Menu

Internet na každém kroku

Internet na každém kroku

Vážení čtenáři,

škoda že nežijeme v Austrálii. Tam totiž v rámci boje s ekonomickou krizí rozjíždějí projekt zavedení vysokorychlostního internetu pro všechny. Půjde o natažení optických kabelů až k jednotlivým uživatelům, což pokryje 90 % australské populace. V odlehlých nebo málo osídlených oblastech se bude využívat satelitní technologie. Během osmi let by měl internet téměř každému Australanovi svištět rychlostí 100 Mb/s.
V ČESKU NIC PODOBNĚ AMBICIÓZNÍHO NEHROZÍ. Pro srovnání: Mnohem skromnější projekt nazvaný Bezdrátová Praha, který plánoval realizovat v našem hlavním městě bezdrátovou Wi-Fi síť pro všechny, končí dost rozpačitě. Po dvou letech protestů internetových poskytovatelů i připomínkách EU z něho zbyl ořezaný přístup k některým nekomerčním službám veřejné správy. Poslední zprávy hovoří i o tom, že dosavadní síť hotspotů se prodá, aby se městu alespoň částečně vrátily náklady vložené do projektu.
V AUSTRÁLII SICE NEŽIJEME, ALE NAPROSTÁ VĚTŠINA Z NÁS SI ŽIVOT BEZ INTERNETU UŽ NEDOKÁŽE PŘEDSTAVIT. Internet potřebujeme všude, při nejrůznějších příležitostech, může nám pomoci a lze přes něj vyřídit téměř všechno. Navíc už dávno nestačí být připojen jen v kanceláři nebo doma v bytě. Takže když připojení, tak nejlépe mobilní, bezdrátové, dostatečně rychlé a dostupné všude. Právě kvůli tomu si přece kupujeme malé přenosné netbooky, chytré mobilní telefony nebo PDA.
JE PŘÍJEMNÉ, ŽE ALESPOŇ NA SPOUSTĚ VEŘEJNÝCH MÍST UŽ SE SETKÁME S OTEVŘENOU WI-FI. Mohou se jí pochlubit mnohé restaurace s rychlým občerstvením, kavárny, a dokonce i benzinové stanice. Wi-Fi zdarma je prostě konkurenční výhoda a měla by přilákat zákazníky. Mluví se o tzv. Wi-Fi efektu. Určitě se budete lépe cítit tam, kde si můžete zdarma přečíst svoje e-maily nebo se podívat na nové zprávy. Je pravda, že někteří provozovatelé bezplatný internet naopak odmítají, protože se obávají, že se jim podnik zaplní lidmi, kteří sice budou zdarma surfovat na jejich připojení, ale přitom si u nich hamburger ani šálek kávy nekoupí. Přesto pozitivně smýšlejících poskytovatelů nejrůznějších služeb s přidanou „Wi-Fi hodnotou“ přibývá.
A CO TAM, KDE CHTĚJÍ ZA PŘIPOJENÍ PŘECE JEN PLATIT? V tomto čísle Chipu naleznete návod, jak obejít placené Wi-Fi hotspoty a využít je k volnému přístupu na internet. Jak zjistíte, nejedná se o použití hrubé síly nebo prolamování hesel. Námi popsaná metoda je nenásilná, využívá hardware poskytovatele, ale nijak jej neparalyzuje. Možná ji však ani nebudete potřebovat. Je pravděpodobné, že na svých prázdninových cestách vždy na nějakou volnou, přátelskou Wi-Fi narazíte. Kdyby se však přece jen nic nenašlo, nalistujte si stranu 42 a připravte si naše DVD a volný USB flash disk.

Přeji vám pěkné prázdniny nebo dovolenou, hodně slunce a pohody. Na cesty si s sebou kromě notebooku nebo PDA nezapomeňte přibalit Chip. Určitě se vám to vyplatí.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

-  SERVER PIRATE BAY TÉMĚŘ ODSOUZEN. Ve frašku se změnil proces se čtveřicí zakladatelů pirátského serveru The Pirate Bay. Soudce, který je členem několika organizací blízkých žalující straně, byl označen za nezaujatého.
+  ŠVÉDSKÁ PIRÁTSKÁ STRANA V EVROPSKÉM PARLAMENTU. Ukázkou toho, kam až mohou dojít snahy držitelů autorských práv, jsou výsledky švédských voleb do Evropského parlamentu. Piratpartiet získala ve švédských evropských volbách 7,1 % hlasu, což stačilo na jedno křeslo v Evropském parlamentu.
+  IPHONE NAVIGUJE! Známé navigace TomTom jsou nyní dostupné i pro iPhone. Vyzkoušená a oblíbená navigace bude pro iPhone určitě znamenat krok kupředu.
+  INTEL BUDE MÍT NOVOU PLATFORMU S ATOMEM. Dvoučipová architektura Pine Trail by se měla začít vyrábět ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Netbooky budou výkonnější a déle vydrží.
+  MICROSOFT BOJUJE S IPODEM, PŘEDSTAVÍ NOVÝ ZUNE. Ten bude umět přehrávat HD video a bude vybaven kvalitním FM rádiem. Zabudovaná Wi-Fi umožní bezdrátové stahování hudby. Na trhu by se měl nový model objevit na podzim.
+  VÍTĚZSTVÍ ROZUMU: Francouzská ústavní rada potopila arogantní „protipirátský“ zákon, známý také jako „Třikrát a dost“.
-  ŽENY V IT NA ÚSTUPU. Český statistický úřad zveřejnil aktuální data a informace týkající se počtu IT odborníků v ČR. Zatímco v roce 1993 bylo mezi IT odborníky 36 % žen, o patnáct let později, v roce 2008, jich bylo už jen 13 %. V roce 2008 dosáhl průměrný plat mužů na pozicích IT odborníků 45 tisíc korun, v případě žen činil jen 35 tisíc.
-  EVROPSKÁ KOMISE CHCE PŘINUTIT MICROSOFT, aby do Windows 7 dával nabídku konkurenčních prohlížečů. Prý jí nestačí, že součástí nových Windows už nebude Internet Explorer. Pro Microsoft to už je asi příliš silná káva, a tak toto opatření (zatím) odmítá.

 


Dokumenty ke stažení