Menu

Dobroty pro váš netbook

Dobroty pro váš netbook

Výkon a LEV výbava MALÝCH A LEVNÝCH NETBOOKŮ mohla řadu jejich nových majitelů zklamat. My vám ale ukážeme, jak si svůj netbook můžete vylepšit.
PETER KRAJEWSKI

Komponenty, ze kterých se netbooky skládají, musí být především malé a levné. Úspěšné procesory Intel Atom toto pravidlo splňují dokonale, a není tedy divu, že jak z hlediska ceny, tak z hlediska výkonu a minimální spotřeby elektrické energie jsou pro výrobce netbooků momentálně nejoblíbenější volbou. Procesor v netbooku nelze upgradovat, do určité míry mu však můžete ulehčit práci zvýšením kapacity operační paměti (1). Téměř všechny dostupné modely podporují až 2 GB RAM, i když v základní výbavě je většinou pouze 1 GB. Zrychlení netbooku můžete dosáhnout i změnou operačního systému - Linux (2) je méně náročný na systémové prostředky, a provoz netbooku je tedy rychlejší.

Správné doplňky

Potřebujete vylepšit výbavu svého netbooku? Jeho konfiguraci nezměníte, ale můžete si k němu dokoupit rozšiřující doplňky. Vlastníte-li netbook s SSD diskem o omezené kapacitě, určitě si k němu pořiďte externí pevný disk (3). Kromě jedné nedávno uvedené výjimky (Asus EeePC 1004DN) nemají netbooky zpravidla optickou mechaniku, to lze ale napravit zakoupením externí DVD vypalovačky (4), připojitelné pomocí USB portu. Nestačí-li vám Wi-Fi, můžete k netbooku připojit UMTS USB zařízení nebo hybridní USB TV kartu (5).
Výdrž při provozu na akumulátory zvyšují baterie s vyšší kapacitou (6), které lze k většině modelů rovněž dokoupit. Jelikož netbook je extrémně mobilní zařízení, doporučujeme vám chránit jeho obsah heslem. Za tímto účelem jsme na naše DVD umístili nástroj Password Depot 3. Svůj starší netbook sice můžete pomocí našich rad vylepšit, pokud byste však museli upgradovat vše, možná by vyšel levněji nákup nového netbooku, který by lépe vyhovoval vašim potřebám.

Operační paměť – více je lépe (1)

Nejjednodušším řešením urychlení činnosti operačního systému Windows je zvýšení kapacity operační paměti. V případě netbooků se musíte nejprve přesvědčit, zda je právě do vašeho modelu možné rozšiřující paměť vložit. Musíte také zvolit správný paměťový modul. Většinou se používá standardní modul SO-DIMM, který je v kapacitě 1 GB možné koupit již od 300 Kč.

Linux místo Windows (2)

Existuje celá řada variant Linuxu, které jsou stejně dobré jako Windows. Jsou k dispozici zadarmo a nemají takové nároky na výkon sestavy jako Windows. Všechny běžné aplikace včetně programů pro tvorbu kancelářských dokumentů či editorů obrázků na nich bez problému běží i v případě pomalejšího hardwaru. Jednou z náročnějších variant Linuxu, které jsou zvláště vhodné pro multimediální aplikace, je Dreamlinux. Lze jej spustit i z CD (www.dreamlinux.org). Alternativou může být Linux Kubuntu, který má sice méně funkcí, ale snadněji se ovládá (www.kubuntu.org).

Externí úložný prostor na HDD (3)

Některé netbooky jsou vybaveny SSD diskem o kapacitě 8 až 32 GB. Vlastníte-li takový model, je pro vás nákup externího pevného disku téměř nutností. S ohledem na mobilitu a menší požadavky na výkon doporučujeme nákup externího disku osazeného 1,8“ pevným diskem, který je možné snadno přenášet v kapse. Ideálním diskem je 1,8“ Samsung S1 – s kapacitou 120 GB přijde na cca 2 200 Kč.

Externí mechanika (4)

Optickou mechaniku na netbooku postrádají především milovníci filmů. Naštěstí spolu s boomem netbooků prožívají renesanci i externí optické mechaniky malých rozměrů, které mohou číst a vypalovat DVD disky bez nutnosti externího napájení. Doporučujeme zvolit takové modely, které jsou napájeny přímo z USB portu netbooku. Ideálním produktem v poměru mezi cenou a výkonem je například Lite-On eSAU108, jehož cena činí cca 1 500 Kč. Mechanika je příjemně malá a prodává se i ve verzi s funkcí LightScribe.

Luxusní doplňky: TV či internet (5)

Netbook vám může posloužit i jako přenosný televizor. Na trhu je řada hybridních USB TV tunerů, které umožní příjem jak analogového, tak digitálního TV signálu a většinou i FM rádia. Výkon procesoru i rozlišení displeje netbooku klidně stačí na provoz TV karty. Doporučujeme například model AverTV Hybrid Volar HX za cca 1 700 Kč. Pokud byste chtěli používat UMTS/ HSDPA USB modul, doporučujeme informovat se nejprve u mobilního operátora, zda prodává balíček s USB modemem za dotovanou cenu. Upozorňujeme však, že celorepublikové pokrytí vysokorychlostním internetem je nedostatečné a vztahuje se v podstatě jen na největší města.

Dvakrát více času za 2 500 Kč (6)

I když mají netbooky minimální spotřebu, baterie některých modelů se vybijí velmi rychle – někdy dokonce již za dvě hodiny. Pokud vám výdrž vašeho netbooku nestačí, podívejte se do nabídky jeho výrobce – téměř všichni výrobci prodávají jako volitelný doplněk akumulátory s dvojnásobnou kapacitou. Například netbooky Acer Aspire One se standardně dodávaly s akumulátorem o kapacitě 2 200 mAh, za cca 2 500 Kč však lze dokoupit baterii s kapacitou 5 200 mAh, která dokáže pohánět netbook 2,5x delší dobu (až 6 hodin).Varování: Doplňkové baterie s vyšší kapacitou bývají větší a zvětšují rozměry i hmotnost netbooku.

 

 


Dokumenty ke stažení