Menu

EU a internet: Nebezpečné combo

Telekomunikační balíček

EU a internet: Nebezpečné combo

Budoucnost internetu závisí na balíčku „předpisů“ EU o telekomunikacích. Ve hře je celá ŘADA ROZPORUPLNÝCH OPATŘENÍ: jedná se o internetové filtry, omezení neutrality internetu a přísné předpisy o sdílení souborů.
JULIA FRÖHLICH

Balíček Evropské unie“ by měl s největší pravděpodobností nastavit pravidla „právního rámce“ s ohledem na telekomunikace v Evropě v příštích deseti letech. Jde v něm nejen o budoucnost optických sítí nebo investiční pobídky, ale balíček mimo jiné definuje i práva spotřebitelů a také upravuje „přidělování frekvencí (pásem)“. Poslanci z některých evropských zemí se navíc snaží do balíčku přidat několik absurdních návrhů, které s jeho původním zaměřením nemají nic společného. Fakt ale je, že již při „prvním čtení“ loni v létě se v telekomunikačním balíčku objevily četné změny, které vyvolaly nevoli veřejnosti. Některé bizarnější návrhy již byly dokonce kvůli masovým protestům staženy. Mezi nejabsurdnější návrhy patří opatření nazývané „Třikrát a dost“, které podstatně omezuje model neutrality internetu a umožňuje kontrolu datového provozu. V květnu tohoto roku evropský parlament opět hlasoval o nové verzi tohoto balíčku a naštěstí znovu odmítl snahy o prosazení podivných „protipirátských“ opatření.
BLOKOVÁNÍ INTERNETU: Několik zástupců chce prosadit model „Třikrát a dost“ v celé Evropě; tento zákon již například platí ve Francii. Po bizarních bojích v senátu a národním shromáždění byl nakonec (i přes odmítavý postoj veřejnosti) návrh vládnoucí strany Nicolase Sarkozyho schválen. Co to pro Francouze znamená? Zákon vytváří speciální „úřad“ zabývající se ochranou autorských práv. Jakmile bude uživatel třikrát přistižen při stahování dat chráněných autorským zákonem, bude mu připojení k internetu zablokováno. Za obzvláště neobvyklé lze označit tři související dodatky – odpojený uživatel je povinen platit svému poskytovateli, stejně jako kdyby byl připojen, zároveň je povinen uhradit náklady na „odpojení“, a pokud se chce bránit soudně, pak je na něm, aby dokázal svou nevinu. George Orwell by jen nevěřícně zíral a Listina základních práv a svobod pláče, schovaná ve sklepě pod uhlím…
Naštěstí se ale zdá, že na evropské úrovni tento „model“ příliš popularity nezíská. Podle vyjádření některých zástupců EP model „Třikrát a dost“ v návrhu telekomunikačního balíčku nebude. Nicméně musíme počítat s tím, že do budoucna se tato otázka ještě určitě několikrát objeví. Zástupci IT průmyslu se k problému staví zdrženlivě: „Stávající právní možnosti by měly být použity lepším způsobem, pravda ale je, že v celé řadě zemí je pro vlastníky autorských práv v současné době obtížné se bránit.“
INTERNETOVÝ FILTR: Francouzská poslankyně Catherine Trautmannová navrhuje následující: Uživatelé by měli mít přístup pouze k „legálnímu“ obsahu, a nikoli k tomu „nelegálnímu“. Ten by měli poskytovatelé zablokovat. V textu tohoto návrhu však chybí informace, jakým způsobem se bude rozhodovat, který obsah legální je a který ne, stejně jako informace, kdo bude o legitimitě rozhodovat.
SÍŤOVÁ NEUTRALITA: Speciální koncept „řízení internetového provozu“ byl předložen britskými představiteli. Tento koncept by umožnilposkytovatelůmvytvoření filtrů, nebo dokonce blokování jednotlivých „datově náročných“ aplikací, jako jsou například „výměnné sítě“. Tímto opatřením by ale skončila i síťová neutralita, která zaručuje bezplatný „bezbariérový“ přenos dat. Kritici, mezi které patří i francouzská skupina aktivistů „La Quadrature du Net“, se domnívají, že pomocí tohoto opatření by mohli držitelé autorských práv a zainteresovaný průmysl diskriminovat i nežádoucí webové stránky. Předmět síťové neutrality je však stále v jednání mezi parlamentem, radou a komisí EU.
ULOŽENÍ DAT: Francouzská internetová iniciativa kritizuje další plánované regulace, které by umožnily firmám uchovávání informací o datovém provozu. Podle nich hrozí zneužití obrovského množství důvěrných údajů. Za „téměř dobrý konec“ však lze označit skutečnost, že tato „regulace“ byla nakonec z balíčku odstraněna a „kompromisu“ bylo dosaženo na úrovni EU.
Mezitím se také orgány EU dohodly na vytvoření „evropského regulačního orgánu“ – zatím se ale neví, jak a čemu bude tento úřad „vládnout“. Měl by se skládat ze stávajících národních regulačních orgánů. Jedno je už ale jisté – jeho jméno: Společenstvo evropských regulačních orgánů pro elektronické komunikace (Body of European Regulators for Electronic Communications – BEREC).
Ukázku toho, kam až mohou zajít snahy o účinnější boj proti pirátům, předvedlo Švédsko. Od 1. dubna začal platit zákon označovaný jako IPRED, který na jednu stranu usnadňuje držitelům autorských práv získání informací o IP adresách počítačů porušujících autorský zákon, na straně druhé přikazuje poskytovatelům internetu monitorovat „provoz“.
DŮSLEDEK: Na začátku dubna klesl internetový provoz téměř o čtyřicet procent a rapidně vzrostl zájem o anonymizační služby. Například společnost Yayabee, poskytovatel anonymizačních služeb, uvedla, že poptávka překročila všechna očekávání. Pochopitelně se ihned vyrojilo obrovské množství místních i zahraničních firem nabízejících švédským uživatelům ochranu soukromí…
Jako perličku lze snad už jen uvést, že zákon IPRED se rozhodli na území Švédska bojkotovat i velcí poskytovatelé připojení (např. Tele2, Bahnhof).
AUTOR@CHIP.CZ

PO UZÁVĚRCE

Zmiňovaný francouzský zákon „Třikrát a dost“ se do praxe nedostane. Konečnou mu vystavila Ústavní rada (obdoba našeho Ústavního soudu), která ho shledala v rozporu se základními právy a svobodou vyjadřování a navíc popírající presumpci neviny. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání.

TELEKOMUNIKAČNÍ BALÍČEK

EU se také zabývá těmito záležitostmi:
Internet budoucnosti.
Sjednocení rozvoje optických kabelů v Evropě.
Ztráta dat.
Povinnost firem informovat vládní úřady, pokud dojde ke ztrátě dat zákazníků.
Rádiové kmitočty.
Přidělování rádiových frekvencí, které byly uvolněny převodem na digitální televizní vysílání, by mělo být určováno jednotně.

ŠVÉDSKÝ INTERNET A PIRÁTI

Od začátku dubna platí ve Švédsku nový zákon zaměřený proti sdílení dat (označovaný jako IPRED). Vlastníkům autorských práv usnadňuje identifikaci pirátů porušujících autorský zákon – je nyní snadnější získat rychlý přístup k IP adrese počítače, na kterém k porušení práv došlo.

INFO

The Pirate Bay: Začátek konce?

Určitě nebyli první, jejich kauza však obletěla svět – ano, mám na mysli server z pirátské zátoky. Jak to začalo? Po několika letech provozu se nad serverem začaly stahovat mraky – organizace MPAA se po vítězství nad „TorrentSpy“ rozhodla, že další obětí bude právě Pirate Bay. Po zvláštním začátku, kdy ze strany „ochránců práv“ padaly požadavky na desítky milionů dolarů (za „utrpěné škody“), a prapodivném vyšetřování (k tomuto tématu doporučujeme článek na serveru Cdr: http://www.cdr.cz/a/24361) se celá záležitost dostala až k soudu. Po dlouhých tahanicích odsoudil soudce čtveřici zakladatelů „The Pirate Bay“ k ročnímu odnětí svobody a pokutě přes 70 milionů Kč (jako odškodnění filmovým a hudebním společnostem). Proti rozsudku se všichni odvolali, protože se ukázalo, že soudce, který kauzu dostal na starost, je členem celé řady organizací hájících zájmy majitelů autorských práv…
Finální absurdní rozhodnutí stockholmské justice však ukončilo jakékoliv dohady: podle ní nebyl soudce zaujatý a jeho členství v organizacích blízkých žalující straně prý nemělo vliv na výsledný verdikt. Podle soudu mu prý členství naopak umožnilo „lépe porozumět problematice“.
A závěr? Server The Pirate Bay dál funguje v celé řadě jiných zemí, aniž by jeho uživatelé cokoliv poznali…

TOMTOM PRO IPHONE

Oblíbená navigace pro oblíbený telefon

Na vývojářské konferenci firmy Apple předvedl Peter-Frans Pauwels, zakladatel firmy TomTom a její ředitel, nový navigační software TomTom pro telefony iPhone.  K softwaru patří i nový držák do auta (car kit for iPhone). Navigační software by měl být dostupný v obchodě Apple iTunes App Store po uvedení OS 3.0, a to během tohoto léta. Software by měl fungovat stejně jako v navigacích TomTom a měl by obsahovat nejnovější mapy TeleAtlas a umět funkci IQ Routes.
INFO: www.tomtom.com

NOKIA E52

Mobilní telefon s měsíční výdrží

Novinka navazuje na velmi úspěšný model Nokia E51 a byla navržena se stejnými přednostmi. Nokia E52 vyniká výdrží baterie a kvalitní reprodukcí zvuku. Může se pochlubit téměř měsíční výdrží v pohotovostním režimu na jedno nabití baterie a také funkcí pro absorpci hluku během hovoru. K tomu nový smartphone přidává další funkce, jako je HSPA, A-GPS spolupracující s navigační aplikací Nokia Mapy, a nechybí ani 3,2Mpix fotoaparát.
INFO: www.nokia.cz

COMPAQ MINI 110C

Další mininotebook s procesorem Atom

Společnost HP představila další mininotebook. Model Compaq Mini 110c se má prodávat od poloviny června za doporučenou koncovou cenu od 9 345 Kč vč. DPH. Podle našich informací by měl obsahovat procesor Intel Atom N270, 160GB klasický pevný disk, 1 024 MB RAM, 100Mb ethernet, bezdrátový adaptér 802.11g, integrovanou čtečku paměťových karet, tři USB porty a v základní verzi tříčlánkovou baterii, s níž bude vážit 1,17 kg. Displej bude mít úhlopříčku 10,1“ a rozlišení v poměru 16:9 bude 1 024 × 576 bodů. Compaq Mini 110c bude stále používat čipset Intel 945. Předpokládané rozměry netbooku budou 26 × 17 × 3,27 cm. Mininotebooky HP jsou známé především velkou a pohodlnou klávesnicí, která bude (alespoň podle prvních obrázků) stejná i u Compaqu Mini 110c.
INFO: www.hp.cz

SONY ALFA alfa 230, alfa 330 A alfa 380

Nové zrcadlovky s novými funkcemi

Sony rozšiřuje svou řadu jednookých digitálních zrcadlovek Alfa o modely alfa 230, alfa 330 a alfa 380. Model alfa 230 je nejmenší zrcadlovkou se snímačem velikosti APS-C a stabilizátorem obrazu integrovaným v těle aparátu. Díky kompaktním rozměrům se hodí na výlety, když nechcete nosit objemné zavazadlo. Rozložení ovládacích prvků bylo přepracováno a zároveň byl snížen jejich počet. Orientaci podle výrobce také ulehčí nové rozhraní na 2,7palcovém LCD displeji. Na výběr je šest různých režimů scén. Průvodce na displeji vybranou scénu vysvětlí a přidá ukázkový snímek, ilustrující předpokládaný výsledek. Modely alfa 330 a alfa 380 jsou vybaveny funkcí Quick AF Live View. Tento systém spojuje přednosti náhledu v reálném čase s rychlým a přesným automatickým ostřením i při pohybujících se fotografovaných objektech. Nový, 2,7palcový LCD displej je jasnější a vyklápí se nahoru nebo dolů (kromě modelu alfa 230) ve větším úhlu, aby se vám snadněji fotografovalo v jakékoli pozici. Dalším příspěvkem k dokonalejším snímkům je nově přepracovaná funkce optimalizace dynamického rozsahu (D-Range Optimiser), která inteligentně nastavuje expoziční hodnoty u scén s jasně osvětlenými plochami a zároveň s temnými stíny. Všechny modely je možné připojit k jakémukoli HD Ready/Full HD televizoru a novinkou je funkce BRAVIA Sync, umožňující ovládání funkcí fotoaparátu pomocí dálkového ovladače televizoru Sony.
INFO: www.sony.cz

HAL3000 A MINIFRAME

Z jednoho počítače až šest stanic

Společnost 100MEGA Distribution nabízí zájemcům své počítače HAL3000 vybavené softwarem MiniFrame. Ten zajistí, aby na jednom počítači mohlo pracovat až šest uživatelů. Tím se šetří místo, energie a náklady na hardware a jeho správu. Provozovat se podle dodavatele mohou i poměrně náročné aplikace. Dva uživatele by měl zvládnout počítač HAL3000 MiniFrame M2 (procesor Pentium Dual-Core E5300), čtyři HAL3000 MiniFrame M4 (s procesorem Core 2 Quad Q8200) a šest počítač HAL3000 MiniFrame M6 (Core 2 Quad Q8200, 4 GB paměti a 500GB disk) za 25 990 Kč bez DPH. K počítači se dodává i příslušný počet klávesnic a myší.
INFO: www.HAL3000.cz

WEBOVÝ SPECIÁL

Blesk pro muže

On-line podoba nejčtenějšího českého deníku Blesk, server Blesk.cz, je nově rozšířen o sekci věnovanou speciálně mužům (www.blesk.cz/promuze). Blesk.cz „Pro muže“ nabízí čtenářům na jednom místě pikantní zprávy, umělecké erotické fotografie, příběhy úspěšných podnikatelů nebo informace o technických „hračkách“, které by mužská část čtenářstva jinak pracně hledala na desítkách webových stránek. Blesk.cz „Pro muže“, vyladěný do moderního designu, tedy obsahuje téměř vše, co muž na internetu obvykle hledá. Kromě rubrik s fotografiemi a videi krásných dívek nabízí sekce návštěvníkům humorně laděnou sexuální „Úchylnou poradnu“ doktora Zvíře, fotografie a recenze luxusních aut nebo rubriku „Hračky pro muže“ s top zprávami ze světa elektroniky, mobilů a internetu. Pro doplnění nutno poznamenat, že sekci „Pro ženy“ webová podoba bulvárního deníku nabízí již delší dobu.
INFO: www.blesk.cz/promuze

HP OFFICEJET 6500 A OFFICEJET PRO 8500

Rychlá multifunkční zařízení s nízkými náklady na tisk

Zajímavé novinky se objevily v portfoliu multifunkčních tiskáren HP. Mají několik společných rysů: bohatou výbavu, rychlý tisk a velmi nízké náklady na tisk. Multifunkční zařízení HP Officejet 6500 nabízí maximální rychlost tisku až 32 stran za minutu černobíle a až 31 stran barevně. V reálném provozu však tiskárna pracuje ve standardní kvalitě rychlostí 13 stran monochromaticky a 10 stran barevně. Černobílý tisk probíhá při rozlišení 600 dpi, barevný fototisk na fotopapír je pak realizován v maximálním rozlišení 4 800 × 1 200 dpi. Optické rozlišení skeneru je 2 400 dpi. Součástí standardní výbavy je automatický podavač dokumentů s kapacitou 35 listů A4. Výhodou řady OfficeJet je vyšší robustnost, která multifunkčnímu zařízení umožní tisk až 7 000 stran měsíčně. Používá také nové oddělené kazety HP 920/920XL. Podle údajů výrobce tak tiskne o 40 % levněji než cenově srovnatelné laserové tiskárny. Zařízení lze k počítači připojit přes rozhraní USB, pro zapojení do počítačové sítě je součástí standardní výbavy i ethernetová přípojka. Model se bude prodávat i v bezdrátové variantě s duplexní jednotku. Koncová cena HP OfficeJet 6500 se pohybuje okolo 4 000 Kč vč. DPH.
Další nově uvedené multifunkční zařízení spadá do vyšší kategorie a nese označení OfficeJet Pro 8500. Od výše uvedeného modelu se liší vyšší rychlostí (35/36 stran v draftu, 19 stran za minutu ve standardní kvalitě), o něco vyšší kvalitou tisku (rozlišení 1 200 dpi i u černého tisku), vyšším optickým rozlišením skeneru a ještě nižšími tiskovými náklady (prý o 50 % než u srovnatelných laserovek). Jelikož je zařízení postaveno na tiskovém enginu tiskárny OfficeJet Pro 8000, s níž má i stejné kartridže HP 940/940XL, lze odhadovat, že tiskové náklady budou podobné, a to na úrovni 0,29 Kč za ČB stránku a 1,15 Kč za barevný tisk. HP OfficeJet Pro 8500 se prodává rovněž ve dvou verzích.
Multifunkční zařízení je již v prodeji za cenu 6 500 Kč, respektive 8 500 Kč ve verzi Wireless.
INFO: www.hp.cz

MICROSOFT

Nástupce Visty: Windows 7 v obchodech už v říjnu?

Microsoft chce uvést svůj nový operační systém Windows 7 ještě v tomto roce. Doposud se spekulovalo o možném startu prodejů na předvánočním trhu, nicméně blogger a expert na Windows Paul Thurrott nyní uvedl konkrétní datum s odvoláním na aktuální časový plán Microsoftu: „Finální verze Windows 7 bude k dostání od 15. října.“ Až tak překvapivě tato slova ale už v této době nezní. Společnost Acer totiž víceméně nedobrovolně potvrdila časový plán uvedení „sedmičky“, když její britský marketingový ředitel Boby Watkins během jednoho rozhovoru oznámil, že některé počítače budou od října dodávány s Windows 7. Vývoj nástupce Visty by měl být uzavřen až v srpnu. Pak chce Microsoft začít s dodávkami svým partnerům.
S velkým úsilím pracuje koncern také na novém kancelářském balíku Office 2010. V červenci by měl mít Microsoft hotovu první předběžnou verzi. Bude ji nazývat „Technical Preview“ a bude ji smět testovat pouze vybraný okruh osob. (Nicméně tato verze je už nyní ke stažení na BitTorrentu.) Kdy dostanou software k vyzkoušení oficiálně i ostatní uživatelé, to zatím není známo. Nový kancelářský balík bude možno provozovat pod Vistou a Windows 7. Pod XP poběží v případě, že je nainstalován Service Pack 3. Pro tento rok je po Technical Preview plánována ještě jedna beta verze Office 2010.
INFO: www.micorosft.cz

DOPISONLINE

Zajímavá on-line služba pošty

Česká pošta spustila novou službu s názvem DopisOnline. Její princip je jednoduchý: pošlete e-mail s PDF přílohou na speciální e-mailovou adresu, pošta dopis vytiskne, vloží do obálky a odešle. Odpadá tedy tisk, nákup obálky a cesta na poštu. Služba je určena jak pro firmy, tak pro jednotlivá podání, která jsou ovšem dražší. Výhodou je i rychlost doručení: pokud pošlete e-mail do 16.00 hodin, dostane se k adresátovi již druhý den. Výhodou je, že e-mail lze odeslat odkudkoliv – i když tedy budete na dovolené na druhém konci světa, můžete rozesílat dopisy po ČR.
Ceny služby jsou férové: tisk A4 černobíle přijde na 2,02 Kč, barevně pak vyjde jedna A4 na 5,95 Kč. Za obálku zaplatíte opět 2,02 Kč. Poštovné se řídí standardními tarify, tzn. že za obyčejné psaní do 50 g zaplatíte 10 Kč. Tato cena platí při platbě fakturou.
INFO: www.postservis.cz

 „PINE TRAIL“ A GS40 EXPRESS CHIPSET

Novinky z Computexu pro mobilní segment

V rámci letošního veletrhu Computex předvedl Intel platformu „Pine Trail“. Jde o novou generaci řešení pro netbooky a nettopy. Oproti dnešním třem čipům bude architektura „Pine Trail“ dvoučipová. Procesorové a grafické jádro budou integrovány na jediném čipu. U procesoru bude i paměťový řadič. Zlepší se také odvod tepla, spotřeba elektrické energie a výkon. Netbooky s těmito procesory budou tenčí a vydrží déle při provozu na baterii.
Intel na Computexu uvedl i další mobilní řešení, konkrétně procesor Pentium SU2700 s frekvencí 1,3 GHz (FSB 800 MHz) a 2MB vyrovnávací pamětí. Podstatné u něj je, že TDP (Thermal Design Power) je jen 10 W, zatímco TDP klasických mobilních procesorů je 25–35 W. V nových malých noteboocích by měl být doplněn i novou úspornější čipovou sadou Mobile Intel GS40 Express Chipset.
INFO: www.intel.com

DATABÁZE AKCÍ

Nový internetový kalendář akcí

Internetová společnost Turistika.cz rozšířila svoji rodinu volnočasových portálů o jednoduchý a přehledný kalendář akcí Akce.cz (www.akce.cz). Díky spolupráci se společnostmi Ticketpro a Pressdata a také díky propojení se serverem Kulturniakce.cz najdou už dnes čtenáři na webu Akce.cz okolo 20 000 kulturních, sportovních a volnočasových akcí na každý měsíc. Vkladatelé budou dostávat část peněz z reklamy, která se u jejich akce zobrazí. Jedná se tedy o podobný systém, jaký už s úspěchem funguje na webu Turistika.cz. Kromě systému finančního odměňování vkladatelů by mělo být pro subjekty vkládající akce velkou motivací i to, že vloženou akci uvidí i uživatelé dalších kooperujících serverů. Akce přidaná na stránky Akce.cz se zobrazí také v katalogu Kulturniakce.cz, Turistika.cz a Sousede.cz.
INFO: www.akce.cz

KRÁTKÉ ZPRÁVY

500 GB NA DISKU VELIKOSTI CD

Společnost General Electric předvedla technologii holografického uchovávání dat. Konkrétně se jedná o disk velikosti CD, na který lze uložit až 500 gigabajtů dat. Holografické uchovávání dat spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že informace je na disku uchovávána trojrozměrně. Starší média, jako jsou CD či DVD, uchovávají informace pouze dvourozměrně. Celý proces funguje na způsobu vtisknutí chemických změn ve formě obrazců, tedy hologramů, na disk po celé jeho ploše. Tyto obrazce pak čte laser podobný těm v Blu-ray mechanikách.

ÚSPORNÝ 22“ TFT MONITOR

Firma NEC Display Solutions má nový, úsporný 22“ širokoúhlý LCD monitor. Panel využívá efektivní technologii podsvícení, která spoléhá na dvě osvětlovací trubice. Spotřeba monitoru NEC MultiSync EA221WMe je tak podle výrobce 26 wattů (spotřeba 22” monitorů se běžně pohybuje mezi 30 a 50 watty), v ekonomickém modu pak pouhých 19 wattů. Doba odezvy monitoru je 5 ms, jas 250 cd/m2 a kontrastní poměr 1 000:1.

NETTOPY OD PRESTIGIA

Společnost Prestigio uvádí svou novou sérii nettopů. Nettopy Officer 230, Officer 330 a Visconte 330 jsou určeny malým a středním firmám a domácnostem. Ve srovnání s běžnými stolními počítači jsou nové nettopy menší, lehčí, levnější, méně hlučné a mají nižší spotřebu energie. Založeny jsou na procesorech Atom.

PC SE ČTYŘLETOU ZÁRUKOU

Společnost Dell uvedla na český trh novou řadu počítačů pro domácí uživatele. Na tyto počítače poskytuje čtyřletou záruku NBD, tedy s opravou do druhého pracovního dne, a to na místě, které si zákazník určí sám. Počítače Inspiron 545 zaujmou také svým barevným provedením a jejich předností je rovněž široká konfigurovatelnost. Cena základní sestavy pro běžné domácí využití začíná na 13 900 Kč, základní multimediální sestava je k dispozici za cenu od 16 300 Kč a cena základní herní sestavy začíná na částce 19 100 Kč.

 

 


Dokumenty ke stažení