Menu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

I v tomto čísle Chipu je pro vás připraveno hned několik srovnávacích testů. Dostalo se především na populární netbooky, ale i na televize a levné černobílé laserové tiskárny. Jejich cena se u některých modelů dostala už pod opravdu snadno dostupnou hranici 2 000 Kč vč. DPH. První tiskárna se sice dodává s menším tonerem, i tak se však jedná o výhodnou nabídku.
Výhodnou cenu jsme se snažili udržet i u naší perfektní počítačové sestavy, která je sestavena z precizně vybraných komponent, které spolu ladí a poskytují dobrý výkon při nízké spotřebě energie. Zajímavá je především možnost volit mezi integrovanou a samostatnou grafikou, které se liší nejen výkonem, ale právě i spotřebou elektřiny.
Aktuálním testům se snažíme přizpůsobit i obsah rubriky Top 10. Ta by měla nabídnout zajímavý přehled i těm uživatelům, kteří zrovna neshání novou televizi nebo netbook. Tentokrát zde tedy například najdete srovnání notebooků s klávesnicí s numerickým blokem, slušným výkonem a výbavou, které jsou schopné nahradit stolní počítač. Těm, kdo nechtějí pouze tisknout, ale i skenovat, se může hodit srovnávací tabulka multifunkčních zařízení.
Mysleli jsme i na ty, kteří si chtějí z dovolené přivézt pěkné fotografie. Naši celkovou srovnávací tabulku digitálních fotoaparátů jsme tentokrát rozdělili na dvě skupiny. V první najdete přehled těch skutečně nejlepších fotoaparátů (kromě zrcadlovek), které ovšem nejsou zrovna levné ani lehké. Kromě skvělé kvality poskytovaných snímků totiž disponují i skvělou výbavou, což většinou obnáší kvalitní optiku s velkým zoomem, velký displej a další vymoženosti – a tuto výbavu do kapsičky u košile zatím výrobci nedostanou.
I proto v přehledu najdete i nejlepší kompaktní digitální fotoaparáty, jejichž hmotnost nepřesahuje 300 g. Také v tomto přehledu se však najdou modely s 10násobným zoomem. Většinou zde ale najdete přístroje s optickým zoomem okolo 4× a především modely s přijatelnější cenou. Za kvalitu se ale musí platit, takže na levné modely se budete muset podívat na náš web, kde je celkový žebříček všech digitálních fotoaparátů, přičemž ty levnější jsou většinou až na jeho konci.
Fotoaparátům se budeme podrobněji věnovat i v příštím čísle. Chystáme přehled nejlepších fotoaparátů různých kategorií, které se hodí pro různé účely. To však samozřejmě nebude jediné zajímavé téma příštího čísla. Chystáme se i na 22palcové TFT monitory, které se hodí pro přehrávání filmů ve vysokém rozlišení. Samy ho totiž nabízí (mají buď rozlišení 1 680 × 1 050, nebo 1 920 × 1 080) a formát obrazu 16:10.
Připravujeme i skutečně rozsáhlý test pevných disků všech typů – interních i externích, 3,5” i 2,5”. Vynecháme snad jen disky SSD, které jsme testovali nedávno a jejichž aktuální přehled navíc najdete i v této rubrice. Škoda že cena za gigabajt je v jejich případě stále tak vysoká.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

Projektory pro domácí kino

Velkoformátové televizory jsou krásné – kdo chce ale doma zažívat pocit jako v kině, neobejde se bez projektoru. V současné době jsou už špičkové přístroje k dostání za méně než 30 000 Kč, rozlišení Full HD se stává standardem, a dokonce i chronické slabiny, jako je vysoká spotřeba nebo hlasitý provozní hluk, nyní u mnoha přístrojů definitivně patří minulosti.

DVD vypalovačky

Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale i modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.

Digitální fotoaparáty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete dvacet nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem a kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.

Digitální fotoaparáty do 300 g

Skvělá optika, skvělá funkcionalita a vybavení s sebou bohužel nesou i méně skvělou hmotnost fotografického přístroje. V tomto přehledu tedy najdete nejlepší kompakty, jejichž hmotnost nepřesahuje 300 g.

Notebooky

Velký displej, plnohodnotná klávesnice, hry, multimédia i kancelářské aplikace. To vše nabídnou Desktop Replacement (DTR) notebooky, které dokáží plnohodnotně nahradit stolní počítač a které lze navíc přenášet.

Základní desky pro Core i7

Procesory Intel používaly po minulé čtyři roky známou patici LGA775. S nově uvedenými modely Core i7 však Intel přešel na novou patici. Levnou základní desku pro Core i7 zatím na trhu nenajdete, avšak funkční výbava dostupných modelů vysokou cenu rozhodně vynahradí. Všechny testované desky s čipovou sadou X58 nabídnou dobrou výbavu i rychlost.

LCD monitory – 22 palců

Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelé 4000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 × 1050 bodů.

LCD monitory – 24 palců

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice většinou jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí.

Externí 2,5” pevné disky

Externí disky velikosti 2,5” jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.

SSD disky

Jsou bezhlučné, odolné vůči nárazu, úsporné a prý „až tisíckrát rychlejší“ než klasické pevné disky. Porovnali jsme deset SSD (Solid State Disks) disků, a už tedy víme, které disky činnost vašeho počítače urychlí, a které naopak v testu propadly.

PC sestavy

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

Externí 3,5” pevné disky

Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat – to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.

Laserová multifunkční zařízení

Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.

 

INFO  Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.


Dokumenty ke stažení