Menu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

Jak jsme vás už informovali v minulém čísle, aktuální hardwarové žebříčky již najdete nejen v tištěném Chipu, ale i na internetu. Převod na web nebyl zrovna jednoduchý, ale povedl se, takže vám doporučuji podívat se na stránku www.chip.cz/top10. Počet zařízení sice ještě není kompletní a tuto stránku budeme i nadále rozšiřovat, i tak je ale podle mého názoru tento užitečný zdroj informací na českém internetu unikátní. Budeme rádi, napíšete-li nám své případné připomínky. Tolik k našim on-line aktivitám.
V tištěném Chipu tentokrát najdete test DVD přehrávačů s pevným diskem. I když už jde v souvislosti s nástupem Blu-ray přehrávačů (jejich přehled najdete v aktuálním Chip top 10) o částečně zastaralou technologii, tato zařízení stále mají co nabídnout a pro nahrávání televizních pořadů jde patrně o nejvýhodnější řešení. Oproti minulosti se především zvýšila kapacita disků a rozšířil se počet portů - především o moderní port HDMI. Škoda že výrobci nepoužívají kombinované mechaniky, které by zvládly nejen čtení a zápis DVD, ale i přehrávání Blu-ray disků - šlo by o ještě perspektivnější zařízení. Zarážející také je, že se stále nabízí dost nových DVD rekordérů s pouze analogovým tunerem, což v souvislosti s nástupem „analogové tmy“ není zrovna „in“ řešení.
V našem dalším testu najdete nettopy - malé úsporné počítače postavené na procesoru Atom, které slouží především pro připojení k internetu a zpracování základních dokumentů. V nabídce jich je zatím poměrně málo, protože mají výraznou konkurenci v cenově srovnatelných a výkonnějších počítačích postavených na klasických procesorech Celeron, Pentium Dual, Dual Core, Sempron 64 X2 nebo Athlon 64 X2. Jejich rozměry, ale i spotřeba v reálném provozu přitom nemusí být o mnoho vyšší než u nettopů. Možná se tedy vyplatí počkat na výkonnější nettopy s dvoujádrovým Atomem.
V našem Top 10 najdete i přehlednou tabulku TFT monitorů s úhlopříčkou 22 a 24 palců. Tomu, kdo by chtěl mít ještě větší „rozhled“, doporučuji náš test 26-28palcových modelů. Jejich cena začíná už na 11 000 Kč (tolik zaplatíte i za lepší 24“ model), přičemž odměnou vám bude skutečně úctyhodná zobrazovací plocha formátu 16:9 nebo 16:10 s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů. 17“ LCD monitory, které byly ještě před pár lety vrcholem technologie a luxusu, proti nim vypadají jako fotorámečky.
Co se týká našich dalších plánů v oblasti testů hardwaru, najdeme pro vás deset nejlepších a deset nejlevnějších digitálních fotoaparátů a ukážeme vám, co od nich můžete očekávat. Jistě už jste slyšeli o nové generaci disků založených nikoli na magnetické, ale na flash technologii - tedy o SSD discích (Solid State Disks). Na tuto technologii se podrobně podíváme a dostupné modely disků otestujeme. V počítačích a hlavně noteboocích se s nimi budeme setkávat stále častěji.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

Levné notebooky

Většina levných notebooků nabízí v porovnání s netbooky stejnou, nebo i delší dobu provozu na akumulátor, mnohem vyšší výpočetní výkon, lepší portovou výbavu a plnohodnotný displej i klávesnici. Jsou větší, a logicky tedy i těžší než netbooky, dobrou zprávou pro uživatele je však to, že i do nejlevnější kategorie spadají modely s hmotností pod dva kilogramy.

Netbooky

Netbooky - nová kategorie ultrapřenosných notebooků. Jsou levné, lehké a praktické a rozhodně je o ně velký zájem. Vyzkoušeli jsme první modely dostupné na našem trhu.

Stolní Blu-ray přehrávače

České domácností jsou už často vybaveny televizory HD Ready (případně Full HD) a stále více filmů se objevuje i na discích Blu-ray. Pozitivní skutečností je i to, že cena přehrávačů těchto disků v poslední době zřetelně klesla. Náš testlab provedl srovnávací test osmi přehrávačů nejnovější generace.

Digitální fotoaparáty - zrcadlovky

Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.

Blu-ray vypalovačky

Blu-ray combo mechaniky

Pro zájemce o HD video je tu přehled Bluray vypalovaček. V době, kdy jsou Blu-ray vypalovačky ještě dost drahé (stejně tak i prázdná média), však můžeme zájemcům o HD filmy doporučit i novou generaci Bluray combo mechanik. Čtou disky Blu-ray a zapisují na disky CD a DVD.

Inkoustová multifunkční zařízení

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete - skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

Digitální fotoaparáty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky Š to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete devatenáct nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem, kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.

LCD monitory - 22 palců

Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelých 5 000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 x 1050 bodů.

LCD monitory - 24 palců

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice většinou jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí.

Externí 2,5“ pevné disky

Externí disky velikosti 2,5“ jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost

PC sestavy

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

Top 10 nově na webu:

Pravidelně aktualizované hardwarové žebříčky Chipu najdete nově i na www.chip.cz/top10. Pokud si tedy pořizujete nový monitor, tiskárnu nebo třeba fotoaparát, podívejte se nejdříve na naše webové stránky.

INFO  Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.

 


Dokumenty ke stažení