Menu

Dokonalé nastavení digitální TV

Dokonalé nastavení digitální TV

Bezbarvá Kate Winsletová, pobíhající po zašedlé scéně – tak to asi nebyl umělecký záměr režiséra. Abyste si filmy skutečně užili, musíte nejprve své PLAZMOVÉ TELEVIZORY, PROJEKTORY A LCD TV dobře nastavit. Poradíme vám, jak na to. Pomůže vám také test od firmy Burosch, který najdete na našem DVD.
MARKUS HERMANNSDORFER

Kvalitní televizní obraz získáte jen v případě, že správně nastavíte svůj DVD/Blu-ray přehrávač a svůj televizor a že tato zařízení budou správně propojena a vzájemně „naladěna“. S tím vám pomůže testovací DVD „Display Basic Adjustment Test DVD“ od firmy Burosch (www.burosch.de), známé z oblasti TV technologií. Na našem DVD najdete 85MB ISO (image disku) soubor, který vypálíte na DVD a použijete ve svém přehrávači.
Pomocí tohoto DVD, na kterém je pět postupně se zobrazujících testovacích obrazovek, můžete správně nastavit obraz i zvuk svého televizoru. Testovací DVD se hodí k nastavení snad všech zařízení, od starých televizorů až po moderní, „placaté“ TV s Full HD rozlišením, pokud se omezíte na základní nastavení, jako jsou barvy, jas a kontrast.
Pouze ti největší filmoví nadšenci, kteří si chtějí zkontrolovat, zda jejich Blu-ray přehrávač a televizor s rozlišením 1080p pracují bez problémů i v nejvyšším možném rozlišení, si mohou místo našeho testu stáhnout novější test DIVAS ve formátu AVCHD, který je vhodný pro Blu-ray přehrávače. Najdete ho rovněž na stránkách firmy Burosch.

Příprava: Všechno standardně

Na našem DVD tedy najdete ISO soubor, který musíte vypálit na prázdné DVD. K tomu účelu použijte program Nero nebo jiný vypalovací program, jako je například CDBurnerXP, který pro větší pohodlí naleznete na Chip DVD, konkrétně v rubrice Software. Program pracuje i v českém jazyce, takže byste neměli mít problém image disku vypálit.
Poznámka: Prázdné CD médium použít nemůžete, i když by se vzhledem k velikosti testovacího videa zdálo vhodné. Důvodem je to, že DVD přehrávače by si s CD diskem s vypálenými soubory v tomto formátu (MPEG-2) neporadily. Co by naopak mohlo fungovat, to je postup, kdy programem Nero vypálíte na prázdný CD disk soubory jako na mini DVD (cDVD). S tímto neobvyklým formátem si však poradí pouze několik DVD přehrávačů. Cenový rozdíl mezi CD a DVD je ale stejně velmi malý.
Až budete mít testovací DVD vypáleno, věnujte se světelným podmínkám v místnosti. Při nastavování televizoru a přehrávače vypněte lampičky a další osvětlení. Potom nastavte jas, kontrast a gamu na jejich základní hodnoty. Pokud lze na vašem televizoru nastavit i další funkce a vylepšení, jako například DNR nebo potlačení šumu, všechny je deaktivujte. To se netýká jen televizoru, ale také zdroje obrazu (přehrávače), pokud takové funkce nabízí.
V tomto bodě můžete také začít s testem všech vlastností, které vám nabízí další krok. Touto cestou dosáhnete kvalitního a vyváženého obrazu jak po stránce barev, tak po stránce jasu a ostrosti. Na DVD také najdete podrobný návod k testu v anglickém jazyce.

Jak to funguje: Dosáhněte optimálního obrazu

Vložte do svého přehrávače připravené testovací DVD. Zanedlouho se na obrazovce začne promítat pět různých testovacích obrazců, pomocí kterých si postupně nastavíte správný jas, kontrast apod. Pokud se nebudete postupného nastavení parametrů držet, projeví se to nepříznivě na kvalitě obrazu. V případě jasu a kontrastu postupujte tak, že nejprve nastavte příslušný regulátor na nejnižší hodnotu a postupně hodnotu zvyšujte, abyste dosáhli optimální reprodukce obrazu (podívejte se doprava). V případě nastavení barev nastavte regulátor na střední pozici a z této pozice postupně obraz regulujte. Nově pořízená zařízení jsou často nastavena tak, že mahr jí barvy příliš intenzivní, aby jejich obraz vypadal v obchodě atraktivně. S věrným podáním barev to ale nemá nic společného.
Ostrost obrazu je většinou už od výrobce nastavena na správnou hodnotu. V případě potřeby tedy hodnoty pouze trochu upravte, pokud by byla ostrost přehnaná, nebo pokud by naopak obraz vypadal neostře. Později se na tento parametr znovu podívejte.
Nakonec nastavení zkontrolujte v posledním kroku testu. Na finálním obrazci zjistíte, jestli na vás nastavení dělá celkově dobrý dojem a zda se povedlo. Navíc můžete zkontrolovat i všechny kanály svého 5.1 dolby surround systému, tedy zda příslušné reproduktory fungují tak, jak mají. Použijte k tomu symbol reproduktoru, který se pohybuje po testovacím obrazci, a zjistěte, zda jeho poloha odpovídá zvuku, který slyšíte. Když je vše perfektně nastaveno, můžete si připravit popcorn a kolu a užít si perfektní zážitek z filmu.
AUTOR@CHIP.CZ

Rychlokurz nastavení

JAS

Pomocí prvního obrázku nastavte správně jas obrazu. Zvyšujte jeho hodnotu až do té úrovně, kdy budete moct rozlišit co nejvíce odstínů šedé škály v horizontální úrovni, zatímco pozadí by mělo zůstat pokud možno dokonale černé. Měli byste být také schopni rozpoznat jednotlivé pramínky vlasů slečny s hnědými vlasy, která je napravo. Právě v tomto případě je důležité, aby pozadí bylo co možná nejtmavší, v nejhorším však stačí na pozadí i tmavě šedá.

KONTRAST

Zde budete naopak potřebovat, aby pozadí bylo co možná nejvíce bílé. Minimálně byste měli rozpoznat jednotlivé úrovně šedé škály až do hodnoty „235“. Kůže světlé modelky (nalevo) by neměla zářit víc než pleť druhé modelky. Pokud to bude nutné, stáhněte trochu jas. Důvod: Světlé části obrazu, jako například mraky, by jinak zkreslily obraz.

BARVY

Barevné pruhy napravo a jednotlivé barevné odstíny ve střední části obrazu by měly dosahovat co možná nejvyšší sytosti. Jednotlivé úrovně barev by přitom neměl být problém mezi sebou odlišit. To, zda jste barvy nastavili dobře, přitom snadno poznáte i podle obrázku modelek, které by měly působit přirozeně. Všímejte si také přechodů šedé, zda jsou dobře viditelné, a pokud to bude nutné, upravte znovu kontrast.

OSTROST OBRAZU

Snižujte ostrost obrazu, dokud se rastrové čáry nezobrazí s maximální ostrostí, ale bez stínů nebo zdvojených obrysů. Na většině televizorů se vám to podaří nastavit v minusové oblasti regulační škály. Pruhovanou část musíte vidět ostře a nezdvojeně. Bude-li to potřeba, vypněte aktivovanou funkci overscan. Barevné křížky musí přesně zapadnout do mřížky. Pokud televizor disponuje funkcí Chroma Delay, můžete toto nastavení upravit pomocí ní.

KONTROLA NA ZÁVĚR

Poslední, univerzální testovací obrazec slouží k závěrečnému zkontrolování nastavení. Všechny mřížky a křížící se čáry by se měly zobrazit ostře. Všimněte si také, zda mřížka končí skutečně v rozích televizní obrazovky. Barvy by se měly zobrazit s maximální sytostí a snadno byste měli rozpoznat jednotlivé barevné odstíny i odstíny šedé barvy. Křížící se linky ve středu obrazce by se měly zobrazit beze stínů a dvojitých obrysů. Po obrazovce se pohybuje symbol reproduktoru. Z míst, ve kterých se pohybuje, byste přitom měli slyšet i zvuk. Tak zkontrolujete nastavení svého dolby surround systému.

 


Dokumenty ke stažení