Menu

Proč nemáme hudbu zdarma?

Proč nemáme hudbu zdarma?

Vážení čtenáři,

stále se děje spousta věcí a ne všechny vypadají logicky - počínaje počasím a konče (auto)šrotovným, na které se můžeme nově těšit i v České republice. Jak s oblibou říkají „realisté“, svět není fér.
PODÍVEJME SE TŘEBA NA TAKOVÝ ON-LINE OBCHOD S HUDBOU. V Evropě a v USA se pořádají zátahy na porušovatele autorských práv a Mezinárodní federace hudebního průmyslu lobbuje za zákony navrhující trestat stahování autorsky chráněného obsahu okamžitým odpojováním od internetu. Naproti tomu v Číně, kde míra pirátství dosahuje 99 %, už nad piráty zlomili hůl a zkoušejí s nimi být raději zadobře. Google začal na tamním trhu nabízet stahování hudby zdarma. Dohodl se na tom s největšími hudebními vydavatelstvími. Měl by se za to s nimi podělit o zisky za reklamu. Lepší nějaký příjem než vůbec žádný.
MILÍ ČÍNŠTÍ PIRÁTI NA TO TEDY VYZRÁLI. Během několika týdnů budou mít k dispozici více než milion kvalitních MP3 skladeb úplně zdarma. O tom si my všichni ostatní, kteří nejsme piráty z 99 %, můžeme nechat jen zdát. Rozdíl je v tom, že prostě „pirátíme“ nedostatečně, a navíc nás není miliarda. Alespoň že díky nové vyhlášce ministerstva kultury o náhradních autorských odměnách nedoplácíme od 1. ledna za paměťová média autorům, které potenciálně můžeme okrást, 6 Kč za každých 512 MB, ale přijatelnějších 1,50 Kč za každý 1 GB. 16GB flash disk tak už nepodraží o 228 korun, ale jen o 29 Kč.
O INTERNET SE DÍKY JEHO ROSTOUCÍMU VÝZNAMU ZAČÍNAJÍ ZAJÍMAT ZÁKONODÁRCI. Evropská unie připravuje směrnici o audiovizuálních službách a vede se rozsáhlá diskuse o nutnosti, nebo naopak škodlivosti regulace internetu. Je pravda, že internet umožnil do této doby nebývalé porušování autorských práv a že díky anonymitě, kterou skýtá, na něm každý (včetně dětí) může lehce najít nebo umístit hodně škodlivý obsah. Naproti tomu internet nabídl úplně jiný druh autorství a spolupráce a třeba open-source a freewarové projekty drží na uzdě velké výrobce. V každém případě představa, že internet nebo jeho části hlídá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, dnes vypadá podivně.
A ABYCH JEŠTĚ NEZAPOMNĚL NA TO ŠROTOVNÉ: Není pochyb o tom, že v autoprůmyslu je zaměstnáno hodně lidí a že tvoří významnou část hrubého domácího produktu. To ale tvoří firmy a zaměstnanci z počítačové oblasti také. Podle Českého statistického úřadu pracuje u nás v ICT službách a výrobě zhruba 123 tisíc lidí. Nebylo by tedy fér zavést šrotovné i pro počítače? Já vím, na to už peníze daňových poplatníků nestačí.
POKUD SI TEDY NOVÝ POČÍTAČ NEKOUPÍTE, třeba vám přijde vhod alespoň novinka, kterou jsme pro vás v květnovém čísle připravili: oboustranné DVD, na jehož druhé straně je bootovací záchranný disk pro případ výpadku PC. Záchranný disk obsahuje vše potřebné pro odstranění virové infekce a záchranu vašich důležitých dat. Díky bohaté softwarové výbavě se ale může stát i téměř plnohodnotnou alternativou v případě, že nemáte k dispozici svůj obvyklý operační systém.
Na Chip DVD i v tištěném Chipu toho samozřejmě najdete ještě mnohem víc. Přeji vám hodně zábavy a užitečných informací.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+  ČESKÁ LOKALIZACE EBAY je tady. Na stránce cz.ebay.com je k dispozici rozhraní serveru v češtině. Aukro má velkou konkurenci.
-  BEZPLATNÉ LAST.FM končí. Bude fungovat jen za měsíční paušál, který bude činit 3 eura. Zadarmo zůstane v Německu, USA nebo Velké Británii. Proxy servery, těšte se.
+  NEJBOHATŠÍM člověkem planety je opět Bill Gates. Že by se Vista tak dobře prodávala? Inu, za chyby se platí.
+  3G síť na bázi HSDPA spouští v těchto dnech v Praze 9 a 10 Vodafone.
+  GOOGLE ZAHÁJÍ na konci dubna v Praze fotografování ulic a veřejných prostranství. Praha se tak stane dalším městem, které služba Google Street View zmapuje.
-  SÍŤ U:FON POSTIHL první větší výpadek. Téměř celý den si uživatelé v Čechách nemohli zavolat. Za problémem stojí softwarový upgrade.
+  SERVICE PACK 2 pro Vistu je přichystán. Obsahuje 691 oprav. Řekněte „Wow“!
+  HUSTOTA ZÁZNAMU 10 TB NA PALEC ČTVEREČNÍ bude brzy realitou. Této kapacity bude možné dosáhnout díky blokovým kopolymerům.
-  WINDOWS XP: 14. dubna byla ukončena fáze cyklu podpory nazvaná „všeobecná odborná pomoc“ systému Windows XP. Po tomto datu už pro XP nevyjdou žádné aktualizace, které se netýkají bezpečnosti. Bezpečnostní záplaty budou vycházet až do 8. 4. 2014 (pak skončí podpora XP úplně).
+  PANASONIC PŘEDSTAVIL NOVÉ TELEVIZE S FUNKCÍ VIERA CAST. Ta umožní pouštět na televizoru videa z YouTube, ale také z archivu TV Nova. Podobné internetové funkce zabudovává do svých TV i Samsung. Snad se brzy dočkáme plnohodnotného internetu v každé nové TV.
+  HLEDÁNÍ OBRÁZKŮ pomocí vyhledávače Google je opět jednodušší. Umožňuje zobrazit pouze ty obrázky, na nichž převládá barva, kterou si uživatel zvolí.


Dokumenty ke stažení