Menu

„Nábytek“ od Microsoftu

MICROSOFT SURFACE

„Nábytek“ od Microsoftu

Když se řekne Microsoft, většina lidí si vybaví Windows. Jen pár nadšenců si vzpomene na hardware v podobě myší či joysticků. Naprostá většina uživatelů ale vůbec netuší, že Microsoft „fušuje do řemesla“ i nábytkářským firmám…
Myšlenka „interaktivního počítačového stolu“ je už hodně stará. Na její realizaci ztroskotala celá řada firem a teprve Microsoftu se podařilo tento nápad dotáhnout do vítězného konce. Ani u softwarového gigantu to však nebyla snadná cesta. To, co začalo v Redmondu v roce 2001 jako projekt dvou pracovníků vývojového oddělení, představil ve finální podobě Steve Ballmer až v roce 2007 a první „interaktivní stoly“ se na trhu objevily ještě o rok později. Co tedy vlastně tato „hračka“ umí a jak to celé funguje?

Stůl zaznamená více současných dotyků

Povrch stolku je tvořen odolnou plastovou deskou, na kterou je zespodu promítán obraz. Třicetipalcový (76 cm) displej také dokáže pracovat jako klasický monitor, umí rozpoznávat jednotlivé předměty a reaguje na více než jeden dotyk. Je založen na infračervené „projekční technologii“, což mu ve srovnání s konkurenčními projekty přináší celou řadu výhod. Umí rozpoznat polohu vašich rukou (i když se dotýkáte jen konečky prstů), dokáže reagovat na velké množství „podnětů“ najednou a nabízí možnost interakce s předměty.
Možnosti jeho využití jsou obrovské - od restaurací (luxusní výběr jídel) přes hotely (interaktivní mapy a informační centra) až po nekonečné možnosti v oblasti školství. My jsme si stůl vyzkoušeli a byli jsme jeho schopnostmi mile překvapeni - kombinace snadného ovládání a neuvěřitelně širokého spektra možností přímo pasují do každé moderní domácnosti. Ale ať už si představíte rodiče plánující dovolenou (či výlet), prohlížející si fotografie či videa z té minulé, nebo hrající či učící se děti, vaše sny ihned zastaví nelidová cena za hranicí 10 tisíc eur. Interaktivní stůl je již v prodeji v sousedním Německu, u nás prozatím chybí servisní síť. I tak si ho ale můžete prohlédnout například v pražské pobočce Microsoftu…

Co se skrývá uvnitř

A co lze najít „pod kapotou“ tohoto „kusu nábytku“? Na „displej“ o rozlišení 1024 x 768 bodů proudí informace přes dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo o frekvenci 2,13 GHz a 2 GB RAM. Multimediální schopnosti umocňuje 500GB disk, 100Mb/s síťová karta, Wi-Fi b/g a Bluetooth 2.0 a to vše je pod kontrolou operačního systému Windows Vista Business. Další, podrobnější informace najdete na našem webu (www.chip.cz).
INFO: www.microsoft.com/surface/


SPECIÁL O PROHLÍŽEČÍCH

Startují Browsery.cz

K prvnímu dubnu byl oficiálně spuštěn nový server Browsery.cz (www.browsery.cz), internetový magazín věnovaný webovým prohlížečům a okrajově též webovým technologiím. V současnosti se nový web věnuje horkým tématům dneška, jako je spor o Internet Explorer integrovaný do MS Windows, vývoj a dokončování nových verzí populárních prohlížečů nebo souboj prohlížečů o nejrychlejší jádro, a evergreenem je bezesporu i téma bezpečnosti.

FUSION MEDIA EXPLORER

3D multimediální prohlížeč

Tvůrce čipů Advanced Micro Devices (AMD) uvolnil první beta verzi nového 3D multimediálního prohlížeče, který je navržen tak, že uživatelé mohou snadno sdílet multimediální soubory uložené na svých počítačích s různými sociálními sítěmi.
„Prohlížeč, pojmenovaný jako Fusion Media Explorer, umožňuje uživateli procházet hudební alba a videoalba uložená na jeho počítači a sdílet tyto soubory se sociálními sítěmi,“ říká Casey Gotcher, ředitel produktového marketingu AMD. Nový software je již volně k dispozici na oficiálních stránkách AMD, ovšem zatím jen ve verzi beta.
Podle Gotchera integrovala firma AMD sociální sítě, jako jsou Facebook či YouTube, do softwaru, který umožňuje snadno nahrávat a sdílet multimediální soubory. Uživatelé si při procházení alb v rotujícím 3D rozhraní mohou jednoduše vybrat video nebo hudební soubor a přetáhnutím ho přímo nahrát právě na YouTube či Facebook.

NIKON D5000

Digitální zrcadlovka pro amatéry

Nikon má v nabídce novou digitální zrcadlovku pro amatérské použití, označenou Nikon D5000. Fotoaparát D5000 je stejně jako Nikon D90 vybaven funkcí pro snímání videa v HD kvalitě (funkce D-Movie poprvé představena právě v přístroji D90). Živý náhled je u nových zrcadlovek již samozřejmostí. Šikovný je výklopný a otočný 2,7“ displej, který umožňuje snímání z jakéhokoliv úhlu. Displej můžete navíc sklopit směrem k tělu fotoaparátu, kde je chráněn před poškozením v případě, kdy používáte k fotografování hledáček fotoaparátu. Díky množství zabudovaných editačních funkcí, rozsáhlé nabídce motivových programů, obrazovému snímači s 12,3 milionu pixelů (rozlišení snímků je až 4 288 x 2 848) a velkému rozsahu citlivostí v rozmezí ISO 200 až ISO 3200 mohou i amatéři s tímto přístrojem pořídit kvalitní snímky. Rozměry fotoaparátu jsou 127 x 104 x 80 mm a hmotnost činí 560 g bez baterie. Cena těla je asi 19 000 Kč vč. DPH.
INFO: www.nikon.cz

PŘIPOJENÍ K INTERNETU

ČRa pokryly Prahu technologií WiMAX

České radiokomunikace rozšířily nabídku svých služeb o vysokorychlostní připojení k internetu a o hlasové a datové služby, které jsou poskytovány pomocí nově vybudované bezdrátové sítě. Služba Premium WiMAX a Business WiMAX je poskytována prostřednictvím technologie v licencovaném pásmu 3,5 GHz. Je tak zcela nezávislá na pevných sítích.
Hlavní výhodou technologie WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) je její dostupnost i tam, kde není pokrytí pevnými sítěmi. Kvalitou datového přenosu přitom WiMAX dosahuje úrovně služeb poskytovaných prostřednictvím pevných sítí.
Cena služby Premium WiMAX začíná na částce 999 Kč vč. DPH
Komentář redakce: WiMAX od Radiokomunikací jsme měli možnost testovat po dobu dvou měsíců. Od vysílače jsme byli vzdáleni 12 km a za celou dobu nás nepostihl jediný výpadek. Rychlost nijak nekolísala, překvapeni jsme byli delšími odezvami, které se pohybují kolem 40 ms. Delší odezva je způsobena řízením kvality služby (QoS), která vlastně „bufferuje“ přenos. Díky tomu může eliminovat výpadky. WiMAX sice není levná záležitost, potřebujete-li ale kvalitní linku určenou pro náročné služby, může být bezdrátový WiMAX dobrou volbou.
INFO: www.radiokomunikace.cz

LENOVO

MID s názvem Pocket Yoga

Lenovo chystá svůj počin na poli mobilních internetových zařízení, takzvaných MID. Nový model bude nést označení Pocket Yoga a bude se jednat o zařízení s důrazem na design.
Přístroj má kožený povrch a velkou podlouhlou obrazovku s otočným kloubem, díky kterému bude možné MID rozložit podle potřeby do tvaru tabletu či klasického notebooku. Displej bude dotykový, jenom ještě není zřejmé, zda jej bude možné ovládat jen speciálním stylusem, nebo i dotyky prstů. Spona krytu přístroje Pocket Yoga bude moci být využita jako bezdrátová myš a samozřejmostí je plnohodnotná QWERTY klávesnice. Srdcem MID bude pravděpodobně procesor Atom z řady „Z“ od Intelu, který je určen právě pro přístroje tohoto typu.
INFO: www.lenovo.com

MAPOVÝ SERVER

Rychlé hledání tras

Mapový server Amapy.cz (www.amapy.cz) přichází se zcela novou funkcí - rychlým vyhledáváním trasy nejen autem, ale také vlakem, autobusem a MHD. Zavedeným standardem u českých internetových map je to, že při plánování trasy si uživatel vyplní, odkud chce jet a kam chce jet, a mapy mu vyhledají a označí cestu autem. Amapy.cz díky nové kompletní databázi všech hlavních veřejných spojů umí nyní mnohem více a stávají se tak mnohem praktičtějším pomocníkem. Nově totiž není nutno na mapě hledat ikonku MHD, vlaku či autobusu a potom složitě dohledávat spojení. Stačí napsat výchozí a cílovou adresu, vybrat dopravní prostředek, a systém vyhledá nejbližší zastávky a nabídne spojení.

LITE-ON LABELTAG

Nový způsob popisu DVD

Nový způsob popisu DVD disků nabízí 24rychlostní mechanika iHQS524 firmy PLDS (Philips & Lite-On Digital Solutions). Technologie popisu se jmenuje LabelTag a lze pomocí ní popsat jakékoli DVD médium, a to na ploše, kam se jinak zapisují data. Popis se vypaluje společně se zápisem dat. Uživatelé mohou připravit text v aplikaci Nero. Při použití zápisu typu multisession může být v proužku několik popisků (až tři). Technologií pro popis optických disků existuje více (Labelflash, LightScribe), jejich nevýhodou je ale to, že k popisu je potřebné speciální médium a popis trvá hodně dlouho (okolo půl hodiny). LabelTag je mnohem rychlejší (popisuje se rychlostí zápisu) a funguje na jakémkoli médiu. Nevýhodou je, že popis zabere místo, které lze jinak využít pro data, a že popis je na stejné straně jako data. V popisu technologie je také uvedeno, že optické disky s LabelTagem nemůžete kopírovat způsobem disc-to-disc. Data se nejdříve musí zkopírovat na pevný disk, protože při kopii z disku na disk dojde k chybě čtení dat.
INFO: www.liteonit.com

FOREVER PLUS

První projektor s LED

V podobě 720P Portable LED Projector přináší čínský OEM výrobce Forever Plus první HD ready projektor na bázi LED. Přístroj velký 15 x 12,5 x 5 centimetrů a vážící 0,8 kilogramu zobrazuje video v rozlišení 1 280 x 768 pixelů v širokoúhlém formátu. Životnost LED činí 30 000 hodin. Projektor je zásoben obrazovými daty prostřednictvím HDMI nebo VGA, stejně jako pomocí USB a SD karty. Pouze světelnost je podobně jako u jiných LED zařízení se 70 lumeny skutečně nízká - pro sledování filmů je předpokladem ztemnělá místnost. Přístroj pracuje s 30 watty úsporně a díky chybějícímu ventilátoru také bezhlučně. Za jakou cenu se projektor dostane na trh, to je zatím otevřené.
INFO: www.digiscope.url.tw

OPERÁTOŘI

HSDPA v Plzni

Obyvatelé Plzně mají možnost využívat datové služby prostřednictvím mobilní sítě nové generace. Telefónica O2 tak začíná plnit svůj slib a rozšiřuje pokrytí sítí založené na technologii UMTS/HSDPA do dalších měst České republiky. Do konce roku pak společnost plánuje pokrýt signálem dalších patnáct měst. V prvním pololetí tohoto roku se na rychlé datové přenosy mohou těšit například v Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích či v Ústí nad Labem.
Současně s rozšířením pokrytí mobilní sítí nové generace přichází Telefónica O2 také s nabídkou nového datového modemu v podobě USB sticku Huawei E160. Ten funguje ve všech GSM sítích O2 (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA) a stejně jako Combo modem sám rozpozná nejrychlejší dostupnou technologii v dané oblasti a tu použije pro připojení k internetu.

 


Dokumenty ke stažení