Menu

Dropbox: Ukládání dat on-line

Dropbox: Ukládání dat on-line

Mějte svá data přístupná odkudkoliv a z libovolného operačního systému prostřednictvím několika kliknutí. To vše a mnohem více nabízí služba DROPBOX, navíc s bonusem v podobě 2GB diskového prostoru zdarma.
MANUEL SCHREIBER

Data jsou citlivý a zranitelný majetek. Většina uživatelů už ví, že důležitá data by se měla zálohovat – ani to však neznamená 100% bezpečí. Disky mohou havarovat, DVD se mohou poškrábat a USB disky se mohou ztratit nebo mohou být odcizeny. Existuje ale jedno řešení, které by vašim datům mohlo zaručit téměř dokonalé bezpečí. Internet nabízí celou řadu bezplatných zálohovacích služeb (viz rámeček dole), které uspokojí většinu uživatelů. My vám ale představíme službu, která nabídne ještě o něco více. Dropbox je flexibilní a uživatelsky přívětivá služba, nabízející perfektní integraci do systému – ať už jde o Windows, Mac, nebo Linux. Nabízí synchronizaci počítače, sdílení dat s přáteli nebo společnou práci na dokumentech s kolegy. Jedinou drobnou nevýhodou, která ale většinu uživatelů pravděpodobně příliš trápit nebude, je nutnost přihlásit se ke službě alespoň jednou za 90 dní.
Pokud vám nabízené místo na disku nebude stačit, lze zakoupit „upgrade“, který vám za 10 USD měsíčně (nebo 100 USD ročně) nabídne 50GB úložiště. Nyní vám ukážeme, jak můžete službu používat a jak můžete jednoduše zálohovat svá data.

Instalace Dropboxu: Uložení souborů v několika krocích

Základem pro komfortní práci s Dropboxem je klient, kterého si můžete stáhnout z adresy www.getdropbox.com (má velikost přibližně 14 MB). K dispozici je pochopitelně jak klient pro Windows, tak i pro operační systémy Mac OS X a Linux. Díky tomu je možné data synchronizovat nezávisle na zvoleném operačním systému.
Samotná instalace je automatická a spustíte ji kliknutím na instalační soubor. Vše, co ještě musíte udělat, je pouze zadat e-mailovou adresu a heslo pro on-line přístup. Dropbox vytvoří na počítači složku „My Dropbox“, která obsahuje dvě „podsložky“ – „Photos“ a „Public“. Pro přímý přístup do těchto složek slouží ikona Dropboxu (najdete ji v systémové liště), která zároveň nabízí i přístup k dalším zajímavým funkcím. Pokud na ni kliknete pravým tlačítkem, můžete například upravovat (i omezovat) rychlost stahování nebo přímo konfigurovat své připojení k internetu.
Nyní vyzkoušejte připojení k Dropbox serveru. Je to jednoduché – přetáhněte myší libovolný dokument či obrázek (například ve Windows Exploreru) do složky My Dropbox. Nad soubory se objeví malá ikona symbolizující update souborů (v našem případě upload). Modrý kroužek ukazuje, že soubor je stále nahráván, zelený naznačuje, že proces byl úspěšně ukončen. Dropbox používá k přesunu souborů SSL připojení a pro odesílané pakety je používán šifrovací standard AES s 256bitovým klíčem. Délka uploadu pochopitelně závisí na objemu zálohovaných dat a na rychlosti internetové linky. Nyní se přihlaste ke svému účtu na webu Dropboxu (www.getdropbox.com). Všimněte si, že adresářová struktura složek je zde stejná jako na vašem počítači. Jestliže na svém disku přidáte další složky, objeví se také v on-line záloze. Pokud si přesto chcete ověřit, co, jak a kdy se zazálohovalo, klikněte na »Home / Recent events« . Zde najdete přehled posledních „událostí“.
Program pro Windows je tedy praktický a uživateli ušetří při zálohování obrovské množství času. Jeho instalace na dalších počítačích (odkud chcete mít také ke svým datům přístup) je však často nepraktická nebo nemožná. Lze ji také označit za potenciální bezpečnostní riziko, neboť klient si ukládá přístupové heslo. Proto je možné přidat k datům další soubory i pomocí internetového prohlížeče. Přihlaste se ke svému účtu na serveru Dropboxu a zvolte příkaz »Upload / Add more files«, vyberte požadované soubory a klikněte na »Start upload«.
                                                                                                        2 GB prostoru pro vaše důležitá data
Na rozdíl od celé řady podobných internetových služeb umožňuje Dropbox pomocí webového rozhraní pohodlné uložení i více různých souborů.
I přes všechny výše uvedené výhody by se dal Dropbox zařadit mezi obyčejné „internetové úschovny“ – pokud by ovšem nenabízel několik unikátních funkcí. Jak by se vám líbilo jednoduché vytvoření sítě s dalšími uživateli, synchronizace počítače nebo snadné zveřejnění fotogalerií?

Výhody Dropboxu: Rozdělení souborů, sdílení a prezentace…

Chcete-li sdílet své soubory s jinými uživateli, nejprve se přihlaste ke svému účtu na webu Dropboxu. Poté příkazem »Share / Create new shared folder« vytvořte složku, která bude určena pro sdílený obsah. Nakonec na tuto složku klikněte a v pravé části okna (v sekci „Share this folder“) zadejte emailové adresy uživatelů, kteří s vámi budou data sdílet.
Pozor! Tato funkce je k dispozici pouze uživatelům, kteří mají konta na Dropboxu. Díky nim pak mohou pracovat se sdílenými soubory, přidávat vlastní data a ukládat změny. Z jednoho bezplatného účtu však můžete rozeslat maximálně deset pozvánek.
Pro ty uživatele, kteří nemají zájem o sdílení, ale pouze o prezentaci vlastních fotografií, nabízí Dropbox speciální funkci. Je to jednoduché: Ve složce „Photos“ vytvořte novou složku a do ní přesuňte fotografie. Každá složka má speciální adresu (tzv. link ID). Tu stačí přidat na váš web nebo ji rozeslat e-mailem, a vaše fotografie si hned získají publicitu. V tomto případě pochopitelně není nutné, aby zájemci o vaše snímky měli Dropbox účty…
Poznámka: Link ID najdete u každé složky pod možností „Copy and paste this link to share…“.
Dropbox je vhodný nejen ke sdílení a prezentaci vlastních fotografických úlovků, ale hodí se i k pravidelné synchronizaci. Prvním krokem je instalace klienta na PC se stejným nastavením jako u internetového „Dropbox účtu“. Právě na něm pak příkazem »Accouts / Manager Computers« ověřte, zda se v seznamu objevil i váš počítač. Poté stačí už jen z libovolného počítače do složky na vašem „Dropbox účtu“ přidat, nebo v ní upravit soubor a sledovat, jak se data synchronizují ve složce na stolním počítači.
AUTOR@CHIP.CZ

Česká internetová úložiště

Zahraniční servery nabízející UKLÁDÁNÍ A ZÁLOHOVÁNÍ DAT jsou díky velké konkurenci poměrně schopné. Jak to ale vypadá na našem „malém písečku“?
PETR KRATOCHVÍL

Až donedávna u nás klasické servery nabízející jednoduché a bezplatné zálohování neexistovaly. Na webu najdete pouze služby určené menším firmám (např. www.zalohujeme.cz, www.securedata.cz), u kterých navíc chybí (mimo jiné) možnost rychlého a jednoduchého vyzkoušení. Podstatná je samozřejmě i skutečnost, že ceny placených verzí nejsou zrovna lidové…
S prvními jarními paprsky se však u nás naštěstí objevila i česká verze populární služby Humyo (http://humyo.cz). Její nabídku nelze označit jinak než jako luxusní – 10 GB zdarma (v době psaní tohoto článku akce nabízející 20 GB) spolu s balíkem zajímavých služeb přinese do zatuchlých vod českých úložišť pořádný průvan. Díky Humyu si lze udělat obrázek i o českých cenách konkurenčních serverů. U profesionální verze služby si Humyo účtuje za 100 GB dat necelé 2 000 Kč za roční uložení. České služby jsou přibližně pětkrát dražší…
Budoucnost on-line zálohování je tedy díky Humyu optimistická a my se na jeho služby podrobněji podíváme v některém z příštích čísel.

Internetové úschovny

Mnohem rozšířenější službou jsou u nás tzv. internetové úschovny. Ne, nečekejte žádné zálohovací speciality ani další komfortní služby. Jde o jednoduché a rychlé úložiště, kam je možné si na chvíli odložit data nebo prostřednictvím něhož můžete předat svá data známým nebo kolegům. Nabídka těchto služeb na českém internetu je poměrně bohatá a není v našich silách popsat všechny. V tabulce tedy najdete ty nejzajímavější a zde se zmíníme o třech, které poněkud „vyčnívají z řady“.

iSkládka

Jedním ze serverů, které nelze popsat jinak než jako „bizarní“, je iSkládka (www.iskladka.cz). Lze ji označit jako křížence e-shopu s žertovnými předměty, webu s blogy a internetové úschovny. My ale nebudeme komentovat „blogy ve výstavbě“ nebo možnost objednání chladicího půllitru, ale „silážovací schopnosti“ této služby. Důležité tedy je, že nabízí 2 GB volného místa pro vaše data, a to na celých 30 dní – na českém internetu unikátní nabídka.

Úschovna

Úschovna.cz patří k jedněm z nejstarších služeb tohoto typu u nás. Problémem ale je, že s přibývajícím věkem neroste kapacita a zkušenosti, ale přichází alzheimer a revma. Jak jinak si vysvětlit, že zatímco konkurence zjednodušuje podmínky a zvětšuje kapacitu, Úschovna se snaží uživatele odradit. Omezení počtu příjemců, počtu stažení, chybějící informace o službě – to vše odradí i méně náročného uživatele. Korunu všemu nasazuje upozornění na nutnost dodržení limitu 100 MB s poznámkou „V případě, že tento limit bude překročen, bude zásilka automatickým scriptem nenávratně smazána“.
Pokud by i přesto někdo uvažoval o použití této služby, měl by ho odradit přístup firmy k soukromým informacím (viz Hledejte rozdíly).

eDisk

Poslední službou (a to nikoliv z hlediska kvality), o které se zmíníme, je eDisk. Už v minulosti jsme ji chválili za kvalitní služby a uživatelsky přívětivé ovládání, ale v době rostoucích nároků jí chyběla potřebná kapacita. Nyní se v tomto ohledu zlepšila na přijatelných 500 MB a pro běžné použití ji považujeme za našeho jasného favorita.
Ale ať už si zvolíte jakoukoliv službu, počítejte s tím, že u bezplatných variant nelze očekávat žádné zázraky. I v této oblasti pochopitelně cena odpovídá kvalitě…
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ

INFO

Cizí alternativy

Hledáte on-line disk s jinými funkcemi? Nabízíme vám přehled těch nejdůležitějších, spolu s informacemi o jejich zaměření…

BOX.NET: On-line služba s podobnými funkcemi jako u Dropboxu, ale s kapacitou pouze 1 GB. Výhodou je možná kombinace s aplikacemi Web 2.0 (například pro kancelář nebo fotografie).
Info: www.box.net

HUMYO: Jediná služba nabízející úchvatnou kombinaci jednoduchosti a 10GB diskového prostoru. Díky integrovanému multimediálnímu přehrávači je tato služba obzvláště doporučeníhodná pro video, hudbu a také fotografie…
Info: www.humyo.com

ADRIVE: Tato služba je určena všem, kdo potřebují co nejvíce místa. Nabízí totiž bezkonkurenčních 50 GB místa na disku.
Info: www.adrive.com

IDRIVE: Služba specializovaná na bezpečnostní zálohy, která nabízí 2 GB diskového prostoru a výborné zálohovací řešení.
Info: www.idrive.com

INFO

Hledejte rozdíly

Zaregistrovat se, nahrát soubor a dál se nestarat. Většina z nás považuje internetové úschovny dat za službu hodnou stejné pozornosti jako pračka. To je ale nepříjemný omyl, protože rozdíly mezi jednotlivými službami jsou opravdu propastné. Nevěříte? Zkuste si zahrát starou hru na hledání rozdílů v textech z webů u dvou vybraných služeb…

EDISK. CZ – SEKCE O EDISKU: DISKRÉTNOST

Registrační údaje uživatelů služeb eDisk považujeme za vysoce důvěrné ve smyslu zákona 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, a využíváme je pouze pro zajištění potřeb provozu portálu. Vaše osobní údaje nebudou zneužity pro zasílání nevyžádané pošty, ani nebudou poskytnuty jiným subjektům.

USCHOVNA. CZ – PODMÍNKY POUŽITÍ ÚSCHOVNY

Uživatel souhlasí se zasíláním informačních e-mailů o uložení zásilky na e-mailovou adresu, kterou dobrovolně poskytl při využívání služeb portálu uschovna.cz. Součástí informačního e-mailu může být reklamní sdělení provozovatele tohoto portálu nebo třetích stran.

DALŠÍ SLUŽBY

www.czshare.cz,
www.nahraj.cz,
www.uloz.to,
www.uloz.cz


Dokumenty ke stažení