Menu

Deset překvapivých faktů o iPodech

Deset překvapivých faktů o iPodech

Zajímavé, neobvyklé a zábavné informace o NEJPOPULÁRNĚJŠÍM MP3 PŘEHRÁVAČI na světě - iPodu od Applu.
ANDREAS HENTSCHEL

1 Prodejní rekord: 40 000 skladeb během deseti minut

100miliontou písničku prodal obchod iTunes Music Store 12. července 2004. Osoba, která ji zakoupila, vyhrála 40GB iPod a 17“ notebook Apple PowerBook a dostala kupon na 10 000 písní. Před dosažením této hranice bylo během 10 minut prodáno 40 000 skladeb.

2  Vynálezce

Ne, nápad udělat MP3 přehrávač nepřišel od šéfa Applu Steva Jobse. „Otcem“ iPodu je Anthony M. Fadell. Na nápad zkombinovat přenosný hudební přehrávač s online podporou a prodejem prý tento IT vývojář přišel během své dovolené na horách. Poté, co několik společností tento obchodní model zamítlo, přišel s ním na začátku roku 2001 do Applu. Až do listopadu 2008 pak byl šéfem divize iPod, potom firmu opustil.

3  Lákající sluchátka

V březnu 2004 policie z West Midlands v Anglii naléhavě varovala majitele iPodů, aby je nenosili s originálními bílými sluchátky, ale pořídili si nějaké neutrální. Tato sluchátka totiž lákala zloděje, kteří už předtím mnoho majitelů o iPod připravili.

4  Pěkné drahé menu

V srpnu 2006 zažalovala konkurenční firma Creative Apple o 100 milionů dolarů.
Důvod: podle americké komise US International Trade Commission použitím menu v iPodu porušil Apple patent firmy Creative.

5  Nejdražší iPod na světě

Doposud nejdražší iPod se prodal v USA v prosinci 2002 za 548 dolarů. Šlo o speciální edici druhé generace iPodu, která se prodávala jen krátce. iPody této edice měly kapacitu 20 GB a měly vyryté podpisy popových hvězd, jako třeba Madonny, No Doubt a Becka.

6  Pokřtění iPodu

S označením „iPod“ přišel textař Vinnie Chieco, který pracoval na reklamní kampani na tento nový přehrávač. Bílé zařízení mu připomínalo „pody“ z filmu „2001 - Vesmírná odysea“, což byly bílé přepravní „kapsle“, které se podobně jako iPod „dokovaly“ k mateřské lodi.

7  Zmetky

Podle odhadu webového portálu MacInTouch byl každý sedmý iPod vyrobený v roce 2005 vadný. Nejčastější byly komplikace s akumulátorem, který nevydržel moc dlouho, dále pak s kazovými pevnými disky a s poškrábaným krytem.

8  Tichá hudba podle zákona

Právní řád ve Francii omezuje hlasitost hudebních přehrávačů na 100 decibelů. Proto mají některé iPody prodávané v současné době v Evropě zredukovanou hlasitost. Americké verze jsou hlasitější.

9  Nejprodávanější

Podle odhadů maloobchodního prodeje je zatím nejprodávanější verzí iPod nano, následují verze shuffle a touch. Nejoblíbenější barvou přehrávače nano byla černá a nejméně oblíbenou pak zlatá - z toho důvodu se už ani zlatá verze nedodává.

10  Špatné barvy

Jako první se ve více barevných variantách prodávaly modely iPod mini. Barvy se však příliš nepovedly - růžová totiž vypadala spíše jako fialová. Kusy se špatnou barvou se pak vyprodaly na eBay.

 


Dokumenty ke stažení