém pololetí tohoto roku mají být CPU Intelu k dispozici v mobilní variantě „Clarksfield“, která bude umožňovat čas práce na baterie delší než jednu hodinu. Jako platforma má potom sloužit přicházející Centrino varianta „Calpella“.

E-SATA NAMÍSTO USB

Bleskově rychlé pevné disky

Poté, co se u současných pevných disků s rozhraním aUSB 2.0 ukázalo toto připojení jako úzké hrdlo, a s vědomím, že USB 3.0 na sebe nechá čekat zřejmě ještě do roku 2010, stále více mobilních pevných disků přichází s rozhraním eSATA. S rychlostí přibližně 60 MB/s při čtení a zapisování jsou dvakrát rychlejší než běžné pevné disky. Energii však stále „dodává“ USB port.

NOVÉ CPU ATOM

Notebooky s dlouhou výdrží

Ačkoli byly původně zamýšleny jako první pro rozvojové země, netbooky zaznamenávají v Evropě boom jako levné druhé notebooky. Zdejším nárokům, jako je dlouhá doba provozu na baterie (nejméně šest hodin) chce Intel vyhovět s novými procesory Atom (například Z530).

NAVIGACE

Komfortní průvodci na cesty

Kromě stále častější implementace 3D památek již první navigační přístroje prolínají informace s nafilmovaným okolím. Nové navigační služby navíc synchronizují internetové cesty a oblíbená místa s GPS mobily, speciální mod pro chodce umožňuje také navigaci mimo ulice.

200 HERTZOVÝ TELEVIZOR

Obraz měkký jako máslo

Sony zdvojnásobuje frekvenci obnovování obrazu na 200 hertzů. U sportovních přenosů se mají ještě měkčí pohyby starat tři mezisnímky. Ve filmech se  však může zdát, že počítačově generované efekty jsou rychlejší než obvykle, a že objekty jakoby „klouzají“  před pozadím.

Comeback OLED TV

OLED: Společnost Toshiba, někdejší průkopník technologie OLED, na konci roku 2007 odložila vývoj OLED displejů k ledu. Firmy Samsung a Sony nyní (mezi jinými) s touto vysoce kvalitní technologií obrazovek opět začínají. Kvůli vysoké ceně však tyto displeje najdeme spíše u menších notebooků a PC monitorů. Díky vyšší výtěžnosti by první 30palcové OLED TV mohly být uvedeny na trh ještě před koncem roku.

                                                                                            „ OLED televizor by v současnosti stál desetinásobek LCD“
                                                                            H. S. Kim, viceprezident vývoje plochých obrazovek firmy Samsung

SLOTMUSIC

Následovník CD

Mnoho zákazníků si stále ještě přeje nakupovat hudbu na fyzickém médiu. Takovým médiem je například karta SlotMusic vyvinutá Sandiskem a hlavními hudebními vydavatelstvími. Vedle skladeb v MP3 formátu pojme 1GB paměťová karta také fotografie nebo videa.

LED PODSVÍCENÍ

Dokonalá hodnota černé

Již dlouho je Full-HD u současných plochých obrazovek dostupným standardem. O nižší spotřebu proudu a zjevně lepší hodnoty kontrastu se v moderních zařízeních stará podsvícení pomocí LED, které se přizpůsobuje obsahu obrazu. Zákazník však nemusí platit více, jak ukazuje například Samsung s modelem LE-40A786.

PHISHING

Webové nebezpečí

V roce 2009 stále více hrozí nebezpečí od zlodějů dat. Hackeři a piráti zabývající se phishingem si mailové adresy a jména obstarávají prostřednictvím sociálních sítí, jako je například Facebook. Výsledkem jsou klamavé phishingové e-maily.

ROZPOZNÁNÍ OBRAZU

Vidoucí software

Díky tagům jsou fotografie a videa snáze vyhledatelné. Zadávání tagů dělá stále více programů samo: Picasa od Googlu rozpoznává tváře, Adobe Premiere Elements 7 nachází objekty ve videu.

WEBOVÉ APLIKACE

Práce v cloudu

Po Googlu následuje Microsoft s on-line kancelářským balíkem. Ten má být začátkem k velké armádě webového softwaru, který je financovaný reklamou nebo předplatným. V operačním systému před gOS Cloud je pracovní plocha internetovým prohlížečem, z něhož jsou vyvolávány on-line ně nástroje Googlu.

OVLÁDÁNÍ ŘEČÍ

Mluvení namísto klikání

Speciální programy, jako je aplikace pro iPhone od Googlu, budou stále více ovládány hlasovými příkazy. Stejně tak i videohry, například Tom Clancy’s „EndWar“ budou rozumět řeči.

ZASÍŤOVANÝ DOMOV

Vypnutí světla pomocí mobilu

Brzy bude možné na dálku ovládat a měnit nastavení osvětlení. Na konci roku 2009 chce firma Nokia v sousedním Německu společně s energetickým koncernem RWE nabídnout „Nokia Home Control“, díky níž bude možné domácí spotřebiče ovládat pomocí mobilního telefonu nebo internetu, a to díky bezdrátovému standardu Z-Wave.

Finální n-Draft

n-Draft: Na začátku roku 2006 byl představen první návrh n-Standardu (n-Draft) - na konci roku 2009 se má IEEE 802.11n stát standardem. Přenosové rychlosti až 600 Mb/s se tak mají stát realitou.

                                                                                          „ V roce 2009 chceme nabídnout zařízení s finálním n-Standardem“
                                                                           Urban Bastert, manažer, vedoucí komunikace u AVM

HYBRIDNÍ GRAFIKA

Grafický výkon na vyžádání

Díky kombinaci grafické čipové sady a samostatné grafické karty mohou uživatelé PC zvolit, zda chtějí na webu surfovat energeticky úsporně, anebo zda chtějí například při hrách využít plný výkon své GPU. Zatímco u současných systémů od nVidia nebo ATI je třeba volit manuálně, mají budoucí ovladače aktivovat příslušný hardware podle potřeby.

Úspora energie

Logo EU: Výrobci počítačů v tomto roce vsadili na ekologická zařízení. Stále více přístrojů proto nese ekologickou značku Evropské unie. To všechno nevyžaduje pouze měření energetické úspornosti a omezení škodlivých látek ve výrobcích, ale také ekologickou výrobu a likvidaci vysloužilých elektrozařízení.

CORE I7

Úsporné superprocesory

Tento rok se má objevit ultrarychlý procesor s osmi jádry Core i7 od Intelu, ke konci roku má přijít zmenšení z 45 na 32 nm. Díky podpoře pro tripple channel DDR3 RAM se stane šest GB RAM standardem - pro to potřebné 64bitové operační systémy se stále více prosazují.

LCD 16:9

Windows v širokoúhlém pohledu

 Displeje na noteboocích a PC nyní přicházejí ve formátu leje 16:9 - což je ideální pro přehrávání filmů. V LCD panelech je navíc stále častěji implementované úsporné a barevně intenzivní podsvícení pomocí LED.

LARRABEE

Jeden čip, dva talenty

Díky GPU na bázi procesorů x86 v kombinaci s přicházejícím DirectX 11 mají být grafické karty flexibilně programovatelné a proto použitelné pro různé výpočty. „Larrabee“ od Intelu například slibuje v počítačových hrách raytracing v reálném čase a tudíž dosud nevídanou kvalitu.

Hrozba neúspěchu

Mobilní filmy: Mobilním filmům na objednávku může brzy hrozit rychlý konec – a to ještě předtím, než se stačily prosadit. Dotazy na mobilní televizi ukazují, že uživatelé nejsou připraveni platit za video na mobilech – navíc nikdo nechce na malém displeji mobilního telefonu sledovat delší snímky ne krátké videoklipy.
SSD: Některé Solid State Disky jsou dostupné také s kapacitou kolem 256 GB. Vysoké ceny však zatím zabraňují jejich rychlému rozšíření. Pomoci by mohl start vysokorychlostního SSD disku od Intelu plánovaný pro rok 2010, který má být uveden na trh pod značkou partnera Hitachi – nejprve však pouze pro servery.
SED: Kolem techniky plochých obrazovek SED bylo dlouho ticho. Canon chce přesto nyní začít s produkcí SED. Další okrajová technologie však bude trh jen stěží zajímat.
3D-TV: 3D televizory předváděné na veletrhu IFA 2008 na sebe ještě nechávají čekat. LG chce přesto ještě v roce 2009 uvést na trh „jeden až dva“ přístroje. Panasonic také oznámil 3D standard pro Blu-ray.
Wireless USB: Kvůli chybějícím frekvencím se zpožďuje start trhu s bezdrátovým USB. Protože jsou očekávány nové frekvence, ce, dřívější přístroje nebudou kompatibilní s novými modely,  s nimiž se nepočítá před rokem 2010. Standard umožňuje rychlost přenosu dat až 480 Mbit/s.
Touch PC: Co je ještě u laptopu zábavné, je u obrazovky na psacím stole rozčilující: pro ovládání pomocí prstů je nutné se předklonit, navíc současné TouchPC je možné ovládat pomocí prstů pouze částečně, myš stále zůstává nutností.

WEBOVÝ PORTÁL

Stahování videa na YouTube

Populární videoportál YouTube společnosti Google nyní nabízí možnost stahování videa. To bylo doposud možné pouze pomocí příslušného softwaru nebo speciálních webových služeb. Videa jsou k dispozici v kódování H.264/MPEG-4 a jsou opatřena odkazem pro stažení. Tato služba startuje s oficiálním videem nového amerického prezidenta Baracka Obamy. Kromě toho je zde nyní k dispozici optimalizované rozhraní pro Nintendo Wii a Sony PlayStation 3. Videa na YouTube je tak možné sledovat na televizi také prostřednictvím herních konzolí. Televizní služba je však teprve v beta verzi. Microsoft Xbox 360 v současnosti není podporován.
INFO: www.youtube.com

WD CAVIAR GREEN

Už 2 TB na jednom 3,5“ disku!

Kapacita pevných disků opět povyrostla - zakoupit si tak můžete už 2TB 3,5“ disk. Nově ho nabízí společnost Western Digital. Jde o disk z řady Caviar Green (úsporné a tiché disky pro multimediální počítače). Tato nová platforma o rozměru 3,5 palce je založena na technologii společnosti WD s kapacitou 500 GB na plotnu (s hustotou záznamu 400 Gb na čtvereční palec). Disk je vybaven vyrovnávací pamětí o kapacitě 32 MB a otáčí se rychlostí 5 400 ot./min.
Podle firmy Western Digital je už asi 10 procent prodeje pevných disků velikosti 3,5 palce v kapacitách 1 TB a více. Řada externích disků WD My Book bude 2TB disky využívat jako jedna z prvních. Pevné disky WD Caviar Green 2 TB (model WD20EADS) už začali prodejci nabízet, a to za koncovou cenu cca 6 500 Kč vč. DPH.
INFO: www.wdc.com

SMARTTOUCH

Dotyková zpětná vazba

Nové aktuátorové komponenty od výrobce Artificial Muscle mají při zadávání příkazů pomocí prstů na dotykovém displeji umožnit zpětnou vazbu. Uživatel tedy hmatem pozná, zda obrazovka reaguje na dotek prstu. Za technologií smartTOUCH se skrývá speciální elektroaktivní polymer. Technologie má být nyní nabídnuta dalším výrobcům.
INFO: www.artificialmuscle.com

KARTY SDXC

Nová generace karet typu SD

Asociace SD Card Association, založená v roce 2000 firmami Panasonic, SanDisk a Toshiba, ohlásila novou generaci paměťových karet typu SD - SDXC (zkratka pro SD eXtended Capacity). Kapacita karet SDXC se bude pohybovat od 32 GB do 2 TB.
Standard SDXC bude sloužit jako specifikace jak pro samotné paměťové karty formátu SD o kapacitě přes 32 GB, tak pro zařízení, na nichž budou tyto karty provozovány. Nové paměťové karty budou uživatelům nabízet kapacity až do 2 TB při rychlostech čtení/zápisu 104 MB/s (v tomto roce), respektive až 300 MB/s (v budoucnu). Například společnost Panasonic plánuje uvést na trh paměťovou kartu o kapacitě 64 GB, což je více, než má současný dvojvrstvý disk Blu-ray. Tato novinka umožní uživatelům pohodlnější ukládání větších datových objemů.
INFO: www.sdcard.org

LOGITECH G19

Herní klávesnice pro náročné

Firma Logitech představila na výstavě CES řadu novinek, mimo jiné i novinky z herní série G. Jde o herní klávesnici G19, náhlavní sadu se surround zvukem Logitech G35 a laserovou myš Logitech G9x. Klávesnice Logitech G19 je první klávesnicí s barevným LCD displejem (nazvaným GamePanel) s rozlišením 320 x 240 bodů, který poskytuje informace o průběhu hry. Displej lze naklápět. Kromě informací, které se týkají přímo her, může displej navíc zobrazovat údaje o VoIP komunikaci, čas, vytížení procesoru a některé další „neherní“ položky, jako například fotografie nebo videoklipy. Klávesnice má 12 programovatelných G-kláves a má schopnost zpracovávat signál z více kláves najednou.
Herní laserová myš Logitech G9x je vybavena snímačem nové generace, který pracuje s rozlišením 200 až 5 000 dpi (to lze měnit kdykoli během hry). Je dodávána se dvěma výměnnými nasazovacími úchopy a do vnitřní paměti myši lze naprogramovat až pět profilů. Díky systému závažíček můžete využít až 28 gramů hmotnosti navíc.
INFO: www.logitech.com

ON-LINE ENCYKLOPEDIE

Modernizace Wikipedie

Internetová encyklopedie Wikipedia se připravuje na explozi digitálních médií pomocí nových serverů, které jsou designovány k práci s fotografiemi ve vysokém rozlišení a také s kvalitním videem.
„Běžná velikost videa dostupného přes internet rychle dosáhla stovek megabajtů a také dostupnost fotoaparátů s velkým rozlišením způsobila nárůst velikosti průměrné fotografie na několik megabajtů,“ uvedl Brion Vibber, CTO společnosti.
Do začátku roku 2008 měl primární mediální server Wikipedie, na nějž uživatelé ukládají mediální data, kapacitu jen 2 TB. Podle Vibbera je dlouhodobým cílem umožnit uploadovat videa ve vysoké kvalitě a plné délce. Jako krok k tomuto cíli lze považovat získání nových serverů a storagů, které Wikipedii darovala společnost Sun Microsystems - jedná se konkrétně o modely serverů Sun Fire x4500 a x4150 a úložná zařízení StorageTek.
INFO: www.wikipedia.org

MICROSOFT

Office 14: První screenshoty

Poté, co Microsoft dodal první testovací verzi svého kancelářského balíku Office 14 zvoleným uživatelům, objevily se screenshoty rané alfa verze. Lze si tak prohlédnout obrázky aplikací Word, Excel, Visio, OneNote, Publisher a Access. Screenshoty byly staženy z ruské webové stránky wzor.net. Jak oznámil blogger a znalec Microsoftu Stephen Chapman, Microsoft má v úmyslu mimo jiné rozšířit nová „ribbon“ menu na všechny oblasti kancelářského balíku. Produkt bude zřejmě zveřejněn pod názvem „Microsoft Office System 2009“. Také aktivační technologie Volume Activation 2.0 má být rozšířena i na Office 14. Její pomocí se Microsoft chce lépe bránit proti ilegálnímu rozšiřování svého programu. Podle Chapmana má být hotový kancelářský balík uveden na trh na konci roku 2009 nebo na začátku roku 2010.
INFO: http://www.microsoft.com/cs/cz

VAIO P SERIES LIFESTYLE PC

Hodně malý netbook od Sony

Na výstavě CES představila firma Sony miniaturní notebook nazvaný VAIO P Lifestyle PC. Těžko ho ale kvůli jeho miniaturním rozměrům nazvat notebookem a od klasických netbooků se také značně liší. Udivuje svými malými rozměry (24,4 x 1,9 x 11,2 cm) a hmotností 680 g. Displej je hodně širokoúhlý - má 8“ a vysoké rozlišení 1 600 x 768. Podsvícen je LED diodami. Netbook pohání Atom Z520 (512K Cache, 1,33 GHz, 533 MHz FSB) od Intelu. Ten se používá spíše v MDA zařízeních než v netboocích. Výkon není příliš vysoký, jak je ostatně vidět z výsledků našich testů.
Co se týká paměti, netbook je vybaven 2 GB operační paměti DDR2 a pevným diskem s kapacitou 60 GB, případně až 128GB SSD diskem. Kromě svých vlastních karet Memory Stick podporuje tento počítač i karty SD. Vybaven je také bezdrátovou technologií WLAN a Bluetooth. Zabudován má i GPS modul. Z výbavy ještě zbývá vyjmenovat webkameru, dva USB porty, mikrofon a výstup na sluchátka. Na monitor a LAN port už nezbylo moc místa, takže to vývojáři vyřešili redukcí z jednoho speciálního portu. Akumulátor by měl vydržet čtyři hodiny provozu.
INFO: www.sony.cz

ECOBUTTON

Tlačítko pro úsporu energie

Tlačítko Ecobutton je určeno k tomu, aby uživatelům pomáhalo šetřit elektrickou energii pokaždé, když odejdou od svého PC. Jedná se vlastně o externě vyvedené uspávací tlačítko, které je možné mít položené například vedle klávesnice.
Důvodem pro vývoj tohoto produktu bylo nedostatečné využívání klasického spánkového modu, a to s tou vizí, že větší viditelnost uspávacího tlačítka povede i k jeho vyššímu využívání. Ecobutton umožní ve spojení s počítačem prostřednictvím USB kabelu jednoduchým stlačením aktivovat takzvaný ekomod, který zabezpečí minimální spotřebu počítače i monitoru, téměř jako by byl vypnutý. Stisknutím kterékoliv klávesy se pak systém bez zdlouhavého spouštění zase probudí a je možné pokračovat v práci.
INFO: www.eco-button.com

VYHLEDÁVAČ

Google Video před zrušením

Finanční krize neminula bez následků ani obří vyhledávač Google. Protože stále klesají příjmy z reklamy, firma se rozhodla pro úspornou cestu. Mimo jiné to znamená konec značně nerentabilní videoplatformy Google Video, a to ve prospěch YouTube. Také jiné projekty jsou zastaveny: mimo jiné například Catalog Search a Jaiku.
INFO: www.google.com

LEXMARK

Vyšší rychlost, více možností a nové tonery

Společnost Lexmark International představila dvě nové řady barevných laserových tiskáren a barevných laserových multifunkčních produktů (MFP) a také nové černobílé laserové tiskárny. Oproti starším modelům jsou nové barevné tiskárny a multifunkční zařízení především skladnější (nižší), a to díky novému uspořádání optických válců i tonerů. Změněn byl samozřejmě i design. Na přední straně tiskáren a multifunkčních zařízení je USB port pro připojení flash disků a podporována je i funkce PictBridge (možnost tisknout z digitálních fotoaparátů).
Řada barevných laserových tiskáren Lexmark C540 Series je navržena pro malé pracovní skupiny nebo rušné kanceláře. Rozlišení tisku činí až 1 200 x 1 200 dpi a tiskárny dosahují rychlosti tisku až 20 str./min. barevně i černobíle. Tiskárny Lexmark C544 umožňují dosažení ještě vyšší rychlosti - až 23 str./min. pro barevný i černobílý tisk.
Písmenem X jsou označena multifunkční barevná zařízení Lexmarku. Nová řada nese jméno X540 Series. Model X543dn přináší kombinaci kopírovacích a skenovacích funkcí a vestavěný oboustranný tisk. Tiskne rychlostí až 20 str./min. barevně i černobíle. Lexmark má i nové černobílé tiskárny pro malé a střední podniky. Těch se podle odhadů prodává stále ještě přes 50 procent celkového objemu. Oproti starším modelům jsou novinky rychlejší (asi o pět stránek za minutu), mají univerzální podavač listů a k dispozici je i model s Wi-Fi rozhraním (model E460dw).
INFO: www.lexmark.cz

SEAGATE

Smrt HDD vinou firmwaru

Řada pevných disků amerického výrobce Seagate je postižena chybou firmwaru, která může vést k naprostému selhání mechaniky. Obzvláště k zlosti je, že soubory nelze obnovit pomocí obvyklých metod pro záchranu dat. Mezi postiženými modely se nachází téměř třicet modelů vyrobených do prosince 2008, například ze sérií Barracuda a Maxtor DiamondMax. První update firmwaru od firmy Seagate byl stažen v průběhu několika dní, protože u 500GB verze Barracudy 7200.11 zabránil přístupu k datům. Seagate mezitím dává na své domovské stránce k dispozici přepracovaný patch. Které varianty jsou určeny pro ten který typ pevného disku, to mohou zákazníci zjistit pomocí již nabídnutého nástroje Tool Drive Detect.
INFO: www.seagate.com

TŘÍROZMĚRNÉ DISPLEJE

3D monitor od Samsungu

Nový monitor 2233RZ od Samsungu vypadá na první pohled jako běžný LCD panel. Ani základní parametry nenapovídají, že by tomu mělo být jinak: rozlišení 1 650 x 1 080 bodů, úhlopříčka 22 palců, poměr stran 16:10 a vysoký kontrast 20 000:1. Tento monitor však umožňuje ve spolupráci se setem nVidia GeForce 3D Vision poskytnout obraz s 3D efektem.
Obraz je promítán s vysokou obnovovací frekvencí 120 Hz. Brýle ze sady 3D Vision se pak postarají o to, aby každé oko dostalo střídavě jen každý druhý snímek. Každé oko tak dostane mírně odlišný obraz s obnovovací frekvencí 60 Hz, což způsobí dokonalou a zcela plynulou iluzi 3D prostoru.
Monitor se začne prodávat v dubnu za cenu 399 dolarů, k tomu je ale nutné připočíst investici dalších 199 dolarů za sadu nVidia GeForce 3D Vision. Po přepočtu podle aktuálního kurzu a připočtení DPH zjistíme, že 3D pohled na virtuální svět nás vyjde přibližně na 13 700 Kč.
INFO: www.samsung.cz

CANON POWERSHOT A480

Levný kompakt pro začátečníky

Nový kompaktní fotoaparát PowerShot A480 nabízí velká ovládací tlačítka a hodně automatického komfortu. Přístroj byl zamýšlen především pro zcela mladé nebo o něco starší fotografy. Patnáct přehledných fotografických programů usnadňuje ovládání. Desetimegapixelový senzor zachycuje snímky s maximálním rozlišením 3 648 x 2 736 pixelů. PowerShot A480 může také zaznamenávat video, a to ve VGA rozlišení, 30 snímků za sekundu. Kromě rozpoznávání tváře nabízí fotoaparát i možnost korekce jevu červených očí - volitelně během fotografování, nebo při reprodukci obrazů. Procesor DIGIC III má umožnit především rychlé fotografování a stará se o nastavení ostrosti a vyrovnání bílé. Nerozmazaných záběrů je možné docílit díky rozpoznání pohybu s vysoko nastavenou citlivostí na světlo. Displej má velikost 2,5 palce, což je přijatelné, a rozlišení se nachází na 115 000 pixelech - chybí ovšem optický hledáček. Přístroj má být u nás dostupný za cenu kolem 3 400 Kč vč. DPH.
INFO: www.canon.com

VYHLEDÁVAČ

Díla mistrů v Google Earth

V Google Earth jsou nyní k vidění vybraná umělecká díla - madridské Museo del Prado zatím představuje celkem čtrnáct děl. Obrazy starých mistrů, mezi nimi Rembrandta, Velasqueze, Goyi nebo Rubense, byly vyfotografovány aparátem s vysokým rozlišením. Díky funkci zoomu jsou viditelné i takové detaily, jako je vedení štětce, struktura plátna nebo podpis umělce. Kromě obrazů nabízí Prado také 3D pohled na muzeum a informace o malbách. Další muzea a umělecká díla mají brzy následovat.
INFO: www.google.com

HP

Přenosná umělá ledvina

Díky patentované technologii inkoustových trysek plánuje společnost Home Dialysis Plus (HD+) vyvinout přenosnou, finančně efektivní umělou ledvinu, která umožní pacientům využívat výhody noční dialýzy v soukromí svých domovů.
Technologie inkoustových trysek společnosti HP se bude používat v dávkovacím systému umělé ledviny HD+ k míchání správného množství vody a koncentrovaného dialyzátu (roztoku soli a elektrolytů) a k čerpání dialytického roztoku do dialyzéru. Míchání tohoto roztoku v reálném čase pomáhá odfiltrovat toxiny na delší dobu. Navíc se bude používat technologie inteligentních paměťových čipů HP k zajištění konzistentního podávání správného předpisu dialyzátu, aby dialýza mohla probíhat ve spánku pacienta.
„Vzhledem k čím dál tím většímu důrazu na domácí zdravotní péči jakožto ekonomičtější a efektivnější alternativu bude domácí umělá ledvina skutečným převratem,“ řekl Michael Baker, generální ředitel společnosti Home Dialysis Plus.
Tyto technologické inovace by měly pacientům umožnit pomalejší a přesnější noční dialýzu, která bude v souladu s přirozenými biologickými procesy těla a podstatně zkrátí dobu zotavení po léčbě z hodin na minuty.
INFO: www.hp.com

PDA

T-Mobile G1 už v prodeji

Od 30. ledna prodává T-Mobile své PDA označené jako G1. Toto zařízení je výjimečné tím, že používá otevřený operační systém od Googlu. Přístroj má nadstandardní výbavu: nechybí plná QWERTY klávesnice, Wi-Fi, GPS, trackball a další zajímavé funkce.
V současnosti už zařízení G1 zkoušíme, jeho krátký test najdete v příštím čísle. T-Mobile prodává G1 samostatně za 9 999 Kč, v Twist sadě za 10 149 Kč a dotovaný od 1 Kč do 7 499 Kč.
INFO: www.t-mobile.cz/g1

T-MOBILE

Tarify pro rodinu

T-Mobile představil nové tarify, které jsou zaměřené především na komunitu a rodinu. Nejlevnější tarif Přátelé v síti stojí měsíčně 300 Kč a volání i SMS na pět vybraných čísel v síti T-Mobile jsou zdarma. Tarif Přátelé síť nesíť stojí 500 Kč měsíčně a volání a SMS na pět čísel jsou zdarma v jakékoliv síti. Nejvyšší tarif Přátelé síť nesíť+ má stejné podmínky jako předchozí tarif, stojí ale 750 Kč měsíčně a na ostatní čísla s ním voláte levněji.
INFO: www.t-mobile.cz

VREVEAL

Vylepšení obrazu technikou CIA

Americký softwarový výrobce MotionDSP chce pomocí programu vReveal vylepšit roztřesená a pixelovaná videa. Amatérští filmaři budou prostřednictvím tohoto programu pořizovat lepší záběry, v nichž má být vyrovnán třas a špatné osvětlení. Program také nabízí nástroj, pomocí něhož je možné klipy vystříhávat a spojovat dohromady. Algoritmy pro vylepšení obrazu byly původně vyvíjeny pro CIA a technika byla také použita při trestním stíhání. Nástroj bude připraven ke stažení od jara, a to za 40 USD.
INFO: www.motiondsp.com

LUMIX DMC-FT1

Odolný kompakt, který může i pod vodu

Vodotěsný, nárazuvzdorný a prachotěsný - takový je nový kompaktní digitální fotoaparát Lumix DMC-FT1 firmy Panasonic, který umí navíc pořizovat i videoklipy v HD rozlišení. Odolný přístroj vydrží ponor pod mořskou hladinu (do hloubky tří metrů), prach a písek pouští a pláží a i nějaký ten pád (až z 1,5 metru). Je vybaven 28mm širokoúhlým objektivem Leica s 4,6x optickým zoomem (rozsah je tedy od 28 do 128 mm). Rozlišení snímače činí 12,1 Mpx a displej má úhlopříčku 2,7“. Videozáznamy se pořizují v úspornějším formátu AVCHD Lite. Speciální funkce se podle výrobce postará o odstranění rušivých zvuků větru. Při nahrávání videa je zoom funkční v celém rozsahu. Na výběr je ze 17 různých nastavení pro nejrůznější situace. Pokud je tma, automaticky se při záznamu rozsvítí zabudované LED světlo. Novinkou je funkce „rozpoznávání tváří“, která si zapamatuje obličeje z předchozích snímků. Při promítání si můžete nechat zobrazovat pouze snímky obsahující konkrétní osobu. Díky tomu je mnohem snazší také třídění a archivace.
INFO: www.panasonic.cz

YELLOWSNOW

iPhone3G: SIM lock prolomen

Skupina iPhone Dev Team zveřejnila v podobě „yellowSnow“ software v beta verzi, jehož pomocí je údajně možné odstranit SIM lock v Apple iPhone 3G. Jak uvádějí vývojáři v Dev Team blogu, iPhone musí běžet s aktuálním firmwarem 2.2 a program Jailbreak musí být aktivován pro použití externími aplikacemi. Software má však určité problémy: někteří uživatelé si stěžovali, že jim SIM lock nešlo deaktivovat.
INFO: blog.iphone-dev.org

PALETA PRODUKTŮ

Odhaleny nové mobily od HTC

Na fotografickém webu Flickr se objevilo kolem dvaceti mobilních telefonů HTC, které jsou plánovány pro rok 2009. Fotografie, které byly do sítě dodány prostřednictvím neoficiálních cest, ukazují jak mobilní telefony, tak OEM varianty určené pro provozovatele mobilních sítí. Jsou zde tak k vidění přístroje s operačním systémem Android od Googlu, který HTC používá již v modelu G1 dostupném u T-Mobilu. Jeho následovníkem může být Sapphire, který na rozdíl od G1 nenabízí žádnou klávesnici a který má být na trh uveden v květnu. Jiné modely, jako je TouchHD, naproti tomu v updatu obdržely vysunovatelnou QWERTZ klaviaturu. V podobě modelu Whitestone firma HTC navíc přináší svůj první televizní mobil. Všechny ceny a termíny zatím zůstávají otevřené.
INFO: www.flickr.com/photos/14753338@N04

OKI MC860

Rychlé barevné multifunkční zařízení

OKI MC860 je nové, dostupné a snadno ovladatelné multifunkční zařízení. Poskytuje funkce tisku formátu A3/A4, kopírování, skenování a faxování, tedy kombinaci, která je vhodná pro větší pracovní skupiny i malé a střední firmy. Nový model zvládne vytisknout nebo zkopírovat 26 barevných stran A4 za minutu a 15 stran formátu A3, v černobílém tisku pak 34 stánek A4 za minutu a 17 stran formátu A3. Umožňuje tisk různých formátů od vizitek až po více než metrové bannery, to vše na papír s gramáží až 203 g/m2.
Model je standardně vybaven duplexem pro oboustranný tisk, který omezuje spotřebu papíru a náklady na tisk. Zařízení MC860 vychází z řady tiskáren C8000. Disponuje tzv. multitasking funkcí, což znamená, že lze tisknout a současně skenovat či kopírovat, a umožňuje přerušení aktuální úlohy. Speciální funkce šifrovaného tisku ochrání citlivé dokumenty před zneužitím. Náklady na tisk začínají již na 1,70 Kč (bez DPH) za barevnou stránku A4 (při 5% pokrytí každou barvou, v ceně jsou započteny ceny veškerého spotřebního materiálu). Doporučená koncová cena multifunkčního zařízení je od 84 800 Kč bez DPH.
INFO: www.oki.cz

ACER FERRARI 1200

Ferrari s motorem od AMD

Nový notebook řady Ferrari 1200 představila firma Acer. Notebook nabízí výkon procesorů AMD Turion 64 X2, snadnou přenosnost a atraktivní design - výběrem materiálů, provedením a vzhledem notebook připomíná závodní vůz Ferrari. Kryt je vyroben z uhlíkových vláken - materiálu skutečně používaného v závodních autech.
Notebook je vybaven štěrbinovou mechanikou DVD SuperMulti, širokoúhlým, 12,1“ LCD displejem s podsvětlením LED a dodává se s bezdrátovou Bluetooth myší (volitelně i s telefonem Xpress VoIP). Založen je na technologiích AMD - kromě dvoujádrového procesoru je osazen i čipsetem AMD M780G. Vybrat si můžete konfiguraci až se 4 GB operační paměti a 320GB pevným diskem. Notebooky Ferrari 1200 jsou dodávány s předinstalovaným systémem Microsoft Windows Vista Home Premium.
INFO: www.acer.cz

CLOUD COMPUTING

Konec tradičních PC?

Plány Googlu budí rozruch. O chystané službě Google Drive se nyní mluví jako o nástroji, který by mohl odepsat běžné počítače, tak jak je známe nyní.
Služba Google Drive by měla umožnit uživatelům přistupovat ke svým datům odkudkoliv a z jakéhokoliv internetového zařízení. Uživatel by tak měl svůj virtuální počítač uložený na serverech společnosti Google a přistupoval by k němu jen přes internet prostřednictvím zařízení, která by pak sloužila jako pouhé terminály.
Podle informací z deníku TG Daily, který Google Drive označuje za nejočekávanější produkt Googlu, bude tato služba spuštěna ještě tento rok. Toto řešení je vnímáno jako možná cesta k odklonu od tradičních operačních systémů (a hlavně od Microsoft Windows) ve prospěch cloud computingu, kdy bude zpracování a uskladnění dat probíhat ve speciálních datových centrech, jež mohou být od uživatelů vzdálena tisíce kilometrů.
Tato vize má i řadu odpůrců, kteří upozorňují na bezpečnost a na stupeň kontroly nad daty uživatelů v rukou jediné firmy.
INFO: www.itnews.sk

VERBATIM

32GB USB paměti s podporou šifrování

Novou řadu úložných zařízení USB Store ‡n‡ Go rozšířila firma Verbatim o dva nové USB klíče, z nichž každý je schopen pojmout až 32 GB dat. Jedná se o model USB Executive a Mini Swivel s otočnou krytkou. Zařízení jsou dostupná za cenu 1 599 Kč, resp. 1 799 Kč (včetně DPH).
Disk Store ‡n‡ Go Executive USB je optimalizován pro vysoký výkon a nabízí rychlost čtení až 30 MB/s a zápisu až 12 MB/s. Rychlost čtení u modelu Mini Swivel je 11 MB/s, rychlost zápisu pak 8 MB/s. Na obou zařízeních je předinstalován šifrovací software.
INFO: www.verbatim.com

SLUNEČNICE. CZ

Co se stahuje

Software Adobe Reader, který slouží k prohlížení PDF dokumentů, se stal vůbec nejčastěji stahovaným programem z databáze serveru Slunečnice.cz v roce 2008. První příčku opustil pouze v červenci a v prosinci, kdy ji přenechal komunikačnímu programu QIP 2005. Ten v celkovém součtu skončil na bronzové příčce, kde nahradil software k vypalování CD a DVD Nero (12. místo). Jde o výrazný posun, neboť v roce předchozím skončil QIP až ve třetí desítce (na 23. pozici), a stal se tak skokanem roku. Rok 2008 byl úspěšný také pro slovenský program ESET NOD 32, jenž se umístil na druhé příčce. Oproti sedmému místu v roce 2007 si tak příjemně polepšil.

KRÁTKÉ ZPRÁVY

APPLE BUDE POUŽÍVAT DISPLEJE OD LG

Korejský výrobce LG podepsal dohodu o dodávkách LCD panelů pro firmu Apple, a to na období příštích pěti let. Displeje od LG Display využívá Apple odhadem u 70 % svých produktů. Nová smlouva dokazuje prohloubení spolupráce obou firem.
LG Display je dceřinou společností jihokorejského gigantu LG. Specializuje se pouze na výrobu obrazovek, po firmě Samsung je druhým největším výrobcem LCD panelů.
INFO: WWW.FORBES.COM

WINDOWS 7: POSLEDNÍ 32BITOVÝ SYSTÉM

Podle Microsoftu se většina zákazníků kupujících Windows 7 rozhodne pro 64bitovou variantu. Podle šéfa vývoje kernelu Windows byl u rozhodování zákazníků o operačním systému dosažen přelomový bod. Windows 7 proto budou posledním systémem, který nativně podporuje 32 bitů.
INFO: WWW.MICROSOFT.COM

LCD TV BUDOU BRZY OPĚT DRAŽŠÍ

Šéf elektronického koncernu LG Kwon Young Soo uvedl, že LCD obrazovky budou již brzy opět dražší. Ceny již dosáhly dna, brzy se ale mají znovu zvednout, míní Young Soo. Nebrzděnému zvyšování cen televizorů a monitorů by mohl zabránit konkurenční tlak.
INFO: HTTP://CZ.LGE.COM

PANASONIC VE ZTRÁTĚ

Japonský výrobce elektroniky Panasonic, který působí i v České republice, chce do konce roku 2010 propustit po celém světě přes patnáct tisíc zaměstnanců. Důvodem je současná slabá poptávka po výrobcích a silný jen, jež firmu poslaly do ztráty.
Panasonic již řadu let působí také v České republice. V Plzni vyrábí více než desetiletí televizory. Další závody na elektroniku má v Plané na Tachovsku a v Pardubicích. Zatím není jasné, zda se propouštění zhruba pěti procent zaměstnanců dotkne i těchto závodů.
INFO: WWW.PANASONIC.CZ


Dokumenty ke stažení
Komerční sdělení