Menu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

V aktuálním čísle najdete zajímavý test SSD disků. Přestože je jejich výkon impozantní, většina z nás si o nich zatím jen s chutí přečte a tím to skončí. Jejich cenová úroveň nás totiž vrátí zase pěkně zpátky na zem ke klasickým pevným diskům s magnetickým povrchem. Jejich přehled najdete právě v Top 10. Dále jsme se věnovali notebookům, které svým výkonem a výbavou mohou směle nahradit klasické desktopové počítače, a testovali jsme i kompaktní digitální fotoaparáty.
A nyní k naší rubrice Top 10. Přehledové tabulky LCD monitorů se rozrostly o novou kategorii 26“ a větších úhlopříček. Standardem se stávají 22“ LCD monitory a zájem je spíše o větší než o menší zobrazovací plochu. Máme pro vás také přehled DVD rekordérů s pevnými disky, které pojmou desítky hodin záznamu.
Přehledová tabulka námi testovaných netbooků se rychle rozrůstá. S novými modely zabodovaly firmy Acer a Dell. Acer Aspire One D150 získal větší, 10,1“ displej podsvícený LED diodami a má už v základů baterii, která ho udrží v provozu dostatečně dlouho. Také Dell zvětšoval displeje na 10, ale i na 12“ a v nabídce prodejců je nyní už více než dvacet modelů netbooků.
Pro zájemce o náš „Top“ v elektronické verzi (na adrese www.chip.cz/top10) doporučuji „workshop“, tedy jakýsi návod, který jsme pro vás připravili. Najdete ho na straně 14 a obsahuje popis funkcí a způsob ovládání. U tabulek totiž můžete snadno měnit pořadí nebo výsledky filtrovat podle vámi zadaných parametrů.
Do dalšího čísla pro vás opět chystáme řadu zajímavých testů. Už dlouho jsme se nevěnovali základním deskám, a tak je pro vás nyní otestujeme. Jde o desky pro nové procesory Intelu Core i7, které vedou žebříčky výkonnosti a jejichž cena už se dostává na přijatelnou úroveň. Nabídka základních desek s paticí LGA1366 je již dostatečně široká, takže jich v testu najdete alespoň deset.
Delší dobu už se také v našem časopise neobjevil test projektorů, takže i to napravíme. Projektory procházejí rychlým vývojem - zvyšuje se jejich rozlišení, přecházejí na formát 16:9, vylepšuje se jejich obraz a snižuje se spotřeba, cena a hlučnost. LED technologie však zatím do tohoto segmentu nepronikla - používá se zatím u miniprojektorů. Přináší sice mnohem nižší spotřebu (a tím i hluk) a mnohem delší životnost (klasické lampy do projektorů totiž mají životnost asi 3 000 hodin), ale svítivost zatím není na dostatečné úrovni, abyste si doma mohli udělat „kino“ s velkým plátnem.
Netbookům se sice věnujeme pravidelně, ale novinek je v této oblasti stále dost a je o ně zájem. Můžete tedy očekávat i další testy těchto zařízení. Chystáme pro vás pár tipů pro jejich rozšíření a zajímavé srovnání s klasickými notebooky, které mají samozřejmě své přednosti - tedy především vyšší výkon a lepší vybavení. Netbooky totiž neumožní některé aplikace ani spustit nebo by byly pro jejich provozování příliš pomalé.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

LCD monitory - 26-28“ 

Zvažujete-li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD displejů s úhlopříčkou 26 až 28 palců. Pracujete-li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.

DVD rekordéry s diskem

Nejnovější generace DVD přehrávačů s pevným diskem přichází se špičkovými vlastnostmi a velkou kapacitou paměti. Chip testoval nejnovější modely s cenou do 12 000 Kč. Ty nabízejí zajímavé funkce, jako je Time Shift, mají úložnou kapacitu, která vystačí na celý den přehrávání videa, podporují formáty MPEG-4/DivX a mají množství rozhraní.

Netbooky 

Netbooky - nová kategorie ultrapřenosných notebooků. Jsou levné, lehké a praktické a rozhodně je o ně velký zájem. Vyzkoušeli jsme modely dostupné na našem trhu.

Blu-ray vypalovačky 

Blu-ray combo mechaniky

Pro zájemce o HD video je tu přehled Bluray vypalovaček. V době, kdy jsou Blu-ray vypalovačky ještě dost drahé (stejně tak i prázdná média), však můžeme zájemcům o HD filmy doporučit i novou generaci Bluray combo mechanik. Čtou disky Blu-ray a zapisují na disky CD a DVD.

LCD monitory - 22 palců 

Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelých 5 000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 x 1050 bodů.

PC SESTAVY

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

Externí 3,5“ pevné disky

Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat - to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.

Interní 3,5“ SATA disky

Oficiálním následovníkem ATA je SATA - vyznačuje se vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely. Náš přehled zahrnuje deset nejrychlejších disků na trhu.

INFO
Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.

 


Dokumenty ke stažení